Брукамо се где год стигнемо

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
Ljubav je musaka aj, aj, aj…

Besmisleni tekstovi nisu rezervisani samo za turbo-folk, što su pokazali i srpski favoriti za Evroviziju, gde je Srbija birala između „iš, iš”, „hop, hop”, „vozi, vozi”, „lo, lo”, „ding, ding”…

‘Da sam svirao instrumentale, ne bih nikad uspeo, jer ljudi vole kad im pevaš. A kad pevaš, ne možeš gluposti da pevaš. Bar ja. Onda sam morao da napravim te tekstove, ali njima nikad nisam ozbiljno pristupao, već najbolje da uradim kako ne bih uništio osnovnu melodiju. Inače, tragedija najboljih melodija su glupi tekstovi koji ih prate. ******, dve dobre stvari ne idu nikad zajedno. Dobri tekstovi uvek skrenu pažnju sa melodije’, iskren je bio Branimir Džoni Štulić.
O besmislu tekstova urađenih na dobre ili loše melodije mnogo se raspravljalo u eri ekspanzije turbo-folka. Ta tema je ponovo aktuelna, zahvaljujući izboru za pesmu koja će Srbiju predstavljati na ovogodišnjem Evrosongu.
Mišljenja su od početka bila podeljena – od kada je uopšte i saopšten novi koncept izbora za srpskog predstavnika. Bregovićev rad, lik i delo niko nije osporavao, ali mnogi stručnjaci domaće muzičke scene na sve to gledali su kao na monopol, smatrajući da šansu treba dati još nekom kompozitoru.

Milan Stanković – „Ovo je Balkan”
Eh… Ljubice, Ljubice
Praviš mi, Ljubice, zazubice
Eh… stisni me, kisni me
Ljubice, na grudi pritisni me
Ljubiš me k’o balavica, nije te sram
Beograd, Beograd, ja bezobrazan
Ne jednom, ne dvaput, tri puta ne
Beograd, Beograd, tri puta, po naški je
Balkan, Balkan, Balkan, ovo je Balkan, come on!
Hop, hop, hop, ovo je Balkan, come on!
Hop, hop, hop, ovo je Balkan, come on!
Hop, hop, hop, ovo je Balkan, come on!
Hop, hop, hop, ovo je Balkan, come on!
Eh… Ljubice, Ljubice
Grudi ti, Ljubice, haubice
Samo malo, samo malo, samo malo, samo malo
Samo malo, samo malo, samo malo, samo malo
Samo malo, samo malo mu ga daj

Istina, to je i bila prvobitna ideja, ali je Brega poručio da nema nameru da se takmiči, pa su čelnici Javnog servisa sve prepustili njemu. U muzičku kuhinju smeštenu u Breginoj vili na Senjaku umešale su se Marina Tucaković i Ljiljana Jorgovanović, autori tekstova mnogih hitova. Ovog puta odstupile su od dosadašnjeg stvaralaštva i napisale reči za tri pesme koje bačene na papir ne izgledaju baš najjasnije.

Autorke pesama, u kojima se bar 15 puta pominje „iš”, „hop-hop”, „š” „vozi”, tvrde da u tim tekstovima nema ničeg lošeg i besmislenog. Marina Tucaković kaže da je veoma ponosna na pesmu koju peva Milan Stanković jer niko nije ostao ravnodušan, pa se nada da će tako i Evropa primetiti kompoziciju i glasati da Srbija uđe u finale.
- To je jedan potpuno lagan i jednostavan tekst. Nastao je vrlo jednostavno. Ljilja , Brega i ja samo ispucamo šta mislimo i nađemo se negde na pola puta. U saradnji sa Bregovićem, neke stvari idu lagano, neke idu teško. Dakle, ne ide sve kao podmazano. Ali najvažnije je da se mi svi super zabavljamo, a verujte mi da je tako.
Marina ne pridaje značaj onima koji kažu da su reči pesme bez nekog preteranog smisla. Smatra da je pesma pun pogodak zato što se toliko priča o njoj.
- Bolje je i loše da se priča, nego da su ljudi ravnodušni. Ah, to je uvek tako bilo u Srbiji, posebno kada je Pesma Evrovizije u pitanju. Uvek se nešto bunimo, komentarišemo. Stara, poznata stvar. Reći ću samo jedno: „Sto ljudi, sto ćudi”. Ona je sigurna da pesma prilikom prevoda na strane jezike neće izgubiti smisao.
Koaturoka tekstova Ljiljana Jorgovanović kaže da ako neko misli da može bolje to da uradi, neka i uradi.

Emina Jahović – „Ti kvariigro”
Ljubav ti bi u letu
ma, iš, iš, iš
ajde, iš, iš, iš,
ma, ajde, iš, iš, iš
Ja sam fina
fina djevojčica
ma, ja bih ti, ti, ti i ja
doživotna robija
Ja sam hoću-neću
a ti se ne nerviraj
Ljubav je musaka
aj, aj, aj, aj
maca, maca, malo mazan
malo mazan, malo namazan
Lo, lo, lo, lo, looo
ding-dong, ding-dong, ding-dong
onda je zazvonilo
Halo, halooo
ti, ti, kvariigro
samo bi se niže, niže, niže, niže, niže igrao
Prva ljubav je to
samo š, š, š
samo š, š, š
samo š, š, š
Ti bi celu ruku
kad ti prstić dam
ma, ja bih ti, ti, ti i ja
doživotna robija

- Ne mislim da je bilo šta u tim pesmama besmisleno i nabacano. Zašto bi moralo da bude klasično? Mi smo radili tekst na Breginu muziku i ta pesma ima velike šanse. Nema sumnje da je na muzičkom tržištu došlo da zasićenja i zamora materijala i da nije lako napraviti nešto novo. Bregin stil je prepoznatljiv i ima šansu da prođe u Evropi – kategorična je Jorgovanovićeva.
Autor mnogih hitova Kornelije Kovač ne želi da komentariše rad kolega.
- Televizija je to naručila, ona stoji iza toga i ona smatra da je to dobro. Mi moramo da slušamo šta nam televizija kaže. Očigledno ima naroda kome se to sviđa, ja ne bih komponovao muziku na takav tekst. U modi je ulični izlizani jezik i očigledno to najviše odgovara današnjoj površnoj omladini. To će da traje dugo. Kvalitetnih autora ima, ali oni nisu u modi. Oni koji izdaju i biraju šta će da se plasira slušaocima ne angažuju kvalitetne muzičare, jer se ovo drugo dobro prodaje i to ne može da se ospori – tvrdi Bata Kovač.
Era urnebesnih tekstova je po mnogim teoretičarima započela sa turbo-folkom. Kroz pesme u kojima su dominirali statusni simboli („koka-kola, marlboro, suzuki” i rodoljublje („mogu da nas mrze dušmani odreda, al’ Srbi su najjači, rekao mi deda” obeležili su devedesete. U svakoj od tih pesama neko se pronalazio, a poseban status zauzimaju namenski folk hitovi za značajne životne događaje („sutra, sine, polaziš u školu, neka ti je korak lak”. One su bile prava riznica za želje, čestitke i pozdrave na lokalnim radio-stanicama, na čemu su se vlasnici istih dobro obogatili.
Erik D. Gordi u knjizi „Antologija turbo-folka” kaže:

Oliver Katić – „Predsedniče halo”
Vozi, vozi, vozi, vozi
vozi, vozi, vozi, vozi
vozi, vozi, vozi, vozi
vozi, vozi, vozi, vozi
di-džej, di-džej, duni u bikini
samo glasno, glasnije
leto, leto, svi smo u mašini
predsedniče, brate, u kolo, u kolo
Predsedniče, halo
uhvati ritam, uhvati anarhiju
zvučnici biju
biju pa ubijaju
Ej, predsedniče
šalji tu mornaricu
jer, kunem ti se
svi smo mi za ludnicu
Vozi, vozi, vozi, vozi
vozi, vozi, vozi, vozi
di-džej, di-džej, duni u bretele
samo glasno, glasnije
lete, lete Amorove strele
predsedniče, brate, u kolo, u kolo

- Što se tiče tekstova, dominantna orijentacija u turbo-folku, što je slučaj sa najpopularnijim komercijalnim muzičkim oblicima, bila je okrenuta ka pesmama o vezama, romantici i ljubavi. Vizuelno, postojala je čvrsta orijentacija prema slikama glamura, bogatstva i dobrog života kako ga je zamišljala seljačko-urbana populacija. Suprotno starijoj novokomponovanoj muzici, koja je kao stalno ponavljanu temu imala tugu gradskih migranata i sliku seoske idile, turbo-folk je predstavljao dobar život kao karakteristiku srpske sadašnjice – napisao je ovaj američki sociolog koji je proučavao srpsku kulturu.
Danas, izgleda, na scenu stupa neki novi pravac, neka vrsta srpske haiku poezije pisana na taktove izvikanih kompozitora čija velika dela koštaju po nekoliko hiljada evra. Sve dok to bude imalo put do srca publike, jasno je da ćemo se sve češće iščuđavati i razbijati glavu pitanjem: „Šta je pisac hteo da kaže”.

TOP 30 antologijskih

1. Jedva čekam da sa’ranim majku pa u kuću da dovedem Rajku!
2. Suzama sam lepio tapete kad ti ode i odvede dete!
3. Kuče laje, a ja mislim ti si, otiš’o si sarmu prob’o nisi!
4. Igra kolo, a u kolu Duda, od radosti tresu mi se kosti!
5. Ja sam seljak veseljak, a u duši tugu skrivam, šta ću jadan kraj Morave kad ne znam da plivam!
6. Uz vetar sam uvek iš’o i nikoga nisam šiš’o, odmalena radim tako, ja sam rođen naopako!
7. Koka-kola, marlboro, suzuki, diskoteke, gitara, buzuki. To je život, to nije reklama, nikom nije lepše nego nama.
8. Opasnice, spusti loptu i zaigraj na dobrotu, divlja mačko, kandže skrati u jagnje se preobrati!
9. Imam garažu i mercedesa tri, još samo mi fališ ti!
10. Plači, mala, plači, ost’o sam na Rači…
11. Pijem vino i rakiju vruću i ne mislim na traktor i kuću. Šta će meni venčanje i žena kad sa tuđom živim bez problema!
12. Ustaj, more, babo, iz te zemlje ‘ladne, pa nahrani, mili babo, siročiće gladne.
13. Caki, Caki, Cale kupi mi sandale, samo pazi, Cale, da ne budu male!
14. Kraj kazana svako veče gledam kad se šljiva peče! Gradiram svako piće pa ga punim u buriće!
15. Kaži mala svoje muke, čiča ima zlatne ruke! Neće čiča tu da srlja, hoće samo da podrlja!
16. Ti ode na zeleno, ja osta na crveno, rastavi nas semafor!
17. Dva su loša ubila Miloša, a mene će jedan što mu ženu gledam!
18. Bež’, Milane, moja ružo, ćale mi se naoruž’o, u vazduh će sve da digne, ne daj bože da te stigne!
19. Što na kafu zoveš mene kad nemaš samlevene!
20. Mala žena od velike slađa, mala žena u srce pogađa, mala žena lepa kao slika, telo malo, a duša velika!
21. Da dogovor kuću gradi rekao je neko, s tobom, kako stvari stoje, temelj je daleko!
22. Zec voli kupus, kupus voli rosu, a ja moju malu i golu i bosu!
23. Joj, što volim piti vode što šljivove grane rode. Da je čaša od tri kila jedna bi mi dobra bila!
24. Da zavoliš mene ti, nije bilo sile, 1:1.000 šanse su mi bile!
25. Opasan je jež kad ga neko takne, izbo je Snežu, ne može da makne! Broji bodlje Sneža pored starog plota, sećaće se ježa celoga života!
26. Hej, konobaru, donesi mi štok, hoću da se napijem da zaigram rok!
27. Cijelo selo šmrče bijelo, prodaj stoku da kupimo koku.
28. Red bull, sexy bull. Bas Bas, Bobi, bas daj mu malo gas. Tupur, tupur, tupur, tupur hajde, đa, đa, ‘ajmo, đa, đa. Mambole, mambole, mambole, mambole, mambole…
29. Kladiću se ovog puta iz keca u dva da će prva da povede, a da slavim ja. Ako neko dojavi, odigraću X, siguran sam, brate moj ona nije kiks.
30. Odigr’o sam keca na Juventus. Ubiću se ‘ladno još ovoga sata jer u kladioni ostade mi plata. Nikad srećnom zvijezdom nisam bio vođen, mene tjera maler otkako sam rođen.
 
Ем се брукамо са резолуцијом о Сребреници, ем се брукамо са корупцијом, ем се брукамо са преЦедником који се свима извинјава, ем се брукамо што у званичну посету Рватској путују идоли Крстић и Шапер, ем се брукамо што нисмо у стању да изградимо километар ауто пута, ем се брукамо са еулексом ем се брукамо са НВО које финасирамо из буџета................Па да ли морамо да се брукамо и на евросонгу?
Текст је пренет из Пресс магазина..........................једини који су имали дебилнију песму на евросонгу су били Рвати са (такође) Бреговићевом штиклом у извођењу најбоље Рватске глумице Северине.
 
‘Da sam svirao instrumentale, ne bih nikad uspeo, jer ljudi vole kad im pevaš. A kad pevaš, ne možeš gluposti da pevaš. Bar ja. Onda sam morao da napravim te tekstove, ali njima nikad nisam ozbiljno pristupao, već najbolje da uradim kako ne bih uništio osnovnu melodiju. Inače, tragedija najboljih melodija su glupi tekstovi koji ih prate. ******, dve dobre stvari ne idu nikad zajedno. Dobri tekstovi uvek skrenu pažnju sa melodije’, iskren je bio Branimir Džoni Štulić.
.

Dzoni je sve objasnio;) Samo sto danas nema ni kvalitetnih melodija,a kamoli tekstova
 
Већ сам писао да министарство за просвету и културу и шта ли већ служи само да удоми партијске дебиле.Шта очекујеш од неписменог министра и помоћника који не знају како се зову?

ништа..............али је зато прогурао стаљинистички закон о цензури
 
Исправка, брукају НАС, а ми ништа не чинимо да спречимо ту бруку(чега се паметан стиди...).

Зато бруке потурају сопствну срамоту као ''општу''.

Класична релативизација појмова и појава.
Не само то него нас и краду на сваки начин.Бреговић је од мамута Тијанића за овакве вербалне сплачине добио велике паре,паре које дају ТВ претплатници.
 
.Па да ли морамо да се брукамо и на евросонгу?
Текст је пренет из Пресс магазина..........................једини који су имали дебилнију песму на евросонгу су били Рвати са (такође) Бреговићевом штиклом у извођењу најбоље Рватске глумице Северине.

Koliko su textovi idiotski, najbolje se shvata pri recitovanju istih koje je odradio Brakus...

 
........па код јове капичића на Голи Оток.

Тачно је да су СВЕ али СВЕ те песме разних еУросонгова трагичне по питању текстова... али мислим да то није само случај код нас него је општа појава ДЕБИЛИЗОВАЊЕ НАРОДА... од оне три понуђене она која је изабрана је ипак најбоља... шта можемо...
 
Покушај да се Европи прикажемо као европејци кошта ће нас одрицања од сопствене културе а прихватања њихове,јер то је лига у коју се улази под њиховим правилима и условима.
Еуросонг је само један од показатеља на чему се заснива та култура:на лакој забави за широке народне масе
Нашима би било паметније да финансирају учеснике међународних такмичења из области математике,физике и других наука уместо што новац троше на спонзорисање еуросонг представника.
 
Не, текстови су стварно у стилу Баци бабу под воз, не знам само како текстописце није срамота такве глупости да нам форсирају.

Што би рекао народ не зна се ко је луђи ! Да ли ови што пишу текстове или ови што их певају а да претходно не размисле о њиховој смислености.
Једино је сигурни да и једни и други свој "рад"наплате !
 
Ем се брукамо са резолуцијом о Сребреници, ем се брукамо са корупцијом, ем се брукамо са преЦедником који се свима извинјава, ем се брукамо што у званичну посету Рватској путују идоли Крстић и Шапер, ем се брукамо што нисмо у стању да изградимо километар ауто пута, ем се брукамо са еулексом ем се брукамо са НВО које финасирамо из буџета................Па да ли морамо да се брукамо и на евросонгу?
Текст је пренет из Пресс магазина..........................једини који су имали дебилнију песму на евросонгу су били Рвати са (такође) Бреговићевом штиклом у извођењу најбоље Рватске глумице Северине.

sve si u pravu, sta da ti kazem, olos i stoka su izasli u prvi plan, a pametni se povukli u ilegalu.....
 

Back
Top