Platani su bili samo pocetak ...

Pre par dana sam prosla Bulevarom i videla onu pustos od ulice. Da nisam znala o kom kraju grada se radi - ne bih prepoznala.

Bulevar ne lici ni na sta, a ukoliko i bude tacno sto procitah da ce tramvajske sine ici sredinom ulice, a na trotoarima ce se nalaziti drvece (koje ?) i kiosci, tom mladom drvecu bice potrebno mnogo godina da poraste i ovu, sada, zaista jezivu ulicu pretvori u nesto lepo sto smo do nedavno imali.

Do daljnjeg mozemo samo da mastamo i da se prisecamo, a u medjuvremenu prolazimo opustosenim delom Bulevara.
 
Meni je dozivljavaj Bulevara od pre neki dan bio porazavajuci. Em izgleda nakardano + zali Boze onog divnog drveca + stvarno nisam mogla da se snadjem gde mi je sta od objekata koji su mi sluzili kao neki reper pri kretanju kroz ulicu.

Zar je moguce da platani nisu bili zasticeni zakonom ?

Mada je, mozda, bespotrebno da se cudim. U firmi gde radim posecena je ogromna tresnja, zato sto je svojim plodovima flekala dvoriste, to se unosilo u zgradu, a navodno je podizala i beton (cega se zaista ne secam). Jedan od zaposlenih se prvo angazovao da do secenja ne dodje, a onda zatvorio oci kad je, pretpostavljam, dobio ono sto je hteo.... U prevodu, sve ima svoju cenu...
 

Sramota je sta se sve kod nas desava i sta sve novcem moze da se kupi. Taj park je vec sam po sebi odlicno mesto za sport i rekreaciju kragujevcana i svih posetilaca tog grada. Ne trebaju im Dj. ili bilo ko drugi da im unistava divno zelenilo.

Nije vazno sto se to desava u Kragujevcu. Moze da se desi u bilo kom gradu Srbije.

Isto kao sto je ne bitno da li je u pitanju rodbina poznatog tenisera, folkpevaca ili nekog fudbalera, glumca i td. Od Srbije koja je lepa (za sad), zahvaljujuci ovakvim potezima (ako ne bude postojala organizovana reakcija i mudrije glave koje osmisljavaju ovakve poteze) dobicemo betonsku pustinju na kojoj ce strcati samo novosazidane visespratnice, trzni centri, sportski objekti, hoteli... Nece tu vise (sustinski) biti mesta ni za iole normalnog coveka, a kamoli za zivotinje i biljke.
 
Poslednja izmena:
u Nišu je pre dve godine iz čistog mira (nema oluje nema čak ni vetra) u sred parka pala grana drveta starog preko 50 god...kažem grana. ali drvo je staro tako da je ta grana imala u prečniku najmane 50 cm.
pala je jednom čoveku na glavu...sad je tu umrlica

jesenas sam jedva izbegla težu saobraćajku...u centru se iznenada srušilo drvo kestena - jednostavno puko na pola.

Jedan automobil samo što je prošao a jedan je trebao da se tu zadesi pa je iznenada zakočio, zaneo se, udario je parkirane automobile sa druge strane ulice...svi smo naglo kočili, neki su se i lupili, ne preterano, ali imajući u vidu da branik ide i do 700 evrića..o pretrpljenom strahu da ne pričam...

jedno drugo stablo kestena takođe sađeno u isto vreme je par nedelja ranije palo i totalno spljeskalo tri parkirana automobila (na parkingu)

sva ta stabla su mi delovala normalo, zdravo...ipak kad posle pogledam ostatke odsečenog stabla vidi se da nije baš tako...

bila sam baš ljuta kad je mm posekao jabuku iz dvorišta. Tako je bila velika i pravila lep hlad...a kad sam posle videla srce da je trulo, roni se pod prstima...

mislim, žao mi je tužno i ružno kad vidim gole ulice (i kod nas su u neki ulicama ssečena stara stabla za koja sam mislila da mogu još da žive...pa su sađena mlada stabla..ali nije to to)...ali neke fotografije posečenih sabala koje sam videla n anetu ipak opravdavaju to...
 
...tom mladom drvecu bice potrebno mnogo godina da poraste i ovu, sada, zaista jezivu ulicu pretvori u nesto lepo sto smo do nedavno imali.

Do daljnjeg mozemo samo da mastamo i da se prisecamo, a u medjuvremenu prolazimo opustosenim delom Bulevara.

Čitava ideja je da to mlado drveće NE poraste, jer to nije "urbanistički". Tako tvrde "gospoda" urbanisti i onaj društvenjak koji je direktor JKP "Zelenilo - Beograd" - po njihovim rečima, tzv. urbano drveće ne treba da prelazi visinu od 5 metara, što je manje-više ima efekat kao da sadimo bonsai - osim estetike, ne služi ničemu, a i ta estetika je pod velikim znakom pitanja.

kako ce tek leti biti?

Oko 5 stepeni Celzijusa toplije, u odnosu na period kada je drvored postojao... uz česte prolaske ekipa Hitne pomoći (koje će prevoziti one starije sugrađane koji se budu onesvestili od vrućine ili sunčanice).



Isto kao sto je ne bitno da li je u pitanju rodbina poznatog tenisera, folkpevaca ili nekog fudbalera, glumca i td. Od Srbije koja je lepa (za sad), zahvaljujuci ovakvim potezima (ako ne bude postojala organizovana reakcija i mudrije glave koje osmisljavaju ovakve poteze) dobicemo betonsku pustinju na kojoj ce strcati samo novosazidane visespratnice, trzni centri, sportski objekti, hoteli... Nece tu vise (sustinski) biti mesta ni za iole normalnog coveka, a kamoli za zivotinje i biljke.

Upravo tako.


u Nišu je pre dve godine iz čistog mira (nema oluje nema čak ni vetra) u sred parka pala grana drveta starog preko 50 god...kažem grana. ali drvo je staro tako da je ta grana imala u prečniku najmane 50 cm.
pala je jednom čoveku na glavu...sad je tu umrlica

jesenas sam jedva izbegla težu saobraćajku...u centru se iznenada srušilo drvo kestena - jednostavno puko na pola.

Jedan automobil samo što je prošao a jedan je trebao da se tu zadesi pa je iznenada zakočio, zaneo se, udario je parkirane automobile sa druge strane ulice...svi smo naglo kočili, neki su se i lupili, ne preterano, ali imajući u vidu da branik ide i do 700 evrića..o pretrpljenom strahu da ne pričam...

jedno drugo stablo kestena takođe sađeno u isto vreme je par nedelja ranije palo i totalno spljeskalo tri parkirana automobila (na parkingu)

sva ta stabla su mi delovala normalo, zdravo...ipak kad posle pogledam ostatke odsečenog stabla vidi se da nije baš tako...

bila sam baš ljuta kad je mm posekao jabuku iz dvorišta. Tako je bila velika i pravila lep hlad...a kad sam posle videla srce da je trulo, roni se pod prstima...

mislim, žao mi je tužno i ružno kad vidim gole ulice (i kod nas su u neki ulicama ssečena stara stabla za koja sam mislila da mogu još da žive...pa su sađena mlada stabla..ali nije to to)...ali neke fotografije posečenih sabala koje sam videla n anetu ipak opravdavaju to...

Prvo, nijedno od drveća iz pomenutih incidenata nije bilo platan.
Drugo, na svaku "neku" fotografiju koja prikazuje trulež mogu da ti postavim STOTINU fotografija koje pokazuju zdrave preseke stabala i grana, o svedočenjima onih koji su svojim očima mogli da se uvere da su posečena potpuno zdrava stabala i video zapisima da i ne govorim.
Treće, niko ne spori da je bilo stabala koja je trebalo ukloniti. 2008. godine ih je bilo tačno 48, a 2010. manje od tog broja, pošto neka već bila uklonjena.
Ono što si videla su preseci upravo tih stabala (navedena su u famoznom elaboratu po rednom broju).
Malo je glupo zagovarati seču ČETIRI STOTINE i brojkama: 400 stabala, sa izgovorom da ih treba sve poseći, jer je manje od 10% trulo.
Četvrto, i sam Draškić je javno priznao da su platani najvećim delom sečeni zbog prostora, a ne zbog truleži (emisija Radio Beograda 1), tako da ja zaista ne razumem, zbog čega ljudi sami šire propagandu laž kojom su obmanuti kako se ne bi bunili protiv seče platana. :dontunderstand:
 
ако су трули изнутра као држава-нека их исеку
ако нису-нека их исеку опет,иструлиће кад тад
стварно не знам да ли је боље да грана убије бебу неку у колицима на Булевару
или да заштитници платана
којекакве познате личности (алкоси и будале углавном) буду срећни ???
 
e pa to menja situaciju

ja sam samo videla neka zaista trula stabla nisam znala da ih je bilo samo 10%

намерно малициозно потурена информација
број је барем 7 пута већи од наведеног
75% платана трули изнутра само што споља не видиш одакле риба трули
а риба се реди од главе те зато
немојмо стајати на страну оних који коче прогрес и развитак велеграда
какав је Нови Београд
 
ако су трули изнутра као држава-нека их исеку
ако нису-нека их исеку опет,иструлиће кад тад
стварно не знам да ли је боље да грана убије бебу неку у колицима на Булевару
или да заштитници платана
којекакве познате личности (алкоси и будале углавном) буду срећни ???

Opet, nije mi jasno zbog čega nastavljaš sa obmanjivanjem naroda koje je primenila vlast koja je platane posekla radi građevinskih dozvola? :dontunderstand:
Ili radiš za tu vlast ili ćeš imati koristi od novogradnje ili nisi svestan da si obmanut... :think:


e pa to menja situaciju

ja sam samo videla neka zaista trula stabla nisam znala da ih je bilo samo 10%

Kao što sam već napisao, niko ne spori da je bilo trulih platana koji su predviđeni za seču. Imaš na netu studiju u kojoj su po rednim brojevima obeleženi koji su platani za seču, u kojoj između ostalog piše da se drvored platana mora očuvati.
Upravo je ta studija, zahvaljujući propagandi "platani ubijaju decu, siluju žene, pljačkaju kioske" postala izgovor za seču celog drvoreda.
Interesantno je da sam direktor JKP "Zelenilo - Beograd" javno izjavljuje da su platani sečeni da bi se dobilo na prostoru, a ne zbog truleži.
Uostalom uveri se i sama:
Zbog svoje velike kulturno - istorijske, prostorno - pejzažne i ekološke vrednosti drvored u Bulevaru kralja Aleksandra za grad Beograd ima veliki značaj. Zbog toga ga je u svim sledećim rekonstrukcijama bulevara neophodno zadržati, a stanje u kome se on trenutno nalazi potrebno je unaprediti.

izvor:
Elaborat: SANACIJA ZDRAVSTVENOG STANJA DRVOREDA, Dr. Čedomir Marković, Str. 39

10. 1. 2008.

faximil-platani.gif

намерно малициозно потурена информација
број је барем 7 пута већи од наведеног
75% платана трули изнутра само што споља не видиш одакле риба трули
а риба се реди од главе те зато
немојмо стајати на страну оних који коче прогрес и развитак велеграда
какав је Нови Београд

Utvrđivanje da li su platani truli ili ne, pisci studija na koju se pozivaju oni koji su platane posekli, su vršili vizuelnim pregledom, bez ikakvih daljih analiza.
Posle seče platana, svako ko je bio prisutan se mogao uveriti da su platani u 90% i više slučajeva bili zdravi od korena do vrha grane, jer su sečeni u trupce dužine pola metra.
Na par propagandnih slika koje su objavili mediji se zaista nalazi trulež. Poenta je u tome što postoje slike sa druge strane tih istih grana koje pokazuju da trulež prodire svega 10 do 15 centimetara - a to se vrlo lako rešava uklanjanjem truleži, premazivanjem fungicidom i kalem voskom kao hidroizolacionim slojem, a potom ispunjavanjem šupljine.
Mislim da je svaki seljak koji ima voćnjak radio ovaj postupak.
Što se tiče tvrdnje da su platani truli iznutra - na prste jedne ruke se mogu izbrojati takvi platani.
 
Poslednja izmena:
прво,платан ниједан није исечен због ГРАДЊЕ већ искључиво због здравственог
стања истог!
друго,нисам власт нити је подржавам,али подржавам сечу нечега што је труло и потенцијално опасно.
треће,не знам зашто се дигла толика ЏЕВА око сече стабала.
толико важнијих проблема,а којекакве БРИЖНЕ организације навалиле на платане,
па то ти је.
а Србија је земља где је сваког чуда три дана доста.
тако ће и ову тему појести мрак и ми ћемо се расправљати на форуму надаље

лично знам човека коме је један од булеварских платана граном поцепао цераду и оборио
паркиран мотор,унаказивши га.
и шта да је уместо мотора ту стајао човек,дете у колицима или неки инвалид?
не смем ни да замислим!_

да ли би онда она шугава матора куја Тинска и слични јој алкоси устали у одбрану
"плућа београда" ? А та плућа изнутра изјо рак!

и тај декан шумарског да је човек он би ћутао
о малверзацијама тамо и њему као човеку и стручњаку нећу ни а да кажем
зеленило је поштена фирма не пљујте људе који раде по налогу
и не верујте вечитим антипротивцима типа Тинске,Рамбу Амадеусу који
све КОРИСТЕ ЗАРАД ЛИЧНЕ ПРОМОЦИЈЕ
БОЛЕ ЊИХ ПАТКА ЗА ПЛАТАНЕ И НАРОД
како не конташ
неће позната личност без К О Р И С Т И да стане у одбрану ничег

људи који причају како су одрасли по Булевару су донекле у праву
али и клинци који ЋЕ ТЕК ДОЋИ треба да имају ЗДРРАВО ДРВЕЋЕ
а не да пију кафу у сенци трулежи њихових родитељских платана

Страва и ужас народе, освести се човече !
 
Poslednja izmena:
ако су трули изнутра као држава-нека их исеку
ако нису-нека их исеку опет,иструлиће кад тад
стварно не знам да ли је боље да грана убије бебу неку у колицима на Булевару
или да заштитници платана
којекакве познате личности (алкоси и будале углавном) буду срећни ???

Interesantno kako se svi pozivaju na isto. I kad se diže galama protiv pasa lutalica, posežu se kao argument deca "koja ne smeju da se igraju ispred zgrade" i majke sa bebama u kolicima. :mrgreen: Istina, na TV su prikazali sve do jednog trula stabla, i to na svim televizijama koje su o tome izveštavale ali odavno im više ne verujem.
 

Back
Top