Dali bilo kakva promena električnog polja stvara talas?

Jeee.. Pa uvek postoji mogućnost postojanja/delovanja nečega što ne znamo, ili samo nismo uzeli u obzir!

Tako je, Tako je Dirak uveo pozitrone, da bi otklonio negativne energije, ako se secas proslog posta....tako je bilo i sa teorijom beta raspada...dok se Pauli nije setio da uvede, vestacki novu cesticu - neutrino, koja je posle 20 godina otkrivena.... itd itd. Ali to ne menja suštinu, rekoh ti da naučna istina nije ni konačna ni apsolutna. Ali tu nema nikakvog apsurda, i teorija važi dok je eksperiment ne opovrgne. Kako je govorio jedan moj profesor... Teorija može biti na hiljade, ali priroda je samo jedna. I Sam Ajnštajn je govorio bez obzira što stotine dokaza idu u prilog mojoj teoriji, dovoljan je samo jedan da je opovrgne. i prosto, tako je. Teorija je važeća jer nema kontradokaza (sto ne znaci da se nece pojaviti,kako je on govorio).

Ti meni više ličiš na nekoga iz 19 veka, koji još ne poznaje recimo STR, OTR ili kvantnu mehaniku (to je bilo novo u to vreme kao sad teorija struna, simetrije i supersimetrije...), pa mu je sad to sve nedokučivo. Danas je pojam kvanta toliko ušao u život, da me prosto čudi kako se nije pojavio pojam kvantni život.. Nema dokaza protiv teorije struna, supergravitacije, narušenja simetrije. Ali ne znači da se neće pojaviti. Do naučne istine se ne dolazi ad hoc....već postupno.

Ono što je zajedničko za sve teorije, jeste, da imaju svoj domen važnosti.... ukoliko vode do kolizije, apsurda, ukoliko su neusaglašene, onda se moraju menjati. Ne treba biti Ajnstajn da bi se to shvatilo. Dok ti budeš čekao na možda nešto, negde nečega ničega i drugim neodredjenostima, tapkačeš samo u mestu okružen svojim apsurdima. Danas, slobodno mogu da kažem, da je teorija otišla više nego kad bi električnu struju pominjao srednjovekovnim ljudima. Ovo je mnogo dalje nego što je to učinila STR ili OTR ili KTP koje su potpuno izmenile pogled na svet krajem 19 i početkom 20 veka. I zato sam i rekao, STR i OTR su davno završene priče., Što su imale da kaću, rekle su. i ćao. :)
 
Електрон у електронској љусци, није честица, већ талас. Тај талас ја на ел. љусци стојећи талас, а стојећи таласи не емитују енергију - физика за 7 разред.

Ван љуске, електрон не може да буде стојећи талас, зато емитује део своје енергије и пада на нижу ел. љуску.
 
Тај талас ја на ел. љусци стојећи талас, а стојећи таласи не емитују енергију

Kretanje elektrona u atomu se može shvatiti kao kretanje njegovog faznog talasa. Ovom kretanju odgovara stojeći talas, koji može imati samo određene frekvencije, pa se može nalaziti samo na takvoj putanji čiji obim odgovara celobrojnom umnošku talasne dužine. U protivnom, talas elektrona bi se, usled interferencije, poništio.
 
T

Ono što je zajedničko za sve teorije, jeste, da imaju svoj domen važnosti.... ukoliko vode do kolizije, apsurda, ukoliko su neusaglašene, onda se moraju menjati. Ne treba biti Ajnstajn da bi se to shvatilo. Dok ti budeš čekao na možda nešto, negde nečega ničega i drugim neodredjenostima, tapkačeš samo u mestu okružen svojim apsurdima. Danas, slobodno mogu da kažem, da je teorija otišla više nego kad bi električnu struju pominjao srednjovekovnim ljudima. Ovo je mnogo dalje nego što je to učinila STR ili OTR ili KTP koje su potpuno izmenile pogled na svet krajem 19 i početkom 20 veka. I zato sam i rekao, STR i OTR su davno završene priče., Što su imale da kaću, rekle su. i ćao. :)

Ili proglasiš raznim paradoksima i VOZI MIŠKO!?:zcepanje:

- - - - - - - - - -

Електрон у електронској љусци, није честица, већ талас. Тај талас ја на ел. љусци стојећи талас, а стојећи таласи не емитују енергију - физика за 7 разред.

Ван љуске, електрон не може да буде стојећи талас, зато емитује део своје енергије и пада на нижу ел. љуску.

Upravo prodaješ teoriju da se elektron iz talasa pretvara u česticu kada ga isčupaš iz atoma i pošalješ prema CRT-ekranu?
 
Ili zbog interakcije elektricnih i magnetskih polja[/B], kao i inercije, te zbog harmonijske strukture prirode,
samo detektujemo i 'talasne' osobine?
Ili tvrdiš da se elektron u atomu pretvara u talas sa masom?


Opet apsurd, ...Ajde ako ti ta polja interaguju, privuci magnet naelektrisanim telom. Ajd pa mi javi kako ide....
Elektron, kao ni jedna druga čestica ne može se istovremeno pojavljivati u obliku talasa i kao čestica. Ne pretvara se on, nego ispoljava različita svojstva u različitim pojavama.
 
Opet apsurd, ...Ajde ako ti ta polja interaguju, privuci magnet naelektrisanim telom. Ajd pa mi javi kako ide....
Elektron, kao ni jedna druga čestica ne može se istovremeno pojavljivati u obliku talasa i kao čestica. Ne pretvara se on, nego ispoljava različita svojstva u različitim pojavama.

Snop elektrona u šupljoj vakumskoj cevi će da reaguju na magnet!
Nisam ni tvrdio istovremeno!
 
A kada i gde miruju?
Podseti me za ovo u zagradi, izgleda taj dan nisam bio u školi!:super:

Gde miruju...pa eto u Milinkenovom eksperimentu. Upravo dok su mirovali odredio je odnis e/m. A za ovo u zagradi moraćeš da se malo pomučiš. Ukoliko se elektron kreće duž linija sila magnetnog polja na njega ne deluje magnetna sila. (vektorski proizvod je nula) Dakle, imaš naelektrisanje u kretanju, imaš magnetno polje, ali nema magnetne sile. I to nije sve. Nije sve. Ako imaš dva elektrona u kretanju, na jednog od njih može da deluje magnetna sila, dok ne drugog ne mora delovati (ne važi 3 Njutnov zakon) E za ovo ćeš morati da se potrudiš jer nije tako očigledno. Dakle, na jedan elektron koji se kreće u magnetnom polju drugog elektrona deluje sila, dok na onaj drugi - ne deluje. E za ovo treba slika, ne može se bez nje razumeti.

Elem, magnetno polje i električno (elektrostatičko) ne interaguju medjusobno, ali se uzajamno indukuju. Interakcija i indukcija - nisu isti pomovi.
 
Hm.... možda nam se i elektron samo pričinjava? A možda nam se samo čini da i mi postojimo? A možda....

Da, ima nešto u tome!
Sama činjenica da razmišljamo o tome da li uošte postojimo me navodi na misao da samo postojanje nije samo obično 'materijalno' postojanje?
Možda je i samo 'postojanje' svih tih čestica samo refleksija toga 'nematerijalnog' mehanizma?
 
Da, ima nešto u tome!
Sama činjenica da razmišljamo o tome da li uošte postojimo me navodi na misao da samo postojanje nije samo obično 'materijalno' postojanje?
Možda je i samo 'postojanje' svih tih čestica samo refleksija toga 'nematerijalnog' mehanizma?

Tako je, ali ovo je forum nauka, prirodnih nauka, a ne filozofije..... Mozda, nekad, nešto, ništa , svašta pojmovi su za filozofiju, pre nego za nauku. Ili imaš odgovor, ili nemaš. Fantazirati može svako. Imaš ih na ovom forumu koliko hoćeš...sve same fantazije i astralne projekcije
 
Da, ima nešto u tome!
Sama činjenica da razmišljamo o tome da li uošte postojimo me navodi na misao da samo postojanje nije samo obično 'materijalno' postojanje?
Možda je i samo 'postojanje' svih tih čestica samo refleksija toga 'nematerijalnog' mehanizma?

Бог је материјални свет створио ни из чега. А оно што је створено ни из чега то и не постоји. Значи овај наш свет постоји само у Божјој машти, у Божјем уму. А на том месту је све могуће сем онога што је немогуће;)
 
Бог је материјални свет створио ни из чега. А оно што је створено ни из чега то и не постоји. Значи овај наш свет постоји само у Божјој машти, у Божјем уму. А на том месту је све могуће сем онога што је немогуће;)

Ili obrnuto?
Mi i ovaj svet smo stvarni, a Bog postoji samo u našoj mašti?:super:
 

Back
Top