Taoizam

gost 159032

Veoma poznat
Poruka
12.404
Taoizam ili Daoizam, kako se jos prevodi, je kineskih religija nastala na tradicionalnim verovanjima Kineza. U sebi sadrzi elemente samanizma, proucavanja uticaja trava i minerala na zdravlje ljudi, razlicite sistemi vezbi koje pogoduju zdravlju, razlicite oblike proricanja i astrologiju, zatim uticaj vremena i okoline na ponasanje ljudi.

Temeljne knjige ovo religije su I Ching, ciji nastanak se gubi u ranoj kineskoj istoriji, ali je verovatno nastao za vreme Shang dinastije, koja je vladala od 1766 do 1122. pne, zatim Tao Te Ching (cije pisanje se uzima kao zvanicni pocetak taoizma) koji je nastao oko 500. pne, autorstvo se pripisuje Lao Ceu, medjutim nije izvesno da li je on zaista postojao ili je TTC kompilacija vise autora, tim pre sto je prosao kroz nekoliko obrada pre nego sto je dosao do danasnje forme. Treca kljucna knjiga je Chuang Tzu, koju je najverovatnije napisao Chuang Chou oko 300. pne, medjutim ova knjiga dugo nije bila priznata i koristila se uglavnom u uskom krugu taoista, koji su nastavljali ideje Chuang Chou-a, da bi oko 200. ne postala polurana i siroko citana knjiga, clanovi Tang dinastije su je priznali kao zvanicni deo taoisticke literaturu u 6. ili 7. veku.

Sve gore pomenute grane imaju udela u ucenju taoista, ali jedan od bitnih elemenata njihovog ucenja je besmrtnost, mada se samo razumevanje besmtrnosti razlikovalo. Chuang Chou je po toj osnovi cesto osudjivan jer se cini da negira besmrtnost, medjutim prevladalo je opste misljenje da on govori o nestalnosti forme, verovatno obliku reinkarnacije.
 
Pravi ljudi, odlomak iz Chuang Tzu-a.

Da bi postojalo pravo znanje, prvo moraju da postoje pravi ljudi...

Pravi ljudi iz davnina se nisu suprostavljali manjinama, nisu uzdizali svoje uspehe, nisu pravili intrige. Posto su bili takvi, nije im bilo zao kad bi pogresili i nisu bili uobrazeni kad su bili u pravu.
Nisu bili uplaseni na visinama, nisu bili mokri u vodi, vatra ih nije przila. Tako je znanje prelazilo u Put.
Spavali su bez snova i budili se bez briga. Hrana im nije bila slatka, a disanje im je bilo duboko.
Pravi covek dise iz peta, obican covek iz grla...
 
Odlomak iz Tao Te Ching-a

Put moze da bude Vodic

Put moze da bude vodic, ali ne i fiksni put;
imena mogu da se daju, ali ne i trajni nazivi.
Bezimenost se zove pocetak neba i zemlje;
imenovanost se zove majka svih stvari.
Uvek bez strasti, zato vidi tancine;
uvek koncentrisan, zato vidi ocigledno.
Oba dolaze iz istog izvora, ali se razlikuju po imenu;
oba se smatraju misterijama.
Misterija misterija
je ulaz cudima.
 
Odlomak iz Tao Te Ching-a

Put moze da bude Vodic

Put moze da bude vodic, ali ne i fiksni put;
imena mogu da se daju, ali ne i trajni nazivi.
Bezimenost se zove pocetak neba i zemlje;
imenovanost se zove majka svih stvari.
Uvek bez strasti, zato vidi tancine;
uvek koncentrisan, zato vidi ocigledno.
Oba dolaze iz istog izvora, ali se razlikuju po imenu;
oba se smatraju misterijama.
Misterija misterija
je ulaz cudima.

Nevjerovatno koje stvari .

Mada mene ovo ne čudi čitao sam u gnozi o ovakvim stvarima.
Ali ovo je mnogo starijeg porjekla.
To fascinira.
 
Kad superioran čovjek čuje za Istinu,
on čini sve da je je primjenjuje.
Kada osrednji,običan čovjek čuje za Istinu,
on ju za trenutak uhvati,ali ju ponekad izgubi.
Kad inferioran čovjek čuje za Istinu,
on joj se ruga na sav glas i smije.
Ako se ne smije,to nije Istina

Lao-tse
 
Kada je brod prikriven u dolini i mreza skrivena u mocvari, oni se smatraju sigurnim; ali ipak u sred noci snazan covek ih moze odneti, neprimecen. Postoje pogodna mesta za skrivanje i velikog i malog, ali ih je ipak moguce ukrasti. Ali ako sakrijes svet u svetu, ne moze se pobeci. To je velika stvarnost koja je stalna u svemu.

Chuang tzu
 
Pa te izjave imaju isti cilj kao i religija , umirenje i organizoravanje .

Taoizam i jeste religija, ali veoma slozena. Uglavnom se koristi za postizanje harmonije, boljeg zdravlja i ima u sebi ugradjenu teznju ka besmrtnosti. Postojali su taoisti koji su direktno ucestvovali u vlasti, nekad kao obicni drzavni sluzbenici, nekad kao reformatori, medjutim kineski vladari su mnogo vise voleli konfucianizam, jer mu je naglasak bio na uredjenju odnosa medju ljudima, moralu i postovanju autoriteta, pocev od oca i porodice, pa do cara.
 
Oni koji poznaju druge

Ko poznaje druge, mudar je;
ko poznaje sebe, prosvetljen je.
Ko nadvlada druge, mocan je;
ko nadvlada sebe, jak je.
Ko je zadovoljan, bogat je;
ko postupa odlucno ima volju.
Ko ne izgubi svoje mesto, istrajava;
ko umire bez nestajanja zivi dugo.
 
Mocvarni fazan predje deset koraka za zalogaj hrane, a sto da bi pio vodu. Ne trazi da bude odgajan u kavezu. Iako bi u zarobljenistvo bio i snazniji i veci, to nije dobro za njega.

Chuang tzu
 
Ako nesto ima hramove, ima svestenike, ima obrede, ima molitve, ima pravila, onda je valjda religija?
ja sam vec izneo da su tao ucinili religijom vekovima kasnije ..oportunisti..naravno.
kako bi ti nazvao religijom nesto sto vekovima PRE zapisivanja nije imalo ni hramove niti ista od toga..vec je postojalo kao usmeno predanje
tao ti je bio nesto poput narodnih umotvorina koje je kineski vuk karadzic..zapisao
 
ja sam vec izneo da su tao ucinili religijom vekovima kasnije ..oportunisti..naravno.
kako bi ti nazvao religijom nesto sto vekovima PRE zapisivanja nije imalo ni hramove niti ista od toga..vec je postojalo kao usmeno predanje
tao ti je bio nesto poput narodnih umotvorina koje je kineski vuk karadzic..zapisao

Ako tako gledas onda ni hriscanstvo nije religija. :confused:

I ne zameri, ovu diskusiju sam vodio vec nekoliko puta i mrzi me da se ponavljam, ako mislis da je taoizam samo filozofija i da sam ja glup sto to ne razumem, necu te razuveravati.
 
necu ni tebe da uveravam u suprotno ali ako dovoljno razumes engleski jezik iz ove citirane recenice mozes da procitas da je tao UTICAO na razvoj filozofskih i religijskih tradicija;)

Taoism (or Daoism) refers to a variety of related philosophical and religious traditions that have influenced Eastern Asia for more than two millennia, and have had a notable influence on the western world since the 19th century
 

Back
Top