Uspavljivanje...

tijana0910

Početnik
Poruka
38
dakle naš Leo (škotski ovčar) već oko godinu dana ima problema, najblaže rečeno, sa tumorom na analnim žlezdama... Leo je star oko 10 godina i već je imao tumor iza uveta koji je uspešno otklonjen... međutim u ovom slučaju operacija nam iz više razloga nije jedna od opcija....

oko nove godine smo morali da ga 'izbacimo' u dvorište zato što je taj tumor počeo da krvari a on je nekontrolisano kakio svuda po kući... veterinar mu je dao neke antibiotike koje pije sa pauzama poslednja tri meseca, potpuno smo mu prilagodili ishranu čak je dobio i drugara, drugu kucu, da ne bude sam u dvorištu kad već nije sa nama u stanu....

znali smo da neće još dugo biti sa nama čim je to sve počelo, ali sada moji hoće da ga uspavamo i to je već pitanje dana.... teško hoda od veličine tumora koji se užasno oseća i stalno krvari i maltene se raspada, jedva ustaje, nema volju nizašta.... jede uglavnom sa apetitom ali nedovoljno.... bude dana kada se satima leži na istom mestu, a i kad ustane bude dezorjentisan i padne, ali ima dana kada potrči i igra se sa drugom kucom i tako zalaje iz radosti, mada to jako tužno zvuči....

ima li neko pametan savet šta mi je činiti??? nisam u njegovoj koži da znam koliko to boli, a on ne može da kaže, a meni je žao da ga uspavam ako on ima i to malo volje da pojede večeru i mahne repom pa i jednom u tri dana i obavi svoju dnevnu šetnju od jedva 100 metara...
 
Ne znam sta da ti kazem... Ne verujem da mu je lako, a ni tebi da ga gledas takvog. Ja imam mace i znam da cu kad-tad doci u slicnu situaciju i, iskreno, uzasavam se sto cu mozda morati da razmisljam o odluci o kojoj upravo pises...
 
Porazgovaraj sa vetom, probaj da sama procenis situaciju i da doneses zakljucak o tome sta mislis da bi bilo najbolje za psa. Sta god da odlucis nece ti biti lako. Ako ga uspavas - da li si trebala, nema ga vise i sl, a ako ga ostavis da zivotari i vidis da mu je tesko - opet ce ti biti mucno. Za tebe i tvoja osecanja nema pravog izbora. Mozda samo mozes da ucinis ono sto mislis da bi za njega bilo najbolje i najhumanije u situaciji iz koje nema poboljsanja.
 
Pre dva meseca i nešto malo više sam morala da uspavam svog mešanca pekinezera koji bi ove godine napunio 15 godina tako da znam tačno kroz šta prolaziš. Prelomila sam kad sam shvatila da trpi bolove, tj. kad sam ga uhvatila da ječi od bolova kad je mislio da ga ne vidim i ne čujem. Znaj ovo: šta god da odlučiš, ostaće kajanje i pitanje šta bi bilo kad bi bilo. Ne smatram eutanaziju igranjem Boga, to je jednostavno nešto što radimo da bismo im makar malo olakšali i vratili im bar malo dostojanstva, pružili im šansu da odu mirno, u snu ali i dalje ne mogu da pomislim na njega a da se ne zapitam da li sam mogla još nešto da uradim za njega. Na kraju, uteha mi je to što ga više ništa ne boli i što se više ne stidi kad se ukakii upiški posle epi-napada i to što znam da ima dobrih ljudi koji su tu za mene, da podelimo bol za njim kao što ću i ja biti tu za njih kad njihovim ljubimcima bude vreme. I to što znam da će biti još ljubimaca kojima ću pružiti ljubav i pažnju.
 
hvala vam, divne ste!
ne znam kako to da objasnim, ali sada nije bitno kako se mi osećamo, nego šta je za Lea najbolje. svaki put kada ga ugledam a da leži prvo proveravam da li diše, ako me razumete šta hoću da kažem, svako jutro kad izađem iz kuće ne znam da li je preživeo noć i koliko to već traje svakako stavlja na probu bilo čija osećanja.... da su se samo moji pitali već bi ga uveliko uspavali jer je jako teško suočavati se sa tom neizvesnošću svaki dan i gledati ga onakvog izobličenog a sećati se kakav je bio graciozan kako to već lesi ume da bude... hoću da kažem da je za nas verovatno najmanje bolno da ga uspavamo...
ali ne želim da mu uskratim to malo njegove radosti što je još uvek sa nama jer je možda zato i ovoliko doživeo.... šta ako se toliko dugo borio sa svojom bolešću da bi ostao uz nas a onda mu mi to sami oduzmemo.... a on ne može da kaže šta hoće....
 
Ja sam generalno protiv eutanazije.......život je i kada si bolestan i star i kada se teško krećeš....
Po meni ako ne trpi velike bolove nema razloga za to....priroda se se pobrinula za sve pa i zam kraj
 
Ovako je moj Gizmo izgledao prošle godine:

A ovako pred kraj:
 

Prilozi

  • DSCN0196.jpg
    DSCN0196.jpg
    45,7 KB · Pregleda: 21
Hvala. Sad ispada neka samopromocija, ali ovo sam napisala da bi Tijana stekla uvid šta je čeka, kakva je odluka u pitanju.

Nisam tako shvatila, ne brini. Volim zivotinje, pretpostavljam da ih i ti volis (zato si na slicnim temama i imas zivotinje) i (po sebi) znam da su neke stvari ljubiteljima zivotinja (u ovom slucaju) teze nego sto moze razumeti neko koga ne interesuju uopste.
 
To je ono... On ne moze da kaze sta bi mu bilo lakse... Zato probaj ici po sopstvenom osecaju i savesti... Postavi se onako kako osecas da je najbolje za njega. Onako kako mislis da bi pas najvise voleo jer ga ne mozes pitati za misljenje...
 
Ja sam generalno protiv eutanazije.......život je i kada si bolestan i star i kada se teško krećeš....
Po meni ako ne trpi velike bolove nema razloga za to....priroda se se pobrinula za sve pa i zam kraj
Verovatno nisi bio u situaciji da gledaš stvorenje koje voliš kako strahovito pati.
Da te satima gleda u oči i vrišti od bolova i traži od tebe da preduzmeš bilo šta.
Da zajedno sa njim umireš u užasnoj agoniji...
 
:amen: Najteža odluka koju sam ikad morala da donesem i ne prođe nijedan dan da se ne zapitam da li sam postupila kako treba ali verovatno bih opet isto uradila. Što je bilo do mene, pomogla sam mu, kad više nisam mogla da mu poboljšam kvalitet života, bar sam mu pružila to da ode bezbolno, u snu.
 
Leo je uspavan...
Na kraju to nije bila moja odluka, verovatno nikad ni ne bih mogla sama da je donesem...
Možda bi u najboljem slučaju živeo još oko mesec dana, a kakav bi mu to život bio to je samo on znao...
Samo se nadam da je stvarno otišao u snu kao što kažu i da ga nije bolelo, mada ni u to više nisam sigurna sada kada vratim film...
Ne mogu da nađem reči da opišem kako se osećam, to jedino razume onaj ko je prošao kroz to...
Samo želim da prođe bol i da ga se sećam sa radošću, ali odavde to deluje nemoguće...
 
Zao mi je Tijana... Verujem da ste ucinili najbolje, mada to nije dovoljno za utehu. Ni nema pravih reci za to. Nadajmo se da je sad na boljem mestu i da ste ucinili najbolje moguce, a probaj da ga se secas u najlepsem izdanju. I pusti dusi na volju da ga ozali jer ako ja placem za tastaturom, a ne znam ni tebe ni Lea, tebi je jos mnogo teze.

2975936836_3a175a5f62.jpg


 
Oni sa razumevanjem te nase ljubavi ka zivotinjama, koje s vremenom postaju kao clanovi porodice - zaista je malo. Uglavnom ispadamo cudaci ako nas posmatraju oni koji ne zele da nas razumeju, nisu prosli kroz slicno, nije im stalo da nas razumeju... Zato je lepo da ipak imamo jedni druge da podelimo ovakve i daleko lepse stvari vezane za zivotinje koje volimo :ok:.
 
Divan je bio. Sećaj ga se takvog, ne bolesnog i namučenog. Biće teško u početku, meni je posle 2 meseca i dalje teško da zaboravim te teške, ružne stvari na kraju ali znaj da smo mi koji smo i sami prošli kroz to jednom ili više puta uz tebe.
 
Tačno znam kako se osećaš.... sada u nedelju je uspavana moja zlatna retriverka, Frensis , u maju bi napunila 14 godina.... ja sam morala sama da donesem tu odluku, sada već drugi put, jer je njena majka , Beta, morala biti uspavana prošle godine u junu, sa 15 godina i 15 dana...Teško je, bez njih....mnogo je teško...ali bile su bolesne, Beta je imala tumor, koji je napao sve unutrašnje organe i kada je urlala od bola i udarala glavom o zid i orman, odlučila sam.... nije zaslužila da se toliko muči, pati...držala sam je za ruku i mazila , sve dok nije utonula u san......i plakala.....Sad se priča ponovila, Frensis je imala tri manja šloga, šećer 38,11 infuzije svaki dan , inekcije....i ništa na bolje nije išlo već se pogoršavalo.Nije mogla ustati bez pomoći, a onda bi pala i gledala bespomoćno, tužno...i nju sam mazila, držala za ruku, pričala joj i oprostila se od nje...Savest mi je mirna , jer sam sve učinila što je do mene, ali uprkos tomejako mi je teško bez njih...i plačem za njima....one će uvek imati svoje mesto u mom srcu...

Tako i ti.... teško je, jako teško ali moraš misliti da je njemu sav bol minuo, da se ne pati, da je imao lep život i na neki način dostojanstveno otišao... :zag:
 
Vi ste to prosle, ne svojom voljom, ali prosle. Ja jos nisam, a znam da hocu. Sto rece jednom moj mm, kad toliko tugujem za tudjim zivotinjama, sa mojima ce me "verovatno sa'raniti" s obzirom na reakciju.

Ne zavidim Vam, samo ste vi bar nekako spremne, a neki od nas nikako, a takve stvari se ne mogu izbeci. Ne zivimo ni sami ni pod staklenim zvonom.
 
kao što rekoh već ovde negde ranije, mnogo mi je lakše kad dođem ovde pa pročitam par redova....
mogu samo da vam kažem ono što su meni rekli pa me je malo smirilo... sigurna sam da su vaše životinjice uz vas bile zbrinute i voljene isto kao što smo mi voleli i čuvali Lea.... i to treba da vam je najveća uteha kada dođe vreme da se od njih rastajete....
uprkos svemu ružnom što sad osećam nizašta ne bih menjala sve divne uspomene na moju kucu i trenutke koje smo proveli zajedno....
Egyptian Cat tuga koju smo u stanju da osećamo za životinjicama nas ne čini čudacima već boljim ljudima, mada to sigurno znaš..... uživaj u svojoj maci bez brige o ovoj teškoj odluci, bar dok za nju ne dođe vreme....
 
...Egyptian Cat tuga koju smo u stanju da osećamo za životinjicama nas ne čini čudacima već boljim ljudima, mada to sigurno znaš..... uživaj u svojoj maci bez brige o ovoj teškoj odluci, bar dok za nju ne dođe vreme....

Znam, kao sto zna bar vecina nas koja se pojavljuje ovde. Problem znaju biti oni iz druge price, ali njih ne mozemo menjati ukoliko oni to sami ne zele.

Nije mnogo bitno ako se radi o ljudima do kojih nam nije stalo, koji samo prolaze kroz nase zivote ili mi kroz njihove. Malo je teze kad nas ne zele razumeti ljudi koje volimo i postujemo, ali i tome s vremenom promenimo pristup, pa...ko voli nas, volece i nase ljubimce ili bar prihvatati nas stav, koji ih ne ugrozava.

Ko to ne moze, verovatno investiramo sebe u pogresne osobe pa treba ici dalje :):heart:.
 

Back
Top