Bioloski fakultet Beograd

kakosuper

Početnik
Poruka
2
E ovako, devojka hoce da upise bioloski fakultet ovde u bgdu ali nema internet i nije odavde pa sam ja zaduzen da se raspitam za nju.. :) Dakle prvenstveno me zanima kakvi su bili raniji prijemni, da li negde ima da se nadju ti rokovi posto na njihovom sajtu nema nista. Koliko primaju na opsti smer biologija i koliko je uglavnom potrebno za budzet.. Pisite i vase utiske kako je na tom fakultetu. Dakle pre odlaska u studentsku sluzbu hteo bi da se sto vise informisem ovde pa da tamo samo razjasnim nedoumice. Hvala! :)
 
Da vas ispravim malo. Još od prve godine vi se usmerava na odgovarajuće module: biologo, molekularni biolog i fiziolog ili ekolog. U toku prve dve godine razlike izmedju smerova su u jednom predmetu po semestru, a u trećoj je broj usmeravajućih predmeta nogo veći.
Na master studijama biolozi biraju da li će nastaviti na smer-profesor ili na smer-istraživač, a ekolozi i molekularci nastavljaju istraživačke smerove...
Što se tiče učenja, bez brige, ima i to doooosta. Prakse gotovo da nema...
 
Slazem se sa Jukijem da je nastavno osoblje Bioloskog uzasno! Ti ljudi se ponasaju kao da su Bogovi, a posebno sefovi pojedinih katedri! Kod tih profesora vlada nepojmljiva sujeta sto cete primetiti tek ako saradjujete sa nekim od njih...
O (NE)organizaciji i da ne govorim, uzasno...ogorcen sam na ovu ustanovu!
 
Zdravo svima. Ja sam sada cetvrta godina gimnazije i idem u drustveno - jezicki smer. Polako se blizi fakultet, i ja sam sigurna da cu biologiju. Malo se dvoumim oko smera, ekologija ili opsta biologija. Molekularnu necu jer bih radila kasnije iskljucivo kao profesor u srednjoj ili osnovnoj skoli. Sta mi vi preporucujete? Ja sam vise za opstu, nekako me to interesuje. Da li neko moze da mi kaze sta su odlike ekologije a sta odlike opstog smera, i da mi malo pojasni oko prijemnog, i te sitnice... Hvala unapred!
 
Evo,ja sam student IV godine opste biologije,i evo sta mogu da ti kazem :
Profesori uopste nisu kreteni, bas naprotiv, vrlo su korektni, nema izivljavanja, u odnosu na znanje ces i dobiti ocenu. Ovi sa molekularnog dela su skloni da malo preteruju, ali ti ako upises opstu ili ekologiju, sa njima ces se malo sretati.
Posto ti je prijemni vec bio, iskreno se nadam da si upisala opstu, jer je ekologija takooooo smaracka. Opsta je kul, ucices o svemu, od mikrobiologije,preko algi, gljiva, zivotinja, biljaka, pa onda opet evolucija, genetika, molekularna, neke ekologije i tako,svasta nesto ( ja imam ukupno 43 predmeta ). Skroz je zanimljivo, ja svoj fakultet obozavam! Tezak je,naporan,ali ako volis i ako mozes da ucis malo vise, da se odreknes cestih izlazaka, onda ti nece biti problem da das sve u roku sa finim ocenama. Tacno je da je neorganizovan, da neces imati praksu, da nemamo zgradu, da jurcas na sve strane, ali, nije nista strasno... :)
 
Mada,i dalje se dvoumim izmedju Novog Sada i Beograda, sto se tice Biologije :think:
Idete li ponekad na terene,vrsite disekciju zivotinja i to?
Moguce je kasnije npr. zavrsiti opstu biologiju i uraditi master iz molekularne,ako otkrijem da me vise zanima i koliko je moguce otici u inostranstvo nakon ovog fakulteta? :think:
 
Poslednja izmena:
Mnogo je jaci fakultet u Beogradu, vise se radi i uci, i naravno, vise se priznaje.
Disekcije se uglavnom rade na prvoj godini ( barem smo mi ), na zabama, morskim mackama, pacovima, i na nekim insektima. U narednim godinama imaces vezbe, na kojima ces koristiti tipa pacovsku krv ili mokracu, i tako nesto postoji na vise predmeta. Ali neces raditi to svaki dan i puno cesto. I da znas, nije to nista spektakularno, nesto sto bi zeleo svaki dan da radis :)
Tereni se cesto organizuju, ali van predmeta ( nisu obavezni ), u okviru sekcija, a od obaveznih terena na fakultetu : Za sada postoji samo jedan ( i to za biologe i ekologe, molekularci nemaju nijedan ), traje oko 8,9 dana, i za to vreme pravis herbarijum od oko 250 biljaka. Ekolozi imaju jos neke,ali ne znam kako tacno to kod njih ide.
Sto se tice prebacivanja, u toku studija one se, u principu, ne praktikuju, ali uvek ima izuzetaka. A za master : Ne,nije moguce tek tako ( iako ce ti prodekan reci da nece biti nikakvih problema kad ga pitas u I godini ), mozda bi ti i dozvolili, ali bi to znacilo da moras da ispolazes sve razlike u predmetima izmedju ova dva modula, ali postoji tu jedna stvar. Molekularci imaju dosta manje mastera, biolozi vise, oko 12 mislim, pri cemu, kod nas, imas neke vezano za tu oblast, sto sve mozes da vidis na sajtu fakulteta, ali ti je jos rano o tome da razmisljas :)
A sto se tice priznavanja...Kao,priznat je svugde u svetu, ali da li je to zaista tako, to vec ne znam, nisam jos dotle stigla.. :)
 
Kad ti bude prijemni, moj iskreni savet ti je da uzmes pitanja od proslih godina, i uglavnom na prijemnom ces imati ono sto ces uciti na prvoj godini faksa, i skroz je opusteno,i zato nemoj da se stresiras oko njega ;)
A sto se izbora tice, upisi je samo ukoliko je zaista volis, i dobro prouci predmete na oba modula ( biologija i molekularna biologija i fiziologija ), pa donesi odluku ( ukoliko ti bude trebalo,uvek mozes da me pitas kakav je koji predmet na modulu biologija )...
Uh,sta jos da ti kazem o faksu?! Pa..Meni je skroz kul,nisam se pokajala ni u jednom trenutku. I opet da kazem, nije nimalo tacno ono sto su gore pisali, da su profesori idioti, zaista nisu, skroz su kul ( kod jednog ces cak morati i da pevas za ocenu :) ), ali videces i sam, ako upises ovaj faks.. :) Prakse ja malo ( skoro da je nema ), uslovi su losi ( nemamo svoju zgradu ), pa ces se malo setati od Botanicke baste do Fizickog fakulteta, pa opet do Filoloskog ( gde nam je sediste ).. Na prvoj godini ces imati dosta opstih predmeta ( tipa hemija, fizika, biostatiskika ), ali je to sve od prosle godine olaksano, pa ne bi trebalo da imas problema. Kasnije ti krecu sve strucniji, i sve lepsi predmeti.. Ne znam sta jos da ti pisem, izgubila sam inspiraciju :) Pitaj me nesto konkretno, ovako je previse opsirno :)
 
Hahahaha! Nije bilo tesko! :D I bas mi je drago sto hoces opstu,neces se pokajati.Ako nista,imaces sire obrazovanje iz biologije i vise stvari kojima ces moci da se bavis.. :)
Nemam,ali mislim da bih mogla da nabavim... :)
 
Poslednja izmena:
Hocemo,sto ne bismo ;)
Pusti medicinu, pffff , ja sam bila zapaljena za nju, i onda mi je samo kvrcnulo u glavi.Polagala sam oba prijemna, upala na oba na budzet, odabrala biologiju. I kazem ti,nisam se nimalo pokajala. Sta ce ti medicina, mucis se brdo godina, skoro nigde nije priznata u svetu, i sta onda?! Ostanes ovde,i onda nemas gde da se zaposlis, a i ako se zaposlis u nekoj selendri, radices za bednu platu. Bolja je biologija, zanimljivija, cistija i trazenija. Uostalom, medicina je samo grana biologije ;)
 

Back
Top