JAJA - jaje na oko, kajgana... 100 nacina

Zlatiborski dorucak:

Lepinja se isece na vrhu u precniku oko 10 cm(veeelika "lepinjica" :wink:) , samo pazite da se ne probusi dno i ta povrsina se namaze kajmakom, preko toga se stavi jaje i u pecnicu. Na kraju pecenja stavi se malopre odrezana kapica i servira se vruce... Topi se u ustima!
Uz kiselo mleko, fantazija.
Koga mrzi da ceka neka prvo ispece jaje na oko, pa stavi u lepinju preko kajmaka, ali opet to sve treba da se podgreje (u mikrotalasnoj ja najbrze sto moze) da bi se kajmak otopio.
 
Evo ti jedna strašno "sita" i ukusna varijanta:
U tiganju prodinstaš jedan sitno seckani crni ili crveni luk, nekoliko seckanih listova "sremuša" i nekoliko tanko sečenih šampinjona. Preporučujem na domaćoj svinjskoj masti (ne bojte se ONIH priča, manje je štetna od ulja). U dubljoj posudi DOBRO ulupate jaja (broj prema gladi), dodate 2-3 kašike pavlake izmešane sa malo mleka, so po želji i malo bibera. Prelijete preko prodinstane mase i na tišoj vatri pečete dok ivice ne počnu lagano da se odvajaju od tiganja. S vrha se doda još malo sitno seckanog svežeg "sremuša" ili peršuna.
 
Sunka sa jajima

U vatrostalnoj zdelici ili temblici na plotkoj masnoci poprzimo dvije ploske sunke,razbijemo dva jaja (na oko), posolimo i posluzimo u posudi u kojoj smo pripremali a ako jelo pripremamo na tignju(tavici),tada ga posluzimo na toplom plitkom tanjiru.
Prijatno

A za tebe Espanol veliki pozdrav za humor i domisljatost.Ako bi imala rastoran ja bi tebe potrazila za sefa kuhinje.........moze?
 
Elena_:
Sunka sa jajima

U vatrostalnoj zdelici ili temblici na plotkoj masnoci poprzimo dvije ploske sunke,razbijemo dva jaja (na oko), posolimo i posluzimo u posudi u kojoj smo pripremali a ako jelo pripremamo na tignju(tavici),tada ga posluzimo na toplom plitkom tanjiru.
Prijatno

A za tebe Espanol veliki pozdrav za humor i domisljatost.Ako bi imala rastoran ja bi tebe potrazila za sefa kuhinje.........moze?
TVOJ SAM ELENA! Samo javljaj gde se otvara taj restoran. Dosta mi je inženjerskih, novinarskih i ostalih ....
 
Elena_:
Sunka sa jajima

U vatrostalnoj zdelici ili temblici na plotkoj masnoci poprzimo dvije ploske sunke,razbijemo dva jaja (na oko), posolimo i posluzimo u posudi u kojoj smo pripremali a ako jelo pripremamo na tignju(tavici),tada ga posluzimo na toplom plitkom tanjiru.
Prijatno

Ja bih jos dodala izrendani sir preko jaja... i nakon sto je isprzeno malo kecapa mmmmmmmmm
 
Uzmeš jaje i odvojiš žumance i belance

Zatim uzmeš glavicu luka (veću) i odvojiš dva kruga.

Staviš te krugove u vruć tiganj i u jedan sipaš žumance a u jedan belance.

Može i više krugova i više jaja.

Kada se brzo isprži, izvadiš,poređaš na tanjir i na
žumanca staviš loptice kačkavalja a na belanca
listove peršuna.

Dekorativno i zanimljivo

Inače vidim da niko ne predlaže dobre sajtove sa receptima.
Evo jednog www.uputstva.co.yu
 
imam ja neke recepte:
stavis list lisnatog tijesta (velicine pleha) na podmascen pleh, u zavisnosti od velicine isjeces ga na 2, 4, ili 6 "polja" ( da jedno polje bude nekih 15X15 cm)i na svako polje namazes malo kecapa, stavis listic kackavalja, tanki dugacki list slanine (sunke ili suhog mesa) koji stavis u obliku kruga po kackavalju, i u sredinu tog kruga "istreses" svjeze jaje. pospes solju, biberom, persunom...ma, cime hoces...i ispeces u rerni.
Zvuci koplikovano (jer sam pravi strucnjak u koplikovanju jednostavnih recepata) ali je jednostavno i UKUSNO!
znaci lisnato tijesto, kecap, kackavalj, slanina, jaje, zacini...

ili
isjeci hljeb na snite (ili kupiti hljeb za tost) isjeci okrugle rupe u svakoj sniti, namazati maslacom sa obadve strane snite, poredati u tepsiju i u svaku rupu istresti po jaje...i opet zacini, naravno, po tom mozes poredati sta hoces (kao u proslom slucaju) ili nista...
zapeci u rerni dok se jaja ne ispeku
 
Kajgana, scrambled eggs, tortilla, fu yang ....jelo koje je popularno u svim delovima sveta.

Brzo i lako se sprema, kaloricno je i ukusno

Ima nebrojeno mnogo vrsta kajgana, a svaki kuvar i svaka domacica ima svoj oprobani recept...

Zaista, u nekim hotelima po svetu sam za dorucak jeo tako divne kajgane da ih i danas pamtim.

Bilo bi lepo da napisete po neki recept za kajgane koje VI pravite i koje se vasim ukucanima najvise dopadaju.

Mozda ce se i drugima isto tako dopasti? :cmok:
 
Kada sam isao u teretanu, pre nekih 7-8 godina pravio sam kajganu od 7 jaja.

Polupam sva jaja, stavim u neku posudu da mogu da ih promesam, tj da sjedinim belance i zumance. Uzmem sunku, sitno je iseckam, isto to i sa malo ruzmarina. Jedno 20-30gr sira, iseckanog da se brze istopi, paradajz ( svez ) opet sitno iseckan, par cena belog luka.
Uzmes lepo tiganj, stavis malo maslinovog ulja ili masti da se ne lepi, kada se zagreje, stavis izgnjecen beli luk da malo porumeni zajedbo sa sunkom, nakon toga stavis jaja i ostatak stvari, mesas dok mislis da je dobro, al ne da dozvolis da postane "suvo". i to je to..

Posle dodas zacine ako bas zelis...
 
sa mladim lukom
sa tvrdim sirom
s pečurkama
s svežom paprikom
s paradjzom i maslinama
s šunkom
s slaninom
ne znam šta mogu da izmislim
naravno začini po intuiciji
sad stavljam u sve pa i u omlet kurkumu
onako zažuti a nema neki težak ukus
i kako je svršen omlet od 2 jaja u onim najmanjem teflonu mislim da je fi 20cm
nema da se raspadne
neki dodaju mleko u omlet, jednom sam probao i ispadne mi gnjecavo
 
U jednom inspirativnom kulinarskom trenutku, koji se pokazao kao vrlo kreativan, napravila sam kajganu u kojoj su moja čula mirisa i ukusa neizmerno uživala. Ideja je došla vrlo spontano. Najpre se javila želja, upravo za nekom novom i nesvakidašnjom kajganom. Zatim je usledilo otvaranje frižidera i detaljan inventar istog. :cistinaocare: Srećom su se tada u njemu našli blitva, dimljena suva slanina i sveži šampinjoni. Eto, tako je nastala moja famozna kajgana, u kojoj sada već redovno uživam oko podneva, kada i najčešće doručkujem. :flert:
 

Back
Top