Da li u inostranstvu priznaju nase fakultetske diplome??

Konkretno, diplomu masinskog fakulteta i to u Austriji.
Hvala!

Na zapadu se ne gleda diploma vec strucnost.Ako se diploma tamo i ne priznaje, poslodavac ce te zaposliti jer si dobar i strucan radnik. Doduse ovo se odnosi na ''tehnicke'' fakultete. Za medicinske vam treba diploma, jer u suprotonom ne mozete da dobijete dozvolu. Ti sa masinskim nemas cega da se bojis. Vas trebaju svuda. Nas, mastiljare niko nece...
 
ETF sigurno, mozda Arhitektonski... Ali fon?? Koliko sam ja obavesten cene se i Farmaceutski i Gradjevinski i naravno Masinski. Nego hteo sam da cujem misljenja ljudi koji mozda imaju iskustva sa tim...

U galeriji FON-a ima isecak iz Blica od pre 2-3 godine u kojem pise da su priznati samo ETF, FON i arhitektonski. E sad ne znam dal se nesto promenilo u medjuvremenu.
 
U galeriji FON-a ima isecak iz Blica od pre 2-3 godine u kojem pise da su priznati samo ETF, FON i arhitektonski. E sad ne znam dal se nesto promenilo u medjuvremenu.

To shto pishe u novinama, cesto ne mora da bude istinito, zar ne? Pogotovo iz Blic-a :)

Eto npr. ja sam citao kako Medicinski nije priznat ni u Iraku od 2002, a nashi doktori idu po svetu i rade u uglednim bolnicama. ne veruj svemu shto procitash.
 
Svi smo culi o iskustvima (a neki i doziveli) da je neko posle diplomiranja otisao u inostranstvo, konkurisao za posao u svojoj struci i dobio odgovor da njegova diploma nije validna u njihovoj zemlji. Ja, recimo, znam za takav slucaj osobe koja je diplomirala na Medicinskom fakultetu univerziteta u Beogradu a odbijena je u SAD-u.

Naravno, ovo nije nova niti retka pojava. Neki fakulteti jednostvano ne ispunjavaju evropske ili svetske standarde pa razvijenije zemlje ne zele da zaposle osobe sa tim diplomama.

S druge strane, studenti pojedinih fakulteta iz Srbije lako pronalaze zaposljenje u svetu ili su cak trazeni (kao npr studenti ETF-a).

Hteo sam da sakupimo ovakve primere i vidimo sa diplomama kojih fakulteta (bilo drzavnih ili privatnih) je moguce raditi (u struci) u razvijenijim zemljama sveta.
 
Sta si mislio da ce postati prek noci validna ili cenjena. to je samo zamajavanje da platis kao student sto vise jer moras da studiras nemas vremena za proveru a i ne sumnjas dok ne zavrsis faks i ne krenes u tvz beli svet, slicno je i sa nekim proslim platnim karticama samouvereno krenes u inostranstvo i prilikom stavljanja u nbanko0mat otkrijes iznenadjenje a ti imas prazne djepove i parce plastike (mada ovo zadnje nema veze sa temom vredi napomenuti)
 
ETF sigurno, mozda Arhitektonski... Ali fon?? Koliko sam ja obavesten cene se i Farmaceutski i Gradjevinski i naravno Masinski. Nego hteo sam da cujem misljenja ljudi koji mozda imaju iskustva sa tim...

Ni jedan nas fakultet nije priznat u svetu za bukvalno svaki je potrebna nostrifikacija, osim u slucajevima ako naprimer amerikanci imaju svoj odeljak fakulteta u Srbiji, pa je ta diploma priznata i tamo. Za ETF jedino najmanje traje nostrifikacija. Doduse ako si ti profesionalac u tvojoj struci s godinama radnog iskustva i znas da radis, onda pristaju vecina poslodavac na zapadu, da te angazuje bez obzira sto ti nisi nostrifikovao diplomu po standardima njihove zemlje. Studenti koji planiraju da cim zavrse faks, pale napolje da bi radili u struci, mogu tu ideju nazalost da okace macki o rep, na zapadu moras da imas debelo radno iskustvo koje njima garantuje da si ti profesionalac svog posla i da bi mogao da im pokazes sta znas da radis.
 
Poslednja izmena:
medicina je poseban slucaj, jer izgleda da nacin poducavanja dosta varira od zemlje do zemlje i to nije redak slucaj da moras da polazes kojekakve ispite razlika i slicno da bi ti priznali diplomu. inace za postdiplomske te primaju sa skoro svim diplomama,bar po evropi...

Radi se o tome da je u uredjenim zemljama i medicinsko obrazovanje jako uredjeno. Znaci zna se sta je predaje iz kog predmeta, sta je to sto jedan student osnovih studija treba da zna, sta treba da zna jedan specijalista. Zna se iz kojih se knjiga uci i zna se koje su prihvacene teorije. I svi profesori do jednog se drze te teorije. Na primer nacin lecenja infarkta je isti i u Washingtonu i u Ohaju i u Kaliforniji, lekcija na temu npr. gripa je ista na svim fakultetima u Americi. Da bi neki profesor promenio neku teoriju i dobio dozvolu da predaje nesto svojeon mora da prodje jako mnogo komisija da mu se odobri da to udje u skolskog gradivo. Isto se zna iz kojih se knjiga uci.

Kod nas je to malo drugacije i ne uredjenije. Postoji masa profesora i masa knjiga. Profesori imaju pravo da ubacuju svoje teorije i svoja zapazanja kako zele u gradivo a bez da pitaju bilo koga. Ne postoji ustaljeno gradivo, i da se zna sta se i kako se predaje i ne postoji prihvacena teorija nego ovaj profesor priznaje ovu skolu i za njega se uci iz jedne knjige a drugi prihvata drugu i za njega se uci iz one knjige.

Meni se recimo desilo na drzavnom stomatoloskom fakultetu da popadamo prakticni ispit zato sto je profesorka predhodni dan gledala pod mikroskop i zakljucila da negde tamo ima 3 sloja celija a ne 2 kako pise u knjizi i u svim ostalim svetskim knjigama pa je ona resili da nas obori da mi naucimo njenu novu teoriju posto svetska literatura nema veze po njoj. I tako je ona promenila teoriju.

Sasvim je normalno da ce stranci sa uredjenim medicinskim obrazovanjem gde se zna red i kako sta ide da budu skepticni prema nama gde se ne zna ko ubacuje koju teoriju i kada i ko sta predaje i da ce da nam traze razne nostrifikacije. Oni time stite zdravlje i dobrobit svojh gradjana.
 

Back
Top