Ригорозна правила за бруцоше!

_Una_

Zainteresovan član
Poruka
185
Нови систем студирања диктираће, на опште незадовољство младих који намеравају да похађају факултет, веома ригорозна правила која ће моћи да испрате само изузетни ђаци. Наиме, бруцоши који овог лета упишу факултет биће први који ће морати да положе све испите у једној години да би уписали следећу. Tо значи да испити неће моћи да се преносе, као што је до сада била пракса, нити ће студентима бити довољно да дају услов за следећу годину студија и да при томе остану на буџету.

Финансирање из државне касе више није загарантовано ни онима који редовно уписују годину, односно имају статус академаца који не плаћају студије, јер у тренутку када не положе испит постају самофинансирајући студенти. С обзиром на то да су малобројни они који су дипломирали, а да никада нису пали на испиту, испада да ће скоро све студенте, кад-тад чекати самофинансирајући статус.

Да ли ће овај образовни систем „натерати” лење академце да уче редовно, дисциплиновати „кампањаше” или ће омогућити школовање само финансијски добро ситуиранима, показаће време.

Буџетско место биће доступно сваком студенту, али ће морати да га заслуже вредним радом и залагањем, тврди Неда Бокан, проректор за наставу Универзитета у Београду. Високошколци ће убудуће бити рангирани, па ће на основу освојених бодова самофинансирајући моћи да пређу на буџет, а они који се не буду залагали, мораће да плате студије.

– Истина је да је изгласан Закон о изменама и допунама Закона о образовању по коме ће студенти морати, уместо досадашњих 54 бода, да остваре 60 бодова, односно да положе све испите како би уписали годину. Колико је реалан, видећемо. Ка примени ових правила ишли смо поступно, а сигурно ћемо сагледати досадашње резултате академаца, на основу чега ћемо знати у чему им треба помоћи и шта треба да вреднујемо како бисмо им помогли да што пре испуне постављене услове за упис године – рекла је Неда Бокан.

Тако ће се успех мерити на основу укупних резултата остварених у току године – вредноваће се када је положен последњи испит, на буџет ће пре прећи они који су услов дали у јуну него у септембру, уважаваће се просек, залагање на вежбама, семинарски радови...

Иако је у Закону о високом образовању предвиђено да студент може уписати годину само ако је очистио претходну, у пракси се до сада ово правило није примењивало. На београдском универзитету процењују да би, да није било овог уступка, свега око 20 одсто студената успело да упише следећу годину.

Владимир Смуђа, студент продекан, каже да „болоња” уопште није прилагођена ђацима.

– О каквом систему вредновања рада и уступцима причамо када високошколци немају новца да испрате темпо рада факултета. Џаба воља за учењем када је после вишегодишњег труда довољно пасти испит и тај неуспех платити позамашном свотом новца. Већи проблем је како се после вратити на буџет. Колико њих ће успети да сваког дана борави на предавањима, вежбама и учи, а да при томе прођу у року све испите из године и оне које „вуку” из претходне, како би опет били на буџету и избегли следеће плаћање школарине – пита се Смуђа.

Он коментарише да више не треба мењати програм, већ да је неопходно уложити у модернија средства и унапредити образовање.

– Ако је држава захтевнија, онда нека обезбеди и боље услове за рад. Нека запосли више професора и асистената, који ће чешће радити са студентима понаособ и који ће, уместо са 250 академаца, радити с мањим групама. Нека сваке године вреднују рад професора, па ће нам можда бити и чешће доступни – нагласио је Смуђа.


link
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Rigorozna-pravila-za-brucoshe.sr.html
 
to nema veze s mozgom, prvo ni na jednom faksu naročiti na mom (pravnom) nezamislivo je 60 poena bude uslov za upis godine, to je 5 posto studenata, i prosle je satro trebalo po jusu 54 pa se prolazilo mnogo manje; ovo drugo sta znaci da jedanput kad padnes ispit automatski si na sfs, da kako da ne, a i ovo rangiranje i vrednovanje... ma studiranje u srbiji je smehotres to svaki brucoš shavti posle 2 nedelje na faksu i stoga - samo ladovina....
 
Bili su protesti:

Preko 500 učenika gimnazija i srednjih škola i studenata održalo je u utorak u podne protest protiv donošenja novih izmena Zakona o visokom obrazovanju. Nacrt izmena koji se i dalje drži u tajnosti, a do kog su srednjoškolci i studenti uspeli da dođu, predviđa da će, počevši od naredne generacije, svi studenti koji ne polože jedan ispit automatski prelaziti u status samofinansirajućih. Takođe, od onih koji polože sve ispite a upisali su fakultet kao samofinansirajući studenti, samo će 20% moći da budu prebačeni u status studenata finansiranih iz budžeta.

Ovako skandalozne izmene zakona samo su poslednji korak u neoliberalnoj reformi visokog školstva, koja ima za cilj da državu u što većoj meri oslobodi obaveze njegovog finansiranja. Drugim rečima, novac koji kroz poreze svi izdvajamo za budžet država nema nameru da raspoređuje u finansiranje usluge kvalitetnog i svima dostupnog obrazovanja. Studenti godinama unazad ukazuju na ovaj trend i pokušavaju da mu se suprotstave. Sada su im se u toj borbi pridružili i srednjoškolci.

Studentski parlament Beogradskog Univerziteta još jednom je kapitulirao, podržavši ovakve izmene – po svemu sudeći i zbog toga što one predviđaju i produženje mandata parlamentaraca na dve godine. Ministar Žarko Obradović je nemušto izjavio da mu nije jasno zašto se „preventivno“ protestvuje kada izmene zakona još nisu ušle u javnu raspravu. Ministru očigledno nije jasno da su nakon nekoliko godina protesta učenici i studenti naučili svoju lekciju i da više neće čekati da se stanje prvo pogorša pa da onda ulaze u proteste.

Protest je počeo na Platou ispred Filozofskog fakulteta, gde su se okupljenima obratili učenici i studenti, ali i radnice IP „Prosveta“ koje mesecima štrajkuju zahtevajući raskid privatizacije. Podrška je stigla i od štrajkača „Trudbenika“ koji nažalost nisu mogli da se pojave na licu mesta usled nenajavljenih pregovora sa Agencijom za privatizaciju.

Skup je potom krenuo u marš do Skupštine, Ministarstva prosvete i Vlade Srbije gde su predati zahtevi. Od prostorija Demokratske stranke na Terazijama pa sve do Vlade, skandiralo se: „Lopovi, lopovi“, „Mi nismo deca buržuja“, „Hoćemo besplatno školstvo“ i „Dole školarine“.

Nakon protestne šetnje, pedesetak srednjoškolaca i studenata je na Filološkom fakultetu održalo zbor na kom je dogovoren naredni protest za 23. april, ukoliko zahtevi ne budu ispunjeni. Takođe, dogovoreno je da svi u svojim školama i na fakultetima organizuju zborove na kojima će diskutovati i pokušati da što veći broj kolega uključe u izgradnju narednog protesta. Škole i fakulteti će svoje delegate slati na zajednički sastanak na kom će se planirati pojedinosti vezane za sam protest.

Osim toga, očigledna je bila i potpuna podrška ideji povezivanja učenika i studenata sa radnicima koji su u štrajku. „Svi se moramo povezivati, i roditelji i njihova deca. Svi trpimo od iste politike pod kojom postaje nemoguće živeti“, rekla nam je jedna od učenica.
 
A sa druge strane najavljuje se reforma gimnazija po kojoj se 40 odsto mesta u srednjim školama namenjuje gimnazijama (sada je navodno oko 20) tako da će 40 odsto stanovnika Srbije završavati srednju školu sa kojom ne može direktno da se zaposli u struci. Recimo da 10 odsto ima novca da plaća studije + 5 odsto koji će sve da polože; automatski 25 odsto odnosno 1/4 sve dece u Srbiji biva akademski žrtvovano.

Mislim da će morati automatski da se menja način razmišljanja pri upisu u srednju školu, odnosno u gimnaziju ide samo ko mora (i ovih 15 odsto gore), a dobri đaci će sem medicinske i ekonomske početi da se guraju u nekim do sada nepopularnim smerovima
 
Ovo je SKAANDAL!

A fantastično je kako je ovo ustvari bajata vest, s tim što se u medijima vešto ne iznosi, pa ljudi nisu obavešteni.
A kad se obaveste....ja mislim da će srušiti Ministarstvo ili Senat ili ko je već odgovoran za ovo.

Licemerno je da neki dekani i akademici koji su studirali preko 10 godina dozvoljavaju i podržavaju tako nešto.
U njihovo vreme je studiranje bilo besplatno.
Pa su mogli da se razvlače ko gliste.

Mene, već polumatorog studenta sa budžeta, ova vest lično ne pogađa, ali ovo je pitanje solidarnosti sa budućim kolegama.
I pitanje odnosa ove države(ha ha drževe) prema obrazovanju.

I strašno se nerviram!
Ufff!
 
:eek:

Ma daj :roll:

Pa ovo ce 2% ljudi da ispuni samo :neutral:

nije tačno, ali uopšte....

nivo studija je sve niži...
kriterijumi sve blaži...
motivsanost studenata sve manja...
znanje sa kojim dolaze na studije katastrofalno...
znanje sa kojim izlaze sa studija takođe...

vrlo odgovorno tvrdim (ipak sam dugo u tim vodama) danas, sa bolonjskim sistemom studija svako ko je upisao studije može da ih završi uz minimum napora ali uz konstantan rad.
Sistem bodovanja i polaganja ispita kroz bodove, predispitne obaveze i nastavne kolokvijume je takav da ko nema velike ambicije (visoke ocene) skupljanjem bodova tokom trajanja semestra može da dobije 6 ili 7. To podrazumevas redovnost dolaženja na predavanja, izradu vežbi, seminarskih radove, konstantno učenje nekon predavanja pa samim tim relativno lako polaganje nastavnih kolokvijuma...i poeni se skupe za 6 pa se na ispit u ispitnom roku i ne mora da izlazi...

DakleM nije sve tako strašno...naprotiv...samo kad bi manje kukali i očajavali a više se upustili u konstantan rad
 
nije tačno, ali uopšte....

nivo studija je sve niži...
kriterijumi sve blaži...
motivsanost studenata sve manja...
znanje sa kojim dolaze na studije katastrofalno...
znanje sa kojim izlaze sa studija takođe...

vrlo odgovorno tvrdim (ipak sam dugo u tim vodama) danas, sa bolonjskim sistemom studija svako ko je upisao studije može da ih završi uz minimum napora ali uz konstantan rad.
Sistem bodovanja i polaganja ispita kroz bodove, predispitne obaveze i nastavne kolokvijume je takav da ko nema velike ambicije (visoke ocene) skupljanjem bodova tokom trajanja semestra može da dobije 6 ili 7. To podrazumevas redovnost dolaženja na predavanja, izradu vežbi, seminarskih radove, konstantno učenje nekon predavanja pa samim tim relativno lako polaganje nastavnih kolokvijuma...i poeni se skupe za 6 pa se na ispit u ispitnom roku i ne mora da izlazi...

DakleM nije sve tako strašno...naprotiv...samo kad bi manje kukali i očajavali a više se upustili u konstantan rad


Meni je jasno da su profesori na fakultetima sve manje zahtevni, da su siroke narodne mase koje upisuju fakultete katastrofalno da ne kazem glupe ali im je znanje na niskom nivou, za izlasno znanje ne znam ali ...

Donamileva mozda je to generalno na "tvom" fakultetu znajuci tebe. Ali pogledaj to ovako PMF nece da upise neko ko ne voli odredjeni predmet tipa ja sad upisem matematiku, necu ja da je upisem iz hira nego verovatno zato sto je volim, pa cu je verovatno i zavrsiti bez nekih velikih napora. Ali baci pogled na farmaciju, ekonomiju, prava, medicina .... koju ljudi upisuju iz hira, fazona , pomodarstva ili sta je vec razlog ? To ce biti propast !?

Kao da recimo faramcija i prava vec nisu dovoljno teska i zahtevna pa sad jos da juris uslov tako sto ces ocistiti svaku godinu :eek: Zamisli farmaciju neko upise, a pogledaj cenu studija , pa ladno da se ubijem ako odem na samofinansirajuci :roll:
 
farmaciju završava vrlo visok postotak sudenata samo da znaš...
o pravima ne bi previše pričala...


Stevee, činjenica je da svi mi imamo manu idealizovanja nekih prošlih vremea, verovatno pamteći samo najbolje...
...ali...
ja nisam verovala da ću doći u situaciju da studoje upisuju đaci sa prosekom ocena 2,9....
mislim da sam time i dala odgovor na to zašto mnogi u startu su apriori polaganja svih ispita...
trebalo bi da pogledaju da recimo u Švajcarskoj...tri puta padneš na ispitu i doviđenja studije (konkretno znam za medicinu) za vjek i vjekov...
 
farmaciju završava vrlo visok postotak sudenata samo da znaš...
o pravima ne bi previše pričala...


Stevee, činjenica je da svi mi imamo manu idealizovanja nekih prošlih vremea, verovatno pamteći samo najbolje...
...ali...
ja nisam verovala da ću doći u situaciju da studoje upisuju đaci sa prosekom ocena 2,9....
mislim da sam time i dala odgovor na to zašto mnogi u startu su apriori polaganja svih ispita...
trebalo bi da pogledaju da recimo u Švajcarskoj...tri puta padneš na ispitu i doviđenja studije (konkretno znam za medicinu) za vjek i vjekov...

Ipak mileva drugo je zapad u celosti.

Razmisli koliki je prosek njihovih plata, pa naravno uvek moze da se plati :roll:

A ovi nasi pomodari "Aj i mi cemo kao zapad" i tako ce i da bude bajno ...

Nisam znao da farmaciju zavrsava veliki postotak ljudi :think: bas mi nekako delovalo suprotno .


Mada ja ipak mislim da iza ovog stoji prevara, jer kako ce drugo da iztera novac iz dzepova ako ne da ga primora da radi "sve iz prve" i to ....




Mada je cinjenica da fakultet sada upisuje svako pa i ti sa prosekom 2.9 :neutral: Porazavajuce :neutral:
 
ne Stevee
ne možeš da platiš studije medicine u Švajcarskoj ma koliko htea ako tri puta padneš iz jednog predmeta
jednostavno nisi za to i kraj

rođak je tamo rođen i završio studije (tokom kojih je ostario ko deda)
dok smo mi išli na letovanja, koncerte u provod on iako je mogao milion puta da nas kupi sa tatom hirurgom u Švici, nije išao jer je učio, nije želeo da dozvoli sebi luksuz da ispadne sa studija...
e sad što je on u klubu milionera...a mi...vatamo zjala..
svaki rad se isplati
 
nije grom iz vedrog neba
uopšte

sa Bolonjom se startovalo pre par godina
i umesto potrebnih 60 poena (što zapravo znače svi položeni ispiti) odmah je toj prvoj generaciji napravljen ustupak pa su narenu (drugu) godinu upisivali sa 42 poena
Tada je na svim fakultetima bilo objavljeno (zvanično) kao i u mas medijima odluka da (važi za sve fkulztete, znači na nivou države) sledeće školske godine broj poena potreban za upis je veći, pa naredne još veći...sve u svemu još tada je lepo bilo obzanjeno da će školske 2010/11 brucoši krenuti sa studijama baš po Bolonji sa 60 poena...

dakle ništa nije preko noći i preko kolena

a to što neko nije znao ne znači da toga nije bilo
 
donamileva, slažem se da se kriterijum srozao.i da svaka šuša može upisati i kako-tako završiti fakultet.
kad već pomenuste tu farmaciju, jedna moja drugarica, vredna i pametna,ima jako jako dobre ostale ocene, je pala Organsku I sad u januaru (koja jeste ekstremno zajeban predmet), i znači po ovom novom ona bi automatski prelazila na SF?
ma daaaj!

ako hoće da podignu krIterijum, nek stave prosek kao limit,tipa ko je 6,0 da mora da bude SF a ne ovako, jer i najboljima se može desiti da padnu...pogotovo na nekim fakultetima...
 

Back
Top