Crna rupa

Radoje Kandic

Zainteresovan član
Poruka
218
Ovako,cesto se pominje pojam "crna rupa"...Ja sam citao nesto o tome na internetu medjutim nijesam bas najbolje shvatio..Znaci,kakav je to kontinuum prostor-vrijeme i kako je to zakrivljen i kakav treba da bude... kako ona guta stvari u sebe ,kako su nastale i sl.i kakva je opasnost sad od ovog eksperimenta u Zenevi od crne rupe.... sve sve samo da mi to objasni neko na vrlo razumljiv nacin...Hvala!;)
 
Poslednja izmena:
Ovako,cesto se pominje pojam "crna rupa"...Ja sam citao nesto o tome na internetu medjutim nijesam bas najbolje shvatio..Znaci,kakav je to kontinuum prostor-vrijeme i kako je to zakrivljen i kakav treba da bude... kako ona guta stvari u sebe ,kako su nastale i sl.i kakva je opasnost sad od ovog eksperimenta u Zenevi od crne rupe.... sve sve samo da mi to objasni neko na vrlo razumljiv nacin...Hvala!;)

Ja sam tek pocetnik, ali mogu ti ovo objasniti. Dakle prostor-vreme kontinuum to je zapravo sam svemir, posto su vreme i prostor usko povezani i oni cine neku mrezu koja cini nas univerzum. E sada ako zamislis taj sistem kao rasireno platno, ako bi na njega stavio neki predmet on bi se iskrivio. Isto je i sa vreme-prostor kontinuumom. On se krivi pod uticajem gravitacije. Svako telo ima gravitaciju tako da i ti sam na neki nacin krivis taj kontinuum. Naravno, suludo je pricati o tome koliko su to male vrednosti. Nesto vecu vrednost ima Zemlja, pa Sunca, dok crne rupe prave daleko vece iskrivljenje posto je njihovo gravitaciono polje najjace. I bas pod tim dejstvom gravitacije one gutaju stvari u sebe (potrebno je kretati se brzinom vecom od brzine svetlosti da bi se izbegao njihov uticaj). Nastaju uglavnom od umirucih zvezda. A sto se CERN-a tice- cista paranoja. Nema nikakve opasnosti od crnih rupa.
 
Ja sam tek pocetnik, ali mogu ti ovo objasniti. Dakle prostor-vreme kontinuum to je zapravo sam svemir, posto su vreme i prostor usko povezani i oni cine neku mrezu koja cini nas univerzum. E sada ako zamislis taj sistem kao rasireno platno, ako bi na njega stavio neki predmet on bi se iskrivio. Isto je i sa vreme-prostor kontinuumom. On se krivi pod uticajem gravitacije. Svako telo ima gravitaciju tako da i ti sam na neki nacin krivis taj kontinuum. Naravno, suludo je pricati o tome koliko su to male vrednosti. Nesto vecu vrednost ima Zemlja, pa Sunca, dok crne rupe prave daleko vece iskrivljenje posto je njihovo gravitaciono polje najjace. I bas pod tim dejstvom gravitacije one gutaju stvari u sebe (potrebno je kretati se brzinom vecom od brzine svetlosti da bi se izbegao njihov uticaj). Nastaju uglavnom od umirucih zvezda. A sto se CERN-a tice- cista paranoja. Nema nikakve opasnosti od crnih rupa.

Hvala ti,sad mi je malo jasnije...
 
Samo jos nesto,kakva je to "crvotocina" i kakvo je to putovanje kroz vrijeme uz pomoc crnih rupa i kako to kad zvijezda umire,valjda ona eksplodira,pa kako se onda stvori ta crna rupa?
 
Samo jos nesto,kakva je to "crvotocina" i kakvo je to putovanje kroz vrijeme uz pomoc crnih rupa i kako to kad zvijezda umire,valjda ona eksplodira,pa kako se onda stvori ta crna rupa?

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Црвоточина

Sto se putovanja kroz vreme tice to je vec druga prica. Po (dokazanoj) teoriji relativiteta vreme sporije tece sto se brze kreces. I to je tako da se vreme zaustavlja kada se kreces brzinom svetlosti. Tako da u principu kretanjem brzinom svetlosti ti u stvari tako putujes kroz vreme, ali to je samo iz spoljasnjeg referentnog sistema, kakav je to osecaj kada si putnik brzinom svetlosti, tesko je reci. :mrgreen: Putovanjem brzem od brzine svetlosti bi nas- vratilo u proslost.
E sad je problem sto da bi se kretao brzinom svetlosti moras imati neogranicenu masu, sto je naravno (za sada) ne moguce. Jedine cestice koje mogu da se krecu brzinom svetlosti (fotoni) u stvari nemaju masu. Nismo jos uvek sasvim sigurni da li postoje brzine vece od brzine svetlosti mada postoje neke indikacije.
I kad bi ti bio u gravitacionom polju crne rupe ti bi se kretao brzinom svetlosti, mada ulud je i to posto bi bio mrtav :mrgreen:

Zvezde umiru zato sto im ponestane goriva u vidu vodonika. Ne moraju nuzno da eksplodiraju. Neke mogu prosto da se ohlade i pretvore se najpre u bele zatim crne patuljke. To su zvezde male mase, poput naseg Sunca. Medjutim one vece Zvezde odlaze nesto slavnije. Nakon smrti pretvaraju se ili u neutronske zvezde ili u crne rupe. To su u stvari ostaci gravitacionog kolapsa nakon zvezdine smrti.

Eto to ti je nesto najosnovnije mada kako je krenulo, smesi mi se disertacija :lol:
 
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Црвоточина

Sto se putovanja kroz vreme tice to je vec druga prica. Po (dokazanoj) teoriji relativiteta vreme sporije tece sto se brze kreces. I to je tako da se vreme zaustavlja kada se kreces brzinom svetlosti. Tako da u principu kretanjem brzinom svetlosti ti u stvari tako putujes kroz vreme, ali to je samo iz spoljasnjeg referentnog sistema, kakav je to osecaj kada si putnik brzinom svetlosti, tesko je reci. :mrgreen: Putovanjem brzem od brzine svetlosti bi nas- vratilo u proslost.
E sad je problem sto da bi se kretao brzinom svetlosti moras imati neogranicenu masu, sto je naravno (za sada) ne moguce. Jedine cestice koje mogu da se krecu brzinom svetlosti (fotoni) u stvari nemaju masu. Nismo jos uvek sasvim sigurni da li postoje brzine vece od brzine svetlosti mada postoje neke indikacije.
I kad bi ti bio u gravitacionom polju crne rupe ti bi se kretao brzinom svetlosti, mada ulud je i to posto bi bio mrtav :mrgreen:

Zvezde umiru zato sto im ponestane goriva u vidu vodonika. Ne moraju nuzno da eksplodiraju. Neke mogu prosto da se ohlade i pretvore se najpre u bele zatim crne patuljke. To su zvezde male mase, poput naseg Sunca. Medjutim one vece Zvezde odlaze nesto slavnije. Nakon smrti pretvaraju se ili u neutronske zvezde ili u crne rupe. To su u stvari ostaci gravitacionog kolapsa nakon zvezdine smrti.

Eto to ti je nesto najosnovnije mada kako je krenulo, smesi mi se disertacija :lol:

Vrlo iscrpno...:)Takodje sam citao da se u centru svake galaksije nalazi po jedna crna rupa..da li postoji mogucnost da nas ta crna rupa jednog dana "proguta"ili je to cista paranoja?I kako ovi naucnici u CERN-u mogu uopste da stvore crnu rupu kad nemaju zvijezdu :PPPP a koji je uopste cilj tog instrumenta?zasto zele da simuliraju veliki prasak?Ja mislim da ce im to tesko poci za rukom :D
A kad vec pomenusmo Sunce,kakva je njegova buducnost?Mislim da nije bas svijetla..:D Citao sam da ce polako uvecavati svoju masu i onda postepeno gutati planete suncevog sistema...
 
Ja kao pro duduk u astronomiji a zelim znati puno o tome zelim da pitam fantoma da mi preporuci neku knjigu :manikir:

Premda sam znao ove informacije odavde i dalje sebe smatram dudukom u ovoj oblasti .... :lol:

Izvinte sto spamujem
 
Vrlo iscrpno...:)Takodje sam citao da se u centru svake galaksije nalazi po jedna crna rupa..da li postoji mogucnost da nas ta crna rupa jednog dana "proguta"ili je to cista paranoja?I kako ovi naucnici u CERN-u mogu uopste da stvore crnu rupu kad nemaju zvijezdu :PPPP a koji je uopste cilj tog instrumenta?zasto zele da simuliraju veliki prasak?Ja mislim da ce im to tesko poci za rukom :D
A kad vec pomenusmo Sunce,kakva je njegova buducnost?Mislim da nije bas svijetla..:D Citao sam da ce polako uvecavati svoju masu i onda postepeno gutati planete suncevog sistema...



Ajmo ovako da probam :lol: al ako dobijem desertaciju nisam ja kriv :hahaha:


Dakle sto se tice crne rupe i njenog gutanja, moje misljenje je da to niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze "da progutace nas" ili " ne nece nas progutati" dakle to su sve spekulacije u vezi sa crnom rupom i mi mozemo da se do sutra pricamo i prvnemo naglavacke i opet ne mozemo sigurno reci neke stvari, ipak je cela ova prica o crnoj rupi nedovoljno istrazena i proucena .


Ja mislim da ce naucnicima i te kako potji za rukom da simuliraju tako nesto, kako ?! Ne znam ali uspece vec nekako , verujem im. U svetu ima puno kvalitetnih i pametnih ljudi i sigurno se nece desiti da su gibbili vremena oko ove price.

Nije naravno, astronomija kao nauka tvrdi da svaka zvezda mora jednom da "izdahne" . Dok imamo goriva u njenom "jezgru" (vodonik) ona ce rasti i rasti i rasti (usled popunjavanje jezgra gasom helijuma) do momenta kada se ne isrci sav vodonik, e onda ona boom i bude mali patuljak :lol: Onako laicki receno :p
 
Stevee,i mene bas interesuje astronomija..Eh da mi je da odem na Mjesec,da budem u svemiru...:/ A vidi se da fantom zna bas dosta o ovome :) Zelja mi je da ovo bude tema na kojoj ce se diskutovati o svemu vezanom za astronomiju...
 
Stevee,i mene bas interesuje astronomija..Eh da mi je da odem na Mjesec,da budem u svemiru...:/ A vidi se da fantom zna bas dosta o ovome :) Zelja mi je da ovo bude tema na kojoj ce se diskutovati o svemu vezanom za astronomiju...

Mene je astronomija oduvek interesovala samo me nikad nije uveo u nju i onda je tesko sam da se uvedes, ne?

Glupo je sto je astronomija tek u cetvrtoj kod nas u skoli nego ajde .... Mislim da bi trebala da bude pre .... Makar u trecoj ako ne u drugoj godini.



Bice ;)
 
Mene je astronomija oduvek interesovala samo me nikad nije uveo u nju i onda je tesko sam da se uvedes, ne?

Glupo je sto je astronomija tek u cetvrtoj kod nas u skoli nego ajde .... Mislim da bi trebala da bude pre .... Makar u trecoj ako ne u drugoj godini.



Bice ;)


Da,samo ja se trudim da se sam uvedem,pa koliko mogu...;)A u kojoj skoli ucis?
 
Ja kao pro duduk u astronomiji a zelim znati puno o tome zelim da pitam fantoma da mi preporuci neku knjigu :manikir:

Premda sam znao ove informacije odavde i dalje sebe smatram dudukom u ovoj oblasti .... :lol:

Izvinte sto spamujem
Ne bih znao sta da ti kazem ja sam ovo pokupio kako iz skole tako iz enciklopedija.
Vrlo iscrpno...:)Takodje sam citao da se u centru svake galaksije nalazi po jedna crna rupa..da li postoji mogucnost da nas ta crna rupa jednog dana "proguta"ili je to cista paranoja?I kako ovi naucnici u CERN-u mogu uopste da stvore crnu rupu kad nemaju zvijezdu :PPPP a koji je uopste cilj tog instrumenta?zasto zele da simuliraju veliki prasak?Ja mislim da ce im to tesko poci za rukom :D
A kad vec pomenusmo Sunce,kakva je njegova buducnost?Mislim da nije bas svijetla..:D Citao sam da ce polako uvecavati svoju masu i onda postepeno gutati planete suncevog sistema...

Zapravo to nije tacno. U centru svake galaksije nije nista drugo do skup zvezda koje su zguznute gusce nego na periferiji galaksije. Za CERN, opet, paranoja. Pokusavaju da pomocu simulacije BB-a otkriju samu sustinu do sada nepoznate tamne materije a uz put i da potvrde postojanje neke cestice.
Sunce, kao mala zvezda ce samo da "pufne". Medjutim pre toga ce narasti do odredjene mere i progutace Merkur, mozda cak i Veneru. Tada na Zemlji nece biti uslova za zivot razume se. Ali daleko smo od toga Sunce je tek na polovini svog zivota (oko pet milijardi godina).
 
Da,samo ja se trudim da se sam uvedem,pa koliko mogu...;)A u kojoj skoli ucis?
Gimnazija prirodno matematickog smera :heart:
Ne bih znao sta da ti kazem ja sam ovo pokupio kako iz skole tako iz enciklopedija.


Zapravo to nije tacno. U centru svake galaksije nije nista drugo do skup zvezda koje su zguznute gusce nego na periferiji galaksije. Za CERN, opet, paranoja. Pokusavaju da pomocu simulacije BB-a otkriju samu sustinu do sada nepoznate tamne materije a uz put i da potvrde postojanje neke cestice.
Sunce, kao mala zvezda ce samo da "pufne". Medjutim pre toga ce narasti do odredjene mere i progutace Merkur, mozda cak i Veneru. Tada na Zemlji nece biti uslova za zivot razume se. Ali daleko smo od toga Sunce je tek na polovini svog zivota (oko pet milijardi godina).
Tacno ;)
 
Ovako,cesto se pominje pojam "crna rupa"...Ja sam citao nesto o tome na internetu medjutim nijesam bas najbolje shvatio..Znaci,kakav je to kontinuum prostor-vrijeme i kako je to zakrivljen i kakav treba da bude... kako ona guta stvari u sebe ,kako su nastale i sl.i kakva je opasnost sad od ovog eksperimenta u Zenevi od crne rupe.... sve sve samo da mi to objasni neko na vrlo razumljiv nacin...Hvala!;)

Pokusacu da objasnim onako kako sam ja shvatio...

Kada se Zvezdi priblizi smrt ona ima dva puta: Da eksplodira i time stvori zvezdani oblak iz koga ce kasnije nastati nova zvezda ili da implodira(obrnuto od eksplozije, da se sva njena masa sabije u jednu tacku) i time nastaje crna rupa... E sad crna rupa je veoma malo telo u odnosu na zvezdu, ali sa mnoooogo vecom gravitacijom koja usisava sve sto joj naidje na put... e sad zasto je to tako? Ajde da prvo pogledamo obicno nebesko telo... zamisli jednu zvezdu... Valjda znas da je gravitacija,sto si blizi toj zvezdi jaca(zvezde inace imaju jaku gravitaciju)... Otprilike za svaku polovinu puta koju predjes gravitacija ce biti duplo jaca...Ali tu je caka... Maksimalna gravitacija je ona na povrsini zvezde, i nemozes ici dalje jer te blokira njena sama povrsina.... E sada zamisli da se ta ogromna zvezda sa vec ogromnom gravitacijom zguzva u neko milion puta manje telo kao pufnasta loptica... kada bi se tako zguzvala(sto je slucaj kod crne rupe) i tako ti omoguci da ipak nastavis dalje... i tako bi na svakih pola puta predjenih osecao duplo vecu gravitaciju i ta razdaljina bi se pretvorila u milimetarske razmere a kasnije u zanemarljivo male razmere sto je relativno slicno beskonacno malim... To je tajna crne rupe...

Ima jos... svako telo pravi malo iskrivljenje u prostoru... koliko ce to iskrivljenje biti zavisi od mase(i gravitacije samog tela...) Posto crna rupa ima skoro beskonacno veliku gravitaciju ona pravi ogromno iskrivljenje, i u stanju je da proguta cak i svetlost.... To je jedini nacin da se crna rupa primeti...

Sto se tice crvotocina jos nije nadjena nijedna... to je samo teorijski postavljeno...Fora je u tome da je to crna rupa sa dva kraja.... Ja iskreno mislim da je to glupost i da crvotocine ne postoje....Nadam se da ce jednog dana neko to dokazati :)
 
Ukratko.....

crna rupa je posledica implozije....
Suncevo jezgro pocinje da guta zvezdu a potom i samu sebe...sabijajuci materiju...i stvarajuci crnu rupu........
Postoje crne rupe u centru galaksija koje drze istu na okupu.....
i manje koje obitavaju u svemirskim prostranstvima...gutaju zvezde planete i jedna drugu.....
Prema jednoj teoriji...na kraju svemira ostaju samo crne rupe......koje gutaju jedna drugu..do poslednje najvece crne rupe...singularnosti iz koje nastaje veliki prasak....teorja konstantnih praskova.....kao kruzenje materije...
 
Monomax:
Postoje crne rupe u centru galaksija koje drze istu na okupu.....
i manje koje obitavaju u svemirskim prostranstvima...gutaju zvezde planete i jedna drugu.....

Ne

Monomax:
Prema jednoj teoriji...na kraju svemira ostaju samo crne rupe......koje gutaju jedna drugu..do poslednje najvece crne rupe...singularnosti iz koje nastaje veliki prasak....teorja konstantnih praskova.....kao kruzenje materije...
I ne
 
prema teoriji svaka zvezda velicine 3 puta vece od naseg sunca je osudjena dapostane ..crna rupa..inace dogadja je po teorijii desi kad nagomilana gravitacija..koja raste sa masom tela savlada jaku nuklearnu silu ..sta se sa tom materijom desi ..ne zna se..ali je sasvim moguce da se vraca tamo odakle je i potekla..u stanje kvantne nule..odnosno ode u minus..:think: ali i to je samo spekulacija jel?
 
Fantom, vidim da se poprilicno razumes u materiju, pa me zanima da li bi mogao da mi malo pojasnis pojam velikog praska? Citala sam po malo o tome...:whistling:

Pa zapravo i nemam neko znanje, jos uvek je puno rupa.
Veliki prasak je u stvari teorija po kojoj je svamir nastao iz beskonacno malog prostora ogromne toplote i pritiska pre nekoliko milijardi godina. I od tog trenutka pa sve do danas svemir se neprestano siri. Dokaz za to je upravo to sto se galaksije medjusobno udaljavaju jedna od druge. Ne znam sad kako to metaforicki da ti predstavim ali mislim da razumes koncept. E sad kako se svemir siri tako se i hladi. Samim tim jedna od mogucih smrti svemira je da ce se svemir siriti dok god ima energije za to, nakon cega ce se prosto zamrznuti.
E sada: sta dovodi do tog sirenja? Naucnici veruju da je uzrok tome tamna energija. Njena prava priroda nam nije poznata, ali radi se na tome. Nasuprot nje postoji tamna materija koja se trudi da ceo univerzum drzi na okupu. Medjutim tamne energije ima mnogo vise da tako kazem. I to onda funkcionise kao razlika vektora suprotnih smerova, s tim sto je jedan od njih jaci. Da je tamne materije vise nego tamne energije, svemir bi se suzavao.
Zanimljiva cinjenica je da je u stvari sam Ajnstajn dokazao da se svemir siri nesto ranije nego ostali naucnici. Doduse to mu nije bila zelja. On je radio na nekoj drugoj tezi (ne znam sada kojoj), po kojoj je dobio rezultat da se svemir siri. Videvsi to on je zapostavio tu tezu jer ju je smatrao za netacnu.
To je nesto najokvirnije, sada ako imas nesto konkretno da pitas, slobodno, mada ne znam koliko cu moci da pomognem.
 
Poslednja izmena:

Back
Top