Kupujem stan na kredit banke-pomagajte ljudi sa savetima

ma.sta sad

Početnik
Poruka
33
Dragi moji forumaši. Nedavno smo suprug i ja odlučili da kupimo stan uz pomoć kredita banke.I tada počinju naše muke. Naime , morali smo da zatvorimo račune u bankama u kojima smo do sada bili jer banka koju smo izabrali ima uslov da moraš da usmeriš primanje plate preko njih. I kada smo zatvorili račune poplaćali gašenja svih kartica koje smo do sada imali ( a verujte mi samo to nas je već prilično koštalo) krećemo u potragu za stanom. I sada smo izabrali stan koji je u izgradnji (što znači da nije uknjižen) ali nam investitor daje sve papire koji dokazuju da ima urednu građevinsku dozvolu , dozvolu za izgradnju zgrade , plaćen porez u APR i sl.........E , sada pitam ja vas odakle da krenemo kako bismo proverili sve te papire koje smo dobili i na taj način se i sami uverili u ispravnost istih. On nas ubeđuje kako su svi papiri čisti i da je neko u toj zgradi već kupio stan na kredit što bi značilo da su papiri OK. MOLIM VAS ZA SAVET ILI JOŠ BOLJE VAŠA ISKUSTVA (ako ih imate ) u vezi sa kupovinom stana na kredit banke. MOLIM VAS ZA POMOĆ ŠTO PRE....:dash::rumenko:
 
ma:
Dragi moji forumaši. Nedavno smo suprug i ja odlučili da kupimo stan uz pomoć kredita banke.I tada počinju naše muke. Naime , morali smo da zatvorimo račune u bankama u kojima smo do sada bili jer banka koju smo izabrali ima uslov da moraš da usmeriš primanje plate preko njih. I kada smo zatvorili račune poplaćali gašenja svih kartica koje smo do sada imali ( a verujte mi samo to nas je već prilično koštalo) krećemo u potragu za stanom. I sada smo izabrali stan koji je u izgradnji (što znači da nije uknjižen) ali nam investitor daje sve papire koji dokazuju da ima urednu građevinsku dozvolu , dozvolu za izgradnju zgrade , plaćen porez u APR i sl.........E , sada pitam ja vas odakle da krenemo kako bismo proverili sve te papire koje smo dobili i na taj način se i sami uverili u ispravnost istih. On nas ubeđuje kako su svi papiri čisti i da je neko u toj zgradi već kupio stan na kredit što bi značilo da su papiri OK. MOLIM VAS ZA SAVET ILI JOŠ BOLJE VAŠA ISKUSTVA (ako ih imate ) u vezi sa kupovinom stana na kredit banke. MOLIM VAS ZA POMOĆ ŠTO PRE....:dash::rumenko:

Evo ja cu da ti pomognem, zavrsila sam celu tu golgotu pre oko mesec dana.
Najbolje ti je da pocnes od toga sto ces svu dokumentaciju koju ti daje investitor odneses u banku. Oni ce ti na licu mesta pregledati dokumenta i reci ti ukoliko nesto fali. U mom slucaju, recimo, uz sve to sto si navela - dakle gradjevinska dozvola, uverenje o prijemu dokumentacije, treba ti jos i vlasnicki list za zemljiste, tj. uverenje da investitor ima pravo koriscenja na zemljistu, a to jeste jedan deo vl.lista - svo zemljiste u R.Srbiji vlasnistvo je R.Srbije, a investitor mora da ima pravo koriscenja na parceli na kojoj gradi, i imaj u vidu da vl.list ne sme da bude stariji od 5 dana na dan predavanja dokumentacije u banci. Meni su jos u banci trazili i saglasnost supruge za prodaju, ukoliko je investitor ozenjenj trebace ti i to, ako ima pravnog zastupnika, tj. nekog advokata koji umesto njega odradjuje ceo posao, onda ti treba i overeno punomocje pravnog zastupnika, i da, last but not the least, uverenje da nije izdata upotrebna dozvola, a to ti je vazno jer kada kasnije budes upisivala hipoteku na stan, zemljisno knjizni sud trazi i to uverenja - nakon izdavanja upotrebne dozvole nema vise upisivanja hipoteke, vec se ceka uknjizenje zgrade, pa uknjizenje stana, i tek onda moze da se stavi hipoteka.

E, kad prikupis sve ovo gorenavedeno, sto ce te kostati nevidjeno vremena i zivaca jer se u bg recimo za vl. list ceka u proseku 3 nedelje, a to ti je osnovni dokument (pri tom moras voditi racuna o datumu, jer na salteru umeju da stave neki levi datum, onda moras da intervenises da ti upisu svez datum, odnosno datum kada podizes vl.list jer ti treba za banku, i nemoj da te slucajno otkace pricom kako to njih bas briga jer vl.vazi 6 meseci, moras da insistiras, a ako nece da ti izadju u susret moraces kod njihovog sefa, to je izvesni g. Benovic, da mu objasnis o cemu je rec i onda on intervenise bez problema - doduse ako kupujes preko agencije obaveza je agenta prodaje da sve to uradi umesto tebe i nemoj da te slucajno zavlace, zato ti uzimaju 3% od kupoprodajne cene a ne da bi sedeli na dupetu dok ti sve zavrsavas:evil:)...onda podnosis u banku, oni ti formiraju predmet. Sledeci korak je angazovanje sudskog procenitelja ovlascenog od banke (ta stavka kosta u proseku 100e) koji ti radi procenu gradjevinske i trzisne vrednosti stana, izlazi na lice mesta, utvrdjuje stepen zavrsenosti objekta itd. Kada i to obavis, odlazis opet u banku, predajes procenu sudskog procenitelja (jedna fascikla koja sadrzi oko 7, 8 strana detaljnog opisa stana i objekta, slike i njegove komentare), i ako banka proceni da je sve u redu, daju ti zalozne izjave i pratece pismo-molbu za sud, za upis hipoteke. U sud nosis opet gradjevinsku dozvolu, uverenje o prijemu dokumentacije, uverenje da nije izdata upotrebna, zaloznu izjavu i to pismo od banke (najbolje da ti ga urade na memorandumu banke posto ima vecu tezinu za sud). Upis hipoteke se u principu ceka 3 do 5 dana. Kad ti upisu hipoteku izdaju ti uverenje o upisanoj hipoteci koje nosis u banku i tada se radi isplata.

Imaj u vidu da sve ovo sto sam napisala vazi za obican stambeni kredit po komercijalnim uslovima - za subvencionisani je potrebno da prikupis (bar kako sam nacula) i odredjenu dodatnu dokumentaciju za nacionalnu korporaciju...ali oko toga ne mogu da ti pomognem posto ja nisam isla na subvenciju. I imaj u vidu da ces u celoj proceduri imati troskove od oko 1000e, ne racunajuci procenat koji dajes agenciji, ukoliko je imas (naknada banke, razne takse, sudski procenitelj....)

PUNO SRECE I STRPLJENJA!
Veruj mi, trebace ti ;)
 
Poslednja izmena:
Draga Gospodjice14 , i mi uzimamo komercijalni kredit. Reci mi samo da li si u u ovih 1000 evra dodatnih troškova računala troškove obrade kredita i razne takse za overu predugovora i ugovora , sudskog procenitelja i sl. Na tu cenu se dodaje još otprilike 1 500 eura za premiju osiguranja u NKSOK + oko 600 eura za kursnu razliku u banci jer ti oni računaju kredit po nabavnoj ceni eura a uplaćuju po prodajnoj ceni. I kaži mi molim te u kojoj banci si uzela kredit? Mi smo se odlučili za Societe Generale Bank jer kada smo obišli sve banke došli smo do zaključka da su oni najrealniji bez onih lažnih priča da sve može a u praksi nije baš tako. HVALA TI ZA OVU DETALJNU PROCEDURU.....Stvarno si mi pomogla jer zaista nisam znala odakle da krenem sa papirima. Bili smo u totalnoj konfuziji.
 
ma:
Draga Gospodjice14 , i mi uzimamo komercijalni kredit. Reci mi samo da li si u u ovih 1000 evra dodatnih troškova računala troškove obrade kredita i razne takse za overu predugovora i ugovora , sudskog procenitelja i sl. Na tu cenu se dodaje još otprilike 1 500 eura za premiju osiguranja u NKSOK + oko 600 eura za kursnu razliku u banci jer ti oni računaju kredit po nabavnoj ceni eura a uplaćuju po prodajnoj ceni. I kaži mi molim te u kojoj banci si uzela kredit? Mi smo se odlučili za Societe Generale Bank jer kada smo obišli sve banke došli smo do zaključka da su oni najrealniji bez onih lažnih priča da sve može a u praksi nije baš tako. HVALA TI ZA OVU DETALJNU PROCEDURU.....Stvarno si mi pomogla jer zaista nisam znala odakle da krenem sa papirima. Bili smo u totalnoj konfuziji.

Najpre, nema na cemu :D
Znam dobro kroz sta prolazite ;)
Meni je okvirno izaslo hiljadu, probacu sad da ti tacno kazem (kako covek brzo zaboravlja muke kroz koje je prosao): znaci naknada banke (za obradu zahteva) iznosila je 292e, hipoteka - zavisi od vrednosti stana, krece se od 3-4 do 18000 din, troskovi izlaska sudskog procenitelja od 70 do 120 evra - banka treba da ti da spisak njenih procenitelja, pa ih onda zovi redom i vidi koji je najpovoljniji (obicno ih ima 6-7 na spisku), kursna razlika je meni bila oko 300 evra, a i za to moras da postignes dzentlmenski sporazum sa bankom, jer po pravilu cela transakcija treba da se obavi u banci, pa i menjanje dinara u evre, ali banke u principu izlaze u susret klijentima i omogucavaju im da to obave u menjacnici jer je razlika izmedju srednjeg i prodajnog kursa u banci i u menjacnici nebo i zemlja....e da, overa kupoprodajnog ugovora u sudu do 28000 din, i ako ti se isplata vrsi posle 10.tog u mesecu placas banci interkalarnu kamatu (pre 10tog prva rata kredita stize ti 30tog istog meseca, a posle desetog prva rata je 30tog sledeceg meseca, i banka naplacuje period cekanja - pa ti vidi). Zato gledaj da isplatu nekako ukalkulises pre 10tog, da ne bi platila tu interkalarnu kamatu koja je u mojoj banci, u najgorem slucaju iznosila 180e, ako ti isplata bude bas 11tog....svaki kasniji datum smanjuje iznos.
 
Ja sam isto uzela stambeni kredit subvencionirani, preko Komercijalne banke, necu da pricam o trudu i zivcima ali mi se nekako najvise isplatilo. Prvo sam isla preko Societe tamo mi je rata bila veca, doduse nudili su fiksnu kamatu, ali smo pored osiguranje nekretnine koj agodisenje kosta oko 80eura morali i zivotno da se osiguramo a to je nesto vise od 200eura. Proslo je pune dve godine i jos uvek nam u Komercijalnoj nisu ni spustili ni podigli ratu. ja sam, ako tako moze da se kaze zadovoljna jer smo sve vrlo brzo odradili.
 
ma:
Dragi moji forumaši. Nedavno smo suprug i ja odlučili da kupimo stan uz pomoć kredita banke.I tada počinju naše muke. Naime , morali smo da zatvorimo račune u bankama u kojima smo do sada bili jer banka koju smo izabrali ima uslov da moraš da usmeriš primanje plate preko njih. I kada smo zatvorili račune poplaćali gašenja svih kartica koje smo do sada imali ( a verujte mi samo to nas je već prilično koštalo) krećemo u potragu za stanom. I sada smo izabrali stan koji je u izgradnji (što znači da nije uknjižen) ali nam investitor daje sve papire koji dokazuju da ima urednu građevinsku dozvolu , dozvolu za izgradnju zgrade , plaćen porez u APR i sl.........E , sada pitam ja vas odakle da krenemo kako bismo proverili sve te papire koje smo dobili i na taj način se i sami uverili u ispravnost istih. On nas ubeđuje kako su svi papiri čisti i da je neko u toj zgradi već kupio stan na kredit što bi značilo da su papiri OK. MOLIM VAS ZA SAVET ILI JOŠ BOLJE VAŠA ISKUSTVA (ako ih imate ) u vezi sa kupovinom stana na kredit banke. MOLIM VAS ZA POMOĆ ŠTO PRE....:dash::rumenko:
zatvaranje svih racuna i kartica ti trazi svaka banka, kad kod njih uzimas kredit, uglavnom traze i da prebacis tekuci kod njih i to su sasvim normalne stvari...odmah po dobijanju kredita ti mozes ponovo dobiti kartice...
papire ce proveriti advokat banke i advokat agencije, ako stan kupujete preko njih, ili cak tvoj advokat, ako ga imas...sve u svemu, ne brini, banka ti nece dati pare ni u ludilu, ako papiri nisu ok..takodje, trebalo bi da u predugovor stavite da se u slucaju neregularnosti papira kapara vama vraca dvostruko..pitajte kod koje je banke "taj neko" vec kupio stan na kredit, pa je onda lakse da aplicirate tamo, ako vam uslovi odgovaraju..kod koje banke ste hteli da uzmete kredit, ako nije tajna?
 
Kad poredis uslove u bankama, trazi da ti izracunaju ukupnu cifru koju ces vratiti jer je to otprilike najbolja slika o kamatama i slicnim konfuznim stvarima.

da, ovo je jako bitno.

ne znam da li sam propustio pri citanju i da li je neko vec napisao:
obavezno se raspitaj da li banka obracunava evre po srednjem kursu nbs-a ili po svom.
primer:
u trenutku kada sam ja uzimao kredit, jedna banka je imala nizu kamatu od banke za koju sam smatrao da je u tom trenutku globalno najpovoljnija.
ispricaju mi sve 'pogodnosti' i onda ih pitam po kom kursu se obracunava dinarska rata - tu se malo zagrcnula pa tisim tonom kaze 'po njihovom' i na pitanje koliki je kurs tog dana kod njih (imao sam kod sebe, provere radi zapisan srednji kurs nbs-a) i kad mi je rekla ispiostavilo se da je njihova dinarska rata nepovoljnija od banke u kojoj je kamata za pola% visha.

mada...sada nam je svima veci problem kurs od kamate...
 

Back
Top