Naxos, Grcka

mediterangr

Početnik
Poruka
34
Dragi forumasi,

Ovog leta planiram da odmor provedem na Naksosu. Da li je neko boravio tamo, moze li mi reci svoje utiske o ostrvu i da li je neko mozda pravio izled do obliznjeg Parosa?

Unapred hvala na informacijama!

Pozdrav svima!
 
Sto se tice grckih otoka bio sam na Santoriniu, Mykonosu i Naxosu(Naxos-prosle godine pocetkom 9 mjeseca) i po mom skromnom misljenju Naxos, iako manje razvikan od ostalih otoka, ostavio najdublji trag.
Prvo Naxos je velik otok, nije ga moguce kao npr. Santorini citavog obici u jedan dan. Samo od Chore od Apollonasa ima 50-tak km vijugave ceste (+ jos toliko nazad :)). Druga razlika koju sam vec i naveo Naxos nije toliko razvikan kao ostali cikladski otoci, te je turizam razvijen u uskom krugu oko Chore, Aghie Anne i Aghie Prokopios(cca radijus 10-tak km). Ostalo dio otoka bavi se poljoprivredom, te kao takav pruza dasak stare i neiskvarene Grcke(po mom ukusu). Naxos je za razliku od ostalih navedenih otoka i oko 20-30 % jeftiniji(usluge hotela, jela, renta car-a i sl.- nigdje u zivotu nisam jeo bolje za manje para). A najveci plus otoka je njegova zapadna strana sa predivnim pjescanim plazama, protezu se u duzini od nekih 40-tak kilometara.

Uff mogao bi danima pisati o Naxosu,za sad dosta,za pitanja sam spreman, pa cak i za postavu koje slike s odmora.

ps. eh da planirao sam izlet na obliznji Pharos ali me Naxos toliko odusevio da jednostavno nisam zelio s otoka :P
 
Poslednja izmena:
BladeRunner,

Mnogo hvala na podrobnom ogovoru. I sama sam bila proslog leta na Santoriniju, tako da znam o cemu govoris - po pitanju cena, turisticki "netaknutih" sela i tome slicno :)


Ono sto bih ja tebe zamolila jeste da, ipak, ako nije problem, postavis po koju slicicui to me, prevashodno, zanima sam grad. Naravno, ako si obilazio i seoca po ostrvu, onda i to. Na Netu bas, da budem iskrena, nisam uspevala da pronadjem slike ostrva koje bi zadovoljile moju radoznalost :)

Hvala unapred, a ja cu se vec javljati sa novim pitanjima :)

Hvala najlepse i pozdrav!
 
Mediterangr,

nema na cemu, samo pitaj ja cu rado odgovoriti :). Evo dosao sam sad doma(citav dan curi slagao kuhinju za apartman uff), pa samo da izvucem cd sa slikama i skuzim kako se uploadaju i stavim odmah koju sliku.

Sto se tice obilaska otoka, u 7 dana boravka na Naxosu utukao sam 1100 km u renta car-u i prosao vecinu otoka uzduz i poprijeko :).

Odoh potraziti slike
 
Potpuno fenomenalno! Divne si slike odabrao, hvala ti.

Sto se tice Hore, kakav utisak stices - da li je urbaniji od, npr, Fire, ili je, otprilike, tog ranga? Pitam zato sto je Naksos znatno vece ostrvo od Santorinija, pa mislim da bi mozda i glavni grad mogao biti malo "moderniji". Pretproslog leta bila sam na Rodosu i Kosu. To je vec druga prica po tom pitanju (narocito Rodos)..
 
Georgejune,

Da li si ti mozda, boraveci na Parosu, pravio izlet do Naksosa? zanimala bi me povezanost ta dva ostrva jer bih ja sa Naksosa pravila izlet na Paros. Da li je moguce otici i vratiti se u toku istog dana?

Hvala i pozzz
 
Hm da li je Chora urbanija od Fire??!?Tesko je za oba mjesta reci da su urbana :), ali ono sto sam i u samoj Chora-i i na Naxosu osjetio je vise autenticnosti, zivota i sarma, nego recimo na Santoriniju. Kako si bila na Santoriniju pa to citavo vrijeme usporedjujemo, Naxos je puno manje iskomercijaliziran. U Chora-i tocno osjetis da tamo ljudi zive i da je to centar otoka za razliku od Fire.

Sto se tice izleta na Pharos, ne brini se ima veza i brodova, jednodevnih izleta i sl., mislim da je cijena s izletnickim brodom oko 25 eura po osobi(krece se u 9 ujutro i vraca u 18h).
 
Eh da zaboravio sam, imas i jednodnevne izlete na Mykonos, kao i na neke slabije naseljene obliznje otoke, kao i ribarske izlete(ulov se baca na grill :) na samom brodu). Naravno postoje i jednodnevni izleti koji kombiniraju nekoliko otoka(ponavljam planirao sam izlet na Pharos ali me Naxos toliko odusevio da mi se nije dalo s otoka).

Mediterangr da li si vec nasla smjestaj i koje mjesto na otoku???
 
Pa, to su divne vesti! Inace, obozavam da pravim izlete i da sto veci broj grckih ostrva vidim (imam fobiju da u toku svog zivota necu moci sve da ih obidjem :)) ), a, sa druge strane, izuzetno detaljno "obradjujem" ostrvo na kome odsedam, tako da se moje letovanje pretvara u izuzetno naporan i sadrzajan "projekat" :))

Sto se tice smestaja, planiram ga preko jedne agencije ovde, iz Beograda. Hotel je skroman (Spinx, 2*+), ali se nalazi u centru Hore, tako da mi je to pun pogodak. Ne znam, mozda poznajes hotel, mozda si ga video? Aranzman je napravljen tako da su prva i poslednje dve noci na Santoriniju (taman da ga obnovim :)), a ostali broj dana (9) je, naravno, na Naksosu.

Moram ti reci da, zaista, vrlo konkretno i lepo pises i snabdevas sve nas informacijama :)
 
Hotel Sphinx- hm mislim da sam prosao kraj njega, cini mi se da ima veliki plavi natpis iznad ulaza, u samom centru Chore. Sto se tice aranzmana, mi smo imali 2 dana Santorinija-Camari(taman da se sjetimo ljeta 2008 :)), a ostalih 7 dana Naxos. Let je bio Ljubljana(Brnik)- Santorini, i onda brodom Santorini- Naxos cca 2 sata i 15 minuta(svakodnevna linija- mislim da je rijec o bluestar ferrys). Eh da, da ne bi napravila istu gresku kao i mi. Iako su karte podijeljene po kategorijama, ekonomska oko 15 eura po osobi u jednom smjeru, tako da nisam imao pristup avionskim sjedalima i kimatiziranom prostoru u biznis klasi. Stoga sam odlucio sjediti na palubi i bilo je uzasno, ma pakleno vruce i proklinjao sam sto nisam uzeo biznis kartu. Da bi na povratku shvatio da i za ekonomsku klasu postoje klimatizirani prostori s caffe barom, restoranom i slasticarnom, eh da sam to bar znao a putu za Naxos-ne bi me paluba vidjela :). Cim ostavis kofere u garazi broda, uzmi prvi ulaz s krme broda i naci ces se direktno u klimatiziranom restoranu(a nas su oni stjuarti ili kako se vec zovu sto gledaju karte na svakom katu poslali na palubu).

Osobno sam bio smjesten u Aghia Anni u malom hotelu s nekih 20-tak soba 2 metra od plaze :). a nedaleko je , kojih 100 metara i slavna Plaka beach.
 
Hvala, BladeRunner!

Svakako da dobro dodju te informacije. Vidim da je vas aranzman, zapravo, slican nasem - Naksos i "podsecanje" - divno! Ja mu se bas radujem. Sto se tice brodskih karata, nama to obezbedjuje agencija, tako da sta oni kupe - kupili su :) Ipak, nekako cu se, nadam se, snaci za zatvoreni i klimatizovani prostor :)

Kazu da da je plaza St. George veoma blizu centru? A nas hotel jeste sa velikim plavim natpisom :)
 
Ako se ne varam od Sphinx hotela nema vise od 200 metara do plaze St.George, a do centra grada, do rive ima 5 minuta sporog hoda. I nama su brodske karte bile unutar aranzmana, te nas je na svakom otoku cekao prijevoz do hotela i lokalni predstavnik agencije :).

St.George je ajmo reci jedina plaza u Chori, ali nedaleko od Chore se nalaze Aghia Prokopios i Aghia Anna, te po meni najljepsa plaza Plaka(i najduza, juzno od mjesta Aghia Anna, sve na 5 min autom od Chore).

Najbolja stvar je ta da mozete ici na uredjene plaze ispred hotela, restorana i caffe barova(postoje lezaljke i suncobrani za iznajmiti-paket 5 eura dan). Ili nastavite cestom od Aghia Anne pa juzno uz samu plazu Plaku(cesta nije asfaltirana, al je u pitanju jako dobar makadam i to dosta prometan) i gdje god vam se svidi, parkirate, predjete preko dine i imate svoju privatnu plazu i to najcesce samo za sebe.
 

Back
Top