Sveštenik Hranislav Tomic - više o njemu!!!

bivolje3

Početnik
Poruka
5
Molim ljude, koji dobro poznaju istoriju II sv. rata, da mi pomognu. U familiji sam imao dedu (rodjeni brat moje babe po ocu), koji je bio pop. Ubijen je u ratu, na Cokotinom brdu, kraj Krusevca. Njegovo ime je Hranislav Tomic, zavrsio je pravni i teoloski fakultet. Imao je sina Lazara, koji je negde (nadam se ziv), u belom svetu. Hvala svima
 
Ја можда могу да помогнем. Питаћу на Погледима историчара из Ниша Александра Динчића, можда он зна нешто више пошто он истражује у том рејону Ниш-Крушевац и Јужну Србију. Међутим ништа не могу да обећам.
 
Nije problem. Prica bi trebala da bude neko moje, blize upoznavanje sa covekom, koga su se mnogi odrekli posle rata... Svakojaka naklapanja... Malo je onih koje bih mogao da pitam a oni koji su ga poznavali podeljenog su misljenja. Mene interesuje on kao licnost, predak... Kao osoba iz moje licne istorije. Voleo bih da znam ko ga je ubio i zasto. Da probam da prekinem spekulacije. Takodje bih voleo da znam i da li je njegov sin a moj stric, Lazar Tomic, ziv i ko jos postoji od tog dela moga korena. Stari, valjda je to prvi znak... Hvala na trudu. SASA
 
Kolega, odobrio sam ti ovu poruku.

Ali mi nije jasno u čemu se sastoji problem oko kojeg treba da se razvije priča?

У крушевачком крају је била веома јака одмазда при крају и после рата, многи невини су стрељани само из разлога што су једном били мобилисани од стране четничких формација, иако никада нису учествовали у борбеним дејствима.
 
Radio je, moj deda Hrana, u Sabornoj crkvi, u Beogradu, naravno dosta pre rata 1941, kasnije je radio u Krusevcu. To je moj predak oko koga je dosta nepoznatog. Otisao je "na onaj svet" i tada nastupa zid. Ko je nesto i znao, uglavnom ga je karakterisao kao okupatorskog kolaboratora a postoje price i o duploj spijunazi.... Sve je to nepovezano i malo nestvarno. Glavnog krivca za njegovu smrt, navode, ni manje, ni vise, vec sina mu Lazara koji je mogao biti rodjen od 1923-1926. Naravno, taj covek je "izopsten" iz tog dela moje familije. Osim mog oca(1925-1990), niko ga,koliko ja znam, nije voleo. Njegovu imovinu su pootimali medjusobno a on je ziveo negde u inostranstvu. Mojoj babi, njegovoj ujni, javljao se razglednicama iz "belog sveta", jednom jedinom recenicom:"...i Bog cuva sirocice..."
To je nesto, sto ja znam. Nesto sto sam cuo a ja samo zelim da saznam vise. Covek koji je zavrsavao prava i bogosloviju, po meni ne moze da bude los covek.
 
Пре свега, да ли си се консултовао са комшијама, рођацима, требало би неко да има праву слику о догађајима. Ово за стрељања сам ти навео из једне биографије коју познајем, за човека из блиске околине( имао је тада 23 године) су мислили да је побегао негде са четницима који су се повлачили, и да се налази на Западу а испоставило се касније да је одведен и стрељан на Багдали као и многи други.
 
Poslednja izmena:
Pardon.. Ali kakve ovo ima veze sa istorijom?
Imas po netu mnogo sajtova tipa - trazimo rodjake i prijatelje... :)
Čuo sam od profesora Ljušića da se ovakvi pokušaji nazivaju istorija na mikro planu.

A, po mom mišljenju, korisnije je da se neko bavi ovakvim temama o dogadjajima, spomenicima kulture i ličnostima, nego da se nadgornjavamo koji su Srbi bili prisniji sa Hitlerom i njegovima.

Bilo ih je još: Stara chesma u selu Kusa Vrana- Jugoistochna Srbija, kod Zvonachke Banje – upravo sam je podigao.
 
Čuo sam od profesora Ljušića da se ovakvi pokušaji nazivaju istorija na mikro planu.

A, po mom mišljenju, korisnije je da se neko bavi ovakvim temama o dogadjajima, spomenicima kulture i ličnostima, nego da se nadgornjavamo koji su Srbi bili prisniji sa Hitlerom i njegovima.

Bilo ih je još: Stara chesma u selu Kusa Vrana- Jugoistochna Srbija, kod Zvonachke Banje – upravo sam je podigao.

Jao Ljubo. :hahaha: Ajde necu vise ometati vase pisanije. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top