Srebrni novac

bokiruma

Zainteresovan član
Poruka
334
U ovoj temo mozete postavljati i vase postove o srebrnom novcu sa slikama i obajsnjenjima, tj. sto podrazumeva odrzavanje srebrnog novca, ciscenje ali bez ostecenja.

Srebrnjaci su verovatno najstariji oblik kovanog novca u pisanoj istoriji. Srebro je korišteno kao metal za kovanice jos od vremena Grka. Njihovo srebro "drahme" su bile popularni oblici novca.

Mnogi činioci utiču na vrednost osrebrnog novca , kao što je retkost, potražnja, stanje i broj originalno iskovanih kovanica. Srebrnjaci poznati kod kolekcionara su "denar" i "Miliarense".

Osim srebrnog kolekcionarskog novca, postoje i srebrni Falsifikati koji su popularni među ljudima koji žele bore protiv inflacije valute ili prave vrednost. Srebrna kovanica je međunarodni simbol valute KSAG po ISO 4217.

Pre 1797, britanska novčana jedinica koristi koje se od srebra, a drevni Persijanci koristili srebrnjake jos od 612-330 p.n.e.:lol::klap::hvala:
 
Pa da krenem sa postavljanjem slika mojih omiljenih srebrnjaka:

1 pengo 1939. Madjarski srebrnjak.

1 mark 1875. Nemacki carski srebrnjak.

10 dinara 1931. Jugoslovenski kraljevski srebrnjak.

2 mark 1939. Nemski srebrnjak.

2 dinara 1879. srpski knjazevski srebrnjak.

1 gulden 1931. holandski srebrnjak.

500 lei 1944. rumunski kraljevski srebrnjak.

3 kreuzer 1698. Austrijski carski srebrnjak.

1 dollar 1926. Amesricki srebrnjak.
 
Evo i slika.
 

Prilozi

  • pengo.jpg
    pengo.jpg
    10,1 KB · Pregleda: 27
  • marka.jpg
    marka.jpg
    22,8 KB · Pregleda: 27
  • 10 dinara.jpg
    10 dinara.jpg
    24,3 KB · Pregleda: 34
  • marka2.jpg
    marka2.jpg
    41,1 KB · Pregleda: 30
  • dinar2.jpg
    dinar2.jpg
    24,7 KB · Pregleda: 48
nisam ni ja mislio da prodajem, lepo sam naveo mozda cu pogresiti u proceni na trzistu, ovo su navedeni primerci koji su mi omiljeni od srebrnjaka u kolekciji, slike su sa neke sa neta a ubrzo cu staviti originale, za dolar i za gulden. a dva dinara su veoma lepo ocuvani sto se moze videti na slici
 
da lepa kovanica, ali je sigurno radjena kao jubilarna kovanica.

Da, naravno. Kao komemorativna u proof tehnici (polirana ploča)

* Takvi komadi (proof) su obično u svojim zašitnim kapsulama, iz kojih treba izbegavati da se vade kovanice. U slučaju vađenja držati ih za obod (nikako za aver. i rev.) jer dolazi do ostavljanja otisaka koji opet dovode do toga da se mora čistiti. Ali postoje za te prilike i pamučne rukavice koje se koriste.
 
al ga ti nagari...čovek pita onako, ne da ti kupi...citav lot oko 25e max

Ako tako cenis i svoje srebrnjake, rado cu da ih pazarim... Samo ovaj dolar iz 1926 vredi minimum toliko, a zavisno od stanja moguce i vise od toga.

EDIT:
Izvinjavam se, nisam primetio datum posta, eh stara dobra vremena....
 
Poslednja izmena:
Po meni najlepša kovanica od "komšija preko bare", iako u originalu (5 cents) nije radjena u srebru već copper-nickel.
2001. je izdata u srebru (PROOF) sa nominalom 1 dollar.

rsv30h.jpg
25fhrnq.jpg

Ovaj novci, 5 centia indijancem i bizonom ima i jedan varietet sa greskom. Naime bizon ima samo 3 - tri noge. Poznato ih je jako malo i vrednos im je basnoslovna. Naravno kada je original, posto su mnogi "snalazljivi":per: numizmaticari na obicnom novcicu skidali jednu nogu bizonu. Valjda su culi da je supa od bizonovih kostiju jako ukusna;).
Ja imam jedan obican u ne bas super stanju, recimo VF iliVF- i menjao bih ga za 10 din iz 1931 pariski kov, ili 50 para iz 1912.
 

Back
Top