Masakr i etničko čišćenje u Pustom Selu - 11 godina posle

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

trunks_

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
200
Za dva dana se obeležava 11 godina od masakra u Pustom Selu, takođe, u tom mestu se nalazila masovnih grobnica sa albanskim civilima.

Pripadnici srpskih snaga bezbednosti su izvršili veliki napad na Pusto Selo 31. marta, tenkovima, artiljerijom i minobacačima. Stanovnici Pustog Sela, sa izbeglicama iz okolnih sela (ukupno više od 2.000 ljudi), su se sklonili u obližnje polje. Oko 15 časova su se mašući belim maramicama predali snagama SRJ i Srbije, koje su ih opkolili.

Srpski vojnici su nakon toga razdvojili muškarce od žena i dece, pretresli žene i oduzeli im novac i nakit. Oko 16,30 žene su oterali iz sela, naredivši im da “idu u Albaniju”. Muškarci su uglavnom imali više od pedeset pet godina, jer su mlađi mahom već bili pobegli u brda.

Nakon što su žene otišle, naši vojnici su pljačkali selo i zaplenili lična dokumenta seljana. Jedan od preživelih je kazao da su mu vojnici, kada su mu oduzeli dokumenta, rekli: Neće ti trebati lična karta tamo gde ideš.

Snage SRJ i Srbije su iz grupe zarobljenih vojnika izdvojili sedam ili osam mlađih muškaraca, koje su zatim ispitivali u vezi OVK i surovo tukli. Nakon toga su ih pripadnici srpskih snaga bezbednosti, za koje očevici misle da su bili paramilitarci, postrojili nedaleko odatle i ubili iz automatskih pušaka. Nakon toga su odvodili grupe muškaraca do ivice jaruge i streljali ih na isti način. Ukupno su odveli četiri grupe od 25 do 30 muškaraca do ivice jaruge i ubili ih iz automatskog oružja.

Sto šest kosovskih Albanaca pogubljeno je po kratkom postupku. Masakr je preživelo ukupno trinaest ljudi.

Sutradan su snage SRJ i Srbije uklonile oko 20-25 leševa iz jaruge i spalile ih u jednoj kući u selu. U jaruzi je ostalo oko 75-80 preostalih leševa. Seljanima koji su se vratili trebalo je dva dana da prenesu leševe uzbrdo do mesta pored seoske džamije, gde su ih sahranili.

Znam da će većina forumaša, naravno, likovati - hvaliti se zločinu ili ga čak negirati.
 
Poslednja izmena:
trunks_, posto nema linka niti bilo sta sto ovaj tvoj tekst drzi (sto je protivno pravilima foruma), potrudio sam se sam da najdem.
citirao si sa wiki sto i nije tako lose.
lose je to sto si citirao samo sta ti se svidja.

recimo iz nekog tebi poznatog razloga si propustio da citiras odeljak zvan "pozadina napada":

Pozadina [uredi - уреди]

Smatra se da su prethodni sukobi između OVK-a i vladinih snaga u obližnjem selu Drenoč, verovatno doprineli da dođe do ovog pokolja.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Masakr_u_Pustom_Selu

drugo, o celom dogadjaju wiki navodi samo jedan izvor: Izveštaj Human Right Watch-a i to je sve. U izradi tog doukumenta se pominje natasa kandic, samo to da se primeti.

ja niti negiram niti potvrdjujem da se zlocin desio.

ali ako iznosis ovako teske optuzbe a ne izneses ni link, i cak namerno zanemaris vaznu stavku o motivu, sve sto si napisao - ne drzi vodu i neozbiljno je
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top