sta bi bilo kad meseca ne bi bilo

Da razmislimo :think:

Prvo mi je naravno palo na pamet uticaj meseca na vodene povrsine :mrgreen:

Nema plime i oseke bez cega bismo jednostavno mogli da zamislimo zivot, premda bi to mozda uticalo na staniste pojedinih vrsta koje su se ,,naselile,, blize obali.

E sad ima tu jos po nekih stvari ako te zanimaju a jedna od tih su ova:


http://www.astronomytoday.com/astronomy/earthmoon.html

Da ti ne bih prepricavao neke stvari imas vise informacija ovde --->


http://www.astrobio.net/index.php?option=com_retrospection&task=detail&id=2507

Procitaj pa cemo diskutovari :per:


E sad ima i ona teorija da mesec utice na vodu u nasim organizmima, fora naucno dokazano ali moje subjektivno misljenje o tome je ..... bullshit :neutral:

Ne verujem u to .... Mozda i gresim :manikir:
 
E jes bas tolko da nas brzo nema :lol:

Mislim potrajali bi smo :think: malo duze :mrgreen:

ne bas. osim brzog kompletnog poremecaja ekosistema, bez meseceve gravitacije, rotacija Zemlje bi dobila haotican (nepredvidiv) karakter. tako se ne primer ponasa Mars bez dovoljno velikog satelita koji bi ga stabilizovao. Dakle totalan poremecaj smena godisnjih doba, klime, duzine dana, proasecne temperature, naseljivih oblasti, magnetnog polja, a onda u gorim scenarijima i gubitak tecne vode i atmosfere.

veselo, zar ne?
 
ne bas. osim brzog kompletnog poremecaja ekosistema, bez meseceve gravitacije, rotacija Zemlje bi dobila haotican (nepredvidiv) karakter. tako se ne primer ponasa Mars bez dovoljno velikog satelita koji bi ga stabilizovao. Dakle totalan poremecaj smena godisnjih doba, klime, duzine dana, proasecne temperature, naseljivih oblasti, magnetnog polja, a onda u gorim scenarijima i gubitak tecne vode i atmosfere.
Ne znam odakle ti sve to ali promene ne bi bile ni priblizno tako drasticne.
Ponasanje Zemlje bi bilo drugacije nego sada ali kada se gleda na skali u milijardama godina. Ne bi se desavale nikakve nagle, haoticne, promene.
Ne bi bilo nikakve nepredvidivosti u kretanju vece nego je sada. Ni na Marsu ne vlada nikakvo haoticno kretanje.

Da Meseca nije bilo zivot bi se verovatno sporije razvio ali kada bi Mesec sada nestao to bi imalo relativno mali uticaj na zivot na Zemlji.
 
Ne znam odakle ti sve to ali promene ne bi bile ni priblizno tako drasticne.
Ponasanje Zemlje bi bilo drugacije nego sada ali kada se gleda na skali u milijardama godina. Ne bi se desavale nikakve nagle, haoticne, promene.
Ne bi bilo nikakve nepredvidivosti u kretanju vece nego je sada. Ni na Marsu ne vlada nikakvo haoticno kretanje.

Da Meseca nije bilo zivot bi se verovatno sporije razvio ali kada bi Mesec sada nestao to bi imalo relativno mali uticaj na zivot na Zemlji.

mars ima haoticne promene uglova precesije i nutacije (u smislu matematickog haosa). pa se ponasa nepredvidivo.

a gubitak plime i oseke bi izvrnuo naopacke ekosistem.
 
mars ima haoticne promene uglova precesije i nutacije (u smislu matematickog haosa). pa se ponasa nepredvidivo.
Ta nepredvidivost nije takva da je danas jedan ugao a sutra neki potpuno drugaciji. U pitanju su periodi od vise desetina ili stotina hiljada godina.


a gubitak plime i oseke bi izvrnuo naopacke ekosistem.
Samo za vrse koje zavise od plime i oseke a i neke od njih bi se prilagodile novim uslovima jer plime i oseke na bi nestale vec bi samo bile slabije (otprilike duplo) jer bi se desavale samo pod uticajem Sunca.
 
Ne znam odakle ti sve to ali promene ne bi bile ni priblizno tako drasticne.
Ponasanje Zemlje bi bilo drugacije nego sada ali kada se gleda na skali u milijardama godina. Ne bi se desavale nikakve nagle, haoticne, promene.
Ne bi bilo nikakve nepredvidivosti u kretanju vece nego je sada. Ni na Marsu ne vlada nikakvo haoticno kretanje.

Da Meseca nije bilo zivot bi se verovatno sporije razvio ali kada bi Mesec sada nestao to bi imalo relativno mali uticaj na zivot na Zemlji.

Tako je nekako i moje razmisljanje bilo :think:
 
Aj da probamo da sklonimo mesec :lol:

Nesto bi me sad zanimalo, evo da pokrenem jedno novo pitanje ...

Kada bi se negde blizu planete zemlje nasla dovoljno velika druga planeta (koliko veca od zemlje?) da li bi se nekad u nekom idealnom slucaju moglo desiti da ta druga planeta zadobije ,,nas,, mesec, tj da se mesec gravitacijom vece planeta bude zadobijen tom drugom planetom i tako nestane kao nas satelit? :think:

Malo glupo pitanje ali priznacete interesantno :think:
 
Aj da probamo da sklonimo mesec :lol:

Nesto bi me sad zanimalo, evo da pokrenem jedno novo pitanje ...

Kada bi se negde blizu planete zemlje nasla dovoljno velika druga planeta (koliko veca od zemlje?) da li bi se nekad u nekom idealnom slucaju moglo desiti da ta druga planeta zadobije ,,nas,, mesec, tj da se mesec gravitacijom vece planeta bude zadobijen tom drugom planetom i tako nestane kao nas satelit? :think:

Malo glupo pitanje ali priznacete interesantno :think:

Pa zavisi i od pozicije te planete posto, jelte, sila je vektorska velicina. Ako bi bila pod odredjenim rastojanjem i odredjene mase u odredjeno vreme, mesec bi poceo da se krece pravolinijski. Svasta je moguce
 
Auuu :lol:


A bas me zanimaju proracuni, kakvi treba faktori da budu da bi se tako nesto dogodilo :think:

Pa zamisli ovako: Ako Mesec stoji tacno izmedju Zemlje i zamisljene planete pri cemu su sile gravitacije jednake, imas izolovani sistem, odnosno te dve sile se ponistavaju. Samim tim Mesecu ostaju samo unutrasnje sile i on nastavlja da se krece pravolinijski. Neka me neko ispravi ako gresim u ovome :lol:
 
Aj da probamo da sklonimo mesec :lol:

Nesto bi me sad zanimalo, evo da pokrenem jedno novo pitanje ...

Kada bi se negde blizu planete zemlje nasla dovoljno velika druga planeta (koliko veca od zemlje?) da li bi se nekad u nekom idealnom slucaju moglo desiti da ta druga planeta zadobije ,,nas,, mesec, tj da se mesec gravitacijom vece planeta bude zadobijen tom drugom planetom i tako nestane kao nas satelit? :think:

Malo glupo pitanje ali priznacete interesantno :think:

nije glupo pitanje nimal, smo je ne doreceno. dakle ako bi kroz sistem sunce - zemlja - mesec sa postojecim uredenjem prosla planeta x mase m brzinom v i tom i tom putanjom, da li bi mogla da otrgne mesec od zemlje.

moj odgovor je da pojma nemam. mislim da tesko, ali bi mogla da prodje i svojim prolaskom potpuno poremeti ustaljeno stanje. sta bi se onda dogadjalo, mozemo nagadjati, svi scenariji su potpuno otvoreni.
 
Ako bi ta planeta posedovala dovoljno jaku gravitaciju da poremeti kretanje Meseca, poremetila bi i kretanje Zemlje, što će reći da bi mogla da ukrade i Zemlju, a ne samo Mesec. Moguće je i ono što pretpostavljaju da se desilo Plutonu, da je neko telo velike gravitacije "otelo" Plutona od Neptuna i da sad Pluton sam za sebe (tj kao dvojni sistem Pluton-Haron) kruži oko Sunca (tj ne kruži, već elipsira? Postoji li takva reč? hehe)

Vezano za temu, delim Pagankovo mišljenje. Smanjenje plime i oseke bi imalo drastičan efekat na ekosistem i klimu na planeti. Možda bi uticalo i na kretanje tektonskih ploča. Možda bi dovelo i do ubrzanog hlađenja zemljinog jezgra...
 
Ako bi ta planeta posedovala dovoljno jaku gravitaciju da poremeti kretanje Meseca, poremetila bi i kretanje Zemlje, što će reći da bi mogla da ukrade i Zemlju, a ne samo Mesec. Moguće je i ono što pretpostavljaju da se desilo Plutonu, da je neko telo velike gravitacije "otelo" Plutona od Neptuna i da sad Pluton sam za sebe (tj kao dvojni sistem Pluton-Haron) kruži oko Sunca (tj ne kruži, već elipsira? Postoji li takva reč? hehe)

sad postoji.

kazem i ja, ako bi bila dovoljno velika a pri tome promasila i zemlju i mesec, ceo sistem bi se totalno poremetio. mogli bi da izvrsimo simulacije u MATLAB-u, pa bi se videlo tacno sta bi se sve dogadjalo. naravno, ako ima zainteresovanih da kucaju program.
 
Pa zamisli ovako: Ako Mesec stoji tacno izmedju Zemlje i zamisljene planete pri cemu su sile gravitacije jednake, imas izolovani sistem, odnosno te dve sile se ponistavaju. Samim tim Mesecu ostaju samo unutrasnje sile i on nastavlja da se krece pravolinijski. Neka me neko ispravi ako gresim u ovome :lol:
To bi bio idealan suvise slucaj nekako ;)
nije glupo pitanje nimal, smo je ne doreceno. dakle ako bi kroz sistem sunce - zemlja - mesec sa postojecim uredenjem prosla planeta x mase m brzinom v i tom i tom putanjom, da li bi mogla da otrgne mesec od zemlje.

moj odgovor je da pojma nemam. mislim da tesko, ali bi mogla da prodje i svojim prolaskom potpuno poremeti ustaljeno stanje. sta bi se onda dogadjalo, mozemo nagadjati, svi scenariji su potpuno otvoreni.
Hmm znaci moze se desiti ...
Pa ja sam valjda kao psotavljac pitanja zainteresovan jos matematika :heart:


@Ult.

Nekako mi je sad to neodgovarajuce tumacenje. Planeta x ,,otme,, zemlju, valjda mesec kao ,,planeta,, manje mase je podloznija uticaju vecih, a ja sam se odmah ogradio cinjenicom da je planeta x dovoljno velika samo za kinapovanje meseca ;)
 
To bi bio idealan suvise slucaj nekako ;)

Hmm znaci moze se desiti ...
Pa ja sam valjda kao psotavljac pitanja zainteresovan jos matematika :heart:


@Ult.

Nekako mi je sad to neodgovarajuce tumacenje. Planeta x ,,otme,, zemlju, valjda mesec kao ,,planeta,, manje mase je podloznija uticaju vecih, a ja sam se odmah ogradio cinjenicom da je planeta x dovoljno velika samo za kinapovanje meseca ;)

Kazem jedan od slucajeva. Naravno da je gotovo nemoguce da se desi ali ono "gotovo" je kljucna rec ;)
 

Back
Top