Konstrukcija, tezina i tipovi lovackih zrna

Aj' krecem ja prvi.

Municija koju ja koristim za lov visoke divljachi u kalibru .30-06

Winchester Accubond 180gr

180043.jpg




Winchester Elite XP3 180gr
854535.jpg


winchester_supreme_XP3_bullet.bmp


winchester_supreme_XP3_mushroom.bmp




Shto se fabrichke municije tiche, bar u mojoj pushci, ove dve su se pokazale najbolje kada govorimo o grupisanju(preciznosti) i njihovom uchunku na divljach. Municija je dizajnirana tako da se zrno "polako" shiri u prednjem delu i da se ne raspada chak i pri udaru u kost. Najcheshce se koristi za lov losa, Elk-a, crnog medveda (za crnog medveda ja lichno koristim Winchester Ballistic Sivertip "mekano zrno"), Grizlija (u jachim kalibrima:)) i belorepog (i u ovom sluchaju preferiram Ballistic Sivertip).


Pre mesec dana videh na policama lokalnih prodavnica oruzja, municiju Prvi Partizan Uzice u svim kalibrima (osim WSM i WSSM), raznih tezina, pa chak i "Match" verzije. Ono shto me je zaintrigiralo je da su ljudi pocheli sve cheshce da dolaze i traze tu municiju u "interesantnim kolichinama". Lik koji drzi jednu od tih prodavnica mi je rekao da je prezadovoljan ovom municijom shto se preciznosti tiche i performansama kada govorimo o uchinku na divljach a posebno izradom chaura jer kako on navodi, chaure su izuzetnog kvaliteta i idealne su za "reloading". Poshto se isti bavi takmichenjem "long range", kaze da u poslednje vreme koristi samo PPU chaure. Navodno mogu da pune vishe puta bez vecih deformacija... Da bude josh interesantnije, za kutiju recimo Winchester XP3 municije ja mogu da kupim tri kutije PPU.
Posle par dana chujem od jednog Kanadjanina da je kupio nekoliko kutija ove municije u kalibru .223 55gr i da ne moze da veruje koliko je precizna. Nedelju dana kasnije, pogodio je kojota na svom ranchu neshto ispod 300m. Tvrdi da je kojot pao kao da ga je zviznuo .270Win. Pokazao mi je fotografije...nisam mogao da verujem. Prostrelna rana! Prostrelna rana je bila velichine golf loptice (po mojoj proceni).
prvi%20223%2055%20sp.jpg

Da ne budem lenj, skoknem ja na par foruma gde se sastaje "elita" i naidjem na teme o PPU municiji. Ovo su zaista ljudi koji se od 24sata, 23 sata sata bave balistikom, testiranjem municije, oruzja, punjenjem itd. Govorimo takodje o americhkom stereotipu koji misli da je sve shto je americhko, da je i najbolje. Dakle, kad su oni bez pardona pocheli da hvale ovu municiju...shta dalje reci?
Za sada, PPU je na dobrom glasu.
Skoknucu ovih dana i kupicu jedno par kutija pa cu da probam. Interesuje me .223 55gr jer trenutno koristim Remington Accutip V-Tip koji je bar 2,5 puta skuplji od PPU. Ne mogu da kazem, ova municija je zaista jaaaaako precizna ali ako dobijam iste rezultate sa PPU...

Kakva su vasha iskustva sa PPU?
 
Poslednja izmena:

Back
Top