Da li je Gordan Kicic zreo za "Diplomca"?

Svim modernim predstavama nedostaje onaj nastavak teatralnog duha koji je Beogradu uspeo da pokaze samo Stockholm Dramaten teatre u Februaru.
Diplomac i ostale predstave lako svarljivog tipa su na samoj margini prave umetnosti i smatram kao covek koji je i sam napisao nekoliko drama,da predstave treba da budu duboke,toliko duboke da te potresu iz korena.
A Diplomac i sve slicno samo ubija svaki pravi trag umetnosti,sto nikako nije cudo,jer sve sto je lako svarljivo i oko cega ne treba mnogo da se razmislja je izgleda preuzelo primat nad nama "fosilskim dramaticarima" koji zudimo da vidimo izvodjenje nekih legendarnih predstava.
Nedostaje Vam svima Strinberjova lekcija o pozorisnim predstavama i Bjørnsonovo predocavanje dogadjaja.
 
Dont_Break_The_Oath:
Svim modernim predstavama nedostaje onaj nastavak teatralnog duha koji je Beogradu uspeo da pokaze samo Stockholm Dramaten teatre u Februaru.
I ? Nikad niko pre toga i nikad niko posle toga ? Pa neće biti da je baš tako.
Dont_Break_The_Oath:
Diplomac i ostale predstave lako svarljivog tipa su na samoj margini prave umetnosti i smatram kao covek koji je i sam napisao nekoliko drama,da predstave treba da budu duboke,toliko duboke da te potresu iz korena.
A Diplomac i sve slicno samo ubija svaki pravi trag umetnosti,sto nikako nije cudo,jer sve sto je lako svarljivo i oko cega ne treba mnogo da se razmislja je izgleda preuzelo primat nad nama "fosilskim dramaticarima" koji zudimo da vidimo izvodjenje nekih legendarnih predstava.
Nedostaje Vam svima Strinberjova lekcija o pozorisnim predstavama i Bjørnsonovo predocavanje dogadjaja.

Vidi, dečko, mislim da me ove tvoje reči povlače u dugu polemiku o tome šta je umetnost, kako nastaje i kome ona treba. Ali, ovaj put ću samo prokomentarisati tvoje navode.
Nesumnjivo je da postoje predstave koje su, kako ti kažeš "duboke,toliko duboke da te potresu iz korena." Ali, priznaćeš, nekog potrese kad se na sceni dogodi smrt oca, nekog kad se majka vrati u kuću, a nekog scene iz zatvora. Zar ne ? "Potresnost" je krajnje nedefinisana kategorija. Mislim da pisanje "potresnih" drama ne vodi ničemu. Jer, jedna trećina publike će biti potresena, a dve trećine će fabulu opisati kao dosadnu. A potresnost je ono što je piscu u konkretnom periodu njegovog stvaralaštva bilo potresno.

Zatim, mogu primetiti da ti pozorište skoro poistovećuješ sa dramskim tekstom, valjda zato što si pisac, ali to se nikako ne može prihvatiti. Jer, ma koliko tekst može biti dobar, za dobru predstavu potrebni su i dobri glumci, scenografi, kostimografi, muzičari, režiser. A složićeš se da i od najboljeg teksta može da ispadne jako loša predstava. Zato mi, kojima trebaju ovakve predstave i idemo u pozorište. Dakle, da uživo vidimo, doživimo i vrednujemo ukupan trud i veštinu svih ljudi koji su učestvovali u stvaranju predstave. A dramski tekst mogu da čitam kući, pre spavanja.
 
Izvini,ali ja poistovecujem dramske tekstove sa samim izvodjenjem predstave jer prosto,teska tema zahteva,insistira i jako ozbiljnu ekipu koja radi na celoj predstavi.
To sam ja licno radio u Tromsø u Norveskoj na izvodjenju Bjørnsonovih predstava.
Ne moze se vise govoriti o umetnosti jer sve ono sto je nekada bilo umetnost i bilo tako unikatno,toliko vredno,sada se pretvorilo u obicne serijske nastavke plitkog i jako pitkog sadrzaja za siroke gradjanske mase koje mogu lako da svare i lako da se oduseve tako lakim komadima.
Izvodjenje mojih predstava u SCG i okolnim zemljama,ja sam licno stopirao onda kada sam video da ljudi ne znaju da prenesu tu tesku atmosferu na scenu,kada su glumci i reditelji olako pristupali celom projektu,kada su hteli predstave da ucine dopadljivim.
Zato smatram da je Diplomac plitak,krajnje plitak proizvod kvazi umetnosti danasnjice i naravno da niko nece da postuje one ljude koji hoce nastavak klasicne stare umetnosti koja bi se na mnogo ozbiljniji nacin transformisala u nesto bolje.
Gordanu svaka cast,ali i ja sam mu sam rekao da to nije uloga za njega,upravo zato sto je protrcao kroz predstavu ostavivsi pustos iza sebe.
 
MA KO JE BRE TAJ GORDAN KICIC,I STA ME BRE BOLI KITA ZA NJEGA,P O S E R E M MU SE U USTA ONA GLIBAVA,ZREO JE ON ZA MOJ K U R A C IMA BRE DA GA ISAMARAM MAJKU MU JE3EM GLODARSKU,MOZE TE I VI DA MI SE NAPASETE OKO MUDA I DA MI MALO SREDITE TARZANCICE POSEBNO TI MILOJKO SLOGIRANI HOMICU.
JEL ZAJU TVOJI DA SE GADJAS U KOFICU,MAMU TI JE3EM STRNDZOVSKU
 
[quote
Zato smatram da je Diplomac plitak,krajnje plitak proizvod kvazi umetnosti danasnjice i naravno da niko nece da postuje one ljude koji hoce nastavak klasicne stare umetnosti koja bi se na mnogo ozbiljniji nacin transformisala u nesto bolje.


Slazem se.Mene je bilo sramota sto sam je gledala do kraja.htela sam da izadjem ali je N.Bradic sedeo iza mene pa me bio blam.Zasto ne sagrade novo pozoriste u kojem ce se davati samo te plitke,jeftine,bulevarske predstave?Stvarno mi je dosadilo da izlazim iz pozorista posle 20 min.To kosta.
 

Back
Top