Da li je SEBICNOST ...

Prvo i najvece zlo je sebicnost,samozivost,oholost,gordost,tastina,sujeta,egoizam,egocentricnost...
To je susta suprotnost ljubavi.
sebicnost le ljubav prema sebi gde nema mesta za drugog(bliznjeg),prava ljubav je otvorena,usmerena ka drugom(Bogu i bliznjem).
GORDOST I SMIRENJE,kao dva antipoda.Prvo je zlo,drugo je dobro.
 
Prejaka reč....
Egoizam je prirođen ljudskoj vrsti, što se može videti kod 99% male dece a altruizam , nesebičnost i empatija se uče i uglavnom se ne mogu usvojiti bez usmeravanja u određeno doba (znači ne dolaze sami od sebe)
 
Hektor:
sebicnost le ljubav prema sebi gde nema mesta za drugog(bliznjeg),prava ljubav je otvorena,usmerena ka drugom(Bogu i bliznjem).

Covek ako ne ume sebe da voli, tesko da ce znati da voli i druge! Naravno, ne govorim o egocentricnosti i sebicnosti u klasicnom smislu, al' poznajem ljude koji su zanemarivanjem sopstvenog bica, zrtvovanjem iskljucivo drugima pretrpeli deformaciju licnosti i pretvorili se u najore licemere ! Sebe covek nikad ne sme da zanemari, ni svoje htenje , ni svoje potrebe, zdrav egoizam je cak pozeljan , sebicnost takodje! :P
 
apotekarka:
Prejaka reč....
Egoizam je prirođen ljudskoj vrsti, što se može videti kod 99% male dece a altruizam , nesebičnost i empatija se uče i uglavnom se ne mogu usvojiti bez usmeravanja u određeno doba (znači ne dolaze sami od sebe)

Zasto mislis da je prejaka rec....

Zar iz sebicnosti ne proizilali zlo???
Zar zbog sebicnosti ne mozemo nauditi nekome.....tako sto mu na primer necemo pomoci....?

8)
 
divlja-u-srcu:
Hektor:
sebicnost le ljubav prema sebi gde nema mesta za drugog(bliznjeg),prava ljubav je otvorena,usmerena ka drugom(Bogu i bliznjem).

Covek ako ne ume sebe da voli, tesko da ce znati da voli i druge! Naravno, ne govorim o egocentricnosti i sebicnosti u klasicnom smislu, al' poznajem ljude koji su zanemarivanjem sopstvenog bica, zrtvovanjem iskljucivo drugima pretrpeli deformaciju licnosti i pretvorili se u najore licemere ! Sebe covek nikad ne sme da zanemari, ni svoje htenje , ni svoje potrebe, zdrav egoizam je cak pozeljan , sebicnost takodje! :P

Zasto mislis da je to egoizam ako ne zanemarujemo sebe, svoje potrebe.....Naravno da je potrebno voleti sebe da bi smo mogli voleti druge. Zar egoizam ne podrazumeva ako se skoncentrisemo samo na sebe a zanemarimo potrebe drugih.???

Sta je to zdrav egoizam....?

Tanja 8)
 
arttim:
apotekarka:
Prejaka reč....
Egoizam je prirođen ljudskoj vrsti, što se može videti kod 99% male dece a altruizam , nesebičnost i empatija se uče i uglavnom se ne mogu usvojiti bez usmeravanja u određeno doba (znači ne dolaze sami od sebe)

Zasto mislis da je prejaka rec....

Zar iz sebicnosti ne proizilali zlo???
Zar zbog sebicnosti ne mozemo nauditi nekome.....tako sto mu na primer necemo pomoci....?

8)

Zato što je egoizam prirodno stanje 99% ljudskih bića do njihove 6-7 godine.
To je kao kada bi mlečne zube nazvala zlom fazom....
 
apotekarka:
arttim:
apotekarka:
Prejaka reč....
Egoizam je prirođen ljudskoj vrsti, što se može videti kod 99% male dece a altruizam , nesebičnost i empatija se uče i uglavnom se ne mogu usvojiti bez usmeravanja u određeno doba (znači ne dolaze sami od sebe)

Zasto mislis da je prejaka rec....

Zar iz sebicnosti ne proizilali zlo???
Zar zbog sebicnosti ne mozemo nauditi nekome.....tako sto mu na primer necemo pomoci....?

8)

Zato što je egoizam prirodno stanje 99% ljudskih bića do njihove 6-7 godine.
To je kao kada bi mlečne zube nazvala zlom fazom....

Možda kod tvog deteta.
Kažu ljudi da dete nešto od svog karaktera ponese od roditelja i baba i deda.
 
Kada detetu od 3,4 ili 5 godina rodiš brata ili sestru onda jedno pola godine gledaj šta je egoizam u najsirovijem obliku.
Mogla bih da ispišem dve strane primerima iz moje okoline, ali ne znam imam li kome.... :roll:
Mnogo je to sedenja ispred monitora....
 
apotekarka:
Kada detetu od 3,4 ili 5 godina rodiš brata ili sestru onda jedno pola godine gledaj šta je egoizam u najsirovijem obliku.
Mogla bih da ispišem dve strane primerima iz moje okoline, ali ne znam imam li kome.... :roll:
Mnogo je to sedenja ispred monitora....
Apotekarka,kao majku i intelektualca,pitam te kako vaspitati dete da ne bude sebeljubivo,vec bratoljubivo (i bogoljubivo).Vec sam te jednom pitao nesto slicno,zadovoljan sam odgovorom,ali sada me prvenstveno zanima kako vaspitanjem iskoreniti sebicnost?
 
Postoji 1 do 2% dece koja su takva po prirodi i bez nagovaranja dele svoje igračke sa drugima i raduju se rođenju brata ili sestre.
Ostali moraju da se decentriraju (izbace sebe iz centra univerzuma) što je proces koji može da se okonča u petoj godini a može i nikada.
Metode koje čemo upotrebljavati u tom procesu mogu biti raznovrsne:
Lični primer
Razgovori
Kažnjavanje sebičnosti
Nagrađivanje nesebičnosti
Kombinujući sve gorenavedeno uz beskonačan broj ponavljanja kod prosečnog deteta, sa uspešnošću koja može da varira od povremene do skoro konstantne to je nekih 2-5 godina posla :idea: ako ste maksimalno dosledni.

A o strahotama koje mogu da se čuju i dožive od trogodišnjaka koji dobiju brata ili sestru u nekoj drugoj temi :wink:
 
apotekarka:
Postoji 1 do 2% dece koja su takva po prirodi i bez nagovaranja dele svoje igračke sa drugima i raduju se rođenju brata ili sestre.
Ostali moraju da se decentriraju (izbace sebe iz centra univerzuma) što je proces koji može da se okonča u petoj godini a može i nikada.
Metode koje čemo upotrebljavati u tom procesu mogu biti raznovrsne:
Lični primer
Razgovori
Kažnjavanje sebičnosti
Nagrađivanje nesebičnosti
Kombinujući sve gorenavedeno uz beskonačan broj ponavljanja kod prosečnog deteta, sa uspešnošću koja može da varira od povremene do skoro konstantne to je nekih 2-5 godina posla :idea: ako ste maksimalno dosledni.

A o strahotama koje mogu da se čuju i dožive od trogodišnjaka koji dobiju brata ili sestru u nekoj drugoj temi :wink:
Jasno mi je.Imam starijeg brata (2.5 god.).Dva puta su mi lekari keo bebi spasili zivot:Jednom me je "hranio" bonbonama a drugi put sirom,mogao sam da se ugusim.Ne bih rekao namerno...Medjutim,moj stariji brat je ljubomoran na mene i dan danas.Razumem deciju ljubomoru,ali da odrasli covek ne prestaje i ima kontinuitet ljubomore od najranijeg detinjstva,to me jako boli,brat mi je,volim ga.Moj brat je divan covek,voli sve ljude na svetu,OSIM MENE ! Sta da radim,Apotekarka?Sada te ne pitam kao majku,brat i ja smo odrasli,vec kao veoma mudru(iskustvo+znanje+inteligencija=mudrost) osobu da me posavetujes?
 
Ja sam treća od četiri crnogorske ćerke :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: tako da me je verovatno ojačalo ono što me nije ubilo u pojam...I mene su satirale starije sestre a i ja sam najmlađu.
Stalna borba za pažnju i odobravanje roditelja doprinela je razvoju takmičarskog duha i svega što ide uz njega.Doživljaj srodnika kao suparnika ili direktnog protivnika iz ranog detinjstva teško može da se prevaziđe.Najbolje vreme za konačnu sanaciju takvih odnosa je kada obojica budete imali svoju decu.
Onda će se prioriteti iskristalisati i zajedničke brige postaće dodirne tačke.
Roditelji snose jedan deo krivice ta zatrovane odnose među decom ali sada kada sam i sama u toj situaciji imam razumevanje i za njihov premor i zasićenje.
 
Dakle,kasno je.Moj brat zivi u inostranstvu,umrli su nam roditelji,delimo se.On se izvanredno snasao,ima svoju firmu,radnike,kucu na 3 nivoa...Nije mu dosta,sad hoce da me istera iz stana gde zivim oduvek,nije ga briga sto cemo zena i ja ziveti u nekom sobicku !!! U redu,obogatio se sam,po zakonu pola je njegovo,zakon je jasan,ali NIJE LJUDSKI !!!On ima,a ja nemam,sastavljam kraj sa krajem,zena mi ne radi(to je druga prica),ali eto,IMAM BRATA !!!
 
Kada dođe vreme za konačnu deobu to ume da uništi do tada najidealnije odnose a šta tek može da uradi sa lošim......
:roll:

Ružno mi je da ti pametujem, ja ne vidim način da se ta stvar popravi....

Možda on razmišlja na način:"Trpim ga celog života, stalno sam morao da delim sa njim, sad je tome kraj, uzimam ono što je moje i to je ono što će me konačno zadovoljiti, i to mnogo više nego kuća koju sam sam podigao!"
 
apotekarka:
Kada dođe vreme za konačnu deobu to ume da uništi do tada najidealnije odnose a šta tek može da uradi sa lošim......
:roll:

Ružno mi je da ti pametujem, ja ne vidim način da se ta stvar popravi....

Možda on razmišlja na način:"Trpim ga celog života, stalno sam morao da delim sa njim, sad je tome kraj, uzimam ono što je moje i to je ono što će me konačno zadovoljiti, i to mnogo više nego kuća koju sam sam podigao!"
Istina,tako ce reci...
 
DECA ISPAŠTAJU GREHE RODITELJA.

to imam da vam kažem.
Ja sam nekoliko puta uhvatio sebe da se ljutim što moj trud oko neke stvari moj brat uništi i poništi,
ali to kratko traje .
Vrlo brzo se shvati da nema para i vrednosti koja će mi nadoknaditi gubitak nekoga tako bliskog kao što je brat i roditelji .I porodica .
Tu sam svesno izabrao liniju da budem ako treba i večiti naivčina , i da me večito iskorištavaju (mada naravno da vrlo brzo shvatite da i sa najnerazumnijom osobom možete da se igrate njenim oružjem a da je ne izvredjate i povredite) .
Kad dodje do stani , pani , popustiću radi dobrih odnosa , a ti odnosi će kasnije ispraviti stvar...
Ostaje još samo jedan problem , a to je opštepoznati žene posvadjaju dva brata ko od šale. Nadam se da ću kada se i ona pojavi uspeti da izbegnem kob ovog podneblja...
 
Tuzni_patak:
DECA ISPAŠTAJU GREHE RODITELJA.

to imam da vam kažem.
Ja sam nekoliko puta uhvatio sebe da se ljutim što moj trud oko neke stvari moj brat uništi i poništi,
ali to kratko traje .
Vrlo brzo se shvati da nema para i vrednosti koja će mi nadoknaditi gubitak nekoga tako bliskog kao što je brat i roditelji .I porodica .
Tu sam svesno izabrao liniju da budem ako treba i večiti naivčina , i da me večito iskorištavaju (mada naravno da vrlo brzo shvatite da i sa najnerazumnijom osobom možete da se igrate njenim oružjem a da je ne izvredjate i povredite) .
Kad dodje do stani , pani , popustiću radi dobrih odnosa , a ti odnosi će kasnije ispraviti stvar...
Ostaje još samo jedan problem , a to je opštepoznati žene posvadjaju dva brata ko od šale. Nadam se da ću kada se i ona pojavi uspeti da izbegnem kob ovog podneblja...
Patak,mozda si u pravu.Kad smo bili prosle godine u sudu oko deobe,brat je rekao da ce me ostaviti tu gde sam.Onda se vratio u Kanadu...ostatak znate:SNAJA !!!Sad hoce sve !!!
 

Back
Top