Jovo Kapičić opet muči Golootočane
Strana 1 od 22 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 542

Tema: Jovo Kapičić opet muči Golootočane

Ističe se
    Učlanjen
    22.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano Jovo Kapičić opet muči Golootočane

Jovo Kapičić opet muči Golootočane
    Broz je posle rata angažovao Juraja Špilera, prvog čoveka Gestapoa za Banat, da obučava oficire KOS-a u zlostavljanju. Uz njih, glavni dželati bili su crnokošuljaši i muslimani iz Handžar divizije...

1

Goli otok
    U svemu onome što je obeležilo vladavinu Josipa Broza, Goli otok, hrvatski Alkatraz ili Titovi Havaji, kako su ga nazivali, jedna je od najmučnijih epizoda. Iako je od zatvaranja koncentracionog logora proteklo više od pola veka, tokom kojeg je stizalo na hiljade svedočenja o najsvirepijem kažnjavanju logoraša, za ovo zlodelo niko nikada nije odgovarao.
    Seriju tekstova kojom Pressmagazin želi da razotkrije lik i delo najvećeg sina naroda i narodnosti, povodom tri decenije od njegove smrti, nastavljamo otkrićem da je Tito za slamanje političkih neistomišljenika angažovao bivše ustaše, pripadnike ozloglašene muslimanske Handžar divizije i oficire KOS-a koje je obučavao istaknuti gestapovac Juraj Špiler!
    Zoran Ašanin, predsednik Udruženja Golootočana Vojvodine, svedoči da je Broz za svoj naum angažovao Špilera jer je bio na glasu kao jedan od nazloglasnijih islednika u Kraljevini Jugoslaviji. Špiler je tokom rata napredovao u karijeri, postavši glavni čovek Gestapoa za Banat. Kada je posle rata uhapšen i kada je „ljubičica plava" obaveštena o kakvom je krvniku reč, umesto na robiju ili pred streljački vod, Tito ga šalje u Vrbas, da mučenju i zlostavljanju obučava oficire KOS-a.

a
    Manipulacija-Pre puštanja na slobodu zatvorenici „tovljeni" mesec dana
    Vrhunac Titove manipulacije bio je način na koji su ljudi puštani kućama.
    - Sa Golog otoka niko nije odlazio pojedinačno, već isključivo u grupi - seća se Smukov. - Srećnike određene za puštanje, koji su kao i svi drugi bili kost i koža, mesec dana ranije bi tovili čudnom mešavinom neke kaše od brašna, šećera i masti. A ona je činila čudo! Za mesec dana ljudi bi se toliko ugojili da bi strani novinari, koji su ih po pravilu čekali već u Rijeci, bili zaprepašćeni! Bio je to neverovatan primer „humanosti" jednog prikrivenog diktatora prema političkim zatvorenicima. Špiler je samo jedan od brojnih zločinaca koji je koristio novom poretku. Ašanin podseća da je mnogim ustašama i zarobljenim muslimanima smrtna kazna zamenjena sa 25 godina robije, ali pod uslovom da „rade" na Golom otoku. Većina ih je posle samo pet godina puštena na slobodu?!
    Zato ne čudi što su u „prevaspitavanju" Staljinovih pristalica, doskorašnjih saboraca, ražalovanih ministara, ali i narodnih heroja korišćene sve poznate metode iz nacističkih konc-logora, obogaćene psihofizičkom torturom iz sibirskih gulaga. Radilo se u kamenolomu, leti po nesnosnim vrućinama, zimi po mrazu i jakim burama. Bilo je to stratište duha na kome su se gubili i dostojanstvo i život.

Dok skoro 3.000 nekadašnjih logoraša i danas čeka na sudsku rehabilitaciju i kakvu-takvu nadoknadu države, nekadašnji organizatori i mučitelji, umesto pred porotom, sudijama i tužiocima, i dalje raspredaju svoju ideološku priču pred TV kamerama, neskriveno se sprdajući sa bivšim žrtvama.
    - Svako ko se iskreno pokajao za svoja dela mogao je svakog trenutka da dođe i to kaže islednicima, nakon čega bi ga pustili kući. Istina da je većina dolazila bez suđenja i utvrđene sudske kazne, ali je to, u krajnjem slučaju, bilo u njihovom interesu, jer svoja dela nisu morali da objašnjavaju pred sudom. Rad u kamenolomu smo organizovali samo zato da se zatvorenici ne bi dosađivali u barakama i da bi im tako brže prolazilo vreme - samo su neka od „svedočenja" Jove Kapičića, nekadašnjeg generala i narodnog heroja, tadašnjeg zamenika Udbe, koje je izneo nedavno gostujući u emisiji jedne naše televizije sa nacionalnom frekvencijom.
    Kapičić je u intervjuu hrvatskom „Globusu" priznao da je nekada zaista bio bog?!
    - Na Golom otoku smo izgradili super mesto, barake kakve se samo mogu zamisliti, idealne za stanovanje, koje su povezivale ulice popločane kamenom. Proširena je plaža, nekoliko stabala je tu već raslo, nešto je još kasnije posađeno. Sagrađeni su i kuhinja, čitaonica, bolnica, a u nju su poslati lekari iz bolnice „Dragiša Mišović", koji su inače lečili Politbiro Jugoslavije.
    Svedočenje koje je ponovo probudilo nekadašnje traume preživelih logaraša i zbog kojeg bi u nekoj drugoj državi morao da odgovara.

3

Josip Broz Tito
    - Zamislite, recimo, jednog nacističkog oficira koji je sve ove godine izmicao ruci pravde i koji danas na nemačkoj nacionalnoj televiziji objašnjava da je priča o holokaustu besmislica, da Hitlerova soldateska nije vršila zločine i da je reč o gnusnim izmišljotinama državnih neprijatelja - kaže za Pressmagazin Marko Smukov, publicista i bivši advokat, koji je najlepše godine života proveo na surovom kamenjaru ostrva nadomak istočne obale Istre. - Da zlo bude veće, Kapičić nije bio obični partijski poslušnik ili posredni svedok, već upravo onaj ko je u svemu tome aktivno učestvovao.
    Smukov je na Goli otok stigao sa 19 godina zbog navodno izgovorene rečenice da nam je „Rusija majka i da nas je ona oslobodila". Iako na suočenju pred islednikom u Kotoru njegov doušnik to nije potvrdio, na prečac je osuđen na osam meseci.
    - Došao sam kao dete, a posle godinu i po dana izašao kao starac - seća se naš sagovornik. - Najteže mi je bilo prvih dana, dok nisam oguglao i malo se privikao. Nakon prvog dana ropskog rada u kamenolomu, ruke su mi bile prepune plikova, iz kojih je nešto kasnije procurila krv. Tada sam čuo i jednog zatvorenika kako kaže: „Bože, šta je ovo dete skrivilo da ga ovako kažnjavaju." Bila je to prva i poslednja ljudska reč koju sam tamo čuo. I prvi traumatičan događaj, jer su drugi robijaši odmah nasrnuli na njega, besomučno ga šutirajući i pljujući: „Zašto braniš bandu?!".
    Smukov je izdržao osam meseci, ali mu je kazna produžena na još deset jer se, navodno, nije dobro vladao. A dobro vladanje podrazumevalo je svakodnevno prijavljivanje drugih logoraša, optužbe i međusobno nanošenje zla.
    Velike traume imali su i članovi porodica logoraša. Poznati novinar Vanja Bulić seća se najtežih dana detinjstva:

4

Kapičić: Trećina nevina, pa šta?
    „Rad u kamenolomu organizovali smo da se zatvorenici ne bi dosađivali u barakama i da bi im tako brže prolazilo vreme"

„Na Golom otoku smo izgradili super mesto, barake kakve se samo mogu zamisliti, idealne za stanovanje, koje su povezivale ulice popločane kamenom"

„Istina da je većina dolazila bez suđenja i utvrđene sudske kazne, ali je to bilo u njihovom interesu, jer svoja dela nisu morali da objašnjavaju pred sudom"
    „Da li je istina da je trećina zatočenika bila nevina? Da li je istina da 95 odsto logoraša nije imalo nikakve veze sa Informbiroom? Jeste, pa šta?"
    - U dokumentu koji sam uspeo da pronađem pisalo je da se presudom vojnog suda u Beogradu moj otac, Dušan Bulić, osuđuje na kaznu strogog zatvora u trajanju od četiri i po godine - kaže Bulić za Pressmagazin. - Nijednog odgovora na pitanje: kako, zašto, zbog čega? Otac je bio major, načelnik jednog odeljenja u Vojnoistorijskom institutu. Umro je, a da nikada nije saznao zašto je uhapšen. Napisao sam roman „Oko otoka", a moj sin Dušan je diplomirao na Fakultetu političkih nauka sa temom o Golom otoku, što dovoljno govori o tome koliko nas je očevo stradanje obeležilo za ceo život. I pored toga što su me svi tapšali po ramenu govoreći da sam sjajan novinar, zaposlio sam se tek u 32. godini. Svaki put kada bi se raspisao konkurs samo da bih ja bio primljen, neko bi se blagovremeno dosetio da sam sam sin Golootočanina. Sećam se, majka Bosiljka bila je u drugom stanju, u šestom mesecu trudnoće, kada su odveli oca. Sećam se kada je jedno jutro otišla na posao sa stomakom, a vratila se bez njega. Lekari znaju šta znači ovakav potez u šestom mesecu trudnoće, ali drugog izlaza nije bilo. Kasnije su mi komšije pričale da je ceo jedan partijski sastanak protekao u ubeđivanju moje majke da se razvede.
    I pored svega, Bulić neće tražiti rehabilitaciju oca, jer smatra da je reč o licemerju države.

- Poziv na rehabilitaciju je čin priznavanja velike nepravde, ali istovremeno i čin aminovanja zločina jer se ništa ne preduzima protiv onih koji su ga počinili. Drugim rečima, država priznaje zločin, izvinjava se žrtvama, ali još nema snage da zločince nazove pravim imenom.
    A koliko je država na to spremna dovoljno potvrđuje i sam odnos prema Kapičiću, general-majoru u penziji, koji na pitanje novinara da li je istina da je trećina zatočenika bila nevina, kako je svojevremeno tvrdio Aleksandar Ranković, odnosno da 95 odsto logoraša nije imalo nikakve veze sa Informbiroom, kako je govorio Jefto Šašić, nekadašnji komandant KOS-a, narodni heroj odgovara pitanjem: „Jeste, pa šta?"
    Pa, ništa! Rehabilitacija nekadašnjih Titovih protivnika, pa čak i onih koji nisu stigli to da postanu, neće se ostvariti sve dok odgovorni ne izađu pred lice pravde.

Vlada Arsić

http://www.pressonline.co.rs/sr/vesti/magazin/story/109676/Jovo+Kapi%C4%8Di%C4%87+opet+mu%C4%8Di+Golooto%C4%8Dane.html

Legenda al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1358

Podrazumevano Re: Jovo Kapičić opet muči Golootočane

Neka i treba , udri Jovo ne zali granate !
    The Show Must Go On...

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Ja upravo citam onu njegovu knjigu....veoma je zanimljiva....
    “Ponosni smo na srpsko porijeklo i crnogorsku državnost, na slavnu istoriju srpskog naroda. Zato i vjerujemo u zajedničku budućnost i prosperitet.” - Milo Djukanović

gost 204907 nije na forumu
    тачно је фртаљ до пуног сата
    Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja sam listao Bulićevu knjigu, moralo je to mnogo oštrije. Ništa.

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Citat Original postavio RAZVIGOR Pogledaj poruku
    Ja sam listao Bulićevu knjigu, moralo je to mnogo oštrije. Ništa.
    Ne znam koja je to knjiga...
    U ovoj osim sto uvek stavlja u prvi plan Crnogorce,do sad nisam video nista toliko tragicno...kao sto pojedini kritikuju...mada,ne znam kakvo se iznenadjenje sprema do kraja knjige...
    I jos nesto...knjigu nije pisao Kapicic kako to ovde pojedine neznalice tvrde....
    “Ponosni smo na srpsko porijeklo i crnogorsku državnost, na slavnu istoriju srpskog naroda. Zato i vjerujemo u zajedničku budućnost i prosperitet.” - Milo Djukanović

Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Halix Pogledaj poruku
    Ne znam koja je to knjiga...
    U ovoj osim sto uvek stavlja u prvi plan Crnogorce,do sad nisam video nista toliko tragicno...kao sto pojedini kritikuju...mada,ne znam kakvo se iznenadjenje sprema do kraja knjige...
    I jos nesto...knjigu nije pisao Kapicic kako to ovde pojedine neznalice tvrde....
    Knjiga se zove Oko otoka, pomenuo sam je samo zbog napomene i Bulićeve izjave u uvodnom postu. Manje dokumentaristička više roman, mali porodični roman o tri generacije i više se tretiraju 60te godine i posledice jednog nakaradnog režima. Nešto je fiktivno, manji deo nije.
    O Kapičičevim zločinima i Raštegorčevim i ostalim ljudima koji su bili upravnici i tragičnim ispovestima postoji veliki broj knjiga i svedočanstava. Možeš da ih nađeš i u Ruskom domu, mislim da je knjižara kod Borbe zatvorena.
    Kapičićevu knjiigu nisam čitao i ne planiram.

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Knjiga se zove Oko otoka, pomenuo sam je samo zbog napomene i Bulićeve izjave u uvodnom postu. Manje dokumentaristička više roman, mali porodični roman o tri generacije i više se tretiraju 60te godine i posledice jednog nakaradnog režima. Nešto je fiktivno, manji deo nije.
    O Kapičičevim zločinima i Raštegorčevim i ostalim ljudima koji su bili upravnici i tragičnim ispovestima postoji veliki broj knjiga i svedočanstava. Možeš da ih nađeš i u Ruskom domu, mislim da je knjižara kod Borbe zatvorena.
    Rekoh ti...nije knjigu pisao Kapicic,vec Tamara Nikcevic...sve je u dijalogu...ona i Kapicic...
    Kazes Kapicicevi zlocini...hmmmm...a zamisli da je ziv Nikola Kalabic pa da on izda neku knjigu sta je bio i sta je radio....

Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Rekoh ti...nije knjigu pisao Kapicic,vec Tamara Nikcevic...sve je u dijalogu...ona i Kapicic...
    Kazes Kapicicevi zlocini...hmmmm...a zamisli da je ziv Nikola Kalabic pa da on izda neku knjigu sta je bio i sta je radio....
    Znam, ukapirao sam ja da je to knjiga zapisa nastala na osnovu sedeljke u Galeriji; teško da sa njim može da se odradi intervju bez prekrajalica, videli smo ga sa Čosićem, svaka druga reč "Da li sti ti normalan?".... "Pa šta?"
    Šta bi geometar iz Valjeva pisao, ne znam, al imaš ga kod Samardžića koliko voliš
    Dakle, Halix-e, nemam ja šta da zamišljam . Ne bavim se time..

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Znam, ukapirao sam ja da je to knjiga zapisa nastala na osnovu sedeljke u Galeriji; teško da sa njim može da se odradi intervju bez prekrajalica, videli smo ga sa Čosićem, svaka druga reč "Da li sti ti normalan?".... "Pa šta?"
    Šta bi geometar iz Valjeva pisao, ne znam, al imaš ga kod Samardžića koliko voliš
    Nemoj molim te Samardzica da mi pominjes....a i bolje sto neces da zamisljas...mirno ces da spavas...

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    355

Jovo je kralj!

Bez obzira sta je radio i kako je radio za razliku od gomile jajara on se ne odrice svog politickog ubedjenja i dela kome je posvetio dobar komad zivota.

U nekom intervjuu su ga pitali nesto u vezi porodica golootocana koje su razorene na sta im je on lepo objasnio da bi trebali da misle i na 1500 ljudi I NJIHOVE PORODICE koji su izginuli na granici zahvaljujicu tome sto neki IB-ovac dojavi kuda se krecu nase granicne patrole.

Inace pre par meseci neki saban je dobaciovao Jovi na ulici, kod narodnog pozorista i Jova mu ladno nabije pistolj u usta.

Kazu ljudi da je bio show..
    One babe sto prodaju cvece pocele da zapomazu a lik kome je Jole nabio utoku u usta se u.sro.
    A bilmez ima 100 kila i oko 40 godina.
    .Ovu rezoluciju su predložile Francuska, Velika Britanija, SAD, Belgija, Maroko i Mađarska, a izglasana je uz podršku Rusije sa 13 naprama 0.

Veoma poznat
    Učlanjen
    14.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ђубре смрдљиво црвено оно глупо медиокритетско... је*о му голи оток матер мртву.

Citat Original postavio snoshaj efendija Pogledaj poruku
    Jovo je kralj!

Bez obzira sta je radio i kako je radio za razliku od gomile jajara on se ne odrice svog politickog ubedjenja i dela kome je posvetio dobar komad zivota.

U nekom intervjuu su ga pitali nesto u vezi porodica golootocana koje su razorene na sta im je on lepo objasnio da bi trebali da misle i na 1500 ljudi I NJIHOVE PORODICE koji su izginuli na granici zahvaljujicu tome sto neki IB-ovac dojavi kuda se krecu nase granicne patrole.

Inace pre par meseci neki saban je dobaciovao Jovi na ulici, kod narodnog pozorista i Jova mu ladno nabije pistolj u usta.

Kazu ljudi da je bio show..
    One babe sto prodaju cvece pocele da zapomazu a lik kome je Jole nabio utoku u usta se u.sro.
    A bilmez ima 100 kila i oko 40 godina.
    И... шта сада? Он је фаца сад' као, а?

Не, само је имао среће што је налетео на неку цавуљу, неки би му експресно ту утоку набили у дупе па би тако ишао кући....

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    853

Bacanje akcenta na Goli Otok , zapravo abolira i Jovu Kapicica , i mnoge druge zlikovce , jer skrece paznju sa pravih komunistiickih zlocina .

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2448

To su sve obicne - gluposti.

Da su tamo zaista toliko muceni, danas ni ne bi bili zivi.

De malo logike.
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Citat Original postavio Sanovnik Pogledaj poruku
    Bacanje akcenta na Goli Otok , zapravo abolira i Jovu Kapicica , i mnoge druge zlikovce , jer skrece paznju sa pravih komunistiickih zlocina .
    Da,opet neka nova `lokacija` verovatno....

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Citat Original postavio Blajbinger Pogledaj poruku
    To su sve obicne - gluposti.

Da su tamo zaista toliko muceni, danas ni ne bi bili zivi.

De malo logike.
    Sigurno je da je tamo bilo i maltretiranja i svega ostalog,ali u tolikoj meri kao sto se prica,to nema sanse!

Ističe se
    Učlanjen
    23.04.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    73

Podrazumevano Jovo Kapičić

Srce je Crna Gora!

Jovo Kapičić (88.), hodajuća legenda, crnogorski brend u Beogradu, čovjek koji je svojom biografijom utemeljen u crnogorsku i jugoslovensku istoriju 20. vijeka.
    Rođen u Gaeti 1919. godine, u izbjegličkom kampu Crnogorske vojske, od oca Mila, profesora bogoslovije i člana Crnogorske stranke, i majke Anđe, domaćice, general Kapičić je tokom decenija bio student medicine, komunista, komesar partizanskih brigada, divizija i korpusa, prvi crnogorski ministar policije, prvi general UDBE, čovjek koji je učestvovao u pokušaju stvaranja jugoslovenske nuklearne bombe, diplomata u Budimpešti i Stokholmu, pеnzionisan zbog ljubavnih afera u 44. godini, jedan od rijetkih generala koji se javno deklarisao, zapravo javno bombardovao velikosrpski projekat i davao javnu potporu projektu nezavisne Crne Gore. On kaže kako je ponosan što je konačno ostvaren san decenija Crnogoraca i što je Crna Gora napokon opet samostalna država.

KAPIČIĆ:
    Ta država tek treba da se izgradi. Sada se gradi Azurna obala na Crnoj Gori! Neko može da kaže “to su pare Marka, Janka”, ali to je manje važno. Pare su svačije, ali ako se ulože u Crnogorsko primorje, na Žabljak, u bilo koji crnogorski grad - to je dobro. Crna Gora je stara država. I nije Crnu Goru stvorila Demokratska partija socijalista, ali je tačno da su to oni uradili mudro, bez onih nevolja koji prate tako velike istorijske procese. A ti se procesi prave nekada i sa zlim posljedicama. Mnogo se krvi za crnogorsku državu prolilo. Međutim, referendum je prošao u redu, miru, kulturno i pod kontrolom svijeta i zato je svijet dao priznanje toj novoj Crnoj Gori. Mi smo imali vrlo teške bolesti crnogorskog društva, ulazil smo u neke nepredviđene i nepotrebne avanture i one su nam donijele teške posljedice, posebno u bivšoj Jugoslaviji. Crna Gora ima amblem 13.jula. Najpametnija i najbolja stvar koju je ova vlast napravila jeste činjenica da se na njega poziva. Crna Gora je bila zemlja ideala. A 13.jul je ideal! Niko nije znao kako će se završiti, ko će ostati živ, ko će propasti, neko je planirao da će to brzo da završi, neko je planirao da nikad se ne vrati svojoj kući, ali crnogorski narod je dao taj svoj 13. jul bez ustezanja, bez potrebe da mu neko zahvali i da ga neko za to nagradi. I to se, na neki način i isplatilo, kao veliko dostojanstvo jednoga naroda koje je konačno krunisano referendumom.
    Radio sam za Crnu Goru kao i drugi Crnogoraci. I nikad mi niko nije za tu svoju ulogu dao ručak ili večeru. Nikada. Ni institucija ni pojedinac. Ta tranzicija je jedan fenomen, jedno posebno stanje, kojeg nikada nije bilo u istoriji do komunizma, odnosno sloma komunizma. Nije bilo tranzicije jer komunizma nije bilo, komunizam je bio jedna nova istorijska pojava. I sada, u toj tranziciji, svako gleda svoj interes. Nema više velikih ideologija. Čitam kako vlast u Podgorici ruši neke kućice na periferiji. Vlast hoće da napravi veliku Podgoricu, ali ti ljudi ne daju te svoje kućice, te svoje baštice, to je njihovo, njihova muka, mаda nije napravljeno u skladu sa zakonom, ali oni se bore. To su sukobi interesa, to je život i realnost. A ne da se sjekiramo i zanosimo svjetskom politikom.

REPUBLIKA:
    Generale, Vi ste cjelokupnom biografijom, premda i nijeste živjeli u Crnoj Gori, neraskidivo vezani za crnogorsku sudbinu. Što za Vas znači biti Crnogorac?

KAPIČIĆ:
    Biti Crnogorac - to je moj život. Svaki život, svako biće koje egzistira, trudi se da bude na nekom sunčanom mjestu, da ga sunce vidi, da ga grije, da ga stopli. Meni Crna Gora grije srce. Ja nemam od nje ništa, nikad nijesam niti ću tražiti. Dao sam joj što sam mogao da joj dam i do groba sam joj odan. Majka nas je odvela, njena tri sina, u partizane, a otac i sestra odvedeni su u internaciju, u Italiju. Ali, mi smo ponosni, mi smo svoj zavjet ispunili. Ispunjenje zavjeta - to je unutrašnja sila koja te nagoni, koja te čini ponosnim - to je više od para, od vlasti, od nekakve materijalne pozicije, itd. Sve su to stvari prolazne. Od jednog izbjegličkog logora crnogorskog u Italiji, gdje su 1918. pošli dio poštenih, časnih i hrabrih Crnogoraca, pa do današnjeg dana - učinio sam sve što sam mogao da uradim nasljeđujući ideju svoga oca, svoje majke, poštujući Crnu Goru. Meni srce bije za Crnu Goru, to je jedan moj osjećaj ljudski, starački, duboko intimni.

REPUBLIKA:
    Rođeni ste u doba kada je kralj Nikola Petrović bio još živ. Kao mladić ste se borili protiv Aleksandra Karađorevića. Bili ste Titov saradnik. Opet ste se borili kada je Slobodan Milošević došao na vlast. Potom ste, nakon što je 1997. došlo do raskola u crnogorskoj vlasti, podržali Mila Đukanovića. Kako vidite Đukanovićevu ulogu u još svježim istorijskim događajima?

KAPIČIĆ:
    Milo Đukanović? Mogao bih reći ovako: Crna Gora nikad nije imala većeg političara, možda i državnika, od Mila Đukanovića! Nikad nije imala vještijeg, sposobnijeg i odanijeg u poslu tome crnogorskome nego što je Đukanović. Njegova je zasluga istorijska. I to treba priznati. E sad, druga je stvar što je on tu svoju zaslugu možda koristio za ovo ili ono. Nema bezgrešnih ljudi u politici. Posmatrao sam brojne istorijske ličnosti in vivo i tvrdim da ih nema bezgrešnih. Milo je na vrijeme shvatio svoju zabludu. I krenuo je na drugu stranu. Organizovao je i okupio oko sebe - one ljude koji su trebali da se okupe - i da u konačnom uspije u svom poslu. Vaskrsnuo je Crnu Goru. To je Crna Gora utemeljena u svojim velikanima, u Vojislavljevićima, Balšićima, u Crnojevićima, Petrovićima. Crna Gora koja je u oskudici svega na svijetu, koja je bila jedno divlje i surovo mjesto, ali se i na tom Cetinju, pod Ivan-Begom vazdigao Manastir, napravila Štampariju...Dočekao sam da vidim uspravljenu Crnu Goru. I ja sam zadovoljan. Pljujem na milione koje su neki drugi skupili, koji su oko Mila kao mravi oko šećera, to su ljudi koji ne znače ništa i ja sam to jedanput njemu rekao, u četiri oka, Milu. Sat i po sam sa njim razgovarao: “Ti vučeš te debile za sobom, koji ništa ne vrijede Crnoj Gori, a imaju sve od Crne Gore”, rekao sam mu. Crna Gora je velikim dijelom Milovo djelo i to mu istorija neće zaboraviti. Ali, neka ne misli da može tim da pokrije svaku drugu brljotinu. Ni Milo nije iznad ostalih ljudi Crne Gore. Iznad Crne Gore je samo orao lovćenski, koji je u našim srcima i niko drugi neka ne pokuša sebe staviti iznad Crne Gore - jer će ga istorija samljeti!

REPUBLIKA:
    Da Crna Gora prošle godine nije izglasala nezavisnost šta bi se desilo sada?

KAPIČIĆ: Srbija umire na nogama. Ima tri teške bolesti; prva njena je bolest jeste raspad društva, druga bolest je raspad sistema, a treća bolest je nesuvislost ljudi, bezvrjednost ljudi kojima je povjerena ta zemlja. To je jedan tor u koji bi ušle, odnosno ostale i crnogorske ovce. I onda bi to bila kompletna bruka Balkana. Jedna stara pjesma je poučna za Crnogorce, mislim Mahmut-paše Bušatlije, gdje u njoj stoji: Dok je meni u kesi novaca, u Crnoj Gori trgovaca, Crnogorci lakomi na blago, učiniće što je meni drago! To je prije 200 godina napisano. Da je Crna Gora ostala sa Srbijom - to bi bilo jedno zlo. Crna Gora bi se istražila.

REPUBLIKA:
    Kako vidite Crnu Goru u budućnosti?

KAPIČIĆ:
    Ta generacija mladih Crnogoraca sada stasava, to su ljudi koji govore jezike i koji razumiju informatičko društvo, koje će dominirati ili već dominira svijetom. Iz njih će se rađati veliki ljudi. Ne sumnjam u to. Crna Gora je sve više biser mediteranske Evrope. Ja sam Crnogorac i Budvanin i Cetinjanin. Već decenijama dolazim u Budvu. Ali, nikada nijesam znao vrijednost toga kraja. Danas to postaje jedan biser evropski, mediteranski, jedan vjesnik blagostanja crnogorskog. I taj crnogorski razvoj, taj progres će uticati da se stvori jedna nova plemenitost duše Crnogoraca, da se stvori novi način života koji će omogući Crnogorcima da znaju što je muzika, što je slikarstvo, da znaju što je moderna tehnologija, informatika. A bili smo u jami! Jedna jama bez dna. Do juče je ta Crna Gora spavala sa ovcama i kozama, đeca su naučila da hodaju po zemljanim podovima kuća u kojima se dimio oganj i čađ se zavlačila u svaku poru. Ja to dobro znam, rođen sam i odrastao u toj Crnoj Gori. Bili su to pošteni ljudi, gostoprimljivi, hrabri, kavaljeri, dobri domaćini. I sa svojom mukom nijesu nikome skakali za vrat. Nijesu nikome otimali. Ali su, na tom surovom crnogorskom kršu, dali veličanstven otpor svakom ko je htio da ih ponizi i da sramoti njihov narodni i lični ponos. Ovu novu Crnu Goru treba pozdraviti.

###

To što su neki kokošari napunili džepove i šetaju se okolo, prave se neki kneževi neki vitezovi, to je sprdnja, to nijesu Crnogorci, to su bitange. Nijesu oni po duhu Crnogorci. Ja sam da svako ima šansu da napravi sebi neku egzistenciju, neko više neko manje, ali mora biti granica koju će kontrolisati institucije a u te institucije Crnogorci da vjeruju. Crnogorci vole pravdu, to su ponosni ljudi, osjetljivi su na nepravdu do samouništenja. I niko neka ne potcjenjuje njihov osjećaj za pravdu. Crnogorcima trebaju ljudi kojima će vjerovati. Takvih je među nama vazda bilo i vjerujem da ih i sada ima dosta.

Razgovarao: Vladimir Jovanović, "Republika", 18. maj 2007.
    Poslednji put ažurirao/la D U K Lj A N I N : 21.05.2010. u 18:27

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Samardžić je toliki luzer i improvizator da je to žali Bože.

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1310

Капичић је одвратни злочинац и желим му да се жив распада.
    no longer at ease here, in the old dispensation

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Sigurno je da je tamo bilo i maltretiranja i svega ostalog,ali u tolikoj meri kao sto se prica,to nema sanse!
    А ја ти кажем да они који су преживели Голи Оток уопште не могу о мучењима ни да причају... раније сам писао да сам чуо једно сведочење како су мучили човека тако што су му у чмар набили црево од пумпе за гуме моторцикла и напумпали му ваздухом огроман стомак - и пустили га на двориште да се превија и умире у најстрашнијим боловима и грчевима...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio Sanovnik Pogledaj poruku
    А и за ово си у праву...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    А ја ти кажем да они који су преживели Голи Оток уопште не могу о мучењима ни да причају... раније сам писао да сам чуо једно сведочење како су мучили човека тако што су му у чмар набили црево од пумпе за гуме моторцикла и напумпали му ваздухом огроман стомак - и пустили га на двориште да се превија и умире у најстрашнијим боловима и грчевима...
    Pa ovde znam dvojicu starijih ljudi koji su bili na Goli otok zbog nekakve kradje,i zivi su i zdravi...cak pricaju i anegdote o vremenu kad su bili tamo..
    E sad zavisi ko je i zbog cega isao tamo...

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    Goli otok je bio zversko mučilište.

Legenda al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1358

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku
    Goli otok je bio zversko mučilište.
    Ma kakvi to je bio humanitarni , mentalni sanatorijum i raj na zemlji , ima li neceg lepseg nego da se zadrte komunjare i to jos rusofile sto je tezi nivo bolesti , posaljes na pusto i vrelo kamenito ostrvo da ih njihovi drugari, takodje komunjare i rusofili , tuku po glavu i po bulji mesecima i godinama dok se ne opamete i otrezene cudo da se niko nije setio da dodeli Nobela za taj plemeniti poduhvat .
    The Show Must Go On...

Veoma poznat
    Učlanjen
    16.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

...znaju oni dobro da mogu da nadju,samo sto ne zele..

Domaćin
    Učlanjen
    24.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

.....kad ideš sa Golog Otoka (ako izađeš živ) potpisuješ izjavu da nikad nikome o tome nećeš pričati.Čoveka koga sam odlično poznavao nisam nikad mogao nagovoriti da mi makar jednu reč kaže o Golom...tabu tema za ceo život! Zvali ga na ''informativne razgovore'' do 1980-e godine...Prolazi srbožder tito kroz naš grad-njega ćorkiraju..Vi koji ne znate o tome ništa ne vređajte žrtve komunističkog satrapskog režima....O logoru za žene na Svetom Grguru takođe se malo zna....U Ramskom Ritu gde je takođe bio logor za žene dogodila se najneverovatnija stvar-pobegle neke osuđenice,dva stražara i upravnik...nije čovek mogao da gleda mučenje i ubijanje žena nevino osuđenih...pobegli svi u Rumuniju....Moj još uvek Bogu hvala živi prijatelj je 1962-e godine izašao sa Golog .Kad je otišao (1960-e) bio je težak 80 kilograma,kada je izlazio imao je 47...
    Komunisti proklete vam duše....

Slične teme

1. General Jovo Kapičić
    Autor Albert Pike u forumu Istorija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 19.02.2010., 22:33
  2. Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 23.09.2009., 22:30
  3. Opet nas muči naša voljena EU
    Autor Победоносцев u forumu Politika
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 15.11.2008., 17:11