Burka
Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 178

Tema: Burka

Domaćin Goddess of the far east (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Podrazumevano Burka

Zamolila bih moderatore da ne premeštaju ovu temu na religiju.Tačno je da nošenje burki ima u sebi religijski elemenat ,ali mene zanima više burka kao socijalan fenomen .Dakle ,da li nošenje burki u ravni sa lošim položajem žena u jednoj društvenoj zajednici ?Moj stav je da jeste jer se žene svodi na objekat .Osim toga žene koje nose burke uglavnom su na neki način primorane odnosno nemaju pravo na izbor.

Aktivan član damajante (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano Re: Burka

A šta je Burka?

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5975

JA teo isto da pitam al reko da ne ispadnem glup u drustvu..jel burma
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Veoma poznat ZvezdanKa (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    304

hm.....

nije moranje, nije moda...tradicija i postovanje...

ajde neka tebe neko natera da obuces burku....ne bi..zato sto nije u skladu sa tvojim ubedjenjima...sto je pogresno da je oni nose?

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Goddess of the far east Pogledaj poruku
    Zamolila bih moderatore da ne premeštaju ovu temu na religiju.Tačno je da nošenje burki ima u sebi religijski elemenat ,ali mene zanima više burka kao socijalan fenomen .Dakle ,da li nošenje burki u ravni sa lošim položajem žena u jednoj društvenoj zajednici ?Moj stav je da jeste jer se žene svodi na objekat .Osim toga žene koje nose burke uglavnom su na neki način primorane odnosno nemaju pravo na izbor.
    tesko da ti mi mozemo odgovoriti na ovo pitanje...tj. iz zapadnjacke perspektive
    vjerojatno jeste, ali...

Aktivan član damajante (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    99

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku

izgleda da nije...ovo se oblači

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5975

A mozda je onaj veo da se ne vidi faca
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    Dzordzi nisi glup.Burka je ovo

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5975

To sam i pomislio

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Citat Original postavio Vragana Pogledaj poruku
    tesko da ti mi mozemo odgovoriti na ovo pitanje...tj. iz zapadnjacke perspektive
    vjerojatno jeste, ali...
    Vragana to i mene upravo zbunjuje.Zapadnjacima je ovo sinonim za žensku potčinjenost.U nekoj osnovi to i jeste ,ali šta ako žena sama odluči.Da li je ona inferiorna zbog toga?Pokušavam da prihvatim tu različitost ,ali kada znam zbog čega je došlo do nje baš mi i ne ide to prihvatanje.

Elita smaki* (avatar)
    Učlanjen
    07.05.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    225

Što mislite da sve muslimanke koje to nose su primorane na to? Možda je to njihov izbor.
    Sigurno nekima smeta, nekima odgovara.
    I jare i pare.

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5975

E a jel to povezano recimo kad vidimo na ulici crnca i pogledamo za njim..mislim na nase drustvo..koje jos uvek tako reaguje na drugacije od nas

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Citat Original postavio ZvezdanKa Pogledaj poruku
    hm.....

ajde neka tebe neko natera da obuces burku....ne bi..zato sto nije u skladu sa tvojim ubedjenjima...sto je pogresno da je oni nose?
    Nije ništa pogrešno u tome što je nose već je problem u tome šta ona simboliše.Naravno da mene niko neće naterati da nosim burku ,ali ako imaš 11 -12 godina i živiš u Avganistanu ti si primorana da budeš umotana.

Učlanjen
    07.10.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    304

Vragana to i mene upravo zbunjuje.Zapadnjacima je ovo sinonim za žensku potčinjenost.U nekoj osnovi to i jeste ,ali šta ako žena sama odluči.Da li je ona inferiorna zbog toga?Pokušavam da prihvatim tu različitost ,ali kada znam zbog čega je došlo do nje baš mi i ne ide to prihvatanje.
    pa u odnosu na nasa shvatanja one jesu potcinjene...ali je fora u tome sto njima uglavnom nije potrebno da se bore za sebe...one mogu da budu obrazovane da idu u najbolje skole id a rade posle ako zele...ako su iz bogatijoh zemalja...ali u principu niko nema entuzijama da radi zatos to su maximalno finansijski obezbedjeni...
    a vrlo je poznato licemerje sto se tice njihovog postenja...
    evo price...iz asudisjke arabnije devojka studirala u engeskog, zaljubiola se vono..bilas a momkom...normalno njeni to nisu prihvatili...ona ipak odlucila da ostane sa njim i otisli da zive u ameriku..e sad..njih dvoje se ohlade, ona ostane sama u nepoznatom svetu...rodjaci joj jave da se vrati kuci i da joj je sve oprosteno..ona se vrati..oni je zatvore u kucu i doturaju joj hranu..niko nema pravo da je vidi...ne sme da prica ni sa kim ni da izlazi igde iz svoje sobe..osramotila porodicu...i to je to...

Učlanjen
    07.10.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    304

Nije ništa pogrešno u tome što je nose već je problem u tome šta ona simboliše.Naravno da mene niko neće naterati da nosim burku ,ali ako imaš 11 -12 godina i živiš u Avganistanu ti si primorana da budeš umotana.
    da, nazalost...ali i mi smo primorani na neke druge stvari...da idemo us kolu..jel te? da radimo? da nosimo brushaltere? da nosimo suknje ispod kolena kad smo na poslu? da farabamo izrastak?

eto takva vrsta primoravanja je u pitanju...prosto takav je kodeks i red...

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

hm.....

Apropo tradicije.Šta sve možemo da svrstavo pod tradiciju ,a da je protivno ljudskim pravima.Prvo što mi pada na pamet je SATI ,a zatim FGM.

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

pa u odnosu na nasa shvatanja one jesu potcinjene...ali je fora u tome sto njima uglavnom nije potrebno da se bore za sebe...one mogu da budu obrazovane da idu u najbolje skole id a rade posle ako zele...ako su iz bogatijoh zemalja...ali u principu niko nema entuzijama da radi zatos to su maximalno finansijski obezbedjeni...
    evo price...iz asudisjke arabnije devojka studirala u engeskog, zaljubiola se vono..bilas a momkom...normalno njeni to nisu prihvatili...ona ipak odlucila da ostane sa njim i otisli da zive u ameriku..e sad..njih dvoje se ohlade, ona ostane sama u nepoznatom svetu...rodjaci joj jave da se vrati kuci i da joj je sve oprosteno..ona se vrati..oni je zatvore u kucu i doturaju joj hranu..niko nema pravo da je vidi...ne sme da prica ni sa kim ni da izlazi igde iz svoje sobe..osramotila porodicu...i to je to...
    Sa ovom pričom si ubola poentu.Dakle , pater familias odlučuje o sudbini ženskog deteta kao što su nekada davno takvi isti odlučili da žena nosi burku .

Učlanjen
    07.10.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    304

Sa ovom pričom si ubola poentu.Dakle , pater familias odlučuje o sudbini ženskog deteta kao što su nekada davno takvi isti odlučili da žena nosi burku .
    tacno. ali to nije krsenje njihovih prava. znaci sama ta burka. postoji red i poredak i to je to...

kao sto rekoh mi se vaspitaamo d aidemo u skolu i da radimo i da se pristojno oblacimo, jel tako? znaci da ne idemo u skolu i na posao sa golim stomacima u suknjicama itd...jer je ruzno...e kod njih je isto ruzno da se ide gologlav...dase protvis zekljama roditelja i da ne postujes familiju..to su stvari koje imaju veoma dalakosezne posledice...neko koga se dorice familija, odrice se citava zajednica...eto toliko...ni kod nas nije mnogo drugacije doduse..ni ovo nije svajcarska...

Aktivan član
    Učlanjen
    20.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

ma kakva burka
    to je uvreda za muskarce\
    golotinja a ne umotavanje!

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

nema tu nista zbunjujuce
    svaka kultura je...skoro pa svijet za sebe
    takodjer, ako netko odluci...postati dio odredjene...grupe onda je valjda rascistio i s cinjenicom da ce morati prihvatiti i odredjena pravila...

recimo; vidjala sam...zene sa zapada koje su, ocigledno, udajom za Arape prihvatile
    i njihov nacin zivota...podneblje u kome zive ne trazi bas nosenje burke, ali trazi pokrivanje ostatka tijela...ne vidim da im to predstavlja problem...jer, koliko znam, same su to odabrale...

e, sad...ako je pitanje - sta o tome misle zene rodjene/odgojene u islamskim zajednicam koje nosenje burke prakticiraju... i kako citavu tu pricu dozivljavaju....nemam pojma, na to nam samo neka od njih moze odgovoriti...

ono sto je takodjer cinjenica jest da su se zene...u islamu protiv ovog, ali i mnogih drugih obicaja...borile i donekle izborile...ili se jos bore...tako da, ako nista drugo, nisam stekla dojam da imaju neki...uniforman stav kad su takvi..restriktivni obicaji u pitanju...

Elita Troja (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    614

drugi deo ovog posta je prica iz kljige `Princeza Sultana`,inace veoma dobra kljiga,toplo je preporucujem.pisana od strane jedne princeze iz Saudijske Arabije.
    mislim da je stvarno nemoguce,kao sto je neko pomenuo,diskutovati o tome sa nase `zapadnjacke strane`.

u londonu ima mnogo muslimana,marame na glavi su sveprisutne.ovakvu burku nisam nikada videla,ali muslimanke sa crnim burkama,bez cak i ovog mrezastog dela,sa sve rukavicama na rukama su neretka pojava na ulici,autobusu...
    devojcicama stavljaju marame na glavu vec sa 6,7 godina...
    njih niko ne primorava da nose burke,marame...one su na to naucene odmalena,to je deo njihove kulture. i nama je to tesko razumljivo.

ja sam prosla kroz citav proces razumevanja obicaja ugovorenog braka u Indiji,sto je primer slican ovome. imala sam priliku da radim sa mladim obrazovanim indijcem,iz visoke kaste,godinu dana..oni imaju agencije koji ih spajaju sa buducim bracnim parterima na osnovu materijalnog stanja,socijalnog statusa i horoskopa..

tesko razumljivo...necivilizovano...primitivno...
    hm...
    posle duzeg vremena sam shvatila da je to njihova kultura.
    drugacija od nase,da..
    pitanje je koliko sam ja necivilizovana i primitivna da osudjujem nesto sto ne razumem...
    na osnovu kojih arsina je moja zapadnjacka kulutra `bolja` od njihove...
    to je potupuno drugi svet,koji ja ne razumem. koji je po mom poimanju `normalnog` daleko od toga, koji kao radoznala osoba mogu da iole upoznam,
    i na kraju krajeva postujem...

Legenda Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2184

Citat Original postavio Trojanka Pogledaj poruku
    drugi deo ovog posta je prica iz kljige `Princeza Sultana`,inace veoma dobra kljiga,toplo je preporucujem.pisana od strane jedne princeze iz Saudijske Arabije.
    Super knjiga... pročitala sam je... i dosta knjiga o njihovoj kulturi, koje me svaki put istom jačinom iznenade i oduševe...
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Stara legenda Affro* (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    3905

Citat Original postavio Mali čičak Pogledaj poruku
    Super knjiga... pročitala sam je... i dosta knjiga o njihovoj kulturi, koje me svaki put istom jačinom iznenade i oduševe...
    ...slažem se ...sve knjige na tu temu su prosto neverovatne i nama jako
    zanimljive, na neki način nam približavaju kulturu jednog naroda...moja
    preporuka je da pročitate knjigu Saraj...mnoge stvari će vam biti jasnije...
    ...nisam za burku...i kad bi se ja pitala, ne bi ih nosile, žene iz tog dela
    sveta su jako lepe..i prosto je šteta što su pokrivene tako....
    Nikad vise ne planiram. Ja samo zivim svoj zivot. Ponekad kako zelim, ponekad kako moram. (Ivo Andric)

Legenda Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2184

One su ipak obeležene od rođenja...
    Evo primera Emine Jahović... raskinula je pa lunjala malo, bila sa ovim, bila sa onim, i na kraju se ipak udala za čoveka svoje vere...
    Takvih primera ima milion...

Evo kod nas, tj.moje babe u selu, 10 km od nas, znam momka, odrastao sa mm, rođen ovde... musliman, po rođenju su mu ugovorili brak sa jednom muslimankom iz Bg-a... ali niko to nije ni pominjao niti se to uzimalo za ozbiljno...

On je izlazio, zaljubio se, našao devojku, i sa njom se zabavljao 4 godine, kada mu je jednog dana otac došao i rekao da on MORA da ženi tu devojku iz Bg-a...
    Naravno, očajan, pobegne od kuće, u nadi da će se roditelji predomisliti, i zato jer je ludo bio zaljubljen u svoju devojku...

Nije vredelo...

Kad se posle mesec dana vratio... oni su ipak stojali iza toga da je mora oženiti...

I oženio je... ostavio je svoju devojku, otišao u Bg, prvi put se sreo sa budućom mladom, venčali se...
    Sada imaju dete, vratili su se, u selo moje babe...

P.S. A da mu vidite ženu... lepa kao anđeo...
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Stara legenda Affro* (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    3905

....zalud što je lepa...ako je on ne voli....
    Nikad vise ne planiram. Ja samo zivim svoj zivot. Ponekad kako zelim, ponekad kako moram. (Ivo Andric)

Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •