Tango

“ Ko sme pred ljubavlju o paklu da zbori?

Proklet sanjalica, od kog vajde nema,
U gluposti svojoj sto trazi resenje
Toga neresivog jalovog problema,
Te u ljubav hoce da mesa postenje!

Taj koji bi hteo da sjedini skladno
Tamu sa ognjenim zarom i noc s danom,
Taj ne zgreja telo ukoceno jadno
Nikad na crvenom suncu ljubav zvanom!”

:P
 
Razbojnice,
vrati mi moje srce,
sto si ga ukrao
one noci
kada nisam pazljiva bila...
Razbojnice,
ono je sve sto imam,
jer vec si mi slomio krila,
pa vise ne mogu
poleteti ka suncu;
zato je sve sto imam
skriveno u mom srcu...
Razbojnice!
Smiluj se na moju bol,
sve sto sam imala,
sada je pripalo njoj...
Ili je njeno
oduvek i bilo...
Razbojnice,
vrati mi moje srce,kada te lepo molim!
Razbojnice!
Vrati ga!
Da prestanem
da te volim....
 
Nocas ti i ja
pravimo uspomenu
od nekih sumanutih ritmova
i cutnje pesmoreke
od nemira mora
i skitanja ruku
od nacetih tajni
kise besednice
od sudara daha
od kaza do laza

Nocas ti i ja
zaneto pravimo
svoju buducu bol
 
Da bih video da je sve otislo
neosvojiva ljubavi, ljubavi bezi!
Ne, ne daj mi svoju prazninu,
jer moja vec leti u zraku!
Jao meni, jao tebi, lahoru!
Da bih video da je sve otislo.
 
Prijatelj i ja sedimo na klupi
gledamo zvezde
slusamo vesti sto su upravo stigle,
kazu da imamo
jos samo par godina za nas....

Imali smo igracke i ziveli smo sve,
sve one igre na srecu,
one igre za ljude,
sto je smislio neko,
pre samo par godina za nas...

Da li znas kako zelim da te nadjem,
da li znam sta trebam da znam?
Voli me kako nikad nisi volela...

Voli me onako kako nikad nisi volela,
Voli me onako kako nikad nisi volela!

Zivimo u pricanju, branimo se, hodamo i slavimo
neke bezvezne stvari
neke bezvezne price
sto je smislio neko
u samo par godina za nas...

Nisu dovoljne reci, samo obicne reci
da me vrate u zivot
nije dovoljan dodir
ni da znam da te imam
jos samo par godina za nas...

Da li znas kako zelim da te nadjem,
da li znam sta trebam da znam?
Voli me kako nikad nisi volela...

Voli me onako kako nikad nisi volela,
Voli me onako kako nikad nisi volela!

Raste kao nada, kao more, kao govor
kao pokret, kao zora, kao dete, kao krv
kao zelja, medju nama...
Raste kao bol,
i grize sve pred nasim ocima...

Voli me onako kako nikad nisi volela!
Voli me onako kako nikad nisi volela!
Voli me onako kako nikad nisi volela!
Voli me....
 
Ona, zvezda tamna, oblivena znojem.
On, covek koji je od patnje
podivljao.
Oboje vrlo jutarnji.

Ona, kaktusov cvet; on, lucki radnik
zuljevitih ruku.
Opor, cak i kad golubica neznosti
zajeca mu u grudima.

Medjutim, zatreba li, oboje
ici ce zajedno u noc sa srcem bure.
 
Tango je nastao u Argentini i postoji vec oko 150 godina. Nastao je u doba kad je bilo u Argentini sest puta vise muskaraca nego zena zbog imigranata iz drugih drzava, uglavnom muskaraca. U takvim uslovima muskarac je zeni mogao da se priblizi jedino u plesu. Uz tako veliku konkurenciju muskarac je morao da bude dobar igrac tanga da bi ga zene primetile i da bi se izborio za ples.
Ukoliko ne bi odusevio partnerku to bi znacilo da ona vise nikada ne bi plesala sa njim a isto tako ni njene drugarice.
Iz tog razloga su muskarci morali Tango da vezbaju izmedju sebe. Iz toga su nastali i razni kodeksi koji su osigurali da svako sacuva svoj ponos u slucaju da bude odbijen i da su zene postovane i obozavane. Dva najznacajnija kodeksa su Cabezeo i Cortina.
Vise o tome sledeci put...zurim na Tango ;)
 
divlja-u-srcu:
Pa sto nisi dala svoj doprinos vec postojecoj temi, to bi bas bilo lepo? Sta ce nam dva tanga? :?


Ova tema se bitno razlikuje od vec pre postavljene. Posvecena je Tangu kao plesu, njegovim pocecima, kodeksima, stilu i uopsteno svim informacijama u vezi njega, par istina i par zabluda. Za sve koji bi zeleli da saznaju nesto vise o tom plesu strasti i ljubavi. S toga se razlikuje od teme koju je vec neko postavio. Zato bih molila Lilu da ne zakljucava dok ne iskuckam jos par stvari o istom.
 
Cabezeo je poziv na ples. Odvija se na sledeci nacin, muskarac daje znak pogledom zeni da je poziva na ples. Ako zena prihvati poziv lagano i jedva primetno klimne glavom i ceka da muskarac dodje do nje. Na taj nacin izbegne moguci nesporazum u slucaju da je poziv upucen drugoj. Ukoliko zena ne zeli da plese, pogled odbije i tako niciji ponos nije povredjen. Tangeri veoma mnogo daju na ponos i dostojanstvo.
Muzika se pusta u blokovima koji se zovu Tanda i sadrze obicno od tri do pet pesama istog orkestra i iz istog perioda, tako da plesni parovi znaju kakav stil ce plesati a sve u cilju da izbegnu muziku koju ne zele ili ne znaju da otplesu.
Tandi sledi Cortina.
Cortina je specificni muzicki znak da se plesni podijum isprazni i da se postave novi parovi. Tako je ples sa jednim partnerom ogranicen na duzinu tande - pre nego sto mozda postane dosadan cime se izbegne mogucnost uvrede partnera sa zeljom da se zameni...
 
Na melongah (plesne veceri) mora da se poznaje i tango bonton. Plesemo u 'rondi', kruzno u smeru suprotnom kazaljke na satu, po obodu plesnog podijuma, nikako na sredini. Rondu nikada ne secemo. U rondu ulazimo (ulazak se zove salida) tako da ne smetamo onima koji vec plesu, odreknemo se koraka nazad. Plesemo 'al piso' sa nogama uvek u dodiru sa tlom, bez visokih volea i drugih 'opasnih' pokreta koji su rezervisani za festivale kad smo kao par jedini na podijumu. Tango se plese sa istim partnerom do kraja tande. Za ples se zahvalimo na kraju tande. Ukoliko se zahvalimo na kraju prvog plesa a tanda jos traje to bi mogla biti uvreda za partnera jer bi znacilo da ne zelimo vise plesati sa njim...
 
Ruza u ustima je najbolje poznati stereotip tanga. Argentinci ga nisu izmislili i za njegovo postojanje krive americke filmove. :) Znaci ples sa ruzom medju zubima kod pravog tanga ne postoji. Pod zablude spadaju i ostri pogledi ali zato su cipke, visoke pete, podvezice stvarno deo tanga. Tango nam daje izgovor da se sredimo zenstveno, romanticno. Moderno a u modi nekog drugog vremena. Tango je ples gde mislis misli partnera.
 
Osvaldo Zotto & Lorena Ermocida

Lorena_y_Osvaldo.jpg


Ovo su nam bili prvi ucitelji dok je trajao festival. ;) Inace su najpoznatije zvezde argentinskog tanga.
 
Tango je kao hodanje u zagrljaju. Prvi put mozemo da ga zaplesemo odmah ali napreduje se tokom celog zivota. Ples temelji na komunikaciji i improvizaciji - svaki pokret iskazuje trenutno osecanje muzike, partnera i situacije. Partnerkine oci su cesto zatvorene, ona se u potpunosti predaje partneru i muzici.

Nijedna melonga ne moze proci bez muzike velikih osam: Juan D'Arienzo, don Osvaldo Pugliese, Anibal Carmelo Troilo, Carlos Cayetano di Sarli, Francisko Canaro, Miguel Calo, Ricardo Tanturi i Angel Vargas.
 

Back
Top