Papiri za pse

Uzeo sam vucjaka u novembru (imao je oko 4-5 meseca) i "prodavac" mi jos nije dao papire (a predao je kao odmah da se urade):dash:. Zvao sam kinolosko udruzenje u kome je on i ispostavilo se da znam pretsednika. On mi je rekao da sve ide preko udruzenja i da ovaj nista nije predao. Verovatno cu morati da zovem inspekciju :evil::evil::evil:
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam vucjaka u novembru (imao je oko 4-5 meseca) i "prodavac" mi jos nije dao papire (a predao je kao odmah da se urade):dash:. Zvao sam kinolosko udruzenje u kome je on i ispostavilo se da znam pretsednika. On mi je rekao da sve ide preko udruzenja i da ovaj nista nije predao. Verovatno cu morati da zovem inspekciju :evil::evil::evil:

7 dana treba ako vadi preko KD a jedan sat ako ide u bg u KSS.

Taj te je zeznuo.

Nikad nemojte uzimati psa ako vec nisu gotovi papiri,jer najverovatnije nikad ih necete ni dobiti
 
7 dana treba ako vadi preko KD a jedan sat ako ide u bg u KSS.

Taj te je zeznuo.

Nikad nemojte uzimati psa ako vec nisu gotovi papiri,jer najverovatnije nikad ih necete ni dobiti

Drug mi ga je preporucio jer ga poznaje dugo a i u veterinarskoj apoteci nam je rekla prodavacica da je korektan. Posto je to prvi put kako uzimam psa sa papirima nisam znao postupak.

Videcu sta ce reci inspekcija.
 
Meni su isto prodali stene s tim da sacekam papire dok se ne rasproda celo leglo. Cekala, cekala i na kraju nazvala kuci te ljude. Devojka od koje sam ga kupila nije bila tu pa sam nakrpila njenu mamu, koja me je ubedjivala da se to ceka mesecima. Sutradan zvala KSS i rekli mi da su papiri predati i preuzeti taj dan. Dan kasnije su stigli na moju kucnu adresu.
Sve bi bilo im i proslo da mi devojka nije rekla da je predala papire par nedelja ranije, a ja zvala KSS da pitam koliko traje procedura.
 
1. IZDAVANJE RODOVNIKA (PRIJAVA LEGLA)

Prijava legla vrši se u roku od tri meseca od dana štenjenja. Po isteku tri meseca prijavu može odobriti samo vođa rodovne knjige KSS. Popunjena prijava legla mora biti overena od strane kinološkog društva koje potvrđuje verodostonost upisanih podataka.
Uz prijavu legla OBAVEZAN je overeni obrazac "Potvrda o parenju". Ako je parenje vršeno sa psom iz neke druge zemlje odgajivač mora posedovati potvrdu o parenju potpisanu (i overenu pečatom) od strane vlasnika psa. Ako se pas sa stranim rodovnikom nalazi u vlasništvu u našoj zemlji onda se mora prvo uvesti u našu rodovnu knjigu, preneti vlasništvo u originalnom rodovniku, pa tek onda izdati potvrda o parenju.

http://www.ksrs.org.yu/display/formulari/index.php
 
Citkam ja ovo pomalo pa vidim da imate nekih pogresnih,bolje receno ''zastarelih'' informacija pa hajd da pomognem.....:whistling:
da li papiri mogu nekako da se izvade za psa, nezavisno od njegovih roditelja?
Zvanicno ne moze ali ovo je Srbija pa ''ko razume shvatice''....;)
A koliko se sećam, po jednom leglu, makar bilo i veće, može da se dobije samo 6 rodovnika?
Ovje vazilo nekad i to samo za rase koje su bile ''prilicno popularne'',znaci vrlo rasprostranjene......Vise ne vazi

U principu, procedura za prijavljivanje legla i dobijanje rodovnika je vrlo jednostavna i traje onoliko koliko treba da se to i papiroloski uradi,pod uslovom da sve to odgajivac uradi direktno u svom savezu.E sad ako se to radi postom,mailom,faksom.....onda to ume da potraje narocito ako nesto nije uradjeno kakao treba ili nesto fali......

Rodovnik(ili licna karta psa ;))je vazna ali nije neophodna,narocito ne onim buducim vlasnicima koji zele psa iskljucivo kao kucnog ljubimaca....

Rodovnik u susti nije potreban sve do momenta upravo pomenute prijave legla, i za eventualno prelazenej preko granice.
Naravno svako ko nabavlja stene ima pravo i na rodovnik,sem ako je drugacije dogovoreneo.Ozbiljniji odgajivac ni nece prodvati pa cak ni poklanjati stence bez rodovnika,sem u slucaju da stene ima neku blagu manu(kvalitet dlake,visina,boja ociju,nedostatak jednog zuba itd.) i nije za daljnji uzgoj.Uz ovo bi trebalo da ide i dokument kojim se kupac steneta bez rodovnika obavezuje da isto nece ici u daljnji priplod/uzgoj.....

Sve ovo je naravno legalnim i redovnim putem.......ali u varijanti ''palo s'kamiona'':klap::whistling: sve moze.......:gace:
 
Jedno pitanje u vezi imena u rodovniku-da li zaista ime psa ne sme da predje 14 slova?:eek:Potpuna budalastina po meni ali sam danas tako obavestena od strane moga brata.Naime,ja sam u Svajcarskoj i dogovoreno je da moj brat umesto mene uplati Kinoloskom novac za pedigre i naravno preda sva potrebna dokumenta sa imenima kuca (preko Cacanskog Kinoloskog).Medjutim,rekli su predugacko,sme samo 14 slova..:eek:.Imena mojih kuca imaju negde izmedju 25-30 slova (napr. "Alodie Maguire Simply Irresistible").Otkud to glupo pravilo?:bljak:Ovde svaki vlasnik psa ima pravo istom da da ime kako hoce a da pritom ne broji slova-da li je 14 ili 15 ili slucajno 16...Ili mozda 30,35...:dash:
Svakako necu pristati da se mojim kucama menjaju imena.Rekli su da ce proveriti sa Beogradom moze li tako ali za svaki slucaj da izaberem neku kracu verziju:udriglavu:Naravno da ne dolazi u obzir,ici cu direktno u Kinoloski u Beograd kada se vratim ako treba,ali cisto da pitam da ne zna neko nesto o ovom "pravilu".Ja sam ostala bez reci danas.Pored cinjenice da sam pobesnela...:poludeo:
 
Iskreno, ja za tako nesto nisam cuo.....i znam dosta pasa tj rodovnika koji su poprilicno dugacki po pitanju imena....:D mada moranm reci da su to uglavnom uvezeni psi.....

E sad, posteno govoreci ne znam koja je svrha toga kad se pas svakako nece tako odazivati nego ce imati nadimak sto je moguce kraci;)...evo primera iz rodovnika bekog patuljastog snaucera:Good As Gold Of Roxy's Pride "Chrystal"



U svakom slucaju trebalo bi da imate pravo da nazovete psa kako god hocete,bez obzira na moju gornju opasku.....:D;)
 
Hvala na odgovoru.:hvala:Resili smo problem u medjuvremenu sa Kinoloskim.Ostaju sva imena samo sto cu iz svakoga izbaciti prezime "tate" Maguire,jer tako kao zvuci da imam registrovanu odgajivacnicu pod tim imenom koju ja naravno nemam.O-ket,prihvatam,nije strasno.
Ali opet imam jedno pitanjce-posto ce sve kuce najverovatnije za Svajcarsku,jer smo resili da im ovde nadjemo vlasnike,zna li neko nesto o eksportnom rodovniku?Nije mi jasno sta je ustvari eksportni rodovnik?:think:Pa rodovnik je rodovnik,ne znam sta bi u tom eksportnom trebalo da pise?Cukun-cukun-cukun-cukun deda ili sta?:dontunderstand:Ili je to neka nasa izmisljotina da bi se uzele pare:whistling:Ovo pitam jer sam vec imala iskustvo sa nekim nasim papirima,doduse ne istim ali opet sve se vrti oko prelaska nase granice.Elem,kada je Fibi trebala prvi put da putuje samnom za Zenevu,u Veterinarskoj inspekciji su podigli opstu paniku oko testa koji ona treba da uradi,debelo nam naplatili,cekali smo skoro mesec dana da nam stignu rezultati,pa da nam kao izdaju sertifikat(citajte-obican papir koji vredi oko 4000 din na kome sve isto pise kao i u izvestaju sa Pasterovog instituta),pa cime putujemo,pa kada se vracamo,potpune nebuloze...:eek:Dok smo sve zavrsili Fibi i mene je taj papir kostao pretrpljenog straha vadjenja krvi,gomile mojih zivaca jer sam trebala da krenem a papira nema,10000 din a da na kraju ni na jednoj granici nikada mi niko nije trazio niti pogledao taj papir.Cak mi vrate i njen pasos a da ga ni ne otvore.Zato i pitam da li neko nesto zna oko tog exportnog rodovnika,sta je uopste taj rodovnik,kako izgleda,koliko se ceka na njega i naravno je li neophodan.Doduse u Srbiji cim se nesto placa -neophodno je.:roll:Inace,izdavanje tog rodovnika po stenetu kosta 2000 din.Skuplje nego regularan rodovnik (1400 din).
 
Maguire,jer tako kao zvuci da imam registrovanu odgajivacnicu pod tim imenom koju ja naravno nemam.O-ket,prihvatam,nije strasno.

E da, vidis to je vec sasvim druga prica,znaci nije stvar u imenu psa nego ''potencijalnom'' imenu odgajivacnice,a to je skroz ''drugi padez''...

Exportni rodovnik se izdaje da bi osoba koja nabavlja stene i nosi ga u drugu zemlju na osnovu istog mogla dapribavi sve dodatne papire,obavlja parenje itd......Izdavanjem istog ponistava se postojeci rodovnik, i po meni to je samo jos jedan nacin da se ''uzmu novci'' jer ne mozes traziti odmah exportni rodovnik, nego prvo obican (koji platis 1400 din) pa onda exportni (koji platis 2000 din) a ''obican'' se ponistava;)

Suma sumarum 3400 bez ostalih troskova(telefona,dolazaka,postarina i sl.)

Necu da tvrdim ali mislim da u sustini to uopste nije nuzno,treba ipak proveriti...;):D
 
Eksportni rodovnik je neophodan za prelazak granice i u njega se na poslednjoj strani upisuje ime i adresa vlasnika iz inostranstva. Sa njim dalje novi vlasnik ide u svoj maticni kinoloski savez gde mu na osnovu njega izdaju pedigre te zemlje i upisuju ga u maticnu knjigu.
 
Mog Lakija je brat dobio od neke devojke...
Bez papira..
I brat ga je cuvao jedno vreme i morao je da otputuje...
Inace, pas je rasan, epanjel breton, potvrdili svi veterinari kod kojih smo bili... a i vidi se na kilometar...
I sad je Laki kod mene vec 2 godine
3 god je napunio u januaru...

i mi nemam papire i nikakve informacije o psu odakle je itd.......
Kakva je procedura u tom slucaju?
 
Sa uredno popunjenim pasošem.


:eek: pa niko to spori...nit spomonje!!!

Moje reagovanje je na ovo:
evocati


Eksportni rodovnik je neophodan za prelazak granice i u njega se na poslednjoj strani upisuje ime i adresa vlasnika iz inostranstva. Sa njim dalje novi vlasnik ide u svoj maticni kinoloski savez gde mu na osnovu njega izdaju pedigre te zemlje i upisuju ga u maticnu knjigu.
 
Eksportni rodovnik je neophodan za prelazak granice i u njega se na poslednjoj strani upisuje ime i adresa vlasnika iz inostranstva. Sa njim dalje novi vlasnik ide u svoj maticni kinoloski savez gde mu na osnovu njega izdaju pedigre te zemlje i upisuju ga u maticnu knjigu.


Eksportni rodovnik nije neophodan za prelazak granice, vec cip i uredna vakcinacija protiv besnila, potvrda veterinara da je stene (pas) zdravo i sposobno za put, a u nekim slucajevima i antitela (npr. Hrvatska).
 

Back
Top