AKA Pejpal ove godine konačno u Srbiji

xpertbet

Iskusan
Poruka
5.699
Beograd -- Pejpal, najpoznatiji svetski sistem za plaćanje putem Interneta, ove godine dolazi u Srbiju. Time bi internet trgovina u Srbiji trebalo da bude znatno olakšana.

Američka kompanija Ibej, koja je vlasnik Pejpala, prošle godine je bila u pregovorima sa Ministarstvom za telekomunikacije jer je bila veoma zainteresovana da uključi Srbiju u svoj sistem elektronskog plaćanja.

„Njihovi menadžeri su izrazili zabrinutost da naša zakonska regulativa njima neće omogućiti da posluju kao što rade u drugim zemljama“, kaže ministarka Jasna Matić za Novosti i dodaje da je u komunikaciji sa NBS rešen taj problem.

Paprena carina veliki problem
Internet trgovina svuda u svetu, osim u Srbiji, doživljava procvat u vreme ekonomske krize, jer kupcima štedi dosta novca. U Srbiji se plaća carina na robu ukupne vrednosti 20 evra (sa poštanskim troškovima) što ovakvu trgovinu čini besmislenom. Tako bi vas, na primer, knjiga koja na sajtu Ibej košta 100 dolara, u Srbiji nakon plaćanja poštarine, prevoza, carine, špeditera i gomile drugih taksi koštala 290 dolara.
Sigurnost za onlajn plaćanje je najveći problem koji muči većinu firmi u svetu povodom elektronske trgovine, ali se i u našoj zemlji polako rešava. Matićeva kaže da odeljenje MUP koje se bavi tehnološkim kriminalom polako pravi pomake i da se svakodnevno identifikuju različiti slučajevi.

Ministarstvo za telekomunikacije je saopštilo u februaru da je kompanija Ibej najavila da tačan datum početka funkcionisanja Pejpal usluge u Srbiji ove godine zavisi isključivo od dinamike koju ova kompanija odredi u skladu sa svojom poslovnom politikom.

Podsetimo, još u junu prošle godine, ministarka Matić je najavila da će Vlada Srbije do kraja godine uskladiti zakonsku regulativu kako bi građani mogli da plaćaju putem Interneta.

Pejpal je, inače, globalni lider u novčanim transakcijama putem Interneta, koji godišnje obrne oko tri milijardi dolara. Srbija je jedna od retkih zemalja na svetu koja i dalje nema vezu sa tim servisom, koji je najpoznatij sistem plaćanja na internetu.

izvor
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=03&dd=26&nav_id=420349
 
ukratko "lipshi magare na zelenu travu" cela ta spika

da se razumemo ebay+paypal je dobra stvar ali sa svim zulumima shto drzava sprovodi na izvoz uvoz takse binduju preveliki prtljag da pogodnosti internet poslovanja i trgovine + shto ce paypal da u stratu obogalji mogucnosti tih racuna hrvatskoj i josh nekim zemljama

a da je u Srbiji lopovluk na carini to je vec valjda svima jasno

onaj lik shto pricha o knjigama i kako to treba lokalno nije u shini sav, sushtina vecine proizvoda je da su povoljniji online, e sad da nema svih vampira shto chekaju da iscede takse preko pogache narod bi imao neshto od toga, ovako je to "s obale" pricha i nazalost nishta od normalnog funkcionisanja ljudi i roba u srbistanu za dug vremenski period
 
paypal omogucuje i gotovo besplatan transfer novca, sto znaci kad se salje lova iz inostranstva, preskupi western union ispada iz opcije.

dobra vest, vise para za srbiju

tako bar zvuchi zaboravljash cinjenicu da novac ne mozes da poshaljesh drugom fizickom licu

normalno to se moze sa stranim paypal-om ali sa ovim to nece biti opcija tako da ce biti ogranicheno na stavish kintu trgujes a ne stavish kintu shaljesh kintu ili dobijash.
 
A zar ne moze slanje DHl- om necega iz inostranstva?

ne znam za DHI, ako mozes da mi das neki link ili tako nesto.
postoje tri opcije za koje ja znam. preko banke, sa racuna na racun i to uzme puno vremena ali je jeftinije za velike sume a skupo za male posto se placa ista marza. drugi je western union, stigne za 15 minuta ali su marze nenormalne i treca je da ides preko neke nase firme koja isplacuje u beogradu. za tako nesto trebaju tvrda yaya.
 
e ovde bi se mogao ubaciti jedan pasus o ..legalnom softveru i licencama na koje ljudi klicku po navici na "aj agri"
a ti su ugovori takvi da je firma koja pravi softver sa sebe skinula ama bas svaku odgovornost za probleme..
kao npr majkrosoft..ako ti pukne prozor i izgubis podatke..nemas pravni osnov da tuzis majkrosoft zbog loseg proizvoda i da trazis odstetu zbog gubitaka koje si imao jer je prozor puko.. jer si se saglasio sa licencom prilikom ugradnje prozora" u tvoj racunar..s druge strane..ti prozor nisi kupio iako si ga platija 100 jevreja..kupio si samo pravo na koristenje i to mozes da ga koristis samo i iskljucivo na licencom propisan nacin..sto je u neskladu sa mnogim drugim pravnim elementima iz domena trgovine..

kad covek kupi npr elektricnu busilicu niko mu ne zabranjuje da sa nju rasturi i vidi sta ima unutra..stvar je samo sto gubi garanciju tim postupkom..ali to je NJEGOVA busilica i moze da je baci i razbije ako mu se ne svidja ili pokloni nekom ili ili..busilica je presla u njegovo vlasnistvo kupovinom..kao i automobil npr ili svasta nesto..ali za softver..muziku filmove..vaze neka druga pravila i okrecu se ogromne cifre..NICIM ZARADJENE
 
ukratko "lipshi magare na zelenu travu" cela ta spika

da se razumemo ebay+paypal je dobra stvar ali sa svim zulumima shto drzava sprovodi na izvoz uvoz takse binduju preveliki prtljag da pogodnosti internet poslovanja i trgovine + shto ce paypal da u stratu obogalji mogucnosti tih racuna hrvatskoj i josh nekim zemljama

a da je u Srbiji lopovluk na carini to je vec valjda svima jasno

onaj lik shto pricha o knjigama i kako to treba lokalno nije u shini sav, sushtina vecine proizvoda je da su povoljniji online, e sad da nema svih vampira shto chekaju da iscede takse preko pogache narod bi imao neshto od toga, ovako je to "s obale" pricha i nazalost nishta od normalnog funkcionisanja ljudi i roba u srbistanu za dug vremenski period

evo meni izaslo da platim za deo za auto 30 evra vrednosti 55 evra na ime troskova spedicije, carinskog pregleda, carine i pdva....

roka tadic po dzepu pljacka dusu nema
 
ne znam za DHI, ako mozes da mi das neki link ili tako nesto.
postoje tri opcije za koje ja znam. preko banke, sa racuna na racun i to uzme puno vremena ali je jeftinije za velike sume a skupo za male posto se placa ista marza. drugi je western union, stigne za 15 minuta ali su marze nenormalne i treca je da ides preko neke nase firme koja isplacuje u beogradu. za tako nesto trebaju tvrda yaya.

....a sta mislis da odes u Royal/Montreal/Scotia/TD/HSBC/itd. otvoris racun, uzmes dve debit kartice, jednu posaljes u Srbiju, drugu ostavis sebi u Kanadi i kad hoces nekome da posaljes $$$, stavis kintu na racun, a druga osoba ih za nekoliko minuta pokupi na masini/banci u Srbiji ;) a ne kosta te skoro nista, tj. cena jedne transakcije :mrgreen:
 
....a sta mislis da odes u Royal/Montreal/Scotia/TD/HSBC/itd. otvoris racun, uzmes dve debit kartice, jednu posaljes u Srbiju, drugu ostavis sebi u Kanadi i kad hoces nekome da posaljes $$$, stavis kintu na racun, a druga osoba ih za nekoliko minuta pokupi na masini/banci u Srbiji ;) a ne kosta te skoro nista, tj. cena jedne transakcije :mrgreen:

!
a yebote, nikad se ne bih setio.
cena transakcije je oko dolar - dva bez obzira na sumu, to jest maksimum sumu koju automat u srbiji dozvoljava.

odlicna ideja.

thank you man!
 
!
a yebote, nikad se ne bih setio.
cena transakcije je oko dolar - dva bez obzira na sumu, to jest maksimum sumu koju automat u srbiji dozvoljava.

odlicna ideja.

thank you man!


:hvala:

Canada-flag.gif
 
!
a yebote, nikad se ne bih setio.
cena transakcije je oko dolar - dva bez obzira na sumu, to jest maksimum sumu koju automat u srbiji dozvoljava.

odlicna ideja.

thank you man!

e, provjeri ti to jos jednom
ja imam slicnu kombinaciju, ali kad podizem lovu na bankomatu izadje mislim
oko 2,5 evra + postotak...za koji nisam vise sigurna da li je 0,3 ili 3 posto...
sve u svemu, meni to ipak odgovara posto je jedini nacin da naplatim
relativno brzo od klijenata izvana...
 
e, provjeri ti to jos jednom
ja imam slicnu kombinaciju, ali kad podizem lovu na bankomatu izadje mislim
oko 2,5 evra + postotak...za koji nisam vise sigurna da li je 0,3 ili 3 posto...
sve u svemu, meni to ipak odgovara posto je jedini nacin da naplatim
relativno brzo od klijenata izvana...

proverio sam nekoliko puta posto sam dizao pare iz automata kanadskom karticom. bila je provizija od 2-3 dolara, nesto smesno, i nikakav procenat.
i to sam sve dizao po 2-3000 dinara pa kad sam posle pogledao racun, uvek su me isto globili za bilo koju sumu. da sam znao, digo bi maksimum sumu svaki put.
 

Back
Top