Beograd ili Zagreb?

Singapur koji je vishemilionski grad, nosi epitet naj chistijeg grada na svetu. Singapur je zabranio zvakanje zvaka i njihov promet, zbog problema sa " lepljivim " trotoarima. tako da se zvake izadju na recept uz odobrenje lekara ( npr. radi jachanja desni ). U Beogradu ti mrsko dodje i da proshetash trotoarom...

Ma daj, dokle cete vise da branite te "sterilne" gradove (mada je Singapur zaista lep).?

Ne kazem da treba prljavstina da se vidi, ali meni je muka od "upakovane" Evrope i americkih kolonija.
 
Загреб нема ово(сем Београда тако нешто имају само Москва и Истанбул)
hram-svetog-save.jpg

као ни ово(нешто слично у целој Европи има само Атина)
dsc_0376_46de7ee7e69b7.jpg

овако нешто има, али мање
marakana.jpg

такође следеће ствари има, али су ниже
usce_m5.jpg
Avalski_Toranj___Avala_Tower_by_WaskoGM.jpg


Међутим 50% фасада захтева хитну обнову и то баш највише у ширем центру. Нарочито рецимо Бранкова и улица деспота Стефана, те две су најдепресивније, као и све улице око њих. Стари Град и није тако страшно запуштен, али Савски Венац, Палилула, делови Земуна, Павиљони на НБГД, као и добар део Вождовца и Звездаре захтева обнову фасада и пожељно је местимично рушење разних прчварница. Београд генерално има јако мало европског у себи, у центру су већином грађевине које су пројектовали руски емигранти а на периферији се меша утицај оријенталног(турског) и соцреалистичног(руског).
 
Vodič im je verovatno ispričao... Evo, ovo je ekskluziva, to je kupio Miško, sa Canetovom lovom, a malo kasije ćemo obići i mesto ubistva Ksendže i Kapisle... Dok su tragovi još sveži...

Za samo neverovatnih 99.99 € možete vršiti forenzički uviđaj sa našim vodečim kriminolozima....

Čista ekskluziva... Samo u BG... Za male pare...

Ne naravno . A i nema potreba . Ni oni , kad se dodje u London , ne vode turiste da ih upoznaju sa pripadnicima 14 izvidjacke i ne pricaju im da oni sluuze samo i isklljucivo za ubijanje politickih protivnika .
Niti ih vde da ih upoznaju sa agentima M6 koji su ubili Ledi dajanu .
Znas , to sto si naveo , turiste bas i ne interesuje mnogo . Vise zanima nas svet iz provincije , sa jakim provincijskim kompleksom .
 
Ne naravno . A i nema potreba . Ni oni , kad se dodje u London , ne vode turiste da ih upoznaju sa pripadnicima 14 izvidjacke i ne pricaju im da oni sluuze samo i isklljucivo za ubijanje politickih protivnika .
Niti ih vde da ih upoznaju sa agentima M6 koji su ubili Ledi dajanu .
Znas , to sto si naveo , turiste bas i ne interesuje mnogo . Vise zanima nas svet iz provincije , sa jakim provincijskim kompleksom .

:mrgreen:

Misliš kao da sam neki Blačanin ili ne daj bože iz Brusa...
 
:mrgreen:

Misliš kao da sam neki Blačanin ili ne daj bože iz Brusa...

JA zaista vollim ljude iz Blaca i iz Brusa .
Nemam pojma odalkle si . Al da znas , da su tamo ljudi sasvim OK .

Ne radi se o stanovniicima tih mesta ,nego o osobama koje su iz cista mira razvile snazan provinciski kompleks , pa im je sad, gledajuci iz nasi provincije lepsi Zagreb ,nego Nego Beograd .
 
Загреб нема ово(сем Београда тако нешто имају само Москва и Истанбул)

..........................

Међутим 50% фасада захтева хитну обнову и то баш највише у ширем центру. Нарочито рецимо Бранкова и улица деспота Стефана, те две су најдепресивније, као и све улице око њих. Стари Град и није тако страшно запуштен, али Савски Венац, Палилула, делови Земуна, Павиљони на НБГД, као и добар део Вождовца и Звездаре захтева обнову фасада и пожељно је местимично рушење разних прчварница. Београд генерално има јако мало европског у себи, у центру су већином грађевине које су пројектовали руски емигранти а на периферији се меша утицај оријенталног(турског) и соцреалистичног(руског).

Ma da... Zaboravio si da spomeneš onaj smrdljak od autobuske stanice na zelenom vencu...

Pa onaj prelepi podzemni prolaz, gde se i dan danas švercuju markice...

.. Beogradska luka je već pomenuta, pa ultramoderan splet autobuske i železničke megastrukture...

Ajde bre ljudi, ne tupite ga... Beograd je štrokav i ružan... Sem par građevina, retkih izuzetaka...
 
Ne vidim zašto se i oko ovakve nebitne stvari zamajavate

Svako ima pravo da piše i od njega zavisi kako će i što da vidi..
Vidio je ono što vi vidite ali ste se naučili i smatrate normalnim silom prilika
ali nije vidio ono što živi u vama i kako živite sa gradom
Nisam dugo bio u Beogradu pa ne znam kakav je sada ali kada sam bio nisam ga zaboravio
to je već dovoljno .Sjećam se noći provedenih u skadarliji prekoputa tri šešira splavi uz reku
vrućih dana na ušću i puta na avalu..dobrih ljudi i mojih prijatelja koji su mi uvek bili pri ruci ako mi je nešto trebalo sećam se i crnog fantoma i orača tuluma i kafana ..samo to se ne može vidjet za dan ili dva.
Za Zagreb što reći ni je ko drugi gradovi ..moj je grad.. sa strašnom gužvom ujutro sa lijepim centrom i gornjim gradomi i gimnazijom iz koje se pruža pogled na grad ..kavkaza i faksa preko puta gde smo trebali slušati predavanja ..sljemena i s kojeg se pruža pogled daleko a tisuće svijetala trepere u dolini dok se šečeš sa curom i razmišljaš dal će pasti kiša
To je moj grad i ne mislim da ima boljeg i ljepšeg ali to bi trebali mislit vi za svoj ako je uistinu vaš:rumenko:
 
Na ovom nadkurčavanju prepoznajem svašta.

!.,Zg ima manji prostor za širenje i manji je grad od Bg. Nu-manji su od Bg i Frankfurt, i Zurich, i Geneva, i Leipzig, i Muenchen,..pa jesu li zato manji "gradovi" ? Je li manji grad Berlin od Ciudad Mexica ?

2. Bg ima prednost što je strancima zanimljiv kao "egzotika". To traje neko vrijeme, no potroši se.

3. Zg ima loše organizirane sajmove i međunarodna zbivanja (sajam knjiga, glazbeni festivali,..).

4. Bg su u vizualnom pogledu podigli Hrvati- gdje biste bili bez Meštrovića i Spomenika zahvalnosti Francuskoj, spomenika zakonodavcu Dušanu i.td.

5. u nekim je poljima Bg zahvalniji (film), u drugima pak manje zahvalan (likovnost, strip)

6. U Bg ima više neradništva i lopina

7. u Bg postoji pravo domaće more (protjrena voda), dok je u Zg Jarun obično jezero u koje pišaš

8. Ni jedan od tih gradova nema velika okupljališta poput trgova i velikih prostranih opločanih površina. Male su.

9. u Bg je življa aktivnost i "muvanje" na sve strane

10. u Zg je korjenitija ozbiljnost i pouzdanost enciklopedijsko-eruditske naravi

11. Bg je magnet za Jugoslovene i orijentalce u ex-Yu; Zg je ješ nesiguran želi li biti ikakav magnet
 
Hvala vam "braco" Hrvati !!! ... Manje nam ispljuvaste prestonicu nego mi sami...
Beograd je bio i bice uvek metropola Balkana!!!
Budimo ponosni na taj ruzni (urbanisticki) grad, koji ne zivi od arhitekture i infrastrukture, ali ima sto cini jednu metropolu metropolom DUSU...i uvek ce je imati!
 
Hvala vam "braco" Hrvati !!! ... Manje nam ispljuvaste prestonicu nego mi sami...
Beograd je bio i bice uvek metropola Balkana!!!
Budimo ponosni na taj ruzni (urbanisticki) grad, koji ne zivi od arhitekture i infrastrukture, ali ima sto cini jednu metropolu metropolom DUSU...i uvek ce je imati!



Le Korbizje rekao je da je Beograd najružniji grad na najlepšem mestu. (Charles-Édouard Jeanneret-Gris, who chose to be known as Le Corbusier (October 6, 1887 – August 27, 1965), was a Swiss-French architect, designer, urbanist...)

Štosmajer je rekao da ko prvi put vidi Beograd osvrnuvši se sa beogradske tvrđave odmah shvati da je taj grad predodređen za prestonicu velikog carstva.
 
Ma da... Zaboravio si da spomeneš onaj smrdljak od autobuske stanice na zelenom vencu...

Pa onaj prelepi podzemni prolaz, gde se i dan danas švercuju markice...

.. Beogradska luka je već pomenuta, pa ultramoderan splet autobuske i železničke megastrukture...

Ajde bre ljudi, ne tupite ga... Beograd je štrokav i ružan... Sem par građevina, retkih izuzetaka...

Масовно кречење и обнова фасада би драстично променило утисак.
 
Ma to svako kaže za svoj grad, jer mu je dosadio...

Batice, Beograd je štrokav i pun seljaka, bosanaca, hercegovaca i crnogoraca... Sve u svemu.... Tuga jedna...

Samo velika, tromilijonska tuga...;)

kako za koga...
meni je ovde bilo vise nego dobo provesti mladost...
iskreno ne znam sta bih jos mogla da pozelim da mi se desi i da prozivim a sto vec nije bilo...
to sto sam sada malo prevazisla uzrast je neka druga prica...ali od mojih secanja bio bi bolji film od pola kultnih filmova koje si gledao :)))
zbog toga cu uvek voleti Beograd iako je de-fakto prljav i ima gomilu mana....on je na svoj nacin poseban i bude mi zao kada neko zivi u njemu i nije u stanju da to iskoristi i prepozna ...
 
Poslednja izmena:
Autobuska u Beogradu ili Kolodvor u Zagrebu? Kolodvor u Zagrebu! Kalemegdan ili Stari grad u Zg-u? Stari grad u Zagrebu! Beograd je lep grad samo se nalazi na losoj lokaciji, da nije na koridoru 10 bilo bi to lepse mesto za zivot u svakom pogledu...
 

Back
Top