STVORITELJI?

DA LI JE STVORITELJ DUHA TAKODJE I TVORAC TELA, ZIVOTINJA, PLANETA, ZVEZDA...?

Да. Сама реч каже.

Створитељ је Дух, који је изнад свега.

Ово ''изнад'' значи да постоји хијерархија.

Испод духа, је телесност (плот) и њему је подређена (од њега прима својства).

Ево мало Православног подучавања о овој теми (ради се о Символу Вере).

http://www.svetosavlje.org/bibliote...tMoskovski/KatihizisSvetiFilaretMoskovski.htm

Символ вере је учење о основним истинама хришћанске вере, изложено кратким и прецизним речима.
 
96. Бог се назива Сведржитељем зато што Он све што постоји одржава Својом силом и Својом вољом.

97. Речи Символа: " Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог" говоре о томе да је Бог створио све и да без Бога ничега не може да буде.

98. Ове речи узете су из Светог Писма. Књига Постања почиње речима: У почетку створи Бог небо и земљу. Апостол Павле о Исусу Христу, Сину Божијем, каже следеће: Јер Њиме би саздано све, што јер на небесима и што је на земљи, што је видљиво и што је невидљиво, били престоли или господства, или началства или власти: све је Њиме иза Њега саздано (Кол. 1,16).

http://www.svetosavlje.org/bibliote...oskovski/KatihizisSvetiFilaretMoskovski08.htm
 
“On je Ziv, to je Onaj koji sve može, sve stvari raspoređuje na svoje mjesto. Stvorenja daje bez temelja, ta stvorenja nisu imala svog početka, pa ih je On ni iz čega stvorio.”

Lijepo Božije ime , Stvoritelj, označava Onoga koji stvara stvoreno, Koji onome što ne postoji, što nema nikakavu egzistenciju, daje život, daje postojanje. Stoga se ovim imenom može nazvati isključivo uzvišeni Allah.
 
pa neka je uzvišen Allah, najljepši Stvoritelj !

(Mu’minūn, 14.)



Uzvišeni Bog sve doslovno stvara, proizvodi ali u smislu nečega za šta se nije moglo doći razmišljanjem, nečega što se nije moglo nikakao zamisliti budući da to nešto nije imalo apsolutno nikakvu egzistenciju, niti realnu niti zamišljenu.

Uzvišeni Gospodar stvoritelj je sâmih pojedinčanih bîtaka , dočim je čovjek proizvoditelj, onaj koji može napraviti, stvari koje već imaju svoju egzistenciju, svoje postojanje, makar samo u svijetu ideja, u mašti.

U suri Ālu ‘Imrān uzvišeni Allah navodi hazreti Isaove, alejhisselam, riječi:

“Donosim vam dokaz (ājet) od Gospodara vašeg: napravit ću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnut ću u nju, i bit će, voljom Allahovom, prava ptica.”

(Ālu ‘Imrān, 49.)

Dakle, riječ je o Božijim darovima kojima je darivao Svoje poslanike, alejhimusselam, kao dokaz da su odista Njegovi poslanici, kako bi im ljudi povjerovali. Ti Božiji ajeti davani poslanicima, alejhimusselam, kao dokaz nazivaju se mudžize, nadnaravne sposobnosti.

Uzvišeni Allah jasno naglašava u Kur’anu da je stvaranje samo od Njega, a da stvorenja mogu samo nešto napraviti, s Božijom pomoći iz svijeta ideja prenijeti u svijet stvarnosti, te da to napravljeno ima svoje vrijeme do kada će postojati. Dragi Gospodar kaže:

U stvaranju nebesa i Zemlje i u izmjeni noći i dana su, zaista, znamenja za razumom obdarene.

(Ālu ‘Imrān, 190.)

A doći ćete Nam pojedinačno, onakvi kakve smo vas prvi put stvorili, napustivši dobra koja smo vam bili darovali.

(En‘ām, 94.)

Postoji li, osim Allaha, ikakav drugi stvoritelj koji vas sa neba i iz Zemlje opskrbljuje?

(Fātir, 3.)

Uzvišeni Allah je i Tvorac koji zgotovljuje, konstruira i obrađuje (es-Sāni‘), Onaj koji izravno stvara, Začetnik, jedinstven i neuporediv (el-Bedī ‘); jedini istinski Stvoritelj (el-Halik) koji stvara (ha-le-ka) stvorenja (el-mahlūkāt):

To je Allahovo djelo (halkullāh); a pokažite Mi šta su drugi, mimo Njega stvorili (mā zā halekallezīne min dūnih)? Ništa! Mnogobošci su u pravoj zabludi.

(Lukmān, 11.)

Nema drugoga stvoritelja do Allaha, Uzvišenoga. Koliko god veličanstven neki čovjekov izum, otkriće, bio, nije riječ o stvaranju već samo korištenju nečega što je uzvišeni Allah već stvorio. Kako nisu isto istina (hakk) i laž (bātil), tako nije isto ni reći da je nečiji proizvod ravan stvaranju koje čini uzvišeni Allah:

Vi se, mimo Allaha, kumirima klanjate i laži smišljate (tahlukūne ifken).

(‘Ankebūt, 17.)

Naravno, kada se neko potrudi, kada uloži sav svoj život, sve svoje vrijeme, u pronalasku nečega čime će zadužiti druge ljude, čime će ljudima olakšati život na ovome svijetu, treba mu odati priznanje. Ali to nikako ne znači da je ta osoba nešto doslovno stvorila, učinila nešto s čime se može usporediti s uzvišenim Gospodarom. Treba biti pribrana i priznati da jeste učinila veliku stvar, nešto je osmislila, izumila, ali da je to već mnogo prije stvorio uzvišeni Allah. Reći ljudima da stvorenje može stvarati kao i Stvoritelj, a sâmo nije postojalo već ga je Stvoritelj uveo u život, znači izvrtati istinu, namjestiti laž:

ovo nije ništa drugo već namještena laž (ihtilāk).

(Sād, 7.)

Nažalost, ljudi čine to što čine, pa vjeruju u izmišljotine i laži, i pored jasnih dokaza miloga Gospodara. I tako se to krivo vjerovanje, laž, obmana, prenosi sa generacije na generaciju. Tako je i hazreti Hud (Eber), alejhisselam, opominjao svoj narod Ād, koji nije želio odustati od krive, izmišljene, vjere svojih predaka. Nakon silnih opomena i uvjeravanja, narod Āda mu reče:

“Nama je svejedno savjetovao ti ili ne bio savjetnik, ovako su i narodi davnašnji vjerovali (hulukul evvelīn), i mi nećemo biti mučeni.”

(Šu‘arā’, 137.)

stvaranje koje uzvišeni Allah uradio, kroz posljednji ajet kur’anske sure Hašr, odnosno kroz redoslijed Božijih Imena koja se u tome ajetu navode:

On je Allah, Stvoritelj (el-Hālik), Onaj koji iz ničega stvara (el-Bāri’), Onaj koji svemu daje oblik (el-Musavvir).

(Hašr, 24.)

Prvo se spominje stvaranje (el-halk), odnosno dvije vrste stvaranja. Kako kaže hazreti šejh Abdulah Bošnjak, postoji stvaranje predodređivanja (halkut-takdīr), šta će biti, kako i kada, te stvaranje egzistencije (halkul īdžād), odnosno konkretno davanje egzistencije, bitka, života, pojedinačnim bîtcima (tebi, meni, Zemlji, svemu što postoji).

Nakon toga spominje se stvaranje iz ničega (el-ber’), uvođenje stvorenih egzistencija u opću egzistenciju, izvođenje u postojanje; stvaranje “produkata praelemenata (muvelledātul erkān)”.

Konačno, spominje se davanje oblika svemu (et-tasvīr), davanje konačnih formi, izgleda svemu što postoji, i svemu što vidimo.
 
Dragi Bog, Stvoritelj, podario nam je jasne nagovještaje koja hrana naročito pomaže kojemu dijelu našega tijela.

Prerezana mrkva izgleda poput ljudskoga oka: zjenica, iris (dužica), i prave linije izgledaju baš poput ljudskoga oka... i da, i znanost je sada dokazala da mrkva poboljšava protok krvi do oka kao i sâmu funkciju oka.

Paradajz ima četiri komore i crven je. Srce je crveno i također ima četiri komore. Sva ispitivanja potvrdila su da je paradajz stvarno čisto srce i hrana za krv.

Grožđe visi u grozdu koje ima oblik srca. Svaki grozd izgleda poput krvne ćelije a sva su suvremena istraživanja pokazala da je grožđe također smišljeno kao srce i bitna hrana za krv.

Orah izgleda poput malenoga mozga: lijeva i desna hemisfera, gornji veliki mozak i donji mali mozak. Čak i nabori ili bore na orahu izgledaju poput neokorteksa. Danas znamo da orah pomaže razvoju više od tri tuceta neuronskih transmitera za funkciju mozga.

Grah stvarno liječi i pomaže očuvanju funkcija bubrega i, tako je, izgleda baš poput bubrega čovjeka.

Celer, kineski bijeli kupus, rabarbara i slično, izgledaju poput kostiju. Ova vrsta hrane naročito je predviđena za jačanje kostiju. Kosti sadrže dvadeset i tri procenta natrija a i ova hrana sadrži dvadeset i tri procenta natrija. Ukoliko nemate dovoljno natrija u svojoj ishrani, organizam će ga izvlačiti iz kostiju i time kosti slabiti. Ova hrana nadopunjava skeletne potrebe tijela.

Patlidžan, avokado i kruška usmjereni su na zdravlje i funkciju maternice i grlića maternice kod žena – i baš i izgledaju kao ti organi. Suvremena istraživanja pokazala su da ako žena pojede jedan avokado sedmično, to harmonizira hormone, otklanja neželjeni višak kilaže dobiven u trudnoći te spriječava rak vrata maternice. I kako su samo ovi plodovi mudro stvoreni! Potrebno je tačno devet mjeseci da se uzgoji avokado – od cvata do zrenja. Postoji više od četrnaest hiljada hranljivih fotolitskih hemijskih komponenata u svakoj od ove vrste hrane (moderna znanost ispitala je i imenovala tek stotinu četrdeset i jednu od njih).

Smokve su pune sjemenki i vise po dvije na mjestima gdje rastu. Smokve povećavaju pokretnost sperme kod muškaraca i povećavaju broj spermija te također pomažu i u izlječenju steriliteta.

Batata (slatki krompir) liči na pankreas i uravnotežuje glikemički indeks dijabetičara. (Glikemički indeks GI – pokazuje kako tijelo reagira na ugljene hidrate; neki ugljeni hidrati su sporiji a neki brži; što je GI niži to znači da je ugljeni hidrat tj. šećer sporiji i da je hrana bolja)

Masline pomažu zdravlju i funkciji jajnika.

Grejpfrut, narandža i drugo limunasto voće izgledaju poput mliječnih žlijezda žena i stvarno pomažu zdravlju dojki i kretanju limfe u, i izvan dojki.

Luk izgleda poput krvnih ćelija. Današnja istraživanja pokazuju da luk pomaže čišćenju odbačenih materija iz svih krvnih ćelija. Štaviše, luk prouzročava nastanak suza koje sapiraju predjevne slojeve očiju.
 
Poslednja izmena:
mda...a po cemu je to tvoj...polovicni koncept "Najljepseg Stvoritelja"...smisleniji?
zato sto su ti tako rekli...sta ako grijese...pa svojim ocima budes vido...nesto drugo/nista umjesto....dzenneta/dzehennema? :zper:

Ne moje jedina zelja je da vidim Gospodara svega stvorenog. Znas za onu narodnu umotvorinu prvo komsiju biram pa onda dom.
E je biram Gospodara svega stvorenog za komsiju da gledam u Najljepseg pa onda tek biram za staniste dzennet/raj. Jeste tako su mi rekli ali i imam svoj razim i shvatam znake Stvoritelja svega postojeceg pa cak i u hrani koju nam je dao kao blagodat i pitanje je samo kolko smo zahvalni.
 
Pošto je pitanje u množini(stvoritelji) meni na pamet padaju Izanagi i Izanami

Po Šinto mitu bog Izanagi i boginja Izanami stvorili su Japanska ostrva.
Dokaze o njihovom postojanju možete potražiti u Kođiki i Nihon Šoki spisima.

;)
 
Ne moje jedina zelja je da vidim Gospodara svega stvorenog. Znas za onu narodnu umotvorinu prvo komsiju biram pa onda dom.
E je biram Gospodara svega stvorenog za komsiju da gledam u Najljepseg pa onda tek biram za staniste dzennet/raj. Jeste tako su mi rekli ali i imam svoj razim i shvatam znake Stvoritelja svega postojeceg pa cak i u hrani koju nam je dao kao blagodat i pitanje je samo kolko smo zahvalni.

meni je Semire, u nacelu, drago zbog tebe i tvog odnosa prema...vocu i povrcu...te..ovome ostalom...
no, pokusaj razumjeti da to sto su tebi...rekli
nisu nuzno i drugima rekli...
tj. da je tvoja...vasa verzija svega toga samo jedna od verzija koje su, ravnopravno, u opticaju...
uostalom, imat ces se prilike uvjeriti u njenu vjerodostojnost...
dok se to ne dogodi malcice se...suzdrzi
a kad i ako se dogodi...budi ljubazan pa nam posalji neku razglednicu, okaci neki video na youtube ili tako nesto...
cisto da znamo da si nam dobro i zdravo...stigao... :)
 
meni je Semire, u nacelu, drago zbog tebe i tvog odnosa prema...vocu i povrcu...te..ovome ostalom...
no, pokusaj razumjeti da to sto su tebi...rekli
nisu nuzno i drugima rekli...
tj. da je tvoja...vasa verzija svega toga samo jedna od verzija koje su, ravnopravno, u opticaju...
uostalom, imat ces se prilike uvjeriti u njenu vjerodostojnost...
dok se to ne dogodi malcice se...suzdrzi
a kad i ako se dogodi...budi ljubazan pa nam posalji neku razglednicu, okaci neki video na youtube ili tako nesto...
cisto da znamo da si nam dobro i zdravo...stigao... :)


Naravno da sam ja i mnogobrojni islamski svijet jedna verzija poimanja svega postojeceg.
Jer da nije tako kako bih ja znao da li sam u pravu i da li dobro rezonujem Boziju objavu.Bog dragi je dao volju i pravo izbora. Da nije ruznih lijepi nebi znali da su lijepi.
Otom po tom ja. Ja sam siguran da cemo se ja i ti sresti ako nista na Sudnjem danu gdje ce nam se objasniti ko je u pravu a ko u krivu. I naravno posljedice su toga
 
Pošto je pitanje u množini(stvoritelji) meni na pamet padaju Izanagi i Izanami

Po Šinto mitu bog Izanagi i boginja Izanami stvorili su Japanska ostrva.
Dokaze o njihovom postojanju možete potražiti u Kođiki i Nihon Šoki spisima.

;)
И теби и семиру се привиђа множина. Прочитај још једном уводно питање, нема И на крају речи СТВОРИТЕЉ.
 
Naravno da sam ja i mnogobrojni islamski svijet jedna verzija poimanja svega postojeceg.
Jer da nije tako kako bih ja znao da li sam u pravu i da li dobro rezonujem Boziju objavu.Bog dragi je dao volju i pravo izbora. Da nije ruznih lijepi nebi znali da su lijepi.
Otom po tom ja. Ja sam siguran da cemo se ja i ti sresti ako nista na Sudnjem danu gdje ce nam se objasniti ko je u pravu a ko u krivu. I naravno posljedice su toga

tehnicki... nemas dovoljno...informacija za donosenje takvog...zakljucka
dakle, ostaje ti jedino da pricekas...
sto se posljedica tice...znas sta ti je raditi...tj. rekli su ti...
jest da nemas granciju da nije uzalud, al eto...kao...bitna je preventiva...
 

Back
Top