Дража Михајловић тражио бомбардовање Београда

Da li je i Draža Mihajlović sa Četnicima odgovoran za bombardovanja srpskih gradova

  • Jeste

    glasova: 11 33,3%
  • Nije

    glasova: 22 66,7%

  • Ukupno glasova
    33
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Broj 163 od 9 maja:

Pretsedniku jugoslovenske Vlade. — Lako bismo s Nemcima da nemamo ogromne smetnje Ljotića, Nedića i Pećanca. Narod ih sve prezire. Novac se štampa nemilice. Nemci uzimaju koliko hoće a Nedić, Ljotić i Pećanac dobijaju ogromne sume. Nemci nas se mnogo plaše, više nego komunista. Imam izveštaj iz Slovenačke da Gestapo preko Bečke komunističke centrale potstiče komuniste u borbi protiv nas. Potrebno hitno bombardovati vojne ciljeve ovamo. U prvom redu Savski most kod Beograda, Borski rudnik, Trepču sem električne centrale, pristanište Metković i električnu centralu Omiš. U mnogome bi diglo moral naših ljudi u narodu. Narod očekuje to. Treba izvršiti narodnu želju.

Đeneral Mihailović.

http://www.znaci.net/00001/4_14_1_105.htm
ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ČETNIČKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIĆA - KNJIGA 1
 
Broj 147 od 22 aprila: Pretsedniku jugoslovenske Vlade. —

Organizovali smo novo mesto za prijem materijala u Homolju koje se nalazi 6 kilometara zapadno od Žagubice, jugoistočno od Petrovca na Mlavi 31 km a na liniji 44 stepeni od Ćuprije. Mesto će biti označeno sa 9 vatri u vidu krsta sa razmakom od 25 metara između svake vatre. Znak raspoznavanja je slovo Z i zelena raketa koju treba prvo da dade avion. Bacite samo oružje, municiju i sanitetski materijal. Avioni treba da dođu noću 25/26 aprila. U isto vreme Borski Rudnik (nejasna grupa) treba bombardovati. On radi za Nemce.
Đeneral Mihailović.
 
15—VIII—42 . . .

br. 361 Ilijev — Gornjak je stekao renome Ravne Gore ali je navučena i mržnja neprijatelja i njegove trupe. Bombardujte Bor podignite samopouzdanje naroda koji zbog momentalnih neuspeha saveznika gubi veru u sebe. Bor hitno bombardovati znači pomoći narodu i sebi u 12 času.

http://www.znaci.net/00001/4_14_1_145.htm

Bombardovati Bor da se gradjanima digne moral!?!?!?
 
8. septembra 1942. g.

Bt. 458 za Hermana: . . .

Br. 460 za llieva: Ne dozvolite da Vas ikakva kaznena ekspedicija iznenadi. Oružje ne sme njima pasti u ruke. Ljudstvo ne sme biti zarobljeno. Legalni delovi po potrebi pretvaraju se u ilegalne. Legalni delovi služe za prevaru a ne za korist neprijatelja. Javite detalje o kaznenim divizijama sastav, naziv i jačinu.

Sta je do sada urađeno na sabotaži železnice. Vi samo predlažete bombardovanje a mi trebamo da sedimo skrštenih ruku. Do sada je trebalo stotine vagona biti oštećeno kao i lokomotiva. Kako treba da se radi javio sam Vam. Prolaz brodova i želj. transporta ne javljaju nam se. Javite o rezultatu na željeznicama. Postupajte tačno po našim naređenjima.

(Depeša RAF-a za Mihajlovića)
http://www.znaci.net/00001/4_14_1_166.htm
 
Zbornik 1943 godina.

Vrh. komandi

Br. 229 31 - X - Oštra Jela

Nemci napustili Berane, Andrijevicu, Kolašin i Mateševo i sve svoje snage evakuisali za Podgoricu i Peć. Prethodno uništili sve mostove pa i veće kuće po Beranama, a zapalili su i gimnaziju. Iz poznatih razloga bilo je nemoguće više ostati u toj sredini. Lašić i Kujović odstupiše put Podgorice. Ja se sa jednom grupom pokušavam probiti kroz Turčiju62 za Sjenički Srez i tu se priključiti našim delovima koji su eventualno tu. Komunista nema mnogo, ali ih nema ko više tući. Svaki želi samo da se skloni. Ovo sve je samo još rulja a ne komandovana vojska. Sa takvima se ne može ništa više uraditi. Pokušaću da izdvojim šta valja a ostalo da raspustim. Saveznici 2 puta sa po 40 bombardera bombardovali Podgoricu. Nastradalo dosta i našeg sveta. Bacili su letke da se svet sklanja ka Cetinju. Jovan Tošković nastradao zajedno sa Blažom i Bajom.
 
73 Momčilo Đujić. Imao je i pseudonim Dal-Dal.

74 Đujić je, u drugoj polovini novembra 1943, poslao Mihailoviću niz depeša u kojima iznosi podatke o koncentraciji nemačkih snaga u Dalmaciji i predlaže objekte koje bi savezničke vazduhoplovne snage trebalo da bombarduju (AVII, Ca, k. 276, reg. br. 7/1, depeša 11025—11027).
http://www.znaci.net/00001/4_14_3_42.htm
 
Br. 126 — 3-XI-43 god.

Izgleda Nemci napuštaju celu Crnu Goru i Hercegovinu. Ako je ovo tačno naši saveznici će se brzo iskrcati. Stalno bombarduju naši avijoni Podgoricu i okolinu.29 U Podgorici bilo je naših žrtava oko 200. Ja se nalazim na Vjetarniku. Biću opkoljen potpuno od strane komunista. Jake snage grupišu da me napadaju. Izgleda da im je glavni cilj zauzeće obale i moje uništenje. Evo tri dana nisam imao borbu. Ponovo predočavam da bi vi trebali uputiti ovamo izvesnu snagu. Ako ovo ne može, molim grupišite snage da se komunisti tuku i da se oslobodi ovaj kraj, ako ne radi drugih razloga, bar radi toga da mi sačekamo naše saveznike.

Molim da se ovo ozbiljno shvati. Lašić

Br. 126 — 3-XI-43 god.
http://www.znaci.net/00001/4_14_3_47.htm

Četnici savezničke bombardere nazivaju "Našim avionima"
dakle od "naših" aviona ubijeno 200 Podgoričana!
 
73 Momčilo Đujić. Imao je i pseudonim Dal-Dal.

74 Đujić je, u drugoj polovini novembra 1943, poslao Mihailoviću niz depeša u kojima iznosi podatke o koncentraciji nemačkih snaga u Dalmaciji i predlaže objekte koje bi savezničke vazduhoplovne snage trebalo da bombarduju (AVII, Ca, k. 276, reg. br. 7/1, depeša 11025—11027).
http://www.znaci.net/00001/4_14_3_42.htm

A onda evo i rezultata Đujićeve molbe za bombardovanje:

108 U prethodnom nastavku depeše Đujić izveštava o povlačenju ne-mačkih trupa iz Šibenika, Splita i Zadra, kao i bombardovanju ovih mesta od strane savezničkog vazduhoplovstva.


Ovo pokazuje da su četničke molbe za bpmbardovanja bile uslišavane.
 
IZVESTAJ GENERALA MATIJE PARCA OD 8. AVGUSTA 1944. DRAŽI MIHAILOVICU O RADU NA POVEZIVANJU SA DOMOBRANIMA RADI NJIHOVOG PRIDOBIJANJA ZA ČETNIČKI POKRET1

....Mislim da će Vas interesovati sledeće vesti o SI. Brodu, a koje mi je kazao poverenik koji je nosio pisma za Zagreb i sam doživeo bombardovanje toga grada i usled toga 14 dana nije mogao produžiti put za Zagreb. SI. Brod više ne postoji, od krajnjeg predgrađa kao i ćela industrijska postrojenja koja su se tamo nalazila, sve je porušeno do temelja. Od kuća u gradu ostalo je čitavih najviše 20%, bilo je 2.300 poginulih, že-leznička stanica ne postoji, ložionica isto, fabrike vagona nema, od Svih industrijskih postrojenja u SI. Brodu ostao je samo jedan odžak. Napad je usledio do preko 1.000 aviona koji su nailazili u pet talasa....
(Opisuje bombardovanje Slavonskog Broda)

http://www.znaci.net/00001/4_14_4_18.htm
 
А видим, моментално је отворен и контра - пост у коме је од укупно 17 до сада пристиглих коментара, чак 12 написао постављач


Ма нема фрке,
Уколико ти је стало да имаш више коментара, замолићу све који су до сада коментарисали на другој теми да пређу код тебе а модерацију да други пост закључа.

Видим, много ти значи, па да будем хуман.:rotf::rotf::rotf:
 
А видим, моментално је отворен и контра - пост у коме је од укупно 17 до сада пристиглих коментара, чак 12 написао постављач


Ма нема фрке,
Уколико ти је стало да имаш више коментара, замолићу све који су до сада коментарисали на другој теми да пређу код тебе а модерацију да други пост закључа.

Видим, много ти значи, па да будем хуман.:rotf::rotf::rotf:

Ja sam davao validne linkove ka svakom postu.
Za razliku od tebe koji si spamovao nekim pamfletima:)
:bye:
 
.............Па и на другом посту имаш нека документа............али те она не занимају.
Или искључиво верујеш у једну верзију историје по којој је Дража (живо ме заболе за њега) још почетком 1944. "пуштен низ воду" од стране савезника (званична историја) а крајем 1944. координише савезничка бомбардовања??????????????????


фантастично.
То ни Монти Пајтон не би био у стању да смисли.


П.С.
Заборављаш да победник креира историју према сопственом нахођењу?
како је могуће да један човек чија је војска била пред распадом и кога је и краљ одбацио, може да има толико утицај на савезнике?
 

Back
Top