Govor mržnje koji to jeste

Poruka
3.617
Govor mržnje koji to jeste

Tadija Nešković
subota, 13. mart 2010.

cedajov.jpg

Već sedam godina, od 11. marta uveče do ranih jutarnjih sati 13. marta traje sezona lova na "srpsku reakcionarnu desnicu". To su dani kada oni koji tvrde da su baštinari ideja, stavova i vizije Zorana Đinđića, mogu neograničeno i nekažnjeno da vređaju sve za koje oni procene da se nisu slagali sa tim idejama, stavovima i vizijom (i da su, samim tim, doprineli Đinđićevom ubistvu). Strava i užas, kakvih smo se sve grozota, samohvalisanja i nezalečenih frustracija naslušali od 2003. do danas, upravo na ove datume.

Ipak, sve ostale drskosti i bezobrazluci ostaju u senci onoga što je Čedomir Jovanović, lider LDP, izrekao u petak, 12. marta ove godine, na skupu koji je, u beogradskom "Domu sindikata", njegova stranka priredila povodom sedme godišnjice atentata na srpskog premijera. Savetujući predsednika Borisa Tadića da se u Sloveniji ipak sretne sa zvaničnicima "Kosove" Hašimom Tačijem i Fatmirom Sejdiuom, ali i pozivajući celu Srbiju da sa Hrvatskom "podeli odgovornost za stanje u Bosni i Hercegovini", Jovanović je istakao:

"Umesto borbe za teritorije, moramo se boriti za život. Moramo da kažemo: `Dosta nam je bio jedan Slobodan Milošević, jedna akademija koja to nije i jedna crkva koja to nije` – poručio je lider LDP, zalažući se i za donošenje rezolucije o "genocidu" u Srebrenici " jer samo tako Srbija može da pokaže da se ograđuje od ljudi koji su, u njeno ime, počinili najveći zločin na teritoriji Evrope posle Drugog svetskog rata".

Eto, tako je govorio Đinđićev naslednik koji to nije i predsednik opozicione partije koja to nije, zalažući se usput za donošenje rezolucije o genocidu koji to nije. Njegova izjava svakako predstavlja govor mržnje, pošto je njome Jovanović direktno uvredio... Možda je lakše da izračunamo koga nije uvredio. Nije uvredio one koji nisu Srbi, one koji nisu kršteni u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i one koji ni na koji način ne sarađuju sa Srpskom akademijom nauka i umetnosi. A takvih, koji su izbegli sva tri nabrojana kriterijuma, u Srbiji je višestruko manje nego onih koji se mogu prepoznati u Jovanovićevim rečima.

Što se Republike Srpske tiče, svojom interpretacijom događaja u Srebrenici izrugao se celom entitetu. Dakle, na spisak onih koje pogađa Jovanovićeva izjava, valjalo bi dodati i kompletno stanovništvo Republike Srpske.

Ukupno, ljudi koje je Čedomir Jovanović uvredio, napadajući njihovu religiju, njihove institucije i njihovu državu, ima na milione. Mada definicija govora mržnje varira od pravnog sistema do pravnog sistema, teško je i zamisliti drugu kvalifikaciju za reči koje je upotrebio Jovanović, i naročito njihov smisao.

Nisam vernik za primer. Još manje sam akademik. Ali, uzeću slobodu da ovom prilikom zahtevam od Srpske pravoslavne crkve, čiji sam sledbenik, da tuži Čedomira Jovanovića, jer samo tako može odbraniti svoju i čast svojih vernika. Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Irinej se, zbog jedne svoje primetno benignije izjave, izvinio muslimanima, pa on i Sinod sada imaju obavezu da nateraju Jovanovića da se izvini ovdašnjim pravoslavnim hrišćanima. Takođe, zahtevam od Srpske akademije nauka i umetnosti, kojoj sam nekako i ja doprineo plaćanjem poreza državi Srbiji, da uradi isto i pokrene sudski postupak protiv Čedomira Jovanovića, kako bi ga primorala da više nikada ne uzme u usta na sličan način najvišu naučno-kulturnu instituciju mog naroda.

Od Republike Srpske nemam pravo ništa da zahtevam, ali mogu, kao neko ko je doživljava kao bratsku i sapatničku nacionalnu celinu, da je zamolim da i ona tuži Čedomira Jovanovića. Pa neka predsednik LDP pred sudom, ne haškim nego srpskim, objasni gde su mu dokazi da je VRS u julu 1995. počinila "genocid" i "najveći zločin na teritoriji Evrope posle Drugog svetskog rata".

Red je više da neko ko, poput Jovanovića, stalno galami o nekakvom govoru mržnje koji to nije, najzad odgovara za govor mržnje koji to svakako jeste.

http://www.nspm.rs/komentar-dana/govor-mrznje-koji-to-jeste.html
 
Њихово пумпање народа је попримило такве размере,
да чак и они, који су у неком моменту имали ставове сличне њиховима,
почеше да им окрећу леђа. Толико су постали нападни,
да својим понашањем у ствари изазивају контраефекат.
ПОЧЕЛИ СУ ДА СЕ ГАДЕ ЉУДИМА КОЈИ СУ У ЊИХОВИМ РЕДОВИМА.
:D :D :D
 
jovanovic prica ono sto EU misli, ne treba se zavaravati, Srbi moraju u potpunosti da promene svoju psihu ako hoce u EU, to je pravi izraz, da se u potpunosti promene i postanu neka nedefinisana masa
Totalno pogresno. Ako su turci propali dok su se sa nama druzili i EU ce najverovatnije. Zato i treba probati da rasirimo nas uticaj po EU.
S druge strane, mi smo tako idealni da ne treba nista da menjamo u nasim stavovima. Mislim, cista glupost. Ko nama moze oduzeti sljivovicu (a da, bili smo toliko pametni da smo je pretvorili u nas brend), sarmu, svinjokolje, jagnjokolje...
Fakat je da neki krediti nisu vise povoljni kao u vreme kada je Spanija usla u EU i od siromasne zemlje uznapredovala malo... ali, treba ipak probati i uci... usvojiti nove tehnologije i piciti napred, pa dokle se stigne...
 
Poslednja izmena:
Totalno pogresno. Ako su turci propali dok su se sa nama druzili i EU ce najverovatnije. Zato i treba probati da rasirimo nas uticaj po EU.
S druge strane, mi smo tako idealni da ne treba nista da menjamo u nasim stavovima. Mislim, cista glupost. Ko nama moze oduzeti sljivovicu (a da, bili smo toliko pametni da smo je pretvorili u nas brend), sarmu, svinjokolje, jagnjokolje...
Fakat je da neki krediti nisu vise povoljni kao u vreme kada je Spanija usla u EU i od siromasne zemlje uznapredovala malo... ali, treba ipak probati i uci... usvojiti nove tehnologije i piciti napred, pa dokle se stigne...

znas kako kazu u narodu, magarca treba jebati dok su mu noge u blatu, ne daj boze da nas narod tako prodje:rtfm:
 
Zadnja desavanja pokazuju spremnost i zrelost pozicije ,i opozicije.
Mislim da opstim pomirenjem svih ,dolazimo do neophodnih nam pred-uslova za ono sto nas ceka
u narednom periodu ,OBBNOVA ili u tom smislu.
U tom smislu medijacija ne moze da skodi.
Tu bi bila osmisljena celina unutrasnje politike ,osim socijalno-ekonomsko-privredne,
koja tek dolazi na red a neizbezna je.
 
Да та САНУ ишта ваља, имала би својевремено нашег Зорана Ђинђића, најумнијег чојка Балкана, за сталног члана.

А да није легло заразе и омразе, сад би макар изгласали Зорана Ђинђића за постхумног председника академије in perpetuum, баш као што је Пресвета Богородица игуманија манастира Хиландар већ пуних пет векова.

Мислим да је ваљда свима јасно са каквим непријатељима петооктобарских промена овде имамо посла.
 
Ко о чему Чедомир Јовановић о Слободану Милошевићу,90-им,Цркви...И ретко му се може десити да пропусти да напомене како је он наследник идеологије Зорана Ђинђића ? вероватно мислећи да ће тиме привући симпатије оних који су ценили лик и дело покојног премијера.
На срећу народ није толико затуцан да не зна да Јовановић за рачун страних налогодаваца води једну отворено анти српску-анти државну политику која иде на руку свим државама у регијону осим Србији !
 
Мислим да је ваљда свима јасно са каквим непријатељима петооктобарских промена овде имамо посла.
A da ne pominjemo notornu cinjenicu da se radi o vrlo uticajnom krugu velikosrpskih ideologa koji su direktno doveli do krvavog raspada Jugoslavije. Nesto kao Opus Dei, samo bez sarenih 'aljina.

Za detalje konsultovati zvanicnu hrvatsku i bosnjacku istoriografiju.
 
Тај њихов тлоцрт распада СФРЈота им никад неће опростити нико ко се Југославеном зове.

cena 100.000 mrtvih, malo li je?

meni je i previse

inace uvek je lakse nesto ragraditi i devastirati, nego stvoriti i napraviti.

svaka dalabu moze da srusi kucu, pa zvala se i juga

ali ta ista dalabu ne moze ni da prezivi samostalno, a kamoli da nesto postigne u zivotu, npr da doktorira atomsku fiziku
 

Back
Top