Zastareli sistem skolstva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Petar BSK

Veoma poznat
Poruka
10.059
Zasto se malo skostvo u Srbiji ne unapredi,da bude u toku sa svojim vremenom.
Imam druga koji ide u ETS smer racunari.On uci svasta o elektronici,tehnici,energiji,a trebao bi da se fokusira malo vise na informatiku i programiranje.Mislim nije on upisao to da bude inzenjer nego programer.
Zasto ne bi dodali vise izbornih predmeta a ne ovako...
 
Mislim da taj primer gore i nije prikladan. On jest upisao Racunare, ali racunari ovise o Elektronici, Tehnici i Energiji. To su totalno dobri predmeti za isti smer.

Evo primera, po meni pravog. Sto Ekonomisti uce Jednacinu prave, kruga, prave kroz dve tacke i ostale nepotrebne stvari?
 
Mislim da taj primer gore i nije prikladan. On jest upisao Racunare, ali racunari ovise o Elektronici, Tehnici i Energiji. To su totalno dobri predmeti za isti smer.

Evo primera, po meni pravog. Sto Ekonomisti uce Jednacinu prave, kruga, prave kroz dve tacke i ostale nepotrebne stvari?

Valjda da bi umeli da crtaju one ekonomičarske grafike koje sam viđao po njihovim tekstovima.

Offtopic: kada gledam Broj3ve, meni tako dođe krivo što ne umem da primenim sve one njihove formule i da očas posla dođem do odgovora na teška pitanja
 
btw ja sam čuo da će medicinskim sestrama možda da ukinu predmet Biologija. Kad sam čuo da ga ukidaju kulinarima, bilo mi je čudno (jer meni to fensi kuvanje izgleda kao primenjena biohemija), ali za medicinske sestre je stvarno apsurd
 
Za te brojeve i grafikone ima poseban predmet: Statistika.

Ovaj geometrijski i analiticki deo matematike je potpuno nepotreban.

...Znaci, po tvom misljenju, tebi trebaju samo strucni predmeti? Mislim, matematika ti ne treba. Realno, onda ne moras da znas ni analizu pesme "Zemlja oluje", i zasto bi morao da citas "Na Drini cuprija"? Tebi, kao jednom ekonomisti, to sasvim sigurno nece trebati. Zatim, znanje engleskog ti takodje nije neophodno za profesiju. Sto ne izbaciti engleski?

@tema
Ja samo mislim da predmeti treba da budu izborni, i da svako uci ono sto hoce.
 
Nije sve tako jednostavno.

Slazem se da su programi zastareli, ali odredjen broj opsteobrazovnih predmeta je neophodan. "Sta ce nekome srpski jezik"- da sutra neko ko, navodno, ima cetvorogodisnje srednje obrazovanje, ne pise neznam, dali, - da se ne izblamira neznanjem ko je napisao "Enciklopediju mrtvih" ili o cemu je zapravo rec (bar okvirno) u romanu "Ana Karenjina". "Sta ce nekome matematika?"- matematika, verovali ili ne, uci logici i logickom razmisljanju. To naravno nije njena svrha, ali svakome koristi. Da ne pominjemo da je odredjeni broj opsteobrazovnih predmeta neophodan kako bi i neko ko ima "samo" srednju strucnu skolu stekao makar povrsno opste obrazovanje.

Nije TO problem. Problem su, zapravo, strucni predmeti, koji su zastareli, neprilagodjeni danasnjim zahtevima trzista i totalno socijalisticki (da ih tako nazovem).
 
Nemam pojma. Cinjenica je da treba neke stvari modernizovati ali opet ...

Generalno gledano govorim za gimnaziju, gimnazija je oduvek bila najelitnija srednja skola. Skola iz koje su izlazili vecina danasnjih "faca" na vrhu, doktori, politicari bla bla truc :roll:

E sad ono sto sam hteo da kazem je da bi gimnazija kao ustanova u kojoj se sve i svasta uci i nauci bi izgubila smisao ako bi se poizbacivali predmeti koji nam se ne svidjaju po subjektivnom misljenju.


Sto se tice drugih skola piiih ne znam .... nemam iskustva tako da ne mogu da govorim ali cinjenica je da treba neke zastarele stvari izbaciti i naciniti korak napred u obrazovanju ;)
 
Nemam pojma. Cinjenica je da treba neke stvari modernizovati ali opet ...
Generalno gledano govorim za gimnaziju, gimnazija je oduvek bila najelitnija srednja skola. Skola iz koje su izlazili vecina danasnjih "faca" na vrhu, doktori, politicari bla bla truc :roll:
E sad ono sto sam hteo da kazem je da bi gimnazija kao ustanova u kojoj se sve i svasta uci i nauci bi izgubila smisao ako bi se poizbacivali predmeti koji nam se ne svidjaju po subjektivnom misljenju.

Gimnazija je po svom sastavu predmeta škola za one koji žive za knjiško znanje, a mislim da treba da postoji mnogo drugih smerova (samo što ovom reformom gimnazija zahtevaju da se procenat gimnazijalaca poveća dva puta sa 20 na 40 odsto, dakle suprotno).

Ne vidim neku svrhu da se ljudi koji imaju dvojke i/ili trojke i iz fizike i iz hemije i iz biologije upisuju u gimnaziju prirodnog smera, a to se već dešava u svim onim gimnazijama koje imaju niži prag za upis. I kako će sada takav neko da prati komplikovano gimnazijsko gradivo kada nije uspeo da nakupi znanje iz relativno jednostavnijeg gradiva osnovne škole?

Sa druge strane mi ne znamo koja će zanimanja postojati za 20 godina i koje predmete bi trebalo učiti u školama da bi se neko osposobio za ta zanimanja.

Onda tu opet postoji situacija da je pola ljudi u Srbiji nezaposleno a opet žive od nečega, znači zarađuju nekako; da li mogu da se izmisle neki predmeti u školi koji bi im pomogli da to nešto što rade rade bolje i više zarade? I nekada davno su majstori imali šegrte koji su godinama nešto učili da bi postali kalfe i onda majstori, dakle postoje neke veštine i znanja koji bi danas mogle da se ukalupe u predmete i predaju u školama.
 
...Znaci, po tvom misljenju, tebi trebaju samo strucni predmeti? Mislim, matematika ti ne treba. Realno, onda ne moras da znas ni analizu pesme "Zemlja oluje", i zasto bi morao da citas "Na Drini cuprija"? Tebi, kao jednom ekonomisti, to sasvim sigurno nece trebati. Zatim, znanje engleskog ti takodje nije neophodno za profesiju. Sto ne izbaciti engleski?

Ne. Ja nisam rekao da ne treba matematika. Ja sam rekao da ne treba geometrija i analitika, kao oblasti u matematici. Kapish?

Btw, Srpski jezik je potreban svakom jer, elem, zivim/s u Srbiji. A Engleski je itekako vezan za moju struku, mozda posle filologa, ekonomisti i jesu najvezaniji za Engleski.
 
Generalno gledano govorim za gimnaziju, gimnazija je oduvek bila najelitnija srednja skola. Skola iz koje su izlazili vecina danasnjih "faca" na vrhu, doktori, politicari bla bla truc :roll:
E sad ono sto sam hteo da kazem je da bi gimnazija kao ustanova u kojoj se sve i svasta uci i nauci bi izgubila smisao ako bi se poizbacivali predmeti koji nam se ne svidjaju po subjektivnom misljenju.

Istina... Da nisam htela da ucim sve i svasta, ne bih upisivala gimnaziju. I slazem se da bi gimnazija izgubila smisao kada bi se stvari tek tako izbacivale iz programa. Ali mislim da bi predmeti sami po sebi trebali da budu manje... Pretrpani, da tako kazem. Covece, ja imam samo cetiri godine, a trazi se od mene da za to vreme naucim istoriju svega od nastanka do sada. Da ne pocinjem o tome da mi je Turaka dovde.


Ne. Ja nisam rekao da ne treba matematika. Ja sam rekao da ne treba geometrija i analitika, kao oblasti u matematici. Kapish?

Btw, Srpski jezik je potreban svakom jer, elem, zivim/s u Srbiji. A Engleski je itekako vezan za moju struku, mozda posle filologa, ekonomisti i jesu najvezaniji za Engleski.

Pa vidis, kazes da ti ne treba gradivo srednje skole, onda. Ako ti treba samo cetiri racunske operacije i razlomci, imas za to zavrsenu osnovnu skolu.
Ne mozes samo da izbacis ono sto se tebi ne svidja, Alane, ne ide to tako.
Sto se tice pricanja srpskog, i za to imas zavrsenu osnovnu skolu. Ucio si pravopis i gramatiku osam godina.
U engleski i to da li je potreban ekonomistima se ne mesam, zato sto se ne razumem. Mada, bilo bi stvarno lepo od tebe ako bi hteo da mi objasnis. :D
 
Pa vidis, kazes da ti ne treba gradivo srednje skole, onda. Ako ti treba samo cetiri racunske operacije i razlomci, imas za to zavrsenu osnovnu skolu.
Ne mozes samo da izbacis ono sto se tebi ne svidja, Alane, ne ide to tako.
Sto se tice pricanja srpskog, i za to imas zavrsenu osnovnu skolu. Ucio si pravopis i gramatiku osam godina.
U engleski i to da li je potreban ekonomistima se ne mesam, zato sto se ne razumem. Mada, bilo bi stvarno lepo od tebe ako bi hteo da mi objasnis. :D

I kakve veze ima 4 racunske operacije i sa cim o cemu ja pricam?
Ja kazem kako treba da ucim Ekonomsku matematiku, a ne onu koju uce Gimnaziju. Zasto?
Zato jer nisam upisao Gimnaziju vec Ekonomiju.

Lepo sto se Srpskog tice, ali uopste ne razumem u cemu je problem sa srpskim.

Sto se Engleskog tice. Evo, objasnimo to kroz ironju. Ma jok, to je groteska.
Srbija je ultra snazna ekonomska sila, pa je Srpski jezik dominantan u svetu Ekonomije. ;)

@ Stevee:
Inace, nisi u pravu. Gimnazija je Gimnazija i u Hrvatskoj. Sveuciliste je Univerzitet.
 
Pa, ako trazis iskljucivo ono sto ce da ti koristi, zavrsio si svoje sto se matematike tice. Osnovna skola. Plus, minus, puta, podeljeno. Eventualno neka decimala tu i tamo.
Ne vidim problem sa matematikom, naucis par modela, primenjujes ih, i to ti je to. :/

Srpski, tacnije knjizevnost, navodim kao primer necega sto nije neophodno za ekonomistu, i pitam se zasto se ne bunis, to je sve.

A za engleski... Pa, ti ekonomiju ucis u Srbiji. A engleski kao jezik nije usko vezan za ekonomiju... Ili gresim? Ne znam, nikad nisam volela ekonomiju, uvek mi je bila dosadna.

@Stevee
...Koje prakse?
A, da. Prirodnjak. :D Je l' vas pustaju da sami radite one fizicko-hemijske stvarcice? Nama je Hemeja u prvoj godini bojala plamen u ljubicasto i zeleno, i to je bilo to. :/
Inace, Alan je u pravu, sveuciliste je univerzitet.
 
Nije problem nauciti i primenjivati. Problem je sto je to nepotrebno.
Da, smatram da je mnogo pametnije umesto fonda od 50 casova bespotrebne matematike (tj. bespotrebnih oblasti u istoj) imati 50 casova prakticne nastave.

Bunim se? Zato sto radimo srpski i knjizevnost? Ne, ekonomisti se i skoluju da budu intelektualan kadar. A knjizevnost tome samo pomaze.

Kao sto sam rekao, Srpska ekonomija je stvarno nezavisna, i uopste ne zavisi od Americke. ;)
Nego, da li ti mene zajebavas, ili zaista smatras da je Engleski nepotreban? Ili samo zivis pod kamenom?
 
"Nego, da li ti mene zajebavas...?"
Da li ti mene zajebavas, ili nisi bio prisutan poslednjih... Sta ja znam... Sest meseci (tokom kojih mi je to bila jedna od omiljenih razbibriga)? :lol:

Naravno da je potreban. Ja imam pet casova engleskog nedeljno. Love it.
Ali mrzi me da ti opet naglasavam jedno isto.

I matematika nije nepotrebna. Resavanjem matematickih problema razvijas svoje sposobnosti. Sto nije nepotrebno. A i zanimljivo je. A ima i primenu.
 
Nista preterano vazno, nemoj oko toga da zamaras svoju matematikom izmucenu glavicu, zao bi mi bilo.

:roll:

Da, gradivo trece godine, tj. sadasnje. xD
A linearne jednacine sa dve nepoznate? :lol: Trigonometrija?
Ti se samo bunis protiv onoga sto ti pravi problem, ili bar tako izgleda.
 
I kakve veze ima 4 racunske operacije i sa cim o cemu ja pricam?
Ja kazem kako treba da ucim Ekonomsku matematiku, a ne onu koju uce Gimnaziju. Zasto?
Zato jer nisam upisao Gimnaziju vec Ekonomiju.

Lepo sto se Srpskog tice, ali uopste ne razumem u cemu je problem sa srpskim.

Sto se Engleskog tice. Evo, objasnimo to kroz ironju. Ma jok, to je groteska.
Srbija je ultra snazna ekonomska sila, pa je Srpski jezik dominantan u svetu Ekonomije. ;)

@ Stevee:
Inace, nisi u pravu. Gimnazija je Gimnazija i u Hrvatskoj. Sveuciliste je Univerzitet.

Pa, ako trazis iskljucivo ono sto ce da ti koristi, zavrsio si svoje sto se matematike tice. Osnovna skola. Plus, minus, puta, podeljeno. Eventualno neka decimala tu i tamo.
Ne vidim problem sa matematikom, naucis par modela, primenjujes ih, i to ti je to. :/

Srpski, tacnije knjizevnost, navodim kao primer necega sto nije neophodno za ekonomistu, i pitam se zasto se ne bunis, to je sve.

A za engleski... Pa, ti ekonomiju ucis u Srbiji. A engleski kao jezik nije usko vezan za ekonomiju... Ili gresim? Ne znam, nikad nisam volela ekonomiju, uvek mi je bila dosadna.

@Stevee
...Koje prakse?
A, da. Prirodnjak. :D Je l' vas pustaju da sami radite one fizicko-hemijske stvarcice? Nama je Hemeja u prvoj godini bojala plamen u ljubicasto i zeleno, i to je bilo to. :/
Inace, Alan je u pravu, sveuciliste je univerzitet.

Nije problem nauciti i primenjivati. Problem je sto je to nepotrebno.
Da, smatram da je mnogo pametnije umesto fonda od 50 casova bespotrebne matematike (tj. bespotrebnih oblasti u istoj) imati 50 casova prakticne nastave.

Bunim se? Zato sto radimo srpski i knjizevnost? Ne, ekonomisti se i skoluju da budu intelektualan kadar. A knjizevnost tome samo pomaze.

Kao sto sam rekao, Srpska ekonomija je stvarno nezavisna, i uopste ne zavisi od Americke. ;)
Nego, da li ti mene zajebavas, ili zaista smatras da je Engleski nepotreban? Ili samo zivis pod kamenom?

"Nego, da li ti mene zajebavas...?"
Da li ti mene zajebavas, ili nisi bio prisutan poslednjih... Sta ja znam... Sest meseci (tokom kojih mi je to bila jedna od omiljenih razbibriga)? :lol:

Naravno da je potreban. Ja imam pet casova engleskog nedeljno. Love it.
Ali mrzi me da ti opet naglasavam jedno isto.

I matematika nije nepotrebna. Resavanjem matematickih problema razvijas svoje sposobnosti. Sto nije nepotrebno. A i zanimljivo je. A ima i primenu.

Mozda nisam bio prisutan. Sta sam propustio?

Checked.

Matematika kao nauka nije nepotrebna. To nisam ni tvrdio.
Geometrija i Analiticka geometrija kao oblasti matematike su totalno nepotrebne u Ekonomskoj struci. To tvrdim.

Nista preterano vazno, nemoj oko toga da zamaras svoju matematikom izmucenu glavicu, zao bi mi bilo.

:roll:

Da, gradivo trece godine, tj. sadasnje. xD
A linearne jednacine sa dve nepoznate? :lol: Trigonometrija?
Ti se samo bunis protiv onoga sto ti pravi problem, ili bar tako izgleda.

Ma jok, kakva matematika.

:D

Jest. Bilo je i pre, ali ipak je korisno ( nisam znao da ce mi trebati linearne jednacine dok nisam dobio Statistiku u 3. godini ).


Pardon za sveuciliste moj previd




Ovo sto sam pozamasno citirao je bla bla truc :hahaha:

Elem, da li gospodin ekonomista misli da treba da izadje iz ekonomske skole ne znajuci ko je bila Ana Karenjina ili ne znajuci ko ge bio Sekspir, Bodler, Puskin ili neki drugi pesnik?! Samo cu to da te pitam i molim te bez odgovora "Pa ja ovo ... ono" samo mi kazi da ili ne !

Sto se tice matematike koja je nepotrebna ekonomisti i onoga sto radimo mi
(gimnazijalci) i vi ekonomisti je smesno uporedjivati. Objasnjavao sam drugarici matematiku koju oni (vi) radite o programu i ono je smesno uporedjivati sa onim sto mi radimo u gimnaziji prema tome dosta zalbe, uvek moze gore od onoga sto je tebe zadesilo. :lol: Ne treba smatrati ovo licnim izdizanjem ili izdizanjem gimnazije nad ekonomskom ali tako jeste. Fond casova vam je manji, za to vreme radite manje stvari, manje detaljno bez obzira sto radimo "isto" po oblastima, te logaritmi te trigonometrija te geometrija te analiticka .... I naravno da ti ne treba tako nesto (geometrija i analiticka prevashodno) ali dosao si u skolu da naucis nesto novo . Nemoj me terati da ti skeniram moju skolsku svesku skenerom koji inace nemam :lol:

Dakle treba da imate matematiku bas takvu kakvu imate sada .


Ostalo pa manje vise vam naravno nije potrebno ali treba imati neku kulturu kad izadjes iz skole, da znas sta je ovo, ono bez obzira sto tebi licno nece trebati. Mozda ce nekom drugom to biti korisno. Razmisli? Ne upisuju svi posle srednje ekonomske ekonomiju .


Nadam se da sam uspeo odgovoriti na neka pitanjja pokrenuta ovde.
 
Elem, da li gospodin ekonomista misli da treba da izadje iz ekonomske skole ne znajuci ko je bila Ana Karenjina ili ne znajuci ko ge bio Sekspir, Bodler, Puskin ili neki drugi pesnik?! Samo cu to da te pitam i molim te bez odgovora "Pa ja ovo ... ono" samo mi kazi da ili ne !
Pre svega, hvala na "Gospodin Ekonomista" iako je Sarkazam ocigledan.
Drugo, jesi ti citao to sto si citirao? Ja sam onaj koji smatra Srpski dobrim, potrebnim i vaznim. Angel me provocira pitanjima o izbacivanju srpskog.
Dakle, odgovor je Ne.
Inace, napravio si typo.

[Sto se tice matematike koja je nepotrebna ekonomisti i onoga sto radimo mi
(gimnazijalci) i vi ekonomisti je smesno uporedjivati. Objasnjavao sam drugarici matematiku koju oni (vi) radite o programu i ono je smesno uporedjivati sa onim sto mi radimo u gimnaziji prema tome dosta zalbe, uvek moze gore od onoga sto je tebe zadesilo. :lol: Ne treba smatrati ovo licnim izdizanjem ili izdizanjem gimnazije nad ekonomskom ali tako jeste. Fond casova vam je manji, za to vreme radite manje stvari, manje detaljno bez obzira sto radimo "isto" po oblastima, te logaritmi te trigonometrija te geometrija te analiticka .... I naravno da ti ne treba tako nesto (geometrija i analiticka prevashodno) ali dosao si u skolu da naucis nesto novo . Nemoj me terati da ti skeniram moju skolsku svesku skenerom koji inace nemam :lol:
Lepo.. ali nepotrebno.
Da li sam poredio Ekonomsku skolu sa Gimnazijom? Ne. Da li sam poredio Matematiku u Ekonomskoj skoli sa onom u Gimnaziji? Ne.

Nauciti nesto novo? Lepo, lepo. Mogu li dodati tu nesto.
Nauciti nesto novo i korisno. A izvini molim te, meni u Ekonomskoj struci nije korisna jednacina prave kroz dve tacke.

Ostalo pa manje vise vam naravno nije potrebno ali treba imati neku kulturu kad izadjes iz skole, da znas sta je ovo, ono bez obzira sto tebi licno nece trebati. Mozda ce nekom drugom to biti korisno. Razmisli? Ne upisuju svi posle srednje ekonomske ekonomiju
Istina. Mada, ako vec ne zele upisati Ekonomiju posle, sto su upisali Ekonomsku srednju skolu?
I zato sto njih 50% nece upisati Ekonomiju, onih 50% koji hoce treba da ispastaju? Izvini lepo, ali to jeste Ekonomska skola, pa samim tim i akcenat treba da bude na Ekonomiji i onima koji ce to raditi. Ne onima koji nisu imali bodova za zeljenu Gimnaziju pa upisali Ekonomiju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top