Taoizam

Ili to, ili ti na primeru opisuje kako se postize unutrusnja harmonija. ;)
tako se NE POSTIZE to mogu da tvrdim..ali se tako veoma lepo OBLIKUJU ljudi po odredjenom obrascu..sto nas vec vodi u religiju jelte..
ocas posla od tao posta religija..dosta jedan "pametan" da pocne da propoveda.phe

to disanje iz peta znaci da covek ne postavlja pitanja i ne trazi odgovore sto je osnov za sticanje razumevanja..sto je put u sustini..
disanje iz peta je zivljenje zivota na tzv "auto-pilotu" bukvalno lutka..marioneta
 
tako se NE POSTIZE to mogu da tvrdim..ali se tako veoma lepo OBLIKUJU ljudi po odredjenom obrascu..sto nas vec vodi u religiju jelte..
ocas posla od tao posta religija..dosta jedan "pametan" da pocne da propoveda.phe

Odlomak je preuzet iz Chuang tzu-a druge knjige po vaznosti u taoizmu i sastavni je deo taoisticke misli, ako njega odbacujes, onda govoris o nekom meni nepoznatom taoizmu.

to disanje iz peta znaci da covek ne postavlja pitanja i ne trazi odgovore sto je osnov za sticanje razumevanja..sto je put u sustini..
disanje iz peta je zivljenje zivota na tzv "auto-pilotu" bukvalno lutka..marioneta

Ne znam, kako si do ovoga dosao. :think:
 
Odlomak je preuzet iz Chuang tzu-a druge knjige po vaznosti u taoizmu i sastavni je deo taoisticke misli, ako njega odbacujes, onda govoris o nekom meni nepoznatom taoizmu.



Ne znam, kako si do ovoga dosao. :think:
moras da razumes da Tao nema identifikovanog idejnog tvorca..kreatora.vec je nastao kao grupni rad mnogih ljudi koji su ideje razradjivali i upotpunjavali..pre nego sto je cak i pismo izumljeno..taj chuang tsu jes preveo tao u taoizam..religiju..
inace onaj koji je zapisao tao te ching ..prozvan lao tse.u kineskoj istoriji je vrlo nepoznat..sta vise prema istorijskim postojecim zapisima..ispada da je bilo vise ljudi koji su nosili to ..izgleda ne licno ime nego titulu..u nekoliko vremenskih perioda..
a sam drevni kineski se ne moze jasno prevesti ni u jedan moderni kineski dijalekat..jer je znacenje mnogih piktograma poprilicno iskrivljeno ili cak u potpunosti izgubljeno..
taj lao tse je u drevnom kineskom mogao imati kao pojam dvojako znacenje.."veliki majstor..ili velika vestina"
to TSE..je najcistije zadrzano u paradoksalno japanskom jeziku..koji je poznato vuce sve korene iz kineskog..u japanskom je TSE preslo u TSU..kao sto je CHI preslo u KI npr..pa imamo nazive vestina..KenjuTSU..NinjuTSU KyuTSU

ja sam bio srecnik..imam drugara koji je em lingvista po profesiji em majstor karatea em veliki poznavalac kineske istorije i kulture..jer se bavio .koliko? vec 15ak godina:think:

inace pravilo je da ljudi sledbenici od svakog ucenja koje ne razumeju naprave religiju sa svim pratecim elementima..hramovima ritualima..
 
moras da razumes da Tao nema identifikovanog idejnog tvorca..kreatora.vec je nastao kao grupni rad mnogih ljudi koji su ideje razradjivali i upotpunjavali..pre nego sto je cak i pismo izumljeno..taj chuang tsu jes preveo tao u taoizam..religiju..
inace onaj koji je zapisao tao te ching ..prozvan lao tse.u kineskoj istoriji je vrlo nepoznat..sta vise prema istorijskim postojecim zapisima..ispada da je bilo vise ljudi koji su nosili to ..izgleda ne licno ime nego titulu..u nekoliko vremenskih perioda..
a sam drevni kineski se ne moze jasno prevesti ni u jedan moderni kineski dijalekat..jer je znacenje mnogih piktograma poprilicno iskrivljeno ili cak u potpunosti izgubljeno..
taj lao tse je u drevnom kineskom mogao imati kao pojam dvojako znacenje.."veliki majstor..ili velika vestina"
to TSE..je najcistije zadrzano u paradoksalno japanskom jeziku..koji je poznato vuce sve korene iz kineskog..u japanskom je TSE preslo u TSU..kao sto je CHI preslo u KI npr..pa imamo nazive vestina..KenjuTSU..NinjuTSU KyuTSU

ja sam bio srecnik..imam drugara koji je em lingvista po profesiji em majstor karatea em veliki poznavalac kineske istorije i kulture..jer se bavio .koliko? vec 15ak godina:think:

inace pravilo je da ljudi sledbenici od svakog ucenja koje ne razumeju naprave religiju sa svim pratecim elementima..hramovima ritualima..

Prvo da se razumemo, ne moram nista. Literature o taoizmu ima na tone iz najrazlicitijih mogucih uglova, sobzirom da sam otvorio temu da bi se pricalo o taoizmu, a ne da ja ucim ljude taoizmu, dokle god se drzim prihvacene literetura ostajem u granicama taoizma.

Drugo, veoma mi je da drago da si u posedu specijalnog znanja, sta da ti kazem ja nisam, zato cu govoriti o onome sto je taoizam bio i jeste. Ti ako zelis da govoris o svojoj cistoj verziji taoizma slobodno izvoli, ali ne vidim da sam na bilo koji nacin obavezan da se drzim tvoga ucenja.
 
Taoisticki hramovi:

Qing-Yang-Palace.jpg


Taoist-Temple.jpg
 
Ne izlazeci napolje

Poznaju svet
i ne izlazeci napolje.
Vide nebo i njegove sare
i ne gledajuci kroz prozor.
Sto se dalje ide, to je znanje manje;
zato mudraci znaju bez odlaska,
imenuju bez vidjenja,
zavrsavaju bez truda.
 
:lol: Sto sad glumis zrtvu? :dontunderstand:

P.S.
ja ne glumim matori nista..
za razliku od tebe koji glumis mangupa..sa mangupskim forama i fazonima..koji su..smesni i samo pokauzju tvoje nepoznavanje tematike

na moje iznosenje mojih stavova i razmisljnja ti nisi izneo kontra argumente vec si poceo sa tzv "mangupskim" forama i fazonima..tako tipicnim za umisljene osobe..
sorry sam si hteo da dobijes svoj psiholoski profil
nisi zanimljiv ni kao diskutant a ni kao osoba..kao sto rekoh..gde su ti kontraargumenti..razmisljanja i zakljuci..

iznad svega gde je TVOJE razmiljanje..gde su TVOJI zakljuci ..gde je TVOJE razumevanje..

svaka da izvines budala moze da copy&paste gomilu materijala citata whatever..

i zaista vise nemam zelje da pisem na ovoj temi..niti ja hocu da ikog ubedjujem u ispravnost mog razmisljanja..uostalom ako upires prst u nekog i optuzis ga da nesto radi..prvo se uveri da ti nisi taj koji to isto radi..
citam preveliku dozu licemerja u tvojim postovima matori..
ocekivao sam da ces izneti svoja zapazanja ideje i razmisljanja u vezi taoizma na ovoj temi..a ne nesvarljivu dozu licemerja koje si evidentno demonstrirao da je i slepcima jasno

:bye:

blazeno je neznanje..kaze izeka;)
 
P.S.
ja ne glumim matori nista..
za razliku od tebe koji glumis mangupa..sa mangupskim forama i fazonima..koji su..smesni i samo pokauzju tvoje nepoznavanje tematike

na moje iznosenje mojih stavova i razmisljnja ti nisi izneo kontra argumente vec si poceo sa tzv "mangupskim" forama i fazonima..tako tipicnim za umisljene osobe..
sorry sam si hteo da dobijes svoj psiholoski profil
nisi zanimljiv ni kao diskutant a ni kao osoba..kao sto rekoh..gde su ti kontraargumenti..razmisljanja i zakljuci..

iznad svega gde je TVOJE razmiljanje..gde su TVOJI zakljuci ..gde je TVOJE razumevanje..

svaka da izvines budala moze da copy&paste gomilu materijala citata whatever..

i zaista vise nemam zelje da pisem na ovoj temi..niti ja hocu da ikog ubedjujem u ispravnost mog razmisljanja..uostalom ako upires prst u nekog i optuzis ga da nesto radi..prvo se uveri da ti nisi taj koji to isto radi..
citam preveliku dozu licemerja u tvojim postovima matori..
ocekivao sam da ces izneti svoja zapazanja ideje i razmisljanja u vezi taoizma na ovoj temi..a ne nesvarljivu dozu licemerja koje si evidentno demonstrirao da je i slepcima jasno

:bye:

blazeno je neznanje..kaze izeka;)

:lol: Nisam mator, izuzev ako nemas 15 godina. :lol:

Tvoji argumenti mi lice na argumente JS, dok mi nismo dosli niko nije razumeo bibliju. Tako i ti sad, svi koji ne prate iskljucivo TTC su neznalice. Sta ocekujes da ti kazem na takav stav? :dontunderstand:

Drugo, moje proucavanje taoizma je usputno i iako sam dobro informisan, nemam potrebe da favorizujem jedno tumacenje, na racun drugog, jednostavno posmatram taoizam onakav kakav je bio u Kini. On je bio i religija i filozofija, da li ti to smatras pogresnim ili ne, nije vazno, jer milioni Kineza to prihvataju.

Vec na samom pocetku sam ti rekao da nemam nista protiv da taoizam nazivas filozofijom i da ga proucavas kao filozofiju, neces biti ni prvi ni poslednji, ali reci da i ja moram da se ogranicim na to je stvarno neozbiljno, cak i nekulturno, i stvarno ne znam kako si ocekivao da budes lepo prihvacen, sa takvim stavom.

Sto se tice moga razumevanja i licne note, pokusao sam da ti je prezentujem, ali si je odmah odbacio kao budalastinu, pa nisam smatrao da je potrebno da insistiram, ali posto trazis.
Postizanje harmonije je kompleksna stvar, zahteva da se prvo covek sam harmonizuje, zato i kaze "Da bi bilo pravog znanja, potreban je pravi covek." kad je covek sam u harmoniji, on moze da sagleda svet i da razume kako da deluje u harmoniji sa prirodom, sto ce reci nikakvi klonovi i biljke, kako si naveo u jednom postu.

:bye:
 
LaoZi.jpg


MIR I AKTIVNOST

Dubina je osnova površine.
Mir je osnova kretanja.
Stoga mudrac:
U svom se djelovanju ne odvaja od dubine.
U svom je kretanju nepokretan.
On boravi u sebi.
Tako i veliki vladar:
On ne upravlja lakomisleno.
On se ne kreće lakomisleno.
U nepromišljenom se kretanju gubi centar mira.
U nepromišljenom se upravljanju gubi dubina.


<< Tao Te Cing >>
 
колико сам ја схватио, таоизам је неоплатонизам кине.
пантеистичка религија која прихвата локални пантеон, и има развијен и цивилизован етички систем..
 
VELIKI TAO

Rođeno prije neba i zemlje postoji nešto, nejasno, ali potpuno, tiho, prazno
uvijek isto, u svim promjenama vječno se mjenjajući, uvijek isto.
Može se promatrati kao majka svih stvari.
Ja ne znam njegovo ime i zovem ga Tao.
U odsustvu bolje riječi zovem ga “veliki”.
Veliki: to znači beskonačan.
Beskonačan: to znači sveobuhvatan.
Sveobuhvatan: to znači vratiti se na početak.
Stoga:
Tao je velik.
Nebo je veliko.
Zemlja je velika.
Čovjek je velik.
U postojanju su četiri velike stvari a čovjek je jedna od njih.
Čovjek slijedi zemlju, zemlja slijedi nebo, nebo slijedi Tao,
Tao slijedi vlastitu prirodu.


Lao Ce
 
Izgleda da postoje slicnosti u sagledavanju tao-a i plotinovog jednog.
мрзи ме да тражим у тао те кингу, али мислим да пише отприлике нешто као из тао је настало 2, из два је настало 3, из три је настало све. еманације из бога..
 
мрзи ме да тражим у тао те кингу, али мислим да пише отприлике нешто као из тао је настало 2, из два је настало 3, из три је настало све. еманације из бога..

Put proizvodi jedno

Put proizvodi jedno;
jedno proizvodi dva,
dva proizvodi tri,
tri proizvodi sva bica;
sva bica podnose yin i prigrljuju yang,
u mekoj teznji za harmonijom.

Jedino sto oni izbegavaju pominjanje boga.
 

Back
Top