tumor marker za macu

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
Da li neko zna koje su normalne vrednosti tumor markera za macu?
U pitanju je donja vilica. Dvoumimo se između upale korena zuba i sarkoma, spolja je zub O.K. Na rentgenskom snimku se vidi zasenčenje ali nismo sigurni šta je u pitanju.
Vet se boji da vadi zub ako je u pitanju sarkom pa bih ja da se urade markeri da budemo sigurni. Ili postoji neki drugi način da se proveri?
Taj problem je počeo u novembru, tada je maca (to je ova gospođa Maja sa mog avatara) imala strahovite bolove i otečenu vilicu. Pila je Pronizon i super se oporavila, sve do sad, samo što više nikad ne žvaće na toj strani. Snimak napravljen tada i ovaj novi su skoro isti. Po tome bi lako mogao biti u pitanju zubić. S druge strane, maci je stradao glas, kad mjauče jedva se čuje, a rekli su mi da sarkom može lako da metastazira na grlo i ošteti glasne žice.
Dakle: ZUB ILI SARKOM?
 
Pre rada sa markerima bilo bi dobro da neko jos vidi snimak,trebalo bi da po njemu moze da su utvrdi tacnija dijagnoza.Takodje da je proces zahvatio grlo i glasne zice morao bi se videti na snimku.Sama pozitivna reakcija na Pronizon upucuje da je upalni proces.
 
Kad je imala prvi napad tada smo je vodili i kod ovog našeg i kod jednog veta u Zemunu. Obojica su se složila da je u pitanju sarkom. Sada je i naš vet nabavio rentgen i to kako kaže - najnoviji model - pa je nismo vodili nigde dalje. On je i posumnjao da je možda u pitanju samo zub, a i u kontaktu je sa nekom ordinacijom u Sloveniji gde su se baš specijalizovali za maligna oboljenja pa će i sa njima da se konsultuje. Tražio je da skeniram snimak da bi mogao da ga pošalje kod nekih kolega.
Ne bih da menjam veterinara, ovaj mi je blizu, leči mi mačke 10 godina, ako treba skokne do moje kuće, a najviše mi se sviđa što nije prepotentan nego rado prihvata i sugestije i konsultacije.
A, ovaj :rumenko:... one vrednosti za markere ne zna niko......?
Ili postoji neki drugi način da se to proveri?
 
Kajo, naalost, ni od mog kuma nije bilo neke pomoći, štaviše, njegovo je mišljenje da uopšte nema svrhe da se trudim da te stvari vezane za laboratorijske nalaze i njihovo tumačenje saznam u Kraljevu. :( Žao mi je što sam ti ulila lažnu nadu. :(
 
Hvala ti svakako, bitna je dobra volja.
Pitala sam ja i neke veterinare, ali niko da kaže. Ti si bar pokušala, a na ostalim mestima niko se nije ni odazvao. I to su stručnjaci!
Svejedno me zanima kako da saznamo da li je zub ili sarkom?
Niko nema ideju, a od toga joj zavisi život!:(
 
Uh, mogu da zamislim kako je. :( A šta kažu na fakultetu, jesu li oni videli novi snimak? (Ako sam dobro ispratila, snimak je ponovljen?) I meni nekako deluje da je ono što Srđan kaže a i m's d se slaže, ako kortizoni pomažu, verovatno je upalni proces, što će reći, zub.
 
Evo jednog odgovora koji je stigao:
"nalaz tumor markera nije specifičan kod mačaka i na osnovu njega se ne može potvrditi prisustvo ili osustvo tumora. Negativan nalaz ne isključuje postojanje tumora i obratno."

Dakle, ova metoda ne bi pomogla, drugi savetuju da se vadi zub pa onda vidi šta je ispod.
Ali ako je ispod sarkom moj vet kaže da će se vilica prelomiti jer je tanušna.
I šta sad?
:think:

Snimak je trebao otići u neku kliniku u Sloveniji, ali ovaj moj doca ništa ne javlja.
Sve mi se čini da ćemo macu u transporter pa kod zubara. Ionako je vet rekao da neće on da vadi nego jedan privatni zubar (znam čoveka, sjajan stručnjak, upravo sređuje zube MM) - ali to je kaže u poverenju, da ne kompromituje zubara... kao da je moja maca makar ko!
 
Poslednja izmena:
Ma Kajo, nama oni nisu bilo ko ali imaj u vidu da su ljudi takvi kakvi su, i da bi taj stomatolog definitivno trpeo posledice kad bi se među njegovim ljudskim pacijentima pročulo da leči mačke. A zašto to sa slanjem snimka ide tako sporo? :dontunderstand: On se skenira, forvarduje na mail i gotova stvar. Ta eksplorativna hirurgija mi se nikad nije sviđala i obično joj se pribegava kad se već sumnja da nikakva dodatna šteta ne može da se napravi, ili kad se nema sredstava/uslova za drugu dijagnostiku.
 
Idemo kod ovog našeg, rentgen je najnoviji model, a i od kuće nam je oko 300m. Prošli snimak je bio loš jer još nisu savladali tehniku snimanja i malo se zbunio, ali sada ću ja preuzeti komandu.
U Sloveniju snimak ide zato što je vet u montaktu sa tipom koji se specijalizovao za tumore i kancere, kaže bio je nedavno u poseti i klinika je čudo neviđeno od tehnologije. Ja se slažem da se konsultuje sa osobom koja je baš stručna za tu oblast, bolje nego da slepo nagađamo.
Jeste ovaj naš veterinar malo smušen, ali za ovih 10 godina kako leči moje mace retko kad je pogrešio. Insistiraću da snimak pogleda i zubar, a pitaću i maksilofacijalnog i ORL hirurga (to nam je prijatelj, komšija i isto neizlečivi mačkaroš). Pričao nam je kako su on i naš vet zajedno operisali kilu njegovom mačku Arčiju, pa znam da se sigurno neće uvrediti.
Više jurim i sekiram se za Maju nego za sebe. Moju operaciju odlažem od jesenas, a za nju ću prevrnuti nebo i zemlju dok je nekako ne spasim. Kada ona bude bezbedna, onda mogu mirno i ja u bolnicu.
 
Sve razumem. Kod nas malo blaži slučaj, Bili se zaljubio i preselio kod komšija, okolnosti su takve da ja ne mogu da odem da ga očistim od parazita a mom dragom :kletva: ne pada na pamet... Za to vreme, nikako da odem kod pojedinih lekara-specijalista sa kojima treba da se jurim i tako...

Dobro, ako je situacija takva da se nazire neko rešenje, odlično. Mislim da je baš jednom prilikom Vragana pominjala svoju prijateljicu iz Slovenije, da je snimak nekog mačka, forumaškog, povređenog, slala da tamo pogledaju.
 
Danas sam imala u kući čak 3 maksilofacijalna hirurga.
Naravno da sam iskoristila gužvu i poturila im pod nos Majine snimke. Svi kažu da nisu stručnjaci za veterinu, da su snimci loši, ali i da sarkom ne bi reagovao na Pronizon.
Samo jedan je rekao da čak i sarkom može ponekad može izazvati neke manje upale... tako da opet ne znam šta je tačno sa Majom :confused:.
Iz svega što sam dosad iskopala zaključila sam da je sa 70% verovatnoće upala zuba, a onih preostalih 30% je ono najgadnije - sarkom!
I još uvek ne znam šta raditi: da li vaditi zub :( ili uspavati macu :sad2:
 
Ma jasno! I meni je protekla godina bila paklena, dva mačka i pas, bez šanse da im pomognem. :( Ti bar imaš šansu da njoj olakšaš i pomogneš, ne bi bilo isto bez Maje, ipak je ona jedna od starijih forumskih ljubimaca. :heart:
 
Ne znam odakle ti ideja o uspavljivanju...to mora da si čula od veterinara...ponašaju se tako što.. sve što ne možemo da opravimo mi uspavamo

Uspavljivanje se vrši samo kada su bolovi i patnje prevelike a ishod siguran...samo tada

Malo je pravih veterinara...uglavnom su sve šusteri..
 
Ne znam odakle ti ideja o uspavljivanju...to mora da si čula od veterinara...ponašaju se tako što.. sve što ne možemo da opravimo mi uspavamo

Uspavljivanje se vrši samo kada su bolovi i patnje prevelike a ishod siguran...samo tada

Malo je pravih veterinara...uglavnom su sve šusteri..
Krajnje tacno, jako surovo, istinito :(
Za moju Lunu su vikali da je uspavam cim se razbolela! Na zalost, ona se nije oporavila, ali sam isla do kraja, milion lekova, misljenja, pokusaja... :(

Drzi se ti K aja mednicine i pokusavaj! Verujem ipak da ce sve na kraju biti u redu!!!
 
Pa hteo je da je uspava kad je imala godinu dana: kao - hronični bronhitis koji će stalno da se vraća....
Ja ga nisam poslušal odmah, a kod sledećeg napada je već bila trudna pa nisam imala srca. I od tada se bronhitis nije vratio. Jedino što ponekad hrče dok spava.
 

Back
Top