overthinking/overanalyzing!

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
DakleM..uocio sam taj problem ne samo na forumu nego i u onom tzv realnom svetu..kod drugih ljudi pa i kod sebe
problem sa previse razmisljanja i previse analiziranja koje definitivno dovodi do donosenja pogresnih odluka a da ne pominjem koliko takvo ophodjenje coveka zapravo sprecava da deluje onda kada situacija od coveka zahteva da deluje..
stvar je podjednako opasna kao i nerazmisljanje
a previse razmisljanja definitivno dovodi do ..samozbunjivanja i nesigurnosti..mada je to pitanje otvoreno..da li je previse razmisljnaja uzrok ili posledica nesigurnosti u svoje razmisljanje:think:
 
Mozda je problem u samom razmisljanju, tj. u njegovom kvalitetu. :)

Uglavnom razmisljamo obilazeci oko problema (sto naravno zavisi od njegove slozenosti), otkrivajuci jednu po jednu stavku koju naknadno potvrdjujemo i dokazujemo ili opovrgavamo i obzirom da postoji veoma puno mogucnosti za gresku, dosta cesto se dogadja da razmisljamo pogresno, odnosno na pogresan nacin, sa pogresnim pretpostavkama ili predrasudama, a takodje veoma cesto zdravorazumski.

E sad sto se situacija u kojima covek mora brzo da reaguje tice, tu je vec kljucna brzina razmisljanja (misaona refleksivnost) i iskustvo, sto je performansa svakog coveka posebno, a rekao bih i da se izgradjuje dobrim delom uvezbavanjem.

Iz svega toga bi zakljucno mogle i da se shvate sve pogresne odluke koje donosimo...
 
DakleM..uocio sam taj problem ne samo na forumu nego i u onom tzv realnom svetu..kod drugih ljudi pa i kod sebe
problem sa previse razmisljanja i previse analiziranja koje definitivno dovodi do donosenja pogresnih odluka a da ne pominjem koliko takvo ophodjenje coveka zapravo sprecava da deluje onda kada situacija od coveka zahteva da deluje..
stvar je podjednako opasna kao i nerazmisljanje
a previse razmisljanja definitivno dovodi do ..samozbunjivanja i nesigurnosti..mada je to pitanje otvoreno..da li je previse razmisljnaja uzrok ili posledica nesigurnosti u svoje razmisljanje:think:

Previse razmisljanja dovodi do neodlucnosti.
Mislim da je uzrok,a onda se upada u zacaran krug.

I ne mislim da je stvar u nesigurnosti u svoje misljenje,vec strah da se ne pogresi.Ali,greske su one koje vuku napred.;)

:P
 
Previše se razmišlja i analizira kada se treba riješiti neki konflikt..ego,id i superego se ne mogu složiti ... zadovoljavajuće rješenje za sve tri strane ne postoji ... u takvoj situaciji se ne donosi ''pogrešna'' odluka nego ona koja je trenutno najprihvatljivija ... u takvom slučaju ponekad je najbolje ostaviti za sutra donošenje odluke i ličnost će se izvući iz mučne situacije ...a sutra..ili ne mora biti sutra, odluku odgoditi do krajnje tačke....kad se mora donjeti ... pogrešna ili ne ..izbjeći ćemo silno analiziranje i razmišljanje ... a djelovat ćemo kad bude neophodno, odn. nužno ...
 
Previše se razmišlja i analizira kada se treba riješiti neki konflikt..ego,id i superego se ne mogu složiti ... zadovoljavajuće rješenje za sve tri strane ne postoji ... u takvoj situaciji se ne donosi ''pogrešna'' odluka nego ona koja je trenutno najprihvatljivija ... u takvom slučaju ponekad je najbolje ostaviti za sutra donošenje odluke i ličnost će se izvući iz mučne situacije ...a sutra..ili ne mora biti sutra, odluku odgoditi do krajnje tačke....kad se mora donjeti ... pogrešna ili ne ..izbjeći ćemo silno analiziranje i razmišljanje ... a djelovat ćemo kad bude neophodno, odn. nužno ...


Hahahaha.....danijela...ljubim te u glavicu..:P
Ovo je takva nebuloza da je uzas :P
Manite se prirucnika iz psihologije.Id,ego,superego....rasparcali psiholozi ono sto je jedno.

I misli i delaj.Jedno bez drugog ne ide.Moze,ali ne vodi nikud.;):P
 
Previše se razmišlja i analizira kada se treba riješiti neki konflikt..ego,id i superego se ne mogu složiti ... zadovoljavajuće rješenje za sve tri strane ne postoji ... u takvoj situaciji se ne donosi ''pogrešna'' odluka nego ona koja je trenutno najprihvatljivija ... u takvom slučaju ponekad je najbolje ostaviti za sutra donošenje odluke i ličnost će se izvući iz mučne situacije ...a sutra..ili ne mora biti sutra, odluku odgoditi do krajnje tačke....kad se mora donjeti ... pogrešna ili ne ..izbjeći ćemo silno analiziranje i razmišljanje ... a djelovat ćemo kad bude neophodno, odn. nužno ...


Scarlett je bila jedna pametna cura.
 
E, jeste ...:mrgreen: ...al meni je pomagalo, posebno kad su ispiti bili u pitanju ..približava se rok ..nisi baš spreman..izaći na ispit ili ne ..imaš mjesec dana da ga spremiš ..ma bacim se na učenje, a izlazak ću odlučiti dan pred ispit ....
...i palilo je ...
..da sam cijelo vrijeme razmišljala izaći ili ne..ne bih ništa ni naučila ...
..to ja iz iskustva ;) ..da..da...

..onda obično izađem i položim..mada sam onda nezadovoljna ocjenom ..pa da sam čekala drugi rok dobila bi bolju ocjenu ...al onda shvatim da sam sve učila za desetku kad bi završila ..a uvijek postoji drugi ispit ....
..studentske muke ....
...uvijek je bolje ostaviti za sutra ...nedoumice oko ispita ..i baciti se na učenje....
..kakva Scarlet ... kasnije me iznenadilo da je i ona koristila te metode, ali zbog drugih stvari ...
...uostalom mnogi koriste taj metod ....
..i dobar je ...:cool:
 
A..ako ne razumijete Id, Ego i Superego ..ne morate ih nazivati nebulozama ...
...meni je nebuloza kad neko Ego upotrebljava u smislu veličanja svoje ličnosti - sujete i sl. ...nije to Ego! ...Superego možda..al Ego nikako ...Ego je razum ..ne projekcija vlastite veličine ....!!!
Kad ćete već naučiti.....
 
E, jeste ...:mrgreen: ...al meni je pomagalo, posebno kad su ispiti bili u pitanju ..približava se rok ..nisi baš spreman..izaći na ispit ili ne ..imaš mjesec dana da ga spremiš ..ma bacim se na učenje, a izlazak ću odlučiti dan pred ispit ....
...i palilo je ...
..da sam cijelo vrijeme razmišljala izaći ili ne..ne bih ništa ni naučila ...
..to ja iz iskustva ;) ..da..da...

..onda obično izađem i položim..mada sam onda nezadovoljna ocjenom ..pa da sam čekala drugi rok dobila bi bolju ocjenu ...al onda shvatim da sam sve učila za desetku kad bi završila ..a uvijek postoji drugi ispit ....
..studentske muke ....
...uvijek je bolje ostaviti za sutra ...nedoumice oko ispita ..i baciti se na učenje....
..kakva Scarlet ... kasnije me iznenadilo da je i ona koristila te metode, ali zbog drugih stvari ...
...uostalom mnogi koriste taj metod ....
..i dobar je ...:cool:


bezanje...:P

baciti se na problem je uvek bolje,a i zdravije :cool:
 
A..ako ne razumijete Id, Ego i Superego ..ne morate ih nazivati nebulozama ...
...meni je nebuloza kad neko Ego upotrebljava u smislu veličanja svoje ličnosti - sujete i sl. ...nije to Ego! ...Superego možda..al Ego nikako ...Ego je razum ..ne projekcija vlastite veličine ....!!!
Kad ćete već naučiti.....


Hahaha....ti rece ;)

Vise volim termine -srce,dusa,um.;)

Tri u jedan.Tako je kod mene.:P
 
Nije bježanje...nego taktiziranje ....usljed poznavanja sebe ....
..i te kako je to ''bacanje'' na problem .....
..i to vrlo uspješno ...


tika-taka...taknuto-maknuto :P

moj moto: dok uspevam da iznenadim sebe i da uradim ono za sta bi rekla 'ma,nema teorije da to uradim'....ziva sam,zdrava sam.
dok postoje ljudi koji umeju i uspevaju da me 'pomere'....zdrava sam i ziva sam.
i njima cu dozvoliti ....pa puno toga :P
 
..nešto tu fali ..srce je anatomskki organ ...duša je zbir id-a, ega i superega ..um bi se mogao uzeti kao ego i superego zajedno ....
...dušice ....:lol:

uuuuuuuu.........ti sto se bave dusom i poznaju je....ludilo....:P

ta tri koja nabrojah, pokrecu neke druge organe...vrlo bitne,takodje :P

imas cuku za volju,(sinnke bi rekao jaja :P),dusu za neznost,um za povezivanje i balansiranje ta dva...moja skracena filozofija :P
 
tika-taka...taknuto-maknuto :P

moj moto: dok uspevam da iznenadim sebe i da uradim ono za sta bi rekla 'ma,nema teorije da to uradim'....ziva sam,zdrava sam.
dok postoje ljudi koji umeju i uspevaju da me 'pomere'....zdrava sam i ziva sam.
i njima cu dozvoliti ....pa puno toga :P

..niije taknuto maknuto..bježanje je odustajanje...ja nisam odustala...:p
..a za moto ...pa dobro ...život je takav ...
 
DakleM..uocio sam taj problem ne samo na forumu nego i u onom tzv realnom svetu..kod drugih ljudi pa i kod sebe
problem sa previse razmisljanja i previse analiziranja koje definitivno dovodi do donosenja pogresnih odluka a da ne pominjem koliko takvo ophodjenje coveka zapravo sprecava da deluje onda kada situacija od coveka zahteva da deluje..
stvar je podjednako opasna kao i nerazmisljanje
a previse razmisljanja definitivno dovodi do ..samozbunjivanja i nesigurnosti..mada je to pitanje otvoreno..da li je previse razmisljnaja uzrok ili posledica nesigurnosti u svoje razmisljanje:think:

Možda je i bolje doći do nesigurnosti, uvek ponovo preispitivati svoje stavove.
Mnogo svireposti je proisteklo iz zacementiranih stavova, do kojih je dođeno usled određenog misaonog napora. Do nečega se došlo, i to bi bilo to, to je sva mudrost, to je konačna istina (različite političke ideologije počivaju na tom principu, inkvizicija se zasnivala na nečem sličnom). Može biti, ali kada se radi o nekim prirodnim zakonitostima (i to samo nekim), društvo se ne sme na tome zasnivati, uvek treba biti rezervisan, i kritički nasrojen, uvek dopustiti mogućnost da grešimo, pa ma koliko bili sigurni u nešto.

Kada god smo sigurni u nešto do čega smo došli, kao ljudi, generalno, setimo se koliko su nam danas neki istorijski stavovi bukvalno smešni. Setimo se samo da su se neke mogućnosti otvorile posle nekoliko hiljada godina postojanja čovečanstva, da se svet usložnjava iz dana u dan? Koliko se samo moralno relevantnih pitanja otvorilo u samo par poslednjih godina.
 
previse razmisljanja takodje dovodi coveka u depresiju..narocito ako covek previse razmislja o problemima..:think:

u skladu sa
previse svetla zaslepljuje oci
previse zvuka zaglusuje usi

tako i previse razmisljanja sputava um.. zagusuje ga

kod donosenja odluka "u trenutku" nije presudna sama brzina razmiljanja..vec sposobnost da um razdvoji bitne od nebitnih stvari ..kad to odradi obrada bitnih stvari postaje brza.jer se um ne bavi ..zaludnom rabotom..

to je mozda najbolja definicija iskustva:think:

intuicija je podjednako koristan alat koliko i samo razmisljanje jer upravo je intuicija ta koja razdvaja bitne od nebitnih stvari u trenutku:think:
 
previse razmisljanja takodje dovodi coveka u depresiju..narocito ako covek previse razmislja o problemima..:think:

u skladu sa
previse svetla zaslepljuje oci
previse zvuka zaglusuje usi

tako i previse razmisljanja sputava um.. zagusuje ga


kod donosenja odluka "u trenutku" nije presudna sama brzina razmiljanja..vec sposobnost da um razdvoji bitne od nebitnih stvari ..kad to odradi obrada bitnih stvari postaje brza.jer se um ne bavi ..zaludnom rabotom..

to je mozda najbolja definicija iskustva:think:

intuicija je podjednako koristan alat koliko i samo razmisljanje jer upravo je intuicija ta koja razdvaja bitne od nebitnih stvari u trenutku:think:

Nisam siguran da je ovakva analogija ispravna, zbog toga što (mislim da) su mogućnosti mozga neograničene, čak iako nisu, sasvim je sigurno da ga čovek ne koristi koliko bi mogao.
Ova ograničenja u pogledu primljene svetlosti i zvuka, po mom mišljenju su bliža ograničenjima mozga u smislu njegovog zaglušivanja psihoaktivnim supstancama, nego li mislima. Šta znam (:
 
DakleM..uocio sam taj problem ne samo na forumu nego i u onom tzv realnom svetu..kod drugih ljudi pa i kod sebe
problem sa previse razmisljanja i previse analiziranja koje definitivno dovodi do donosenja pogresnih odluka a da ne pominjem koliko takvo ophodjenje coveka zapravo sprecava da deluje onda kada situacija od coveka zahteva da deluje..
stvar je podjednako opasna kao i nerazmisljanje
a previse razmisljanja definitivno dovodi do ..samozbunjivanja i nesigurnosti..mada je to pitanje otvoreno..da li je previse razmisljnaja uzrok ili posledica nesigurnosti u svoje razmisljanje:think:

misim da do toga o cxemu pricxasx dolazi kada onaj koji razmislja
razmislja bez obzira na cilj svog razmisljanja
 
Nisam siguran da je ovakva analogija ispravna, zbog toga što (mislim da) su mogućnosti mozga neograničene, čak iako nisu, sasvim je sigurno da ga čovek ne koristi koliko bi mogao.
Ova ograničenja u pogledu primljene svetlosti i zvuka, po mom mišljenju su bliža ograničenjima mozga u smislu njegovog zaglušivanja psihoaktivnim supstancama, nego li mislima. Šta znam (:
statisticki kazu prosecno inteligentan covek dnevno proizvede oko 80 000 misli..oko 85% od tih misli imaju negativnu konotaciju..tako gledano..za sve dobro i napredno ispada da su odgovorne samo 15% misli:think:

proizilazi ne da je mozak.um neogranicenih mogucnosti ..ako mozda i izgleda da jeste..nego i ovo sto se od uma koristi ne koristi se na pravi nacin..

a koliko ljudi znas iz svoje okoline za koje mozes sa sigurnoscu da kazes da se "opterecuju glupostima"?
 

Back
Top