Sloboda je privilegija a ne pravo

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ljudi se zanesu pa ne primecuju da ih drustvo tako tretira manje ili vise...

Postoji neki medjuprostor gde drustvo stvarno tretira slobodu pojedinca kao pravo, ali to je i bice pod pritiskom "interesa" pa ce biti vidljivije...da ne postoji ustvari vec trenutno nije od "interesa".

U svim ostalim stvarima drustvo tretira slobodu pojedinca kao privilegiju koja mu se moze i oduzeti preko moci, dogovora, nasilno.Opravdano ili neopravdano , kao pojedincu ili kao delu drustva.

Demokratija ima tu osobinu da se pravo na slobodu oduzima bez strategijske odluke, vec parcijalno preko uslovljenih odluka totalno neprimetno i od neodgovarajucih reprezenata naroda.A i preko suda i prava.Apsurd na prvi pogled, oduzimanje prava na slobodu preko prava.Naravno da ne, ali je apsurd kad se to cini preko nekih zakona gde uopste nema pomena slobode,ili preko nedonosenja zakona.

Socijalizam oduzima slobodu kolektivno jer sve cini kolektivno pa je oduzimanje slobode ociglednije i to je jedna velika mana socijalizma.Dok u kapitalizmu,uz pazljiv medijski tretman , pojedinac ne vidi da mu je sloboda cista privilegija a ne pravo...
U socijalizmu sloboda je pravo s klauzulom tumacenja od strane drzave, dok u kapitalizmu to je iskljucivo privilegija koja se vrlo lako ukida preko sukoba interesa sa drustveno pogodnijim jacim , mocnijim pojedincima i interesima.Interes je pogodna rec jer se u kapitalizmu dobro razume i postuje.
 
Razvijene demokratije su stavili slobodu u sistem najvecih vrednosti,sve dok su pojedinci u ramci sistema.Sistem kao takav nikada ne moze i nece se krojiti prema pojedincu.Za dobrobit slabih i manje snalazljivijih.
Sloboda koju je mi tako jako zelimo i trazimo poprima oblike nasega bitisanja i nase licnosti.Sto bi jako brzo presla u anarhiju.

Zamislite coveka u dzungli,samog i nesnalazljivog?

Sloboda za tebe,jeste zatvor za mene...kako bi to mogli da egaliziramo slobodu za svakoga kad je to u realnosti kranje nemoguce.Nasa nam priroda ne da prostora da se to i u sustini izvede...

Ne znam zasto,kada razmisljam o tome TP,povezem to sa pravilom prirodne selekcije?
 
Poslednja izmena:
Ovde cak i ne pricam o slobodi ekskluzive, cemu se obicno nadaju oni koji relativizuju slobodu kao pojam.
Ja ovde ustvari sagledavam najosnovnije, na papiru ili javnosti potvrdjene slobode.
Mislim da se ljudi zbunjuju jer ne mogu da gledaju na stvari iz dva ili vise uglova u isto vreme...
To mozda jeste karakteristika gluposti , a mozda i nedostatak vestine sagledavanja iz vise uglova, dakle cista neobrazovanost.
Dakle kod slobode se to moze videti kad slobodu ne gledaju istovremeno kao suzbijanje neprihvative slobode pojedinca i kao slobodu neotudjivu potrebu izrazaja pojedinca.Iz ugla drustva na slobodu gledaju prilicno hijararhijski , vezano za novac i nevezano za novac...Bukvalno receno gledaju na to , ako si mocan onda ti se moze, bas kao sto ti se moze i da kupis svaki dan litar viskija, naravno nije poenta u lokanju vec u mogucnosti da kupis to sebi.Izjednacavaju slobodu sa zeljom , a zelju sa ispunjavanjem zelja....
To u njihovom slucaju nije neka greska, ako vec tako razmisljaju , ali jeste kad pocnu isti model da primenjuju na one druge kod kojih sloboda nije jednaka sa zeljom..
Jos gora stvar se desava sto se posle nekog vremena povuce argument, KAKO JE ZA MENE ZELJA, onda i za tebe mora da se gleda sloboda kao zelja...iz cega idu one primitivne fore 50% u pravu...
To je ono kad primitivac zamisli 10 neprihvativih sloboda i onda te suoci sa tih 10 sa zahtevom ako hoces tvojih 5 onda mora i mojih 5....A u stvari osoba je od starta samo nabacila dodatnih 5 zahteva da bi imala bolju pregovaracku poziciju iz ugla sagledavanja koji opisujem i koji je zesce primitizovan i mediokritetski...

Kad neko umire, i tada se bira....ko ce da prezivi....kome platiti operaciju a kome ne...
Kome platiti interni kontejner (za secerase) a kome ne...

Tu vec ne pricam o slobodi drkanja komsije, vec o slobodi za zivot, o slobodi koja se pripoveda kad se pustaju zlocinci povratnici na ulicu, kad se kriminalci ne diraju....

I ako se slucajno shvati sloboda i drustvo kao poseban okvir drustvene evolucije, onda sledi neminovna anarhija i rasulo...a ka tome se ide, ne zbog opadanja resursa u svetu...
Kapitalizam koji za osnovu ima trzisno siri tu destrukciju mentalnog i jedino mu preostaje da operise mozgove ljudi da se ne dosete svome jadu....jer ako budu reagovali , nece pomoci ni zakon o oduzimanju kriminalom stecene imovine...
 
.. tolerancija je ključno oružje režima demokracije .. protiv slobode čovjeka ..
.. inzistiranjem na cjepanje komšiluka .. u jedinke .. (.. ili manje cjeline ..) .. te jedinke dovodi u stanje straha .. panike .. od svih drugih jedinki ..
.. i režim postaje garant života .. postojanja ..
(.. prilično smo blizu da režim potamani tri hiljade svojih građana .. i da ostali .. kao štakori .. priznaju da je to za .. opće dobro ..)
 
.. tolerancija je ključno oružje režima demokracije .. protiv slobode čovjeka ..
.. inzistiranjem na cjepanje komšiluka .. u jedinke .. (.. ili manje cjeline ..) .. te jedinke dovodi u stanje straha .. panike .. od svih drugih jedinki ..
.. i režim postaje garant života .. postojanja ..
(.. prilično smo blizu da režim potamani tri hiljade svojih građana .. i da ostali .. kao štakori .. priznaju da je to za .. opće dobro ..)

a sta je to opste dobro..to se ne zna ili se namerno maskira

ako tih trista ljudi bude pobijeno zato sto ugrozavaju hijerarhiju..to nije za opste dobro vec za dobro hijerarhije..

kao sto piminjem primer kine..sta bi se danas sa kinom desilo da kina nije pogazila disidente (borce za prava amerikanacau na svetske resurse i jeftinu radnu snagu)...ja mislim ne da dans kinezi ne bi vozili automobile i imali 40 proizvodjaca istih..vec vise ne bi ni bicikle mogli se bi da priuste..ali zato amerika danas ne bi bila u krizi
 
U pitanju je sistem s kojim imas sukob u svojim razmisljanjima TP...ili bar se meni cini?
konkretno ne vidim nikakav problem u patkovom razmisljanju

demokratija se zasniva na opstanku sistema sjasi qurta
rec demokratija se moze prevesti ii kao vladavina NAD narodom

a da ne pominjem postulat..prava i pravde gde se pravo stavlja ispred pravde..i iz cega proizilazi tusta i tama raznih zakona i podzakonskih akta koja su u direktnom sukobu sa idejom pravde i pravednosti..

cist primer stavke 'za razvoj televizije" na racunima za utrosenu elektricnu energiju..
to je NAMET..koji nema utemeljenje ni u zakonu ni u pravu..
kako..pa ja sa RTSom nemam nikakav ugovor koji obavezuje i mene i rts na odredjen ugovorom stvari..kao sto imam ugovor sa telekomom sa EPS..sa provajderom ADSL usluga..rts je kao javni servis finansiran iz budzeta drzave..uvodjenjem stavke narod placa istu uslugu DVA puta..kroz porez drzavi i extra preko racuna za struju..medjutim ustavni nas sud se oglasio kako je taj namet ustavan..a ako uzmemo u obzir KO i na koji nacin postavlja sudije ustavnog suda..dolazimo do totalne nepravednosti prava..ustavni sud ima pravo da donese odluku da li je nek akt ustavan ili nije npr..ali na koji nacin to cini..demokratskim putem glasanjem..a ako se na to nadoveze da od 15 sudija ustavnog suda 5 predlaze predsednik 5 predlaze skupstinska vecina a 5 predlaze opozicija..a sudije postavlja skupstina skupstinkom vecinom,,tako da je 10 sudija postavila vlast a 5 opozicija..onih 10 ce vazda na svakoj sednici suda da preglasaju onih 5 dvotrecinskom vecinom..
i sve je po pravu i zakonu jelte a pravda se javlja samo u vidu dnevnih novina sa istim imenom
 
neko je jednom izneo a ja se sa iznesenim u potpunosti slazem

" istinska demokratija je moguca samo ako se zadovolje dva preduslova
prvi je da svaki pojedinac nekog drustva bude obrazovan i osvescen do granica svojih sposobnosti
drugi je da iz tzv trke za vlast bude odstranjen svako ko ima hotimicnih aspiracija ka vlasti
( u prevodu onaj koji hoce da vlada ne sme mu se to omoguciti)"
 
.. ne znam dali zajebavaš .. .. ko da ih osvješćuje .. kapejot .. ? .. popovi .. ?
e to je kvaka 22..ne treba im niko da ih osvescuje..treba im samo ideja da treba da se osvescuju..ostalo ce ljudi sami..po prirodi stvari

drugim recima..ne moze te niko osvestiti..moze te samo indoktrinirati..osvestiti se mozes samo sam..mi mozemo ljudima davati samo motiv da otpocnu taj rad na sebi
 
Inace tema je nastala na osnovu jedne debate iz USA pravnog sistema...
Tu se kaze da u zemlji koja je idol slobode pojedinca , ta sloboda nije pravo vec privilegija i da se shodno analogiji sa vozackom dozvolom moze ukinuti u obimu ili potpuno...
I to nije radjeno u sistemu samozastite drustva, kako bi neko ovde zeleo da tumaci...
NE....
To je radjeno u sistemu gde pojedinci nece nikad sebi stvarati laznu nadu ili laznu sliku da idealizuju drustvo kao nesto sto im po podrazumevanom daruje pravo na slobodu...
To pravo im drustvo po podrazumevanom uzima....mozes biti slobodan samo ako si sam...cim si u drustvu ima da budes drustven, amin....

Zato se naglasava da je sloboda privilegija a ne pravo , da bi psiholoski bilo jasno od samog pocetka da se za svoju privilegiju boris sam, za tudju boris svojevoljno ali da nista od toga ne dolazi dzaba...

Vidite kako odgovornost prema to malo srece i slobode postane jedino i vrlo bitno kad shvatas od pocetka da je to nesto sto dobijas samo ako se boris za to...
Druga stvar su psiholoske i psihopatoloske smetnje koje su vezana pojava...nesigurnosti, stresa, straha, osecaja neslobode i napetosti koja je u vezi sa tim....bez dodatnih problema oko novca...
Ako pogledate London , koji je ultimativni primer koliko je novac iznad svakog morala, ali i ocena vrednosti osobe, USA nije ni blizu po tom ultimativnom , ali je degradacija duse u USA mnogo veca od degradacije duse londonaca, koji su ipak i predusretljivi i korektni i poslovni , a ne samo poslovni.

Samo kod nas i u indiji se igra sa suprotnostima po principu "nije sve sto vidis onako kako ti se cini".
Pa se namerno odrzavaju suprotnosti koje dovode do psiholoske shizofrenije , tj apsurda koji se ponavalja svakodnevno...
Pa ocekujes da svi pljackaju a da firma dobro posluje, da niko ne radi, a da plate budu dobre, da se neko bori za vasu pravdu, boziju verovatno ili carsku .....
Pa da zene budu alave, a muskarci sonje, a da budu face i da se sonjavost oseti nigde kod zenskog odlucivanja ali da se ne oseti kad su u javnom drustvu , kad je medju drugim muskarcima ili kad je po volji izabranice..ili neka od suprotnosti on posesivan, a ona tvrdoglava a da se ne svadjaju i udaraju.
 
Neko je rekao da je sloboda za romantične duše ....posebno kad se radi o poslovnim odnosima ...
...međutim prebacivanje slobode na psihološki nivo preko ovog profesionalnog na lični ...
..kažu da kod njih svaka osoba ima svog psihijatra ..lični odnosi i slobode, odn. neslobode ..svoje uloge i obaveze privatno ni oni ne uzimaju tako jednostavno ...

..imaju veliku stopu razvodivosti ..i ono što mi nemamo imaju mnogo problema sa maloljetničkim trudnoćama ... (samo podatak)
 
btw..a te tipuse koji uspevase da sagledaju probleme na vreme..tj sta ce bit posle 5 ili posle 25 godina..drustvo..marginlizovalo..lupaju glupsti sta li vec..a kad se nakon 50 godina sve to i desi..onda ih se sete.

"kako se bese zvase onaj cudak sto vikase ljudi manite se liberalne ekonomije":think:

a za 50 godina od danas nece bit bogat onaj koj ima milijarde evra ili cega vec..nego onaj koj bude imao..pijacu vodu:think:
 
Zaboravljaju ljudi sledece zakonitosti, ne zvao se ja prorokom...

Kad ste okruzeni demagogijama, vi postajete demagog, ma sta ucinili i rekli...
Kad ste okruzeni ljudima koji razmisljaju u kontekstima, vi cete biti u nekom kontekstu.
Kad ste okruzeni ljudima koji razmisljaju o zloupotrebama , bicete zloupotrebljeni bez obzira sta rekli i ucinili.
Kad ste okruzeni bezdusnima i beskompromisnima, vi cete ispasti bezdusni i beskompromisni sta god ucinili jer ce vas neko i u najboljoj nameri naci kao dobar primer za bezdusnu i bekompromisnu aktivnost...ili podrsku toj aktivnosti....
 

Back
Top