Kvaliteti kovanica

Jovkesrbin

Aktivan član
Poruka
1.298
Ajde da opet ozivimo ovaj forum...
Takodje, da napisemo neke poucne stvari i nesto sto se moze nauciti i procitati na njemu, da bude jos korisniji...

Naime, vidim da mnogi ne znaju sta je XF a sta je UNC...
Zamolio bih nekoga da napises koje stanje kovanice odgovara GOOD kvalitetu, koje F kvalitetu, koje VF, XF i konacno UNC kvalitetu... Te stvari su strasno bitne za kovanice i od presudjujuceg znacaja...

Pozivam sve iskusne numizmaticara da nam malo pojasne te stvari a i dobro bi dosla neka slika kovanica u odredjenim kvalitetima... ;)

Mehmed Fatih, Jevdokan, Franc Ios, Bokiruma, Vuk111, Markuse, Odlly, Prion, Ljubo, javite se... Pozdrav
 
http://www.silver-coins.org/coin_grading.html

kod nas ljudi previse lako ocenjuju nesto kao UNC
jednostavno receno, UNC ti je kad se odusevis kad vidis neki novcic, a onda ga uzmes pod lupu i ne mozes da mu nadjes ni jednu manu...po nekim misljenjima, cak ni lupa nije dovoljno da bi se konstatovalo sa da je nesto UNC, mada ja mislim da ne treba ici toliko detaljno

sve ostalo je lepo objasnjeno na tom sajtu
 
Poslednja izmena:
Kako početi skupljati?
Većina numizmatičara započne s ovim hobijem još kao djeca. U tom razdoblju kovanice se većinom „stavljaju na hrpu“, tj. skuplja se sve i svašta, bez nekakvog reda i sistematičnosti. Kada se čovjek više angažira oko toga, onda i takvo ozbiljnije skupljanje zahtjeva određeni red, poštivanje određenih pravila i sl.
Najbolji način za kretanje u ovaj hobi je „inventura“ postojeće kolekcije, odn. izvlačenje kovanica iz kutija i raspoređivanje u određene grupe. Najbolje je za početak kovanice grupirati po državama. Tu se dobije jedan osnovni pregled nad kolekcijom. Daljnji korak je odluka o tome što će se skupljati.
Nakon što se o tome odluči, potrebno je iz kolekcije izdvojiti duple primjerke (koji će kasnije poslužiti za daljnje razmjene). Da bi se kolekcija povećala (a i broj duplih potrebnih za razmjene) potrebno je nabavljati nove kovanice. Najbolje je da se odmah raspitate kod svojih prijatelja i poznanika da li imaju šta kovanica. Velik broj ljudi uvijek ima nešto starog ili stranog novca koji više ne vrijedi i koji im zapravo ne treba, a šteta je da se baci u smeće kada jednom numizmatičaru dobro dođe. Puno ljudi takav novac i baci u smeće, pa je zato dobro raspitati se na što više strana. Drugi način nabavke kovanica je kroz razmjene s drugim numizmatičarima, te kupovinom od trgovaca numizmatikom, kupovinom na numizmatičkim aukcijama, te danas preko raznih aukcijskih Internet stranica (npr. www.aukcije.biz) i sl. O razmjenama i kupovini biti će riječi kasnije. Svakako, preporuka je posjetiti i učlaniti se u numizmatički klub, ukoliko takav postoji u vašem gradu.

Osnovna obilježja kovanog novca
Po numizmatičkim pravilima, lice (avers) predstavlja “prednju” stranu novca, ona na kojoj se obično nalazi lik vladara, kruna ili grb države. Npr. u slučaju hrvatskih kovanica, lice je strana na kojoj se nalazi grb Republike Hrvatske. Osim naziva lice, još se koriste i “glava”, “kruna”, eng. “obverse”, lat. “capita”. Naličje (revers) predstavlja strana suprotna licu. Osim naziva naličje, još se koriste i “pismo”, eng. “reverse”, lat. “navis”.

Odnos lica i naličja može biti dvojak; ukoliko se vrtnjom kovanice oko njezine vertikalne osi, lice i naličje vide u uspravnom položaju, tada govorimo o germanskom (medaljerskom) kovanju (eng. medal alignment). A ukoliko je naličje u odnosu na lice zakrenuto za 180 stupnjeva, pa vrtnjom kovanice oko njezine vertikalne osi, naličje vidimo “naopako” u odnosu na lice, radi se o latinskom kovanju (eng. coin alignment).

Osim lica i naličja za kovanice je bitan i izgled oboda kovanice – zakrivljene plohe ruba kovanice koja je najčešće glatka ili nazupčana, mada se na obodu mogu nalaziti natpisi, određeni ornamenti i drugi oblici.



Vrijednost kovanog novca
Vrijednost kovanog novca svakako predstavlja jedno od najčešćih pitanja vezano uz numizmatiku. Obično je to prvo pitanje koje si ljudi postavljaju kada dobiju ili pronađu neki novčić. Uz ovo pitanje su često vezane i razne zablude, jer puno ljudi je uvjereno da baš ono što su našli ima basnoslovnu vrijednost i vrijedi na tisuće kuna, no nažalost u velikom broju slučajeva to nije tako.

Vrijednost nekog materijala ovisi prvenstveno o njegovoj rijetkosti, tj. za kovanice – kolika je njena emisija, odn. u koliko je primjeraka kovanica određenog godišta kovana. Tako neka kovanica iz 19.st. koja je kovana u nekoliko desetaka milijuna primjeraka vrijedi daleko manje od npr. neke kovanice kovane 1999. koja je kovana u nekoliko tisuća komada. Starost koju često ljudi znaju uzimati kao kriterij vrijednosti zapravo jako malo utječe na vrijednost. Tako se npr. na sajmovima može nabaviti rimske novčiće stare 2000 godina već i po 3,50 kn. Razlog je u tome da se to radi o običnim optjecajnim novčićima koji su kovani u milijunskim emisijama i prema tome nisu rijetki.

Daljnji kriterij o kome ovisi vrijednost kovanice je kvaliteta, odn. stanje, očuvanost što podrazumijeva da veći stupanj očuvanosti znači i veću vrijednost određenog primjerka. Iako se danas u svijetu teži k unifikaciji označavanja stupnja očuvanosti, još uvijek postoje različite “ljestvice” po kojima se ta očuvanost određuje. U našoj zemlji kao i u ostatku Europe prihvaćena je sljedeća ljestvica i stupnjevi očuvanosti, po redu od najboljeg do najgoreg:

hrvatski engleski francuski njemački talijanski
Proof
(polirana ploča) PF
(proof) FB
(flan bruni) PP
(polierte Plate) FS
(fondo specchio)
UNC
(kovnički sjaj) UNC
(uncirculated) FDC
(fleur de coin) Stgl.
(Stampelglanz) FDC
(fior di conio)
XF
(ekstra fin) XF
(extremeley fine) SUP
(superbe) Vzgl.
(Vorzüglich) SPL
(splendido)
VF
(vrlo fin) VF
(very fine) TB
(tres beau) ss
(sehr schön) BB
(bellisimo)
F
(fin) F
(fine) B
(beau) s
(schön) MB
(molto bello)
VG
(vrlo dobar) VG
(very good) TBC
(tres bien conserve) sge
(sehr gut erhalten) B
(bello)
G
(dobar) G
(good) BC
(bien conserve) ge
(gut erhalten) M
(mediocre)

Polirana ploča (eng. proof coins) – zapravo nije oznaka za kvalitetu nego za posebnu vrstu kovanica koje se kuju na poliranim pločicama (planšetama) i kovničkim kalupovima (alatima) čime se postiže vrhunska kvaliteta izrade i sjaja tako kovanog novca. Kovanje se obavlja na prešama niske brzine i velikog pritiska. Novac ovakve izrade se obično pakira u komplete namjenjene numizmatičarima, te ima daleko veću vrijednost od primjeraka u UNC kvaliteti. Ovakvim primjercima treba pažljivo rukovati tako da ih se ne vadi iz plastičnih kutija i omota, te dodiruje golim prstima jer time izrazito puno gube na vrijednosti.

UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena. Nije preporuka za sakupljanje, osim ako se ne radi o izrazito rijetkim i vrijednim primjercima.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.
 
Uporedna slika

t0t4j5.jpg
 
Evo kako Amerikanci gradiraju kovanice, do najsitnijih detalja! Čak su samu UNC gradaciju podelili na još 10 podklasa.:eek: To ne važi za Evropu, ali je dobro znati njihove oznake kada se posećuju njihovi sajtovi i aukcijske kuće.

http://www.acoin.com/grading.htm
Verovatno da ove gradacije zvanicno ne vaze za evropu, ali se na limundu, a i u razgovorima i ponudi numizmaticara trgovaca cesto javljaju XF-/+, ili VF-/+ i onda opet imamo gradacije slicne americkim.
U svakom slucaju vrlo korisan site za svakog ko se bavi numizmatikom. Uveliko razresava "dilemu" stepena ocuvanosti novcica.
Da ne zaboravim, hvala postavljacu site-a
 
Evo još jednog uputstva za početnike o grdaciji kovanica u nekoliko tačaka.
(Uglavnom se poklapaju pravila sa predhodnim postovima, ali mi se učinio kao slikovitiji)
*preuzeto i prevedeno sa interneta

1. Razumeti koje karakteristike utiču na ocenu kovanica. Stvari kao što su stanje površine, oštrina, sjaj i "dopadljivost" oku su faktori u određivanju ocene kovanice. Ako je bilo koja od ovih karakteristika slabija, ocena za kovanicu ide dole, a i cena prati ocenu.

2. Razviti oko za detalje. Ponekad, razlike u kvalitetu između kovanica su toliko suptilne da su teško uočljive. Na primer, potrebno je "istrenirati" oko za razlikovanje sjaja kovanica. Uzmite malo vremena za detaljno ispitivanje više različitih kovanica, dok ne budete mogli razlikovati fine detalje koji čine glavnu razliku u klasama.

3. Razlikujete UNC, AUNC i XF. To su najviše ocene za novac. UNC novčić je apsolutno savršen u svakom pogledu (i kao takav, gotovo ga je nemoguće naći). AUNC ima samo minimalne tragove korišćenja na najvišljim tačkama kovanice. XF ima primetno habanje, ali je vrlo minimalano.

4. Držite kovanicu na svetlu da tražite tragove korišćenja. Na UNC komadu neće biti tragova. Tragovi na AUNC komadu su toliko mali da ćete morati da vežbate nekoliko puta da naučite da ih primetite. Ako se svetlo reflektuje različito, isključuje odsjaj pojedinih delova kovanice od ostalih delova, onda je to znak korišćenja. XF komad može da ima nekoliko tragova korišćenja koji se mogu videti bez pažljivijeg pregleda, ali ne umanjuju lepotu kovanice.

5. Upoznajte VF, F i VG kovanice. To su srednje klase ocene. VF novčići imaju umereno habanje, obično na manjim detaljima (kao što je kosa vladara). Na F kovanicama, većina detalja biće izlizana, ali glavni deo dizajna je još uvek netaknut. Na VG kovanicama većina dizajna je izlizana, ali je podignut obod oko ivice i dalje prisutan.

6. Prepoznajte G i AG (almost good). Ovo su niže klase kovanica. Većina dizajna i svi detalji će biti izlizani sa G kovanice, ali još uvek možete videti datum. Na AG kovanici datum bi trebalo da bude vidljiv, ali može biti i teško čitljiv.

Pri gradaciji se preporučuje korišćenje lupe od 5x do 8x uvećanja, osvetljenje stonom lampom 75-100 W (izbegavati fluoroscentno svetlo)
 

Prilozi

  • graphic_split_grade_coin.jpg
    graphic_split_grade_coin.jpg
    36,7 KB · Pregleda: 114
  • vg_vf.jpg
    vg_vf.jpg
    74 KB · Pregleda: 96
Evo još jednog uputstva za početnike o grdaciji kovanica u nekoliko tačaka.
(Uglavnom se poklapaju pravila sa predhodnim postovima, ali mi se učinio kao slikovitiji)
*preuzeto i prevedeno sa interneta

1. Razumeti koje karakteristike utiču na ocenu kovanica. Stvari kao što su stanje površine, oštrina, sjaj i "dopadljivost" oku su faktori u određivanju ocene kovanice. Ako je bilo koja od ovih karakteristika slabija, ocena za kovanicu ide dole, a i cena prati ocenu.

2. Razviti oko za detalje. Ponekad, razlike u kvalitetu između kovanica su toliko suptilne da su teško uočljive. Na primer, potrebno je "istrenirati" oko za razlikovanje sjaja kovanica. Uzmite malo vremena za detaljno ispitivanje više različitih kovanica, dok ne budete mogli razlikovati fine detalje koji čine glavnu razliku u klasama.

3. Razlikujete UNC, AUNC i XF. To su najviše ocene za novac. UNC novčić je apsolutno savršen u svakom pogledu (i kao takav, gotovo ga je nemoguće naći). AUNC ima samo minimalne tragove korišćenja na najvišljim tačkama kovanice. XF ima primetno habanje, ali je vrlo minimalano.

4. Držite kovanicu na svetlu da tražite tragove korišćenja. Na UNC komadu neće biti tragova. Tragovi na AUNC komadu su toliko mali da ćete morati da vežbate nekoliko puta da naučite da ih primetite. Ako se svetlo reflektuje različito, isključuje odsjaj pojedinih delova kovanice od ostalih delova, onda je to znak korišćenja. XF komad može da ima nekoliko tragova korišćenja koji se mogu videti bez pažljivijeg pregleda, ali ne umanjuju lepotu kovanice.

5. Upoznajte VF, F i VG kovanice. To su srednje klase ocene. VF novčići imaju umereno habanje, obično na manjim detaljima (kao što je kosa vladara). Na F kovanicama, većina detalja biće izlizana, ali glavni deo dizajna je još uvek netaknut. Na VG kovanicama većina dizajna je izlizana, ali je podignut obod oko ivice i dalje prisutan.

6. Prepoznajte G i AG (almost good). Ovo su niže klase kovanica. Većina dizajna i svi detalji će biti izlizani sa G kovanice, ali još uvek možete videti datum. Na AG kovanici datum bi trebalo da bude vidljiv, ali može biti i teško čitljiv.

Pri gradaciji se preporučuje korišćenje lupe od 5x do 8x uvećanja, osvetljenje stonom lampom 75-100 W (izbegavati fluoroscentno svetlo)

Hvala kolega,
ovo Vase objasnjenje ce i meni i mnogim mladjim kolegama puno pomoci kod ocenjivanja gradacije kovanica.
Narocito ovo sliukovno objasnjenje.
Jos jednom, hvala.
 
Nema na čemu jevdokan, po meni zato forum i služi. Razmena informacija i iskustava, a ne da sve spadne na kupi-prodaj. Sebe smatram još uvek početnikom, ali držim se one "iz dana u dan sve više napredujem" :D

Ako neko zna da mi kaže, koliko kovanica gubi u gradiranju ako ima čuknut obod (npr. XF komad ima malo oštećenje, ali primetno na oko)

I još jedna stvar. Po meni, bez dosta slika i primera, ne možemo steći neki osećaj na šta treba obraćati pažnju pri gradaciji kovanica.
Koja bi gradacija bila ovih 20 dinara iz 1938, uz mali komentar kolega numizmatičara.Hvala!
 

Prilozi

  • Petar ll SUNC 2.jpg
    Petar ll SUNC 2.jpg
    25,9 KB · Pregleda: 108
Nema na čemu jevdokan, po meni zato forum i služi. Razmena informacija i iskustava, a ne da sve spadne na kupi-prodaj. Sebe smatram još uvek početnikom, ali držim se one "iz dana u dan sve više napredujem" :D

Ako neko zna da mi kaže, koliko kovanica gubi u gradiranju ako ima čuknut obod (npr. XF komad ima malo oštećenje, ali primetno na oko)

I još jedna stvar. Po meni, bez dosta slika i primera, ne možemo steći neki osećaj na šta treba obraćati pažnju pri gradaciji kovanica.
Koja bi gradacija bila ovih 20 dinara iz 1938, uz mali komentar kolega numizmatičara.Hvala!
Kolega, sada kada si postavio ovu kovanicu od 20 din na procenu si opet naceo jednu moju dilemu koja proizilazi iz objasnjenja sta je UNC kvalitet.
U objasnjenju za UNC kvalitet stoji da su dozvoljena manja ostecenja od sudaranja novcica o novcic u originalnom pakovanju prilikom transporta.
Istina tvoj sken je dosta los, ali je vidljivo da ta kovanica ima na obrazu kralja Petra levo od uva jedno malo ostecenje. Po obliku ostecenja moglo bi se tvrditi da je nastalo od udara ruba neke druge kovanice u vrecici u kojoj su transportovane. Znaci takvo ostecenje je dozvoljenpo i to je UNC novcic.
Isto tako na levoj strani ruba novcica je vidljivo ostecenje koje je moglo nastati od udara ruba tog novcica o susedni novcic, i to je dozvoljeno i onda je to UNC novcic.
Napominjem da je i na tako losem skenu tesko uocljivo, vidljivo da li novcic ima ili nema izlizanih povrsina sto ga onda automatski diskvalifikuje za UNC kvalitet.
Zato mislim da su tvoja dva zadnja posta sa postavljenim fotografijama sa objasnjenjima sta se smatra kojim stepenom izlizanosti novcica jako vazna svakom numizmaticaru.
Kada se na prethodno napisano doda i ciscenje novcica, skidanje patine sa cime se uvek i neminovno skida i tanak sloj povrsine novcica onda zavrzlama postaje kompletna i zato cesto dolazi do prepirki o stanju novcica narocito kada se kupuju ili prodaju.
 
Slika kovanice nije moja, skinuta je sa interneta i tamo ocenjena kao AUNC.
Probajte da sačuvate sliku na računaru, pa da je naknadno otvorite kako bi ste mogli još malo da uveličate. Meni se čini da je to oštećenje previše duboko, tj. da to nije moglo da se desi u transportnoj kesi iz kovnice. Možda i grešim, kao što kažete slika i nije baš najbolja, ali po mom nekom mišljenju ovo ne bi išlo kao unc komad, ima još oštećenja ali se vide tek kad se malo uveliča. Pozdrav
 
Slika kovanice nije moja, skinuta je sa interneta i tamo ocenjena kao AUNC.
Probajte da sačuvate sliku na računaru, pa da je naknadno otvorite kako bi ste mogli još malo da uveličate. Meni se čini da je to oštećenje previše duboko, tj. da to nije moglo da se desi u transportnoj kesi iz kovnice. Možda i grešim, kao što kažete slika i nije baš najbolja, ali po mom nekom mišljenju ovo ne bi išlo kao unc komad, ima još oštećenja ali se vide tek kad se malo uveliča. Pozdrav
Apsolutno si u pravu sto se tice kvaliteta novcica. Zato sam i pisao "moglo bi se tvrditi"
Ja sam citavu pricu posmatrao iz svog ugla kao kupca novcica, a protiv ugla prodavaca novcica. Upravo kada je jedno takvo ostecenje koje sam naveo u pitanju imao sam diskusiju sa jednim prodavcem.
Njegove tvrdnje sam relativno lako pobio ociglednim eksperimentom. Rub novcica slicnog precnika sam prislonio na ostecenje i bilo je ocigledno da takvo ostecenje nije moglo nastati od ivice-ruba novcica.
Ali sva ova diskusija ima smisla kada dva kolege numizmaticara diskutuju o kvalitetu novcica kojeg neki od njih ima.
Kada je u pitanju dislkusija sa prodavcem sve je drugacije.
Kada sam "mom" prodavcu dokazao da novcic koji mi prodaje nije UNC njegov komentar je bio: ja ga toliko cenim pa ga kupi ili nemoj, tvoja stvar.
Za ozbiljno posmatranje novcica postoji jedna lupa, numizmaticka lupa. Ja sam je video na jednom skupu numizmaticara u Svajcarskoj. Poprilicno je skupa, pa da je ne kupujem ja sam nesto slicno sebi napravio.
Ali koristi mi samo kod kuce. Jednom sam probao da na skupu numizmaticara je koristim i odmah su svi prodavci opalili za svoje novcice z"astitne cene", toliko su ih zacenili da su bili sigurni da iih necu kupiti.
 
Poslednja izmena:
Jevdokan, hvala na diskusiji. Za u buduće ću se potruditi da postavim neku svoju kovanicu, pa da diskusija bude kompletna."kupac-prodavac" :D
Ako nije problem, voleo bih da čujem, kako izgleda ta lupa? Pošto nisam baš imao prilike da vidim specijalizovane lupe za numizmatičare.
 
Po mojem mišljenju ova kovanica ni u kojem slučaju ne može biti unc a i aunc mi nije simpatična, jednostavno jer ima previše povreda/kod usta,ušiju,na glavi,pored slova P/. Ove povrede nisu mogle nastati prilikom transporta u vrečicama, jer su preduboke i u ravnim crtama. Slične povrede, ali mnogo pliće, nastaju prilikom izlaska kovanica iz kovničkog automata i prilokom padanja istih u zajedničku posudu na gomilu. Kovanice skovane na taj način ne stavljaju se u pakovanja celih godišta. U novije vreme, recimo kod eura, dosta puta se u original zalepljenoj roli kovanica dobuje mnogo previše povredjenih kovanica koje jesu UNC, jer nisu bile u opticaju, ali je njihovo realno stanje takvo, da ne mogu biti UNC kvalitet.U pakovanja celih godišta / setovi/ stavljaju se kovanice, koje su kovane pojedinačno i ne dolaze u dodir sa drugima. Takvim načinom postupka kovanja / sa običnim kovnim orudjem/ dobijaju se apsolutno nepovredjene kovanice, to je tvaliteta BU /brilliant uncirculated/.
 
Jevdokan, hvala na diskusiji. Za u buduće ću se potruditi da postavim neku svoju kovanicu, pa da diskusija bude kompletna."kupac-prodavac" :D
Ako nije problem, voleo bih da čujem, kako izgleda ta lupa? Pošto nisam baš imao prilike da vidim specijalizovane lupe za numizmatičare.

***************************************************************
sa obichnom lupom ser vidi vrlo malo ,samo ochigledne stvari a ovo je najbolje ako imate nekoga da Vam donese poshto su kod nas oko 100 evra a tamo 30-40 maximalno.

http://www.teleskop.rs/teleskop/digitalni-mikroskopi/13-mpixel-digitalni-rucni-mikroskop
 
Mladi kolega Jovke ja tek sada se javljam, bio sam 7 dana na putu i nisam imao pristup racunaru a da iskreno kazem nisam ni zelio, malo se odmorio od svega. ovo je odlicna tema i na kraju cjelokupna numizmatika se svodi na sposobnost ocjenjivanja stepena ocuvanosti. Naravno kada kupujemo trazimo svi neku manu kako bi bio stepen nize a kada prodajemo trudimo se da to nesto uljepsamo i pomalo precjenjujemo svoje stvari. govorim u mnozini jer odgovorno tvrdim da su svi, apsolutno svi to radili u pocetku, ja i sada ponekad to radim i trudim se da budem uvijek objektivan ali napravim poneku greskicu jer je to postupak koji jako dugo traje, godinama i desetinama godina.
Kada god pokusavam ocijeniti kvalitetu kovanice gledam sljedece:
1. da nema fizickih ostecenja.
2. da nema korozije ako je napravljena od materijala koji je podlozan istoj
3. da nije izlizana
4. obavezno pogledam rub ili rubni natpis ako ga ima
5. sitni detalji kao sto su kosa vladara, resice na kruni i brojevima, tacke na plastu,...

Sto se amerikanaca tice ta pravila ovde jednostavno ne vaze, kod njih su ogromne disproporcije cijena u kvalitetama recimo neki vf moze bit 100 dolara a xf 1000 sto je malo neshvatljivo al tako je, ponuda-potraznja. pozdrav
 
Mladi kolega Jovke ja tek sada se javljam, bio sam 7 dana na putu i nisam imao pristup racunaru a da iskreno kazem nisam ni zelio, malo se odmorio od svega. ovo je odlicna tema i na kraju cjelokupna numizmatika se svodi na sposobnost ocjenjivanja stepena ocuvanosti. Naravno kada kupujemo trazimo svi neku manu kako bi bio stepen nize a kada prodajemo trudimo se da to nesto uljepsamo i pomalo precjenjujemo svoje stvari. govorim u mnozini jer odgovorno tvrdim da su svi, apsolutno svi to radili u pocetku, ja i sada ponekad to radim i trudim se da budem uvijek objektivan ali napravim poneku greskicu jer je to postupak koji jako dugo traje, godinama i desetinama godina.
Kada god pokusavam ocijeniti kvalitetu kovanice gledam sljedece:
1. da nema fizickih ostecenja.
2. da nema korozije ako je napravljena od materijala koji je podlozan istoj
3. da nije izlizana
4. obavezno pogledam rub ili rubni natpis ako ga ima
5. sitni detalji kao sto su kosa vladara, resice na kruni i brojevima, tacke na plastu,...

Sto se amerikanaca tice ta pravila ovde jednostavno ne vaze, kod njih su ogromne disproporcije cijena u kvalitetama recimo neki vf moze bit 100 dolara a xf 1000 sto je malo neshvatljivo al tako je, ponuda-potraznja. pozdrav


Odlicno receno. Moram samo dodati da kosa i brkovi ili brada vladara uopste nisu za odbacivanje, to je takodje jedan veoma vazan pokazatelj ocuvanosti, i sto nas kolega Markus kaze kosa dize cenu i vrednost kovanice nekoliko puta. Amerikanci su zaista po meni neshvatljivi, nemaju uopste neko pravilo neko rade kako im se cefne u ocenjivanju i placanju raznih kvaliteta kovanica...

Kada sam jednom bio na skupu, dosao je amerikanac, iz Filadelfije, uzeo F/VF dvoglavca i platio coveku 120 evra za njega, bio je veoma izlizan...Isti takav je imao za 25 evra. Najgore u svemu tome sto je on znao da ima za 25 evra vec je mislio da je ovaj bolji ili sta vec...
 
Evo kao što sam rekao da ću postaviti, jedan od mojih primerka. * Da se postavim u ulogu prodavca...
Ne znam kako se gleda na ovu zelenu patinu s obzirom da je u pitanju srebro, ali po mom mišljenju, ovo bi trebao da bude XF kvalitet. Link je za sliku koju sam dosta uveličao, da bi se videli detalji. Pozdrav

http://i43.tinypic.com/5cdtsi.jpg
 

Prilozi

  • scan0003.jpg
    scan0003.jpg
    50 KB · Pregleda: 118
Evo kao što sam rekao da ću postaviti, jedan od mojih primerka. * Da se postavim u ulogu prodavca...
Ne znam kako se gleda na ovu zelenu patinu s obzirom da je u pitanju srebro, ali po mom mišljenju, ovo bi trebao da bude XF kvalitet. Link je za sliku koju sam dosta uveličao, da bi se videli detalji. Pozdrav

http://i43.tinypic.com/5cdtsi.jpg

Vi ovde nastupate kao prodavac, pa ću ja kao kupac. Kovanica izgleda vrlo jadno i to samo zbog one "zelene patine", koja nije patina, nego obična prljavština, sastavljena iz prašine, masnoće i vlage. Kovanica je stara cca 130 godina, ali je bila duže vreme zaboravljena u nekoj fioki ili ormaru u vlažnoj sobi. Predpostavljam, da nije ništa retko, pa bih je odmah zaboravio i pogledao sledeću iz vaše ponude.
Ja bi takvu kovanicu svakako odmah očistio od te "patine" pa bi se na osnovu toga bolje videlo, kakva je očuvanost. Koliko se sada vidi, na obodu ima nekoliko povreda, na vrhu je nekoliko tačkica prilično izlizanih, zbog "patine" o kosi, bradi i zulufima možemo samo predpostavljati, kako zapravo izgledaju. Kad bi se kovanica okupala, verujem, da bi mogla biti XF valitete.
 
Vi ovde nastupate kao prodavac, pa ću ja kao kupac. Kovanica izgleda vrlo jadno i to samo zbog one "zelene patine", koja nije patina, nego obična prljavština, sastavljena iz prašine, masnoće i vlage. Kovanica je stara cca 130 godina, ali je bila duže vreme zaboravljena u nekoj fioki ili ormaru u vlažnoj sobi. Predpostavljam, da nije ništa retko, pa bih je odmah zaboravio i pogledao sledeću iz vaše ponude.
Ja bi takvu kovanicu svakako odmah očistio od te "patine" pa bi se na osnovu toga bolje videlo, kakva je očuvanost. Koliko se sada vidi, na obodu ima nekoliko povreda, na vrhu je nekoliko tačkica prilično izlizanih, zbog "patine" o kosi, bradi i zulufima možemo samo predpostavljati, kako zapravo izgledaju. Kad bi se kovanica okupala, verujem, da bi mogla biti XF valitete.

Dilce, ne slazem se sa vama, kosa se vidi dobro i bez ciscenja jer patina nije zahvatila te delove...
 
Pozdrav dilce. Jeste ređa verzija, ali sam je postavio za diskusiju o kvalitetu. Ja znam da to nije patina, jer je srebro i ono nikad ne može da dobije tu boju sem da joj nešto to prenese. Mnogi cene kada kovanice nisu čišćene, možda bi ova moja i mogla (pošto nema oksida dimne boje), ali sam je ostavio u pronadjenom stanju. Svako ima svoje načine i afinitete. Zato sam i napisao "ne znam kako se gleda ...", jedino sam je nazvao patina, sto ona nije. Mislim da kovanica može lepo da se vidi bez obzira na prljavštinu (koja ne bi trebala da utiče na gradaciju), pogotovo na uveličanoj slici, i da joj se odredi klasa.
 
za DILČEA,
pozdrav poslije duže pauze!
Nikako se neslažem sa tvojom ocijenom ove konvanice "kad bi se okupala " da je XF kvalitete,
iskreno a da nepovrijedim osjećaje vlasnika kovanice jedva može proći kao VF,
ocijena odličan u standardnoj klasifikaciji što znači neračunajući PP (polir platu) i BU ( briljantni kvalitet)
III. kvalitet bez obzira na njeno uređivanje ( šminkanje ) .
Iskusniji numizmatičari jako dobro znaju da kovanica kao i papir ( papir - mora imati točno određenu vlažnost, temperaturu i tamnu prostoriju da bi mogla izdržati 100-150 godin. u UNC kvaliteti, a poslije tog perioda sama po sebi više nemože biti UNC ) mora se veoma pažljivo i zavisno od materijala kojeg je kovana pospremiti, čitaj " čuvati " isto kao i papir u točno određenim uvjetima, ja ti Dilče mogu to pojasniti na mom primjeru; za tebe i mene nije baš tako davno bila 1968. godina, samo prije 42, godine
kad je izašla naša prva serija jubilarnog novca AVNOJ - 1968. ( zlato i srebro ) ja sam ih kupio u original pakovanju NBJ iz kovnice ZM, ( nažalost nemam prvo kovanje NI ) veoma sam ih pažljivo pospremio , nisam ih nikad htio čak ni slikati da ih neosvjetlim blicom, a da ih sad vidiš jedva da su BU kvalitete a nikako PP, jer sa godinama ipak malo potamne i nemaju onaj izraziti sjaj naročito srebro.
Tako da mi možemo pričati šta god hoćemo ali kovanica sa vremenom gubi na kvaliteti odnosno na kategoriji prilikom ocijene kvalitete, i to je kod svih materijala tako pa makar oni bili i plemeniti materijali: zlato, srebro, bakar.
Ja znam da ti ovo sve znaš kao i ja ali namjerno pišem ovo da mlađe kolege nemisle da jednom objektivno ocijenjena kovanica ostaje vječno te kvalitete.
Dilče komentiraj ovo a bogme mogao bi se javiti i mama - vera, nešto se on ućutao, zanima me jeli dobro, jeli zdrav a isto tako kako si ti,
pozdrav generaciji....
 

Back
Top