alva

Domaca alva

U jednu serpu staviti 1/4kg masla ili 200gr masti da se dobro rastopi. U vrelo maslo ili mast dodati 4 velike kasike brasna, pa brasno neprestano mesati dok ne postane zlatno-zute boje. Za to vreme staviti u jedan cist lonac 1/2kg secera kristala s malo vode da na stednjaku prokuva. Odmah staviti i komad vanile i sve zajedno sa secerom kuvati. U uprzenu zaprsku, neprestano mesajuci, dodavati ukuvani sirup da alva ima gustinu da se kasikom iz nje moze masa vaditi. Skinuti alvu s vatre, umakati kasiku u rastopljeno maslo, vaditi alvu i redjati je na okruglu staklenu ciniju. Posuti je sitnim secerom izmesanim sa vanilom i sluziti hladnu.
 
prvo secanje na alvu je oooooogromna masna fleka koju sam imala na pantalonama.
i cini mi se da ovo sto se sada prodaje nema mnogo veze sa onom alvom nekad.
 
dadap:
Domaca alva

U jednu serpu staviti 1/4kg masla ili 200gr masti da se dobro rastopi. U vrelo maslo ili mast dodati 4 velike kasike brasna, pa brasno neprestano mesati dok ne postane zlatno-zute boje. Za to vreme staviti u jedan cist lonac 1/2kg secera kristala s malo vode da na stednjaku prokuva. Odmah staviti i komad vanile i sve zajedno sa secerom kuvati. .

hey...zar alva nije od susama
onaj spec. ukus...to je susam 100%
 
Druzim se sa nekoliko ljudi kojima je osnovni i jedini posao bombondzijski. To su porodicne tradicije i niko od njih nece ti nikada reci kako se to radi. Znam da ima 17 sastojaka, da je posno i da je vrlo komplikovano da se napravi pa zbog toga vecina njih gore pomenutu uvoze iz Bugarske ili Makedonije pa samo preprodaje.
Inace prave su bombondzije, imaju proizvodnju od preko 50 radnika, izvoze 70 % robe u Holandiju, prave sve one svilene bombone, zele bombone, kropmpir secere i ostale slatkise, ali tajna je tajna, cak ni radnicima se ne kaze sve, sacuva se onaj mali deo koji je najbitniji da proces uspe.
Jedna od pikanterija koju sam slucajno saznala je da na primer, medenjaci koji se zamese moraju da stoje barem dve nedelje kako bi krenula prirodna fermentacija, i zbog toga im je onda rok trajanja preko godinu dana, ali ima tu jos nesto sto ne zele da kazu.
 
Odes u pravu, ali pravu poslasticarnicu... Onu sto u izlogu ima tulumbe i baklave i alvu... i prepustise se uzitku...
Volela bih da naucim bombondzijski zanat :)
 
Uh, ko ne bi, to je visoko profitablno osim sto je kreativno i lepo, a pri tom tvoji proizvodi usrecuju ljude a najvise decu, ali... kao sto rekoh, to su dobro cuvane tajne.
 
Imali smo porodicnu, staru poslasticarnicu, u jednom SFRJ gradicu koga vise nema... bar ne u obliku kakav je bio u vreme mog detinjstva.
Nikad necu zaboraviti te mirise...
 
:(

Ima jedna prica Mome Kapora o tablici cokolade iz Unrinog paketa... Celog zivota je trazio taj ukus, probavao je razne cokolade, najboljih svetskih proizvodjaca, i malih provincijskih fabrika...u svakom kutku sveta u kojem bi bivao... I nikada ga nije nasao.
Pa se zapitao (kao i mi) da li je to ukus detinjstva i nostalgija za danima i vremenima koji su nepovratno prosli, ili je to zaista neka carobna cokolada koju niko vise na celom ovom sarenom svetu ne pravi...
 
:(

Ima jedna prica Mome Kapora o tablici cokolade iz Unrinog paketa... Celog zivota je trazio taj ukus, probavao je razne cokolade, najboljih svetskih proizvodjaca, i malih provincijskih fabrika...u svakom kutku sveta u kojem bi bivao... I nikada ga nije nasao.
Pa se zapitao (kao i mi) da li je to ukus detinjstva i nostalgija za danima i vremenima koji su nepovratno prosli, ili je to zaista neka carobna cokolada koju niko vise na celom ovom sarenom svetu ne pravi...

Lako je moguce da su to secanja na ukuse iz detinjstva , kada je sve oko nas bilo bezbrizno.Vreme u kome smo leti,na vasarima kupovali liciderska srca,zimi na meru Ceten Alvu.
Ali da li je moguce da i danas , kada je vidim u radnji i dalje ne mogu da odolim njenom zavodljivom mirisu,cesto cokoladom prosaranom kao mermer . Da li je taj slatki , za mene, neodoljivi greh zaista samo" ukus detinjstva i nostalgija za danima i vremenima koji su nepovratno prosli" ili je to ukus koji drazi nepca i tera Vas da uzmete jos jedan zalogaj , i jos jedan i tako redom , sve dok ne shvatite da ste ozbiljno ugrozili holesterol u krvi , prepustivsi se ovom "ukusu iz detinjstva" i ispraznivsi kutijicu? Mozda su pravu naucnici kada tvrde da cokolada svojim sastavom cini ljude , bar za trenutak , srecnijima , zadovoljnijima , drustvenijima:) Po meni , to se moze tvrditi za svaki slatkis , u mom slucaju Alvu:)
 
Tacno... mirisi kolaca i sladoleda iz ujakove nekadasnje poslasticarnice zaista su mirisi mog detinjstva i Vukovara. Nije pravio alvu, ali sladoled... slag od prave slatke pavlake... korneti koji su vozom stizali u nekim posebnim kutijama... a u zimskoj sezoni svi smo cistili kuvani kesten za pire... i novogodisnje bomone (propisno odstajale) uvijali u papir i pravili tako ukrase za jelku...

Bas sam se raznezila sad.. Fali mi sve to...
 
Ovo sam prepisala iz nekog casopisa dok sam bila u porodilistu, ali je nikad nisam pravila, tako da ne garantujem za kvalitet.
Alva
150g maslaca rastopiti i dodati 4 kašike brašna. Neprestano mešati dok masa ne postane zlatno-žuta.
Od 500g šećera, malo vode i šipke vanile napraviti sirup, pa ga uz neprestano mešanje dodati u predhodnu smesu. Voditi racuna da alva bude gusta. Služiti hladnu.
 
Ovo sam prepisala iz nekog casopisa dok sam bila u porodilistu, ali je nikad nisam pravila, tako da ne garantujem za kvalitet.
Alva
150g maslaca rastopiti i dodati 4 kašike brašna. Neprestano mešati dok masa ne postane zlatno-žuta.
Od 500g šećera, malo vode i šipke vanile napraviti sirup, pa ga uz neprestano mešanje dodati u predhodnu smesu. Voditi racuna da alva bude gusta. Služiti hladnu.

Znam za taj recept, nije loše...al nema veze s pravom alvom...
 
Evo jedan recept za alvu:

Sastojci
350 g grubog griza
¼ l. maslinovog ulja
550 g šećera
120 g badema
1,25 l vode
1 čajna kašičica cimeta

Priprema
U jednu šerpu staviti ulje, zagrejati ga i polako kašiku po kašiku dodavati griz. Pri dodavanju griza, varnjačom stalno mešati dok se ne dobije lepa zlatno – braon boja. Dodati mlevene bademe, smanjiti temperaturu i paziti da ne zagori (to traje oko 3-4 min.) Pomeriti s ringle i čistom krpom poklopiti. U drugu šerpu staviti šećer, zaliti vodom i 3-4 min. kuvati. Vrućim sirupom preliti masu od griza, vratiti još malo 2-3 min. na ringlu, a temperaturu smanjiti na najmanje i sačekati da griz – alva upije sirup. Kada je gotovo posuti cimetom.

P. S. Ovo je najbolje da se ima kalup (kao za puding) pa kada se prelije sokom izvrne se na tacnu i onda nanese cimet. Na takav način dobijemo lep oblik, a i za sečenje je lepše.
 
Druzim se sa nekoliko ljudi kojima je osnovni i jedini posao bombondzijski...prave sve one svilene bombone

poodavno sam gledala emisiju na tv-u gde je prikazana porodicna poslasticarnica/bonbondzijska radnja...prikazali su kako se prave divne svilene bombone.bila sam opcinjena kako tip razvija oklagijom masu za svilene bombone.cini mi se da su rekli da se nalaze u kamenickoj ulici..e bas cu se naostriti da ih potrazim i da pazarim bombone.
a ima jedna stara mala poslasticara,na uglu balkanske i m.milutinovica...joj kakva lepota od alvi me gleda kad god prodjem.obozavam alvu.tu u izlogu su uvek tri vrste.cula sam od komsinice da je to vrlo stara poslasticara.
 
Алва или халва је слатко јело, које потиче са Блиског истока. Алва, као посластица, је највише раширена по арапским земљама и на Балкану. Име Алва долази из арапске речи halva, шта значи слаткиш.

То је слатко јело од пшеничног брашна, масти и меда или од сусама, брашна, меда или шећера. Постоје различите врсте: ћетен-алва, тахан-алва, кос-алва итд.

Праве га и продају алваџије у својим алваџиницама. До 1908. у Сарајеву су имали посебну чаршију алваџилук. Тим послом су се највише бавили Албанци.
 

Back
Top