Дан када је горело Гњилане
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 109

Tema: Дан када је горело Гњилане

Elita Waterfall (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2005.
    Pol
    ženski
    20.895
    Reputaciona moć
    826

Podrazumevano Дан када је горело Гњилане

О страдању преосталих Срба 17. марта 2004. у Гњилану мало се могло чути и прочитати. У однекуд диригованом шесточасовном насилничком пиру неколико хиљада младих Албанаца, тог дана је линчован професор Слободан Боби Перић. Разјарена руља није поштедела ни његову мајку Анку. Лечена је у Врању и Нишу, али се убрзо чуло да је подлегла тешким повредама. Још 52 особе у граду брутално су претучене, а двоје људи је умрло од последица преживљених страхота. Тада су гореле 22 српске куће, на десетине је каменовано и похарано, прогнано је преосталих 98 српских породица са 237 чланова.

– Бомбардовање у Гњилану преживело је око 16.000 Срба – сећа се Ратко Стоиљковић, професор књижевности и новинар у пензији – Праћени равнодушним погледима америчких војника у тих неколико јунских дана, избегло је више од 7.000 Срба и већина од око 6.000 Рома. На списку Црквеног народног одбора 2001. године било је само око 700 имена. После 17. марта у град вратило се око 70 српских душа.

Стоиљковић је то верно описао у својој књизи „Кад је Гњилане горело”, наводећи потресна казивања злостављаних Перића, Дабића, Павића, Станојевића, Илића, Ивковића, Цуцкића, Ђорђевића, Живића, Савановића… Описана је и храброст Шиловчана, који су својим телима спречили насилнике да продру у село. Али и чојство неких Албанаца, који су, ризикујући своје животе, скривали и штитили комшије Србе и њихове куће.

– После мартовског насиља обновљено је 15 попаљених српских кућа – сведочи Стоиљковић. – Само у две су се вратили власници, од којих је једна у међувремену напуштена. Један од повратника је црквењак Властимир Ђорђевић, коме је, док је био у цркви, дом опет похаран. Преостали Срби свакодневно се окупљају у црквеној порти, у ћевабџиници код Спире и размењују новости. Недавно је Ивица Тодоровић добио кћерку, прво дете, али је с колегом Љубишом Ђорђевићем остао без посла у гњиланском огранку ОЕБС-а, па намерава да прода кућу и са мајком Ђурђом и сестром Славицом напусти родни град. Његов брат Саша са породицом је у Норвешкој.

Повратници у Гњилане нису поштеђени напада. Пре неки дан је оскрнављен гроб тек сахрањене жене. Зато што од већине нису пожељни у свом родном граду, Срби из Гњилана живе као подстанари у околним селима или су у колективном смештају у Шилову, док им новоизграђене или реновиране куће у родном граду зврје празне.

Данас ће се 29 српских породица са око 60 чланова у Гњилану сетити страдалих комшија 17. марта 2004, али и више од 300 својих сународника који су у Косовском Поморављу од јуна 1999. до краја 2000. киднаповани и побијени. Њима у спомен, у Гњилану каквог више нема, запалиће свећу у цркви Светог Николе.

http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Dan-kada-je-gorelo-Gnjilane.sr.html
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da ne zaboravimo 17 mart 2004 godine i jedno od mnogih stradanja Srba.
    SUDIJA : OLUJA JE UDRUZENI ZLOCINACKI PODUHVAT!

Buduća legenda adem_ks (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Дан када је горело Гњилане

i niko da spominje one teme u kojima su svi "znali" da se sprema etnicko ciscenje.
    a lepo sam vam govorio da samo prizeljkujete da se to desi, iako uzalud.
    da ne bude zabune, mislim to sto sam napisao, neki, iako je to cudno, jedva cekaju da nastradaju srbi na kosovu, samo da bi otvorili jednu temu.
    bem ti takav patriotizam

ps.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ @
    prijavljen si za ... znas vec

Elita
    Učlanjen
    04.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Pogledaj poruku
    Shiptarchine budjave
    Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku

ps.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ @
    "I don't give a damn "

Elita Waterfall (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2005.
    Pol
    ženski
    20.895
    Reputaciona moć
    826

i niko da spominje one teme u kojima su svi "znali" da se sprema etnicko ciscenje.
    da ne bude zabune, mislim to sto sam napisao, neki, iako je to cudno, jedva cekaju da nastradaju srbi na kosovu, samo da bi otvorili jednu temu.
    bem ti takav patriotizam

ps.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ @
    O kome ti pricas?!
    SUDIJA : OLUJA JE UDRUZENI ZLOCINACKI PODUHVAT!

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Mislim, sta reci, ta nepravda ce se ispraviti kad - tad, po svim "zakonima" i Bozjim, i ljudskim.

Ni dan - danas ne mogu da zaboravim skidanje krstova sa nasih crkava.

Ali ima tema na koje je bolje ne podsecati se jer izaziva neproduktivan gnev ili tugu.

Buduća legenda C0NSIGLIERI (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

Uvek se zapitam da li su ti Srbi na KiM normalni kad jos uvek zive u takvom okruzenju
    A Mari usque ad Mare

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Citat Original postavio picololeone Pogledaj poruku
    Mislim, sta reci, ta nepravda ce se ispraviti kad - tad, po svim "zakonima" i Bozjim, i ljudskim.

Ni dan - danas ne mogu da zaboravim skidanje krstova sa nasih crkava.

Ali ima tema na koje je bolje ne podsecati se jer izaziva neproduktivan gnev ili tugu.
    Ono iživljavanje na krovovima crkava i ona scena kad divlja plemena sa juga ruše i uništavaju viševekovno pravoslavno hrišćansko srpsko nasleđe i baštinu su neke od najogavnijih scena koje sam ikada video! Mislim da je, bar u Evropi, bez presedana u proteklih pola veka
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Ono iživljavanje na krovovima crkava i ona scena kad divlja plemena sa juga ruše i uništavaju viševekovno pravoslavno hrišćansko srpsko nasleđe i baštinu su neke od najogavnijih scena koje sam ikada video! Mislim da je, bar u Evropi, bez presedana u proteklih pola veka
    Ma to je za infarkt.

Sto bi rekao Ivo Andric "Ima stvari o kojima je bolje cutati. I ja cutim."

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Citat Original postavio C0NSIGLIERI Pogledaj poruku
    Uvek se zapitam da li su ti Srbi na KiM normalni kad jos uvek zive u takvom okruzenju
    Ne dao Bog da ikada budeš morao da napustiš ognjište! Ne govori tako! Ljudi čekaju, nadaju se, pa izdržali smo 500 godina Turaka i kojekakvh zavojevača i porobljivača pa smo ostali tu gde jesmo
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

Ne dao Bog da ikada budeš morao da napustiš ognjište! Ne govori tako! Ljudi čekaju, nadaju se, pa izdržali smo 500 godina Turaka i kojekakvh zavojevača i porobljivača pa smo ostali tu gde jesmo
    Dao je

p.s. Ne dao Bog da tim ljudima sutra deca stradaju od siptarskih hordi koji ih drze u getu, zarad politickih poena one stoke koja zivi u BG.

A Mari usque ad Mare

Elita dežurno zvocalo (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    254

bem ti takav patriotizam

ps.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ @
    Ademe veću glupost nisi mogao da napišeš to što vi Šiptari jedva čekate da se neki vaš saplete i udari glavom o ram od vrata neke poslastičarnice u BG pa posle da pričate kao je maltretiran od strana Srba je vaš problem i to govori o vama ali reći da se Srbi u Srbiji raduju etničkom čišćenju na Kosovu je krajnje slinavo s tvoje strane.
    Ja sam uvek civilizovana ali me ljudi pogrešno tumače.

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio Waterfall Pogledaj poruku
    О страдању преосталих Срба 17. марта 2004. у Гњилану мало се могло чути и прочитати. У однекуд диригованом шесточасовном насилничком пиру неколико хиљада младих Албанаца, тог дана је линчован професор Слободан Боби Перић. Разјарена руља није поштедела ни његову мајку Анку. Лечена је у Врању и Нишу, али се убрзо чуло да је подлегла тешким повредама. Још 52 особе у граду брутално су претучене, а двоје људи је умрло од последица преживљених страхота. Тада су гореле 22 српске куће, на десетине је каменовано и похарано, прогнано је преосталих 98 српских породица са 237 чланова.

– Бомбардовање у Гњилану преживело је око 16.000 Срба – сећа се Ратко Стоиљковић, професор књижевности и новинар у пензији – Праћени равнодушним погледима америчких војника у тих неколико јунских дана, избегло је више од 7.000 Срба и већина од око 6.000 Рома. На списку Црквеног народног одбора 2001. године било је само око 700 имена. После 17. марта у град вратило се око 70 српских душа.

Стоиљковић је то верно описао у својој књизи „Кад је Гњилане горело”, наводећи потресна казивања злостављаних Перића, Дабића, Павића, Станојевића, Илића, Ивковића, Цуцкића, Ђорђевића, Живића, Савановића… Описана је и храброст Шиловчана, који су својим телима спречили насилнике да продру у село. Али и чојство неких Албанаца, који су, ризикујући своје животе, скривали и штитили комшије Србе и њихове куће.

– После мартовског насиља обновљено је 15 попаљених српских кућа – сведочи Стоиљковић. – Само у две су се вратили власници, од којих је једна у међувремену напуштена. Један од повратника је црквењак Властимир Ђорђевић, коме је, док је био у цркви, дом опет похаран. Преостали Срби свакодневно се окупљају у црквеној порти, у ћевабџиници код Спире и размењују новости. Недавно је Ивица Тодоровић добио кћерку, прво дете, али је с колегом Љубишом Ђорђевићем остао без посла у гњиланском огранку ОЕБС-а, па намерава да прода кућу и са мајком Ђурђом и сестром Славицом напусти родни град. Његов брат Саша са породицом је у Норвешкој.

Повратници у Гњилане нису поштеђени напада. Пре неки дан је оскрнављен гроб тек сахрањене жене. Зато што од већине нису пожељни у свом родном граду, Срби из Гњилана живе као подстанари у околним селима или су у колективном смештају у Шилову, док им новоизграђене или реновиране куће у родном граду зврје празне.

Данас ће се 29 српских породица са око 60 чланова у Гњилану сетити страдалих комшија 17. марта 2004, али и више од 300 својих сународника који су у Косовском Поморављу од јуна 1999. до краја 2000. киднаповани и побијени. Њима у спомен, у Гњилану каквог више нема, запалиће свећу у цркви Светог Николе.

http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Dan-kada-je-gorelo-Gnjilane.sr.html
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da ne zaboravimo 17 mart 2004 godine i jedno od mnogih stradanja Srba.
    Da ne znaš možda gde se može kupiti ova knjiga?
    " Only fools and horses"

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

malo je cudno da je nekima vise zao jedne [ili stotinu] crkve, koja je ipak od kamena, ma koliko staro i vredno bilo to kamenje, nego hiljade zrtava tamo nekih albaanca, muslimana, ili kojih vec naroda. ali tako je to kad se pise o necemu sto se samo gledalo na Tv ili slusalo [ne istinu, vise su to price] od drugih.

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio malo zvocalo Pogledaj poruku
    Ademe veću glupost nisi mogao da napišeš to što vi Šiptari jedva čekate da se neki vaš saplete i udari glavom o ram od vrata neke poslastičarnice u BG pa posle da pričate kao je maltretiran od strana Srba je vaš problem i to govori o vama ali reći da se Srbi u Srbiji raduju etničkom čišćenju na Kosovu je krajnje slinavo s tvoje strane.
    tebi je mozda glupost, ali pogledaj malo kakve se teme otvaraju na forumu, i mozda ce ti biti jasnije.... mada sumnjam

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Da li su bili normalni svi oni Srbi koji su mirno ćutali dok je Tito pravio zakon po kome onaj ko ode s Kosova nema povratka ?
    Da li bi bili normalni oni koji bi se na ovo pobunili?
    Da li su bili normalni Srbi koji su zbog ovog zakona i šiptarskog maltretiranja prodavali za ogromne novce svoju imovinu i odlazili s Kosova?
    Da li su normalni oni koji znaju da dedovina i očevina nemaju cenu?
    Da li su bili normalni Srbi koji su posle bombardovanja doživeli linč u svojoj kući a zatim je gledali kako gori?
    Da li su normalni oni koji danas kažu da je Kosovo izgubljeno ili su to oni koji kažu da ćemo ga vratiti kad tad?

Ništa meni u zemlji Srbiji nije normalno
    " Only fools and horses"

Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

Citat Original postavio Prisoner Pogledaj poruku
    Da li su bili normalni svi oni Srbi koji su mirno ćutali dok je Tito pravio zakon po kome onaj ko ode s Kosova nema povratka ?
    Da li bi bili normalni oni koji bi se na ovo pobunili?
    Da li su bili normalni Srbi koji su zbog ovog zakona i šiptarskog maltretiranja prodavali za ogromne novce svoju imovinu i odlazili s Kosova?
    Da li su normalni oni koji znaju da dedovina i očevina nemaju cenu?
    Da li su bili normalni Srbi koji su posle bombardovanja doživeli linč u svojoj kući a zatim je gledali kako gori?
    Da li su normalni oni koji danas kažu da je Kosovo izgubljeno ili su to oni koji kažu da ćemo ga vratiti kad tad?

Ništa meni u zemlji Srbiji nije normalno
    To si tacno odgovorio i pametnom dosta da zna sta mu je ciniti.
    A Mari usque ad Mare

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

ovi siptari bas zli... maltretirali srbe dajuci im ogromne sume novca... valjda im je bilo tesko da nose te dzakove sa parama

Elita
    Učlanjen
    04.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

siptari bas zli...
    Da se i mi slozimo oko necega

Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

ovi siptari bas zli... maltretirali srbe dajuci im ogromne sume novca... valjda im je bilo tesko da nose te dzakove sa parama
    Zato su vam danas laksi dzakovi heroina, ali dobro, sto je posteno posteno je
    A Mari usque ad Mare

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

malo je cudno da je nekima vise zao jedne [ili stotinu] crkve, koja je ipak od kamena, ma koliko staro i vredno bilo to kamenje, nego hiljade zrtava tamo nekih albaanca, muslimana, ili kojih vec naroda. ali tako je to kad se pise o necemu sto se samo gledalo na Tv ili slusalo [ne istinu, vise su to price] od drugih.

Hiljade i hiljade tamo nekih žrtava su stvarale stotinu tih kamenih crkava koje pominješ, tako da, molim te, pri iznošenju svog mišljenja, molim te, nemoj vredjati.
    Ako ti ne znaš koja je vrednost u 21.v. zdanja iz 14.veka, ima nas koji to znamo.

U svakom slučaju vredniji su životi trenutno živih ljudi od bilo kakvog kamena. Srpski narod kaže "ne daj živa za mrtva".

Ima ovde medju nama i nas koji smo o dogadjajima iz tv emisija znali iz prve ruke, iz porodica.
    " Only fools and horses"

Elita Neozbiljni pesimista (avatar)
    Učlanjen
    18.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    311

Ja sam imao drugara iz osnovne iz Gnjilana.Posle se vratio tamo,ne znam sta je sa njim...
    Ne budi pesak koji gaze, već budi kamen u cipeli...

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Zato su vam danas laksi dzakovi heroina, ali dobro, sto je posteno posteno je
    ponovo slusate price. ako se vec govori o heroinu, treba se spomenuti osoba koja je trenutno hit. cuo sam da je zarada, i to godisnja te osobe bila oko milijardu dolara. i glecuda, nije albanac...

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Naravno, kad u nedostatku dokaza izvrću reči sagovornika.

Prvo te prebiju a onda ti ponude neverovatnu sumu novca za kućerak. Vrlo mudra politika. Kad čuje drugi Srbin koliko je love dobio ovaj mučenik posle batina, ima svoju kuću da proda pevajući samo da bi izbegao linč. Mudro,mudro..nema šta. I jadno.
    " Only fools and horses"

Elita peti ligament (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Imam osjećaj da neki šiptar ovu temu pokušava da usmjeri na pogrešan tok od onog koji je postavljač imao na umu...
    Kao da neki šiptar pokušava da ubaci priču o dobrovoljnim migracijama Srba (po receptu koji je izgleda preuzeo od kolega ljubitelja oluje) umjesto o etničkom čišćenju...

Osjećate li taj smrad kojim njegovi postovi odišu...? Ja da. I povraća mi se od njega.

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

ponovo slusate price. ako se vec govori o heroinu, treba se spomenuti osoba koja je trenutno hit. cuo sam da je zarada, i to godisnja te osobe bila oko milijardu dolara. i glecuda, nije albanac...
    Uuuu al ti je argument...
    Što nisi naveo i Kolumbijce, Brazilce.. Eskobare i ostale yayare..
    Od njih većih hitova nema u svetu..a gle čuda nisu Albanci
    " Only fools and horses"

Slične teme

1. Када...
    Autor Dijenek u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 07.06.2009., 00:05
  2. Када Србија улази у ЕУ?
    Autor daxt u forumu Politika
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 11.05.2009., 13:20
  3. Када ћете?