Filmovi i mladi

seducer

Aktivan član
Poruka
1.399
Mozda bih ova tema trebala da ide u Dom i porodica ali mislim da je ipak pogodniji za psihologiju. Uostalom mozda je i tema vec bila, tako da molim moderatore da ili spoje ili upute, u tom slucaju.

Da li mislite da danasnji filmovi koji se pustaju po TV-u i da kazem koji su novijeg "kadra" uticu lose na psihu mladih? Ovo su stvari koja sam ja primetio da su skoro prisutne u svim filmovima

1. Neposlusnost dece - konstatno skoro u svim filmovima koje sam skoro gledao primetio sam da kada se roditelj obrati svom detetu, dete odgovara sa odredjenom dozom netrpeljivosti, tj. neslaganja. Uvek postoji prvo "zasto to ja moram, ma daj bre" i ostali izrazi negodovanja. Sta je sa onim "Da, tata. Da, mama." Da li se indirirektno ovde implicira na to da deca budu neposlusna prema svojim roditeljima, jer je to ocigledan primer u filmovima. Pogledajte i sami pa prosudite.

2. Prikazavanje raznih popularnih igara ili sajtova - takodje jedan od cestih gde cesto u filmovima srece je prikazivanje popularnih igara kao sto je ozloglaseni World of Warcraft ili pak sajtova kao sto je Facebook, Myspace i dr.. Skoro u svakom "tinejdzerskom" filmu postoji makar jedno pominjanje ovih sajtova/igara. Da li nas to uce da je to "dobra stvar" i da je jednostavno treba bezazleno koristiti ili je to jednostavno stvarno odraz tolike popularnosti? Pitanje je takodje koliko nas je upoznato sa losim uticajem novih online igara, tzv. MMORPG i online aplikacija kao sto je facebook?

3. Gej populacija - Ne bas toliko u tinejdzerskim filmovima ali u serijama i filmova za odrasle konstatno postoji osoba koja je gay, muska ili zenska nebitno. Ja se izvinjavam ljudima kojima to ne smeta, iako nemam nista licno protiv ljudi, ne bih voleo da moje dete bude obrazovano na taj nacin. Verovatno ce ova stavka biti kontraverzna ali meni i dalje smeta jer je iskreno preveliki broj tog sadrzaja.

4. Primitivizam i nemoral - Manguparija i primitivizam su veoma cest i aktivan deo filmova novije vrste. Koliko samo filmova ima gde su klinci od po 15 leta mangupi sa pistoljima psuju i izigravaju "face". Takodje koliko filmova gde deca vrse neku nemoralnu radnju tipa kradje, mada prikriveno maskom "dobrog cilja", gde se deca udruzuju u zajednickom cilju. Takodje ovde spada i lukavstvo koje se nalazi u odredjenim likovima gde oni "nadmudruju" ali ja bih pre to rekao srpski "podjebavaju" druge likove. Mislim da to nije nacin na koji bih deca trebala da se uce. Osveta, "payback" "milo za drago" je takodje veoma prisutna u filmovima. Primer su oni filmovi kada je neka devojka naizgled ruzna i nikakva bude ponizavana od ostalih, a na kraju ona ispadne "kraljica" a sve ostale su "ponizene". Da li je to dobar primer kako se treba ponasati?

Nazalost, sve ovo prolazi jer su sve ove radnje pod maskom "dobrog" i "srece". Vodjeni smo primitivnom emocijom senzacije u filmu koja vecinu ljudi zaslepljuje da ne vidi onaj smisao koji se krija iza. Happy ending nam obicno odvuce paznju od celog filma. Meni se puno puta desavalo dok nisam poceo da razmisljam.


Daklem, sta mislite, da li i mozda u kolikoj meri trebamo biti svesni ovakvih stvari kod "novoispecenog" programa koji deca gledaju i aktivno ucestvuju u njima?
 
mislim da filmovi i nemaju baš tako veliki uticaj danas kao ranije kad je filmska industrija bila u procvatu, danas su neke druge stvari dominantnije... a i slabo ko se baš nešto interesuje za filmove, uglavnom površno i neki trenutni hitovi... ne vidim to kao problem... opet na ove navedene pojave više utiču druge stvari... 1 - to zavisi od roditeljskog vaspitanja i generalno to amnivanje i slepa poslušnost premda nikad nije ni postojalo 100 posto danas naročito ne prolazi nigde, ljudi se bore kao životinje za svoje stavove, potrebe isl. uglavnom široka tema. 2 - prvo su nastali ti sadržaji pa su ubačeni u filmove kao moderni simboli, ko što su kjubrik ili tarntino imali neke svoje pop culture simbole u filmovima, dakle nema veze s tim, 3 - gledanje na gej tematiku isto zavisi od drugih stvari i to je polarizacija ili ti je okej ili ne, medij može samo da razvije ili toleranciju, REĐE ili homofobiju koaj već i postojin (premda i meni su smešni neki programi gde se svet predstavlja kao divna simbioza gej i strejt ljudi puna tolerancije i humora), 4 - široka tema, tu imaju odedjeni, možda značajniji uticaj filmovin ali imali su otkad su se pojavili klinci su uvek imali svoje antiheroje i uzore bilo filmske bilo iz života, to može da razvije i pozitivan odnos ređe da vodi u faktičko tzako ponašanje smo zbog filma... ključ je u prvoj rečenici za pod 1
 
Mozda bih ova tema trebala da ide u Dom i porodica ali mislim da je ipak pogodniji za psihologiju. Uostalom mozda je i tema vec bila, tako da molim moderatore da ili spoje ili upute, u tom slucaju.

Da li mislite da danasnji filmovi koji se pustaju po TV-u i da kazem koji su novijeg "kadra" uticu lose na psihu mladih? Ovo su stvari koja sam ja primetio da su skoro prisutne u svim filmovima

1. Neposlusnost dece - konstatno skoro u svim filmovima koje sam skoro gledao primetio sam da kada se roditelj obrati svom detetu, dete odgovara sa odredjenom dozom netrpeljivosti, tj. neslaganja. Uvek postoji prvo "zasto to ja moram, ma daj bre" i ostali izrazi negodovanja. Sta je sa onim "Da, tata. Da, mama." Da li se indirirektno ovde implicira na to da deca budu neposlusna prema svojim roditeljima, jer je to ocigledan primer u filmovima. Pogledajte i sami pa prosudite.

2. Prikazavanje raznih popularnih igara ili sajtova - takodje jedan od cestih gde cesto u filmovima srece je prikazivanje popularnih igara kao sto je ozloglaseni World of Warcraft ili pak sajtova kao sto je Facebook, Myspace i dr.. Skoro u svakom "tinejdzerskom" filmu postoji makar jedno pominjanje ovih sajtova/igara. Da li nas to uce da je to "dobra stvar" i da je jednostavno treba bezazleno koristiti ili je to jednostavno stvarno odraz tolike popularnosti? Pitanje je takodje koliko nas je upoznato sa losim uticajem novih online igara, tzv. MMORPG i online aplikacija kao sto je facebook?

3. Gej populacija - Ne bas toliko u tinejdzerskim filmovima ali u serijama i filmova za odrasle konstatno postoji osoba koja je gay, muska ili zenska nebitno. Ja se izvinjavam ljudima kojima to ne smeta, iako nemam nista licno protiv ljudi, ne bih voleo da moje dete bude obrazovano na taj nacin. Verovatno ce ova stavka biti kontraverzna ali meni i dalje smeta jer je iskreno preveliki broj tog sadrzaja.

4. Primitivizam i nemoral - Manguparija i primitivizam su veoma cest i aktivan deo filmova novije vrste. Koliko samo filmova ima gde su klinci od po 15 leta mangupi sa pistoljima psuju i izigravaju "face". Takodje koliko filmova gde deca vrse neku nemoralnu radnju tipa kradje, mada prikriveno maskom "dobrog cilja", gde se deca udruzuju u zajednickom cilju. Takodje ovde spada i lukavstvo koje se nalazi u odredjenim likovima gde oni "nadmudruju" ali ja bih pre to rekao srpski "podjebavaju" druge likove. Mislim da to nije nacin na koji bih deca trebala da se uce. Osveta, "payback" "milo za drago" je takodje veoma prisutna u filmovima. Primer su oni filmovi kada je neka devojka naizgled ruzna i nikakva bude ponizavana od ostalih, a na kraju ona ispadne "kraljica" a sve ostale su "ponizene". Da li je to dobar primer kako se treba ponasati?

Nazalost, sve ovo prolazi jer su sve ove radnje pod maskom "dobrog" i "srece". Vodjeni smo primitivnom emocijom senzacije u filmu koja vecinu ljudi zaslepljuje da ne vidi onaj smisao koji se krija iza. Happy ending nam obicno odvuce paznju od celog filma. Meni se puno puta desavalo dok nisam poceo da razmisljam.


Daklem, sta mislite, da li i mozda u kolikoj meri trebamo biti svesni ovakvih stvari kod "novoispecenog" programa koji deca gledaju i aktivno ucestvuju u njima?

Što se tiče tačaka 1, 2, 4 postoje u uglu TV-a crveni krugovi koji ti pokazuju da li je sadržaj pogodan za dete ili ne. Naravno, roditelji to ne poštuju ,,jer su psihlozi budale'', pa im je posle nepojmljivo gdeeeee su tooooo mogla deca da vide gomilu agresivnih i seksualnih sadržaja. Onda naravno, sve svale na lošu državu, loše društvo, jer uvek je neko drugi kriv, nikada mi sami!!!
Što se tiče tačke 3, sam si rekao. Nema gej populacije u filmovima za tinejdžere, nego u onima za odrasle. Ne puštaj svom tinejdžeru ili još gore detetu filmove za odrasle i sve je OK. A zašto se izlaže taj sadržaj? Zato da bi se ljudi upoznali sa tim fenomenom koji je svuda oko nas, jer iz zatucanosti, konzervativizma i neinformisanosti upravo i proizilazi ideja o homoseksualizmu kao bolesti i kao nečemu što bi trebalo suzbijati. O tome, koliko suzbijanje homoseksualizma može imati posledica po pojedinca i po celo društvo...na nekoj drugoj temi!
 
Poslednja izmena:
homosexualizam jeste poremecaj..ali se decenijama forsira glediste kako je to ..sexualno opredeljenje..
sve se to da lako objasniti..****** bi zeleli da budu smatrani normalnim..i ulazu i poslednju paru u marketing
uostalom ne potice li cela zapadna kultura od stare grcke..gde su decaci bili trazena roba:think:
 
Što se tiče tačaka 1, 2, 4 postoje u uglu TV-a crveni krugovi koji ti pokazuju da li je sadržaj pogodan za dete ili ne. Naravno, roditelji to ne poštuju ,,jer su psihlozi budale'', pa im je posle nepojmljivo gdeeeee su tooooo mogla deca da vide gomilu agresivnih i seksualnih sadržaja. Onda naravno, sve svale na lošu državu, loše društvo, jer uvek je neko drugi kriv, nikada mi sami!!!
Što se tiče tačke 3, sam si rekao. Nema gej populacije u filmovima za tinejdžere, nego u onima za odrasle. Ne puštaj svom tinejdžeru ili još gore detetu filmove za odrasle i sve je OK. A zašto se izlaže taj sadržaj? Zato da bi se ljudi upoznali sa tim fenomenom koji je svuda oko nas, jer iz zatucanosti, konzervativizma i neinformisanosti upravo i proizilazi ideja o homoseksualizmu kao bolesti i kao nečemu što bi trebalo suzbijati. O tome, koliko suzbijanje homoseksualizma može imati posledica po pojedinca i po celo društvo...na nekoj drugoj temi!

A da li mislis da je ESRB rating pouzdan?
 
homosexualizam jeste poremecaj..ali se decenijama forsira glediste kako je to ..sexualno opredeljenje..
sve se to da lako objasniti..****** bi zeleli da budu smatrani normalnim..i ulazu i poslednju paru u marketing
uostalom ne potice li cela zapadna kultura od stare grcke..gde su decaci bili trazena roba:think:

Onda bih rekli da se istorija ponavlja... Izgledami da mi samo zivimo u neprestanom krugu koji se konstatno ponavlja. Iako je sve oko nas drugacije, mi smo isti. Nacini na koji se ispoljavaju nase osobine su drugacije, ali ipak to su iste "osobine". Ali naravno, nije to tema ovde.
 
Ja u filmovima primetih i sledeće: malo ko pere ruke pre i posle jela, a o pranju ruku pri odlasku i izlasku iz toaleta da i ne govorim. :neutral:
Deluje kao šala, ali nije; obratite pažnju na scene u kojima porodica seda za sto da ruča: npr. pater familias dolazi s posla, skida sako, odbacuje aktovku i – pravo za sto, sa štrokavim rukama koje je prethodno držao na volanu, ili je podizao novac sa bankomata.
Takođe, u mnogim filmovima se, najčešče, muškarac, obuven i obučen, baca u krevet namešten za spavanje. Pa ipak, nikome od nas, koji smo vaspitavani da peremo ruke i presvlačimo se (i izuvamo) pri odlasku na spavanje, neće pasti na pamet da usvojimo filmske manire.

Ne ljubim filmove u kojima režiser navodi gledaoce da se saosećaju sa negativcem, a takvih je tušta i tma: biografije "nesrećnih" mafijaških bosova i pljačkaša, koji su imali upliv u stvaranje američke istorije, ili biografije serijskih ubica s kojima treba zajedno da plačemo jer su imali nesrećno detinjstvo. (Mislim da sam slično pitanje pokrenula na temi o psihopatama.)
Ali, kad pričamo o uticaju moramo ići mnogo dalje, unazad, pa se setiti kako smo se, kao deca, igrali kauboja i Indijanaca, zahvaljujući vesternima, ili – čak – četnika i partizana, zahvaljujući vesternima iz domaće produkcije. I takvi filmovi su, kao i neki današnji, predstavljali potencijalnu opasnost za razvijanje agresivnosti kod deteta, no onog deteta koje uči i vaspitava se isključivo kroz mali/veliki ekran. Ujedno je to odgovor i na pitanje o promovisanju mangupiranja.

Tinejdžerski filmovi, kako samo ime govori, teže da se približe publici tinejdžera. Za taj životni period tipičan je svojevrsni bunt ... što se, onda, eksploatiše kao prototip kroz filmove sa epitetom "tinejdžerski". I porodične drame rade isto, trudeći se da budu autentičan prikaz (nečijeg) realnog života, u kome dete kaže "neću", beži sa časova, odbija poslušnost i stavlja pirsing na pupak mimo znanja roditelja, ili muž vara ženu /žena muža, otac je alkoholičar, baba dementna, stric gej. To je zato što takvi ljudi, tj. takve porodice postoje.
 
Onda bih rekli da se istorija ponavlja... Izgledami da mi samo zivimo u neprestanom krugu koji se konstatno ponavlja. Iako je sve oko nas drugacije, mi smo isti. Nacini na koji se ispoljavaju nase osobine su drugacije, ali ipak to su iste "osobine". Ali naravno, nije to tema ovde.
ja ta stalno pricam:D
samo se naizvi menjaju
ono sto je u grckoj bilo robovlasnistvo..danas je radni odnos
 
ja sam skoro gledao film koji me nagnao na razmisljanje..
sta se sve desava u pravosudju kad advokati tuizoci itd prave nagodbe sa kriminlacima i ubicama i pustaju ih na slobodu u zamenu za svedocenje protiv tamo nekog..i pitanje tipa..ko sme da tim ljudima oprosti ubijanje?
u filmu je bila situacija na pocetku upada nekih manijaka kod lika u kucu..ubijaju mu zenu i dete i njega tesko ranjavaju..al prezivljava..ubica je od dovijce upalih bio samo jedan..al na sudjenju se taj koji jeste ubica nagodio i svedocio protiv ovog drugog..koji jeste saucesnik al nije nikog ubio..i njega osude na smrtnu kaznu..
10 godin kasnije ovaj preziveli lik krece u rasturanje sistema..
gine na kraju..naravno..al je uspeo da im dokaze koliko je sistem kvaran i pomaze kriminalcima i ubicama..

vrlo poucan film..
 
Tinejdžerski filmovi, kako samo ime govori, teže da se približe publici tinejdžera. Za taj životni period tipičan je svojevrsni bunt ... što se, onda, eksploatiše kao prototip kroz filmove sa epitetom "tinejdžerski". I porodične drame rade isto, trudeći se da budu autentičan prikaz (nečijeg) realnog života, u kome dete kaže "neću", beži sa časova, odbija poslušnost i stavlja pirsing na pupak mimo znanja roditelja, ili muž vara ženu /žena muža, otac je alkoholičar, baba dementna, stric gej. To je zato što takvi ljudi, tj. takve porodice postoje.

Da ali ta "kultura" necenzurisano dolazi u nase domove. Tinejdzerski bunt u mojoj porodici nije postojao na taj nacin da budemo totalno svojeglavi. Postojao je "bunt", negodovanje ali uvek je bilo pod okrivljem roditelja. Danas je taj bunt pod okrivljem ulice.

Pod brojem 1. kada sam pricao u buntu, nisam se tu odnosio na tinejdzere vec na malu decu. 5-10 godina koji izrazuju negodovanje.

Uostlaom, ako bih u buducnosti bile porodice mama lazov, otac ubica, deda manijak i da se to pusta na tv-u da li bih mi to trebali da pustamo nasoj deci? Mislim da treba trebamo da se duboko zainteresujemo i udjemo u psihu mladih da vidimo kako to utice na njih.

Sada, svako ima pravo na svoje glediste, ja sam iskreno protiv toga jer sam ubedjen da to samo donosi regres. Na sebi sam osetio.
 
ja sam skoro gledao film koji me nagnao na razmisljanje..
sta se sve desava u pravosudju kad advokati tuizoci itd prave nagodbe sa kriminlacima i ubicama i pustaju ih na slobodu u zamenu za svedocenje protiv tamo nekog..i pitanje tipa..ko sme da tim ljudima oprosti ubijanje?
u filmu je bila situacija na pocetku upada nekih manijaka kod lika u kucu..ubijaju mu zenu i dete i njega tesko ranjavaju..al prezivljava..ubica je od dovijce upalih bio samo jedan..al na sudjenju se taj koji jeste ubica nagodio i svedocio protiv ovog drugog..koji jeste saucesnik al nije nikog ubio..i njega osude na smrtnu kaznu..
10 godin kasnije ovaj preziveli lik krece u rasturanje sistema..
gine na kraju..naravno..al je uspeo da im dokaze koliko je sistem kvaran i pomaze kriminalcima i ubicama..

vrlo poucan film..

To je nazalost surova istina... Ali u tim filmovima nikada ne vidis da se pokauzje neka gnusnost prema tim likovima. Mislim da filmovi takve vrste nemaju dovoljno emocija koji pokazuju rebunt protiv takvih prestupnika. Oni uvek imaju neko svetlo nad njima koje ih u neku ruku cini pozitivcima.
 
To je nazalost surova istina... Ali u tim filmovima nikada ne vidis da se pokauzje neka gnusnost prema tim likovima. Mislim da filmovi takve vrste nemaju dovoljno emocija koji pokazuju rebunt protiv takvih prestupnika. Oni uvek imaju neko svetlo nad njima koje ih u neku ruku cini pozitivcima.
pa staran svet je takav da je tesko radvojiti ko je tu poiztivac a ko negativac..ljudi se ponasaju na razne nacine..cine i pozitivne i negativne stvari

u filmovima se mahom koriste ..stereotipi..i njihove varijiacije

kako su nakraju crnog bombardera porazili dragana bjelogrlica..?
dali mu sve..objasnili mu kako su im takvi ljudi ..potrebni..i tako mu ..oduzeli MOTIV..

vrlo dobar film i takodje poucan..na momente
 
pa staran svet je takav da je tesko radvojiti ko je tu poiztivac a ko negativac..ljudi se ponasaju na razne nacine..cine i pozitivne i negativne stvari

u filmovima se mahom koriste ..stereotipi..i njihove varijiacije

kako su nakraju crnog bombardera porazili dragana bjelogrlica..?
dali mu sve..objasnili mu kako su im takvi ljudi ..potrebni..i tako mu ..oduzeli MOTIV..

vrlo dobar film i takodje poucan..na momente

Onaj koji svesno cini i pozitivno i negativno.. negativan je...

Ne znam za taj film, gledao sam ga kao klinja :).
 
Misliio sam da je negativan kao edukacija. A to kakav ce biti pred Bogom, naravno nije na meni da sudim.

Da li ti mislis da se trebamo uciti realnim ili boljim?

mislim da se trebamo uciti cinjenju pravih /ispravnih stvari..a to se moze postici samo ako se ima "bigger picture" pred ocima ..proizilazi iz razumevanja i sebe i sveta oko sebe..uzroka i posledica..
 
mislim da se trebamo uciti cinjenju pravih /ispravnih stvari..a to se moze postici samo ako se ima "bigger picture" pred ocima ..proizilazi iz razumevanja i sebe i sveta oko sebe..uzroka i posledica..

TEsko je znati sta je bigger picture... cak i onima koji misle da znaju... Mislim da je to na Bogu... Ali bar je do nas da se drzimo nekog morala zar ne? Ali ocigledno i sam pojam morala dobija drugo znacenje iliti gubi znacenje.

Vrednosti se toliko promene da vise ne mozes ni da zapamtis one stare vrednosti.

EDIT: Brzo pisem, pa gresim i to toliko da promeni rec smisao... Moracu da vodim racuna. Misle = Mislim.
 
Poslednja izmena:
pa ja ni ne mislim da je covek danas na ovom stadijumu razvoja u stanju da sagleda kompletnu sliku..duuuugoo ce jos trebati coveku da se razvija da bi sagledao ..priblizno kompletnu sliku..
sta ja mogu? pa da prosirujem svoju sliku i svoje razumevanje..
covek se inace uci dok je ziv kaze izreka..
 
a sa druge strane sta MI mozemo?
mozemo da komuniciramo..iznosimo svoje zakljucke uporedjujemo ih..nalazimo slicnosti nasih uglova i razlike nasih uglova kao i odgovore na pitanja zasto se nasi uglovi slicni oni koji jesu slicni kao i za zasto su razliciti..oni koji jesu razliciti..
ali to podrazumeva ..napredak u komunikaciji..razmeni informacija i iskustava..
 
Ne ljubim filmove u kojima režiser navodi gledaoce da se saosećaju sa negativcem, a takvih je tušta i tma: biografije "nesrećnih" mafijaških bosova i pljačkaša, koji su imali upliv u stvaranje američke istorije, ili biografije serijskih ubica s kojima treba zajedno da plačemo jer su imali nesrećno detinjstvo.

Takodje. Bas se nerviram kad podlegnem uticaju i krenem da navijam da simpaticni zlikovac koji je pobio par ljudi ipak izbegne kaznu. :lol:

O filmovima imam misljenje kao i o knjigama, kakvu poruku ce film poslati nekome, zavisi od osobe koja ga gleda.
 
3 je kreiranje nove generacije koja je navodno politicki korektna, a ustvari prihvatljiva prema tom fenomenu seksualnosti.Moze se govoriti i o klincima sa dental protezom u svakom filmu.
To toliko i nije lose, s jedne strane, medjutim kasnije je zabranjeno obojiti postojanje homoseksualizma , narocito zenskog kao patoloskog ponasanja...prihvatljivo patolosko ponasanje....to bi trebao da bude stav drustva, a ne prihvatljivo pa logicki onda i preporuceno ponasanje.

2 je stvarnost.

1 je oblikovanje trzista , tj deca su najbolje trziste, i treba ih naterati da zahtevaju a ne da prihvataju.

4 je oblikovanje radnicke klase...

U jednoj temi sam probao da pokazem da bi se sa sitnim zabranama tj povezivanjima sadrzaja dobilo mnogo, tj ako pokazujes jednu scenu , onda u tom filmu mora biti i jos jedna scena uvezana....negde u filmu...ali mora da bude...
Moze se reci i za ovo sa pranjem ruku , dolazi seda, ali u prolazu prilazi kuhinjskom lavabou i tamo pere ruke...
Sad se ne secam koje su tacno aktivnosti bile uslovljene, ali ako se razmislja u tom pravcu videcete da se sve ovo gore navedeno moze ispraviti...ili ublaziti...
Ili da svaki film koji ima neke scene ima na pocetku posle mgm spice i sekvence koje su vezane za tu scenu koja je u polu cenzuri...znaci moze in ali u paketu sa intro edukativnim filmom....
 
Ono sto je kod nas nazalost tragedija je to, sto nismo u Americi i nismo upoznati na nasoj dnevnoj osnovi o kakvim se sve manipulacijama radi. Mi u Srbiji, nekako iako deo sveta, i dalje smo odvojeni, nismo u tom "toku". Tako da, sve te stvari mozda nemaju toliko uticaja na nas, koliko recimo imaju u Americi. Ipak i domaca kultura tu ima svoju ulogu, na svu srecu, rekao bih. Zato s jedne strane i nismo u stanju da ocenimo o kakvoj opasnosti se radi.

Ali, kako vreme ide, svaka generacija za generacijom je vise upoznata sa zapadom, i zbog njihovog "slobodnog" nacina zivljenja, koji zapravo po meni nije dusevno slobodno vec strastveno slobodan, gde postoji razlika izmedju nacina zadovoljstva, oni to lakse gutaju i prihvataju.

Mi kao kompleksna bica, skloni smo progresu i degresu, a najcesce smo oblikovani od sredine u kojoj zivimo.

Sva ta zapadno-americka kultura mislim da samo nosi jedno, a to je raspusenost ljudi. Mislim da je ljudima potrebna kultura, ali ne u vidu pobudjivanja strasti. Jer strast je samo ono vise sto nas vezuje za tu nasu zivotinjsku prirodu.

I jos sto je gore, mislim da u to zaranjanje u strasti i zadovoljstva tog primitivnog tipa ima osobinu kao virus. Geometrijska progresija mu je najveca osobina a gde je kraj ne smem ni da zamisljam.

Na neki nacin i tesko izdvojiti otrov iz necega. Kako cemo znati sta je otrov u soku, ako on izgleda kao sok, mirise na sok i daje ukus soka?

Mislim da su takvi i filmovi. Ni sami nismo svesni otrovi koji nam se daje u paketu. Iako je ovo mozda "bezratno" vreme bezazleno za telo, nisam siguran koliko je i za dusu.
 
Poslednja izmena:
Holivud je napravljen sa namerom da truje sovjetsku omladinu. Da im pravi zazubice i da ih uci nezadovoljstvu i buntu.
U vreme hladnog rata, takoreci pola veka, Amerika je finansirala milionsku industriju lazi. Sovjetska omladina je gladno gledala preplacene americke glumce, manekene milionere, sportiste milionere...
Filmovi koje su gledali mladi sovjeti su izgradili generaciju buntovnika.
Nasi mladi gledaju iste filmove, u kojima postoji samo:
sedamdesetih i osamdesetih 1. beskrajno dobro i njemu suprotstavljeno 2. najcrnje lose 3. osveta na kojoj se gradi prica.
Devedesetih: apatija, samoubistva, magija, carobnjaci, izmisljeni svetovi, besmisao postojanja, zivot je izmisljotina i samim tim bezvredan
dvehiljaditih: forsiranje svih vrsta nastranosti; najnegativniji je pozitivan jer je NAJ, poremecen sistem vrednosti, jedino vredno su ekstremi.

Sovjetska deca su vec srusila svoju drzavu, mi smo zavrsili tek prvu seriju ratova, a ameri danas gledaju kako se i njihova deca truju istim dzankom. Tesko je predvideti sta ce se jos srusiti za 10-15 godina.
Vazno da smo mi u finalu :)
 
Poslednja izmena:
Seducer rece da ljudi ne mogu da znaju big picture....
To nije tacno vec je to posledica sugestije i nacina razmisljanja koji se razvio kod danasnjih ljudi , pa i ne pokusavaju da razmisljaju o big picture, jer je big picture uvek u koliziji sa pravom, logikom i nekim njihovim misljenjem...
Zato svode sve na lokalnu logiku , logiku posao,kuca, novac...
Jer sistem forsira licemernu anarhiju (nije bas anarhija ali jeste licemerno odstupanje od principa i samim tim sistem nije sistem vec sarena laza) pa pojedinac sagledavanjem krupne slike dovodi sebe do nesinhronizacije sa svojom egzistencijalnom lokalnom sredinom...
 

Back
Top