Kvaliteti kovanica

Evo i ja da se prikljucim temi. Do danas sam naishao na dosta pogresnih procena kvaliteta antickih kovanica. Ljudi koji su "adaptirani" na moderne kovanice cesto imaju problem sa antickim (a to sam posebno uocavao na ovom forumu); smatram da je grading antickih kovanica vazna tema. Evo za pocetak nekoliko korisnih linkova:
http://www.quadrigaancients.com/quadgradimages.html
http://dougsmith.ancients.info/grade.html
Posto je kod antickog novca moguce da iste kovanice istog kvaliteta izgledaju potpuno razlicito, pored kvaliteta (od P do XF) treba u opisu kovanice navesti i detalje izrade (na pr. pozicija predstave,slabije otkovana jedna polovina kovanice itd.), kao i posebne karakteristike komada (na pr. posebno jak portret, jaka reversna predstava...)
I da napomenem da su XF kovanice (pogotovu bronzane) veoma retke, i na ovom forumu sam mozda jednom video neshto tako. Pozdrav

Po meni su previse blagi sa ocenjivanjem kvalteta.
 
Sa svoje 24 godine mozes sve, a najvise da lupas ko maksim po diviziji.
Ovoliko lupetnje nekog prepotentnog balavca odavno nisam imao prilike da procitam.
Drzi se ti svog "silnog" iskustva, ali ne smaraj ovaj forum lupetanjima. Ako ti se lupeta na pdf politika i ja tamo ponekad odem pa cemo diskutovati o "silnim zivotnim iskustvima" nekog ko ima 24 godine, ako imas i toliko. A o skoli da te i ne pitam, da Bog da da si i neku srednju zavsio s mukom po pola.
A ovde ako nemas nesto pametno da napises najbolje ne pisi, nego citaj i uci od pametnijih i iskusnijih. Sam si rekao da se pamet stice uceci pa tako i postupaj. Ja bih te ispravio da se ne pamet nego znanje stice uceci, a ti probaj da shvatis sta to znaci da ne raspredamo o pojmu ineligencije, pameti snalazljivosti, lukavosti i td.

Pa za tebe sam magistar! Hoces mozda da ti iskopiram diplome? Mada bih vise voleo da ti ih "urucim" licno s obzirom da si veoma ""prijatan" prema meni. Sta se uopste javljas kad te nista nisam pitao? Prepoznao si se, a? Boli istina matori, boli... Bolje je biti prepotentan balavac nego impotentan starac. A ti da si tako pametan nebi se raspravljao sa "balavcem" nego bi produzio. Mozes samo da mi pljunes pod prozor, mada nisam siguran ni da mozes da pljunes kao covek.
 
Ja sam mislio ozbiljno da savetujem morskog vuka oko mastila. A kako priča o svom ocu, sramgabilo. I meni ga nestalo pa sam otvorio ćaletovo penkalo, valjda ću napišem frtalj rečenica. Ja ne skupljam još ništa, skupljali moj deda pa i njegov čukundeda. Od nekada turali pare u stare karpare, gore na tavan, a karpare tamo još od vremena Turaka. Počeo čukundeda od moga dede, zvao se Todosije. Vozio čovek po Nilu zadnjeg faraona Arčnosferatutuma, al mu dojadilo pa u Pirot kupio oranice i započeo našu lozu.
A meni moja žena Radica donela u miraz fišek nekih srebrnjaka. Srećom nisu bušeni jer nisu okrugli nego onako na četiri ćoška. A gore neki mislim popovi, nekad i sa popadijom, a sa druge strane neke čudne crkve sigurno mislim da nisu naše. Ovakve nisu naške. Treba ja sad da to malo proverim.

Inace, nosferatu je poreklom iz Rumunije...
 
Pa za tebe sam magistar! Hoces mozda da ti iskopiram diplome? Mada bih vise voleo da ti ih "urucim" licno s obzirom da si veoma ""prijatan" prema meni. Sta se uopste javljas kad te nista nisam pitao? Prepoznao si se, a? Boli istina matori, boli... Bolje je biti prepotentan balavac nego impotentan starac. A ti da si tako pametan nebi se raspravljao sa "balavcem" nego bi produzio. Mozes samo da mi pljunes pod prozor, mada nisam siguran ni da mozes da pljunes kao covek.

Aj se smiri...
 
Ljudi ponasate se ko da imate 3 godine.Sta je sa vama aj dosta vredjanja da se razumemo niko od vas nije pametan svi mo mi glupi znate ko je pametan Nikola Tesla,Mendeljejev i jos malo njih.Mogu da se kladim u sta ocete ljudi da niko od vas nemoze da se seti necega iz ranijeg skolovanja.To je sve danas cisto bubanje na pamet.
 
Хајде мало да се вратимо теми - квалитет (очуваност) кованица. Ево два примерка добро познате кованице, па вас молим за објективну процену и поређење, уз образложење:



Оригинални скен:

 
Хајде мало да се вратимо теми - квалитет (очуваност) кованица. Ево два примерка добро познате кованице, па вас молим за објективну процену и поређење, уз образложење:



Оригинални скен:

Kuki, imas li jedan kao sto je ovaj donji na prodaju i po koje pare. Ocigledno je znatno bolji od gornjeg.
 
Jel UNC kvalitet mogu imati samo kovanice koje isu bile u opticaju ili ne??? A i kako to da neko moze imati kovanicu koja nije bila u opticaju???

Свака кованица кад изађе из ковнице је УНЦ.
Неке кованице после тога заврше у циркулацији, неке првог дана циркулације доспеју у руке неком колекционару који их баци у фијоку или албум те тако остану УНЦ, неке никад не доспеју у циркулацију него заврше у ковничким сетовима (нпр. јубиларне кованице) или чаме сто година у трезору неке банке (нпр "Морган" долари), а неке се повуку из оптицаја и претопе и пре него што изађу (легално) из ковнице, али неким "чудом" преживи пар примерака или цело џакче, као нпр амерички златник од 20$ из 1933. или наших 500 дин из 1993.
 
@kalincic

Ne postoji u Beogradu takva usluga, tzv. gradiranje novcica obavlja (engleski coin grading) samo nekoliko velikih svetskih firmi, u Evropi takva usluga moze da se nadje u nekim vecim zemalja tipa Nemacka, Francuska, Velika Britanija i to u predstavnistvima americkih firmi PGCS i NGC. Cena gradiranja je u proseku 30-50 dolara po novcicu, tako da se ne isplati gradirati novcice koje vrede manje od par stotina dolara/evra.
 
@mrgasa
e pa hvala za informaciju , nesto sam bio kopao po e-bayu i video da su ti upakovani-gradirani s nekim kao sertifikatom iznad kao dosta cenjeniji i skuplje se prodaju pa sam zbog toga pitao . ali dobro za one moje novcice ne vredi ulagati te parice kad ih necu vratiti :) hvala .pozz
 

Back
Top