Taoizam

Da ali ne u smislu budističkog umrtvljenja.Buda hoće da se odveže jer pati i u želji vidi najveći problem.Isus se svesno vezuje i posvećuje onome što voli,Isusu je i patnja radost jer pati zbog onoga što voli Buda ne želi da pati,niti da ima bilo kakve emocije jer zna da je sa emocijama i patnja neminovna a on baš to želi da iskoreni iz svog bića.
Buda saoseća Isus sastradava sa onim što voli.Razlika je drastična.
Obojica su vođena saosećajnom ljubavi-među njima nema razlike! Isus je rani Budiša bio...;)

Ono šta treba u smirenju i vraćanju ništavilu (nirvani) uhvatiti kao sjajnu paučinastu nit najveće mudrosti je intuitivno viđenje čistog aktivnog duha našeg bića koje je zaglušeno
razumom i emocijama,te maštarijama i suludim željama...

No precemkena je ta mudrost!
Dok se Indija i Kina nisu okrenule racionalnom znanju i veštinama telesno-motoričkim,tavorile su u bedi i nemaštini...
Nema velike koristi od produhovljenja-valja shvatiti da je naš duh primitivan deo našeg bića koji prethodi našoj svesti!
A od toga možemo samo saznati od čega potićemo,odakle mi vde,šta nam je to život i dobiti eventualno (ako se pomučimo!) odgovore na
fundamentalna pitanja.
Međutim,na pitanje čemu stremimo,možemo dati racionalni odgovor,a iz duha ne možemo! Mada bi trebalo jer naš duh sadrži odgovore (poput kvanta) i o prošlim i o
budućim stanjima!
Nisam opširan,ali evo vam dobre teme za razmišljanje...
Lično,ne zanemarujem ni jedan aspekt sopstvenog bića!A i zašto bih-to je moje!
 
Knjiga Dao, prema kazivanju velikog učitelja Po Jang Lao Tan, predstavlja biser duhovnog razvoja svakog ko se nalazi na putu u Kraljevstvo Magije. Više je poznata pod naslovom Tao Te Đing, a njen autor kao Lao Ce.

Doslovno bi se naziv preveo kao Knjiga o Putu i Njegovoj Moći. Ovo remek delo duhovne kulture je, prema predanju, sastavio Lao Ce u VI veku pre nove ere. Najstariji raspoloživi primerak potiče iz vremena između 206. i 195. godine pre nove ere. Dao De Đing, koji je po tradicionalnom verovanju Lao Ce preneo čuvaru Jin Sju, pre nego što je iščezao na zapadu, sastoji se od 81 kratkog poglavlja, od kojih prvih 37 čine Knjigu o Putu (Dao), a ostalih 44 Knjigu o Moći (De). Knjiga je sastavljena od 5000 znakova kineskog pisma, pa se zbog toga u Kini često naziva Tekstom od 5000 znakova.

Taoizam, učenje koje je tradicionalno osnovao Lao Ce, imao je odlučujući uticaj na kinesku filozofiju. Ipak, konfučijanski učenjaci Dao De Đing nisu smatrali klasičnim delom sve do njegove kanonizacije, 666. godine nove ere, za vreme vladavine cara Kao Cunga, koji je Lao Cea proglasio za “vrhovnog gospodara najdublje misterije”.

Knjiga je prvobitno nosila naziv Lao Ce. Naslov Dao De Đing dobila je tek kasnije od jednog cara iz dinastije Han. Oznakom Đing (klasik) delo je po svom rangu izjednačeno sa konfučijanskim klasicima.

Danas, uz Dao De Đing, postoji preko pedeset komentara koji delo interpretiraju sa najrazličitijih aspekata. Na Dao De Đing se ne pozivaju samo predstavnici taoističkih škola, već i predstavnici škole Jin-Janga, Jin-Jang Đia, sledbenici škole Ji-Đinga i nebrojeni zapadnjački mistici. Knjiga Dao, koja je uključena u kodeks Svetih Knjiga Zag Nehar, lišena je svih pratećih tekstova i tumačenja. Ona prenosi čist izvorni tekst.

Sadržaj Dao de đinga nije jednoobrazan. Pored čisto taoističkih razmišljanja, mogu se naći i misli drugih filozofskih učenja. Filosofija Dao De Đinga kristališe se u pojmovima Daoa, odnosno Puta, i Dea, odnosno vrline, moći ili snage. Ostale centralne predstave odnose se na nenamerno, ili neprijanjajuće delanje (vu-vei) i na povratak svih stvari njihovim korenima (fu).

U Dao De Đingu, Dao se tumači kao sveobuhvatni konačni princip koji je postojao pre Neba i Zemlje. On se ne može označiti, niti opisati. On je majka svih stvari. On sve stvara, a ipak ne de-la. Njegova snaga (de) upravo je ono što pojavne stvari dobijaju od Daoa i ta ih snaga čini onim što jesu. Dao u kineskom jeziku je identičan reči Nakšir u sumerskom jeziku i nosi istu odnosnost.

Da bi se postiglo jedinstvo sa Daoom, dakle sa Nakšir, što inače predstavlja cilj svakog maga, “sveti čovek” mora u sebi ostvariti, svim bićima svojstven, zakon povratka korenima (fu), odnosno Neharu po sumerskoj tradiciji. Taj će cilj postići tako što će usvojiti prazninu (vu) i jednostavnost (pu) Daoa i postupati shodno pravilima ne-namernog delanja (vu-vei). Ovo poslednje, u Dao De Đingu, odlikuje svetog čoveka čije vrline u Knjizi o Putu i Njegovoj Moći zauzimaju priličan deo. Sveti čovek se trudi da što je moguće manje narušava prirodni tok stvari. On tradicionalnim vrlinama ispravnosti (ji) i čovečnosti (žen) ne pridaje nikakav značaj. On pokušava da redukuje svoje želje i pohlepu, pri čemu objektima pohlepe umanjuje vrednost. Tada u čovekovom srcu neće biti pometnje i moći će da se postigne jednostavnost (pu).

Metafizika Dao De Đinga građena je na osnovu intuicije koja se ne može ukalupiti ni u kakve statične ili usko definisane koncepte. Lao Ce ju je uz puno muke nazvao Dao. Još od samog početka je ispravno prevođenje ove reči bio povod za mnoge nesuglasice. Bog, Put, Smisao, Reč, Logos - ovo su samo neki od predloženih prevoda, dok je veći broj prevodilaca jednostavno uveo reč Tao u evropske jezike... ne prevodeći je. Zapravo, tačan prevod ne znači mnogo, obzirom da je ovaj pojam i za samog Lao Cea predstavljao simbol za izražavanje neizrecivog.

Dao je po svom karakteru neodređen. On označava ono što je bezimeno. Dao ne predstavlja samo nepromenljivu jednost što počiva skrivena iza promenljivih obrazaca Jina i Janga, koji stvaraju materijalni svet, i on je istovremeno i Put ili stanje u kojem je sva promena bespredmetna, i gde je nedelovanje (vu-vei) suština postojanja. Sveti čovek koji je iskusio Dao, ostvaruje sva svoja dela bez namere i želja. Volja i dovršenje stvari su jedno te isto. Pojavni svet se stvara uzajamnom igrom Jina i Janga, Tame i Svetlosti, ženskog i muškog principa.

Dao je mreža vremena i promena koja čini suštinu života. Prihvatiti Dao, praktikovati put nedelanja, znači sposobnost prilagođavanja toku promena, bez namere da se borite sa virovima promene, već da, instinktivno opažajući suptilne tokove, koji se kriju ispod površine događaja, uskladite svoja sopstvena dela sa njima. Sveti čovek Daoa istrajava pomoću sile univerzuma koja ga podržava noseći ga nevidljivim strujama, bez ulaganja bilo kakvog vidljivog napora. On ne ulazi u sukob sa univerzumom i nije sve vreme okupiran često osujećenom akcijom. On ne troši svoju snagu, a postiže svoje ciljeve. On izražava svoju istinsku volju prolazeći kroz vrtloge vremena i prostora. Svest o tim strujama nalazi svoj odraz u različitim aspektima života: počev od vešto uzgajanih vrtova, koji prianjaju uz prirodne živopisne obrasce zemlje, preko buđenja zmaja koji uspavan leži u tami unutrašnjeg bića, sve do tanane i često ponavljane seksualne igre koju simbolizuju Jin i Jang, u kojoj svaki ljubavnik potpomaže jedinstvo čoveka i Daoa. Malo je drugih učenja koje se tako duboko uklapaju u svakodnevni život ljudi. Dao ne samo da prožima predmete, događaje i sudbine, već i ljudsko telo. Pogled na univerzum uključuje kompleksan sistem energija koje protiču kroz telo, nalik na struju eterične krvi. Dao čoveka se zasniva na usklađivanju mikrokosmičkih energija sa energijama univerzuma.

Besmrtnost je bila jedan od ciljeva negovanja tih suptilnih energetskih kanala i upravo su u toj oblasti prakse taoističke joge i alhemije postale značajne. Mimo mnogih medicinskih recepata, često baziranih na upotrebi zlata ili žive, iscrpno datih u knjigama kakvi su rani spisi o medicinskim supstancama - Pen Cao Čing (200. godine p.n.e.), Ko Hungova, Pao Pu Cu - postoji duga tradicija psihosomatskih vežbi i praksi čiji je cilj postizanje besmrtnosti.

Mnogo bliža praksama indijske tantričke joge jeste upotreba seksualnih energija u cilju stimulisanja, cirkulisanja i profinjavanja unutrašnjih energetskih obrazaca. Taj oblik samouzgajanja se zasniva na međusobnoj razmeni energija Jina i Janga tokom seksualnog odnosa, pri čemu muškarac i žena mogu jedno drugom pomoći u nadopunjavanju međusobnih nedostataka Jin ili Jang energije. Normalno seksualno oslobađanje semena može biti zaustavljeno, i tokom tog sprečavanja semena da sledi svoj uobičajeni tok seksualnog zadovoljstva i oplođenja, koristi se oslobođena energija da upali unutrašnju vatru koja, u saradnji sa različitim tehnikama disanja, uzrokuje cirkulisanje energije kroz eterične kanale. Ti kanali se mogu kontrolisati pomoću tehnika vizualizacije. U velikoj meri, po ugledu na praksu tantrizma, vežbama stimulacije Kundalini, koja se uzdiže različitim čakrama duž kičmenog stuba, u taoističkoj praksi se prolaze različite “kapije”, i uspostavlja sekundarna cirkulacija, koja aktivira “šupljinu duha” u mozgu, nakon čega dolazi do prosvetljenja, preobražaja bića i “rođenja” besmrtnika, zvanog Hsien.

Čitajte Knjigu Dhao, uvek iznova. Čitajte je uvek, u celini, ili tamo gde se knjiga otvori. Ni hiljadu puta pročitana knjiga neće vam otkriti Dao, ali posle svakog čitanja, makar samo jedne strofe, samo jednog stiha, neizmerno ćete biti bliži Daou.
 
„U taoizmu nema reinkarnacije odnosno ponovnog rođenja. Taoisti su skoncentrisani na život sadašnjice. Iako telo umire to umire čovekov simbol.“

8.Čije se ponašanje uskladi s Taom, postaje jedno s Taom., Lao Ce, Tao te King - 5, 8,

Untitled.jpg
 
„U taoizmu nema reinkarnacije odnosno ponovnog rođenja. Taoisti su skoncentrisani na život sadašnjice. Iako telo umire to umire čovekov simbol.“

zapravo, mislim da nisam našao da se to pominje u Tao Te Chingu, ali našao sam ovo:

“Čak je i nebo nesklono nekim ljudima.
No tko zna zašto?
To i mudrac smatra teškim pitanjem.“

Lao Ce

...

ako neko zna bolje, neka me slobodno ispravi.
 
koliko sam shvatio, pominje se mogućnost besmrtnosti.

ali, ako su neki neki taoisti govorili da je život oteklina, a da smrt treba shvatiti kao provaljivanje otekline... što bi se onda neko trudio da postane besmrtan :)

eto, to su neka pitanja koja me ponekad malo zbunjuju...

PUT I CILJ

Ostvari stanje krajnje praznine,
ostvari stanje potpunog mira,
stanje iz kojeg se sve stvari oblikuju,
stanje u koje se sve stvari vraćaju.
One rastu i napreduju u svijetu,
a zatim se vraćaju praizvoru.

Povratak i praizvor znači mir,
znači vratiti se svojoj vječnoj sudbini.
Preuzeti svoju vječnu sudbinu znači prosvjetljenje.
Tko ne zna svoju vječnu sudbinu boravi u mraku.
Prosvjetljenje znači razumijevanje,
razumjevanje znači velikodušnost,
velikodušnost znači sveprisutnost,
sveprisutnost znači živjeti u skladu s prirodom.
Biti u skladu s prirodom znači biti u skladu s Taom.
Biti u skladu s Taom znači besmrtnost.
Za takvog nema više patnje.

Lao Ce
 
Čitajte Knjigu Dhao, uvek iznova. Čitajte je uvek, u celini, ili tamo gde se knjiga otvori. Ni hiljadu puta pročitana knjiga neće vam otkriti Dao, ali posle svakog čitanja, makar samo jedne strofe, samo jednog stiha, neizmerno ćete biti bliži Daou.

Mislim da sam pročitao da Taoisti valjda misle da Lao Ceovu knjigu samo posvećenici i sledbenici Taoa razumeju.

Ne znam, možda.

Možda je najbolje direktno čitati tu knjigu, učenje Lao Cea, bez preteranog čitanja drugih komentara.
 
„P’u-jian, poznat kao učitelj iz Nan-č’ijana (umro 830), rekao je svome učeniku: „Tao se ne može razvrstati ni kao znanje ni kao neznanje. Znanje je iluzorna svest, a neznanje slepa nesvesnost. Ako odista shvatite nesumnjivi Tao, on je kao nepregledno prostranstvo praznine, te kako se u nj mogu sabiti razlike između ispravnog i pogrešnog?“ (Zabeležene izreke drevnih dostojnika, knjiga 13). Shvatiti Tao isto je što i sjediniti se s njim. Njegovo nepregledno prostranstvo praznine nije praznina; to je naprosto stanje u kojem su nestale sve razlike.“

Fung Ju-Lan, Istorija kineske filozofije
 
U celoj istočnoj Aziji pojam Najvišeg Bića, suštinski za zapadne religije, zamenjen je pojmom „Najvišeg stanja bića“, jednim bezličnim savršenstvom iz kojeg potiču sve pojave, uključujući tu i čoveka, izdvojene jedino obmanom. Premda se veruje da bogovi postoje, ne pridaje im se najviši značaj; i oni su, kao demoni, životinje, ribe ili bilo koja vrsta stvorenja, tek zasebna vrsta bića čvrsto, kao i čovek, vezanih neumoljivim zakonima prolaznosti.

...

Untitled.jpg


Put do besmrtnosti, Džon Blofeld
 
Poslednja izmena:
TAO: APSOLUTNO, RELATIVNO I JEDINSTVO

Tao o kojem se može govoriti nije apsolutni Tao.
Imena kojima se može imenovati nisu apsolutna imena.

Bezimeno je izvor neba i zemlje.
Imenovano je majka svih stvari.
Stoga:
Umirenog duha sagledajmo njegovu nemanifestiranu tajnu.
Pobuđenog duha promatrajmo njegove manifestirane forme.

To dvoje je isto u izvoru, a drugačije u izrazu.
To što su isti je tajna,
tajna nad tajnama,
vrata od svih tajni.

Lao Ce

:worth:
 
imam nekoliko prevoda tao te chinga... meni je to nešto super.
kao da je to učenje nekako "kliknulo" sa mnom.
čitao sam i objašnjenja raznih ljudi itd.
ali sam proučavao i dosta drugih stvari, učenja, upoređivao.
knjiga tao te ching je za mene nešto... pff...

...

pa hajde nekako svojim rečima da probam...
recimo da je to učenje o smirenoumlju, možda može tako da se kaže.
duhovnost čoveka, koja raste oslobađanjem od toga što zovemo "znanjem".

npr ovi stihovi:

„Predajući se nauci, iz dana u dan uvećava se
(znanje),
Posvećujući se Taou, iz dana u dan gubi se
(znanje)“

Lao Ce

...

podseća me npr. na hrišćanskog teologa majstera ekharta:

"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

...

ali mislim da prvo treba da imaš znanje, da bi ga prevazišao.
kako da prevaziđeš nešto što nikad nisi ni imao.

...

npr. ono "budite kao deca", tako nešto...

deca su možda čista, ali nisu mudra.
moraće da "prođu" kroz znanje, jel.
to je možda kao neko nužno zlo.

ali možda se ne mora ostati večno u tome.

...

pa eto, tao te ching možda objašnjava kako izgleda život pojedinca koji se oslobađa / oslobodio tog znanja, duhovnog čoveka.

"Većina ima više nego dovoljno,
a ja, izgleda, nemam ništa,
moj duh je bezuman - prazan.
Većina zna,
a ja sam neznalica, zbunjen.
Većina je oštroumna,
a ja sam tup,
strpljiv poput mora,
nošen, prividno, bez cilja."

...


i tako, mogao bih dugo o tome, ali neću da smaram previše.

ako neko zna nešto više, voleo bih da pročitam.

Lao Ce je za mene numero uno duhovni učitelj.
 
imam nekoliko prevoda tao te chinga... meni je to nešto super.
kao da je to učenje nekako "kliknulo" sa mnom.
čitao sam i objašnjenja raznih ljudi itd.
ali sam proučavao i dosta drugih stvari, učenja, upoređivao.
knjiga tao te ching je za mene nešto... pff...

...

pa hajde nekako svojim rečima da probam...
recimo da je to učenje o smirenoumlju, možda može tako da se kaže.
duhovnost čoveka, koja raste oslobađanjem od toga što zovemo "znanjem".

npr ovi stihovi:

„Predajući se nauci, iz dana u dan uvećava se
(znanje),
Posvećujući se Taou, iz dana u dan gubi se
(znanje)“

Lao Ce

...

podseća me npr. na hrišćanskog teologa majstera ekharta:

"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

...

ali mislim da prvo treba da imaš znanje, da bi ga prevazišao.
kako da prevaziđeš nešto što nikad nisi ni imao.

...

npr. ono "budite kao deca", tako nešto...

deca su možda čista, ali nisu mudra.
moraće da "prođu" kroz znanje, jel.
to je možda kao neko nužno zlo.

ali možda se ne mora ostati večno u tome.

...

pa eto, tao te ching možda objašnjava kako izgleda život pojedinca koji se oslobađa / oslobodio tog znanja, duhovnog čoveka.

"Većina ima više nego dovoljno,
a ja, izgleda, nemam ništa,
moj duh je bezuman - prazan.
Većina zna,
a ja sam neznalica, zbunjen.
Većina je oštroumna,
a ja sam tup,
strpljiv poput mora,
nošen, prividno, bez cilja."

...


i tako, mogao bih dugo o tome, ali neću da smaram previše.

ako neko zna nešto više, voleo bih da pročitam.
Duh mu je prazan...ili leo pogresio ili prevod nije tacan..nije duh nalik pesku koji pasivno lezi dok lezi i pasivno se osipa kada biva povucen nadole..to je razumna energija ne u smislu spoznaje vec u smislu vidljivog izbora i delovanja silom duhovnog dovoljnog razloga ..to sam ucinio i svoj predomisljaj priznajem kao takav i zato je krivica moja a i zasluga ako postoji je moja....covek bez karaktera jedino duha nema i ne moze se takav kome je sve ravno do kosova smatrati ni da je zrela moralna licnost,ni tvorac kulture ni vaspitac ni lekar ni sudija a ni politicar
 
Lao Ceu svaka čast, ali verujem da ima i dalje.

Da se vidi, otkrije...

Napisao sam već, evo i ovde:

Ne zanimaju me mnogo više priče ni Bude, ni Ošoa, ni Ken Keyes jr.a...

Ne gledam više svet anesteziran, staklenih očiju, alles gut (to mi je pre bio nick), sve je dobro, lik ubija baku, hajde da ga volim, da mu kažem lepu reč, ako ne stane, nema veze, opet je dobro...

Ali kad takvim 'učiteljima' neko kaže nešto što im nije po volji, deluje mi da neka sujetica izbije iz njih...

Čuvajte se, i neka vas Bog čuva.
 
Рођен пред небом и земљом.
Има нешто нејасно, али потпуно.
тихо, празно
увек исти, у свом обиљу
заувек мењајући, увек исто.
На њу се може гледати као на мајку свих ствари
Не знам његово име и зовем га Тао
У недостатку речи, ја то називам „великим“
Велики, то значи бесконачно.
Бесконачно, значи свеобухватно.
Свеобухватно, то значи повратак на почетак.
 
  • На њу се може гледати као на мајку свих ствари
    Не знам његово име и зовем га Тао
  • bezimen kao izvor svega, s imenom majka svima;
  • nebicem u tajnu, bicem i nebicem s dna koje su u stvari jedno isto, samo im se imena razlikuju, a tama je to dno.
  • demonizam, mrak i tama, sve suprotno hriscanstvu
  • ....covek bez karaktera jedino duha nema

    Visnji covek vlastitoga duha nema, nego ga od naroda priprema.
  • javno mnjenje, kolektivna svest

  • Milost i nemilost obmanjuju jednako.
  • s one strane dobra i zla, svejedno je, da li smo dobri ili zli, za dzabe se trudimo da se popravimo, jer jednako je biti nemilosrdan i milosrdan - tao logika, satanisticka

Duh mu je prazan
to je cilj svake demonske nauke, jer tada mogu da se usele demoni, karakteroloskim pasovanjem
 
Poslednja izmena:
  • bezimen kao izvor svega, s imenom majka svima;
  • nebicem u tajnu, bicem i nebicem s dna koje su u stvari jedno isto, samo im se imena razlikuju, a tama je to dno.
  • demonizam, mrak i tama, sve suprotno hriscanstvu
Zanimljivo je što Tao svako doživljava kao svoj odraz u ogledalu, Lao Ce, čije si stihove komentarisao, kao pozitivnu sliku u ogledalu, a ti kao negativnu.
 
Не знам како иначе зна ко се све бесправно уселио. То све док растераш и остане
само празнина, тако лукав постанеш, да ће тешко после неко да се усели а да не
приметиш.
 
Zanimljivo je što Tao svako doživljava kao svoj odraz u ogledalu, Lao Ce, čije si stihove komentarisao, kao pozitivnu sliku u ogledalu, a ti kao negativnu.
ti vecinu vremena provodis ovde sa nazovi hriscanima, ali zanimljivo, da neke ideje samo ti imas, ne postoji sekta ili jeres jos uvek koja bi te ideje zastupala

moje staviste svetlost/tama, Bozije ime/bezlicna masa ili nepoznati duhovi, to moje tanoviste je jasno hriscansko, tako da od tebe ne ocukejem razumevanje, vec od hriscana, ili nazovi hriscana, koji razume termine - dno, tama, bezimeni izvor itd da su antihriscanski

Lao Ce, čije si stihove komentarisao, kao pozitivnu sliku u ogledalu, a ti kao negativnu.
lao tzu-a sam ja procitao jos dok si se ti:patkica:

pokusaj bar ovo da razumes
ja sa iz druge price gde se Bog imenuje - Gospod, i ja covek - Adam, to sad objasnjavam Jerohincu na njegovoj temi.
ja nisam iz price gde bog nema ime, ni ja.
sa nazovi hriscanima samo se sporimo da li ime titula ili nije, pa i ja covek je imam; sporili smo se o=i oko titule drugih, ali nikad, ama bas nikad se nismo sporili da li je bog neka bezlicna amorfna masa kolektivno nesvesno... to nema sansi, Bog je stena, konkretan je, pa rzumi bar to.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je što Tao svako doživljava kao svoj odraz u ogledalu, Lao Ce, čije si stihove komentarisao, kao pozitivnu sliku u ogledalu, a ti kao negativnu.
bezimeni izvor sa imenom majka svima

hriscanstvo je suprotnog pola, Otac, koji daje Sinu ime vise svih nebesa, a na dno ide talog i mulj

nebicem u tajnu, bicem i nebicem s dna koje su u stvari jedno isto, samo im se imena razlikuju, a tama je to dno.

Mi samo bicem pronicemo u tajnu, a bice i nebice, postojanje i nepostojanje nikad ne mogu biti isto, niti se jednaciti sa tamom i dnom - rekoh vec sta zavrsava na dnu, a znamo kome je bolje da se nije ni rodio [postao bice], npr. juda izdajnik; takodje i tama je antihriscanska,a ti se pravi naivan i dalje, u tami ne mozes cak ni da se oglednes
 
Suprotnog pola od čega ili koga?
Otac sa imenom ili titulom u zavisnosti od tumacenja raznih hriscana je izvor svega, a u taoizmu bezimeni neki, koji kada promeni pol postaje majka sa imenom. E pa ako ovo navedeno nije suprotno, onda nista nije. Bzvz se pravis naivan, ''ogledas se u mraku',trazis 'dno', a ne vrh'.
Odakle si izvukao ovaj citat?
to nije 1 citat, nego sam parafrazirao vise njih - naravno iz ''knjige puta i vrline'', a o cemu ti diskutujes? sad me teras da trazim... reci konkretno sta te buni, sta mislis da sam pogresno naveo ili pogresno zakljucio, gde sam konkretno pogresio, i kako treba, po tebi/vama koji ''se ogledate u tami''?

ti o taoizmu mozes samo razumno da disktujes sa dijalektickog aspekta, teza - antiteza, sinteza, ali i to nikako ne moze biti hriscanstvo, naprotiv, to mi hriscani nazivamo sirokim jeretickim aspektom - uprosceno gnozom. Mozemo da diskutujemo zasto hriscani ne prihvataju razna gnosticka ucenja. Ja ti samo pokazujem zasto taoizam nije kompatibilan sa hriscanstvom.
 
Poslednja izmena:
Naravno, to je tvoja percepcija iz koje izvlačiš zaključke, a koja nema nikakve veze sa temom niti sa sagovornicima kojima prišivaš svoja ubeđenja. Glupo je, stoga, bilo šta sa tobom diskutovati. Nastavi dalje sam.
ne znam na osnovu cega ti diskutujes o taozmu? ja sam naveo odakle moja, kako ti kazes, percepcija, spreman da potrazim doslovan citat, iz knjige puta i vrline, ali bice da si ti za taoizam cuo iz nekih drugih ''izvora'', meni nepoznatih.

ako Knjiga puta i vrline nema veze sa temom, a koja ima, na osnovu cega bi ti da diskutujes o taoizmu? koji su to mnogi izvori ogledanja u tami?
Zanimljivo je što Tao svako doživljava kao svoj odraz u ogledalu, Lao Ce, čije si stihove komentarisao, kao pozitivnu sliku u ogledalu, a ti kao negativnu.
ko to tako dozivljava, zasto ne navedes, i zasto ne kazes da li si ikada citao stihove lao tzu-a, ili samo kako ti neki/svi ih dozivljavaju?
1592422293955.png
 
Poslednja izmena:

Back
Top