pitanje za dr

Ako je pakovanje od 3 mg, pa pise 3x to znaci 3 puta uzeti tu tabletu, celu od 3 mg.
Ako pise 3 mg na dan, to znaci 1 tableta ili je podeliti na 3 dela.
Da vam bude lakse, tablete koje se uzimaju iz vise delova su obelezene gde se mogu prelomiti.
A na kutiji farmaceuti obeleze kako je lekar propisao terapiju, ako pise 3x1, to znaci 3x 1 tableta od 3 mg.
 
Evo što sam pitala.Jasno mi je kad pijem recimo antibiotik(upravo ovih dana Pentaksil) i jačina je 250 mg.Lekar je rekao po jednu na 6 sati , i to je ok.Ali kad se kaže(recimo to se može pročitati u opisima lečenja odredjenih bolesti po knjigama)da je preporučena doza tog i tog leka 3mg dnevno, tri puta na dan, šta to znači? Čisto me informativno interesuje, jel u toj rečenici presudno ono dnevno ili ono tri puta?hvala
 
Preporucena doza 3 mg na dan znaci da se u toku 24h mora uneti 3 mg,to znaci da u zavisnosti od miligraze leka cete ga onoliko puta uneti koliko je potrebno da se dostigne doza od 3 mg, sto moze biti 1 ili 5 puta .To je opet povezano sa mehanizmom delovanja samog leka.
Ne znam koliko sam jasna ali postoje lekovi kod kojih mozete uneti odmah 3 mg i zavrsiti sa dnevnom terapijom a postoje lekovi kod kojih se tih 3 mg uzima vise puta u toku dana, npr. 2x 1,5 mg jer se na taj nacin postize adekvatna koncentracija leka u krvi.
 

Back
Top