INKLUZIJA , OSNOVNE ŠKOLE, SPECIJALNE ŠKOLE /// za i protiv ///

Da li ste za uvodjenje inkluzije?

  • ZA

  • PROTIV


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Тачно, Ковач, нажалост, свуда је тако.
Мислим, увек зависи од људи, а није свако за посао просветног радника. Посао учитеља треба да буде МИСИЈА, а не одрађивање пар сати, ради реда..
Ово што си описао, чест је случај у редовним школама, а мислим да је још горе кад се деси у специјалној...
 
Тачно, Ковач, нажалост, свуда је тако.
Мислим, увек зависи од људи, а није свако за посао просветног радника. Посао учитеља треба да буде МИСИЈА, а не одрађивање пар сати, ради реда..
Ово што си описао, чест је случај у редовним школама, а мислим да је још горе кад се деси у специјалној...

Trebalo bi i roditelji da imaju "misiju".A ne samo da predaju dete u školu i očekuju da sve ide samo od sebe...Jednostavno moramo raditi na tome da uspostavimo bolju saradnju kad ovi u Ministarstvu nemaju razumevanja ni za jedne,ni za druge...
 
Pa da, al vidiš - ulaganje u školstvo šteti političarima.

Već smo apsolvirali ovu temu, zar ne?
I (nepotplaćeni) stručnjaci i prosvetari su protiv inkluzije - ali inkluziju je nužno sprovesti u cilju sistematskog uništavanja državnih škola.

Ujedno se time širom otvaraju vrata privatnom školovanju - pa ko hoće da mu se dete kvalitetno školuje - bilo u specijalnoj, bilo u regularnoj školi - nek otvori novčanik, i nek se isprsi.

Sve ukazuje da si na žalost potpuno u pravu.
Još da nam uvedu i ovaj idiotski zakon da je srednja škola obavezna pa da potonemo skroz.
Zlo božje što zakone pišu oni koji nikada nisu radili sa decom.
 
Trebalo bi i roditelji da imaju "misiju".A ne samo da predaju dete u školu i očekuju da sve ide samo od sebe...Jednostavno moramo raditi na tome da uspostavimo bolju saradnju kad ovi u Ministarstvu nemaju razumevanja ni za jedne,ni za druge...

Jedini problem je što roditelji i nisu baš zainteresovani za svoju decu, pa školu posete tek onda kada detetu preti isključivanje ili kada je očigledno da će da ponavlja. Pojave se onda kada dobiju telegram iz škole.
 
Jedini problem je što roditelji i nisu baš zainteresovani za svoju decu, pa školu posete tek onda kada detetu preti isključivanje ili kada je očigledno da će da ponavlja. Pojave se onda kada dobiju telegram iz škole.

Pišem u ime roditelja koji su zainteresovani za svoju decu,jedan sam od takvih.Znam da postoje roditelji koji se ponašaju onako kako si navela ali mislim da su takvi u manjini.U stvari,nadam se da su u manjini :D
 
Pišem u ime roditelja koji su zainteresovani za svoju decu,jedan sam od takvih.Znam da postoje roditelji koji se ponašaju onako kako si navela ali mislim da su takvi u manjini.U stvari,nadam se da su u manjini :D
I ja sam zainteresovani roditelj.
Na žalost, u školi u kojoj ja radim takvi kao mi su apsolutna manjina. Dešavalo mi se da držim roditeljski kome prisustvuje 2-3 roditelja. Takođe mi je nekada posle razgovora sa njihovim roditeljima žao mojih đaka.
 
Dosta sam iznenađena koliko puno korisnika foruma se izjasnilo da ne prihvata inkluziju u obrazovanju. Ja sam prosvetni radnik i imam 5 učenika sa inkluzijom. Imam jedan primer dobre prakse, kao i četvoro učenika koji se ili ne trude ili imaju smanjene sposobnosti, pa su napredovali samo minimalno. Ali bez obzira na otežane uslove u kojima izvodim nastavu i bez obzira na dodatni trud koji ulažem, ja jesam za inkluziju ako to može pomoći bar nekim učenicima sa poteškoćama da napreduju. Smatram da ostali učenici nisu uskraćeni ni za šta, njima se ionako posvećuje najviše pažnje i oni samostalno mogu savladati gradivo redovnim učenjem, pisanjem domaćih zadataka i trudom. Druga priča je ako učenici sa poteškoćama remete nastavu do te mere da je nemoguće izvoditi nastavu, ili ako maltretiraju druge učenike. Ali postoji i toliko redovnih učenika koji imaju problematično ponašanje, pa ih niko ne proziva da bi trebali pohažati specijalne škole, a trebali bi pohađati, da ne kažem "škole sa rešetkom" ako se usuđuju da maltretiraju druge učenike ili čak nastavnike. Ali njih niko ne izdvaja, ne "diskriminiše", uvek su na tapetu samo deca sa poteškoćama.
Zanima me kako se u đačkoj knjižici evidentira iz kojih predmeta je učenik imao IOP 2. Na primer, ako je učenik u prva 4 razreda imao IOP 1, u 5. razredu IOP 2, u 6. i 7. razredu IOP 1, a u 8. razredu IOP 2 (zbog promene nastavnika koji se nisu složili oko sposobnosti učenika). Da li se svake školske godine za svaki predmet posebno evidentira postojanje IOP-a 2, ili se tek na kraju 8. razreda unazad ispiše spisak svih predmeta po IOP 2 od 1. do 8. razreda? Htela sam da pitam, da li će u takvom slučaju IOP 2 biti evidentiran samo za 5. i 8. razred, ili od 5. do 8. razreda (iako je u 6. i 7. razredu postojao IOP 1 koji se ne evidentira)? Takođe me zanima kako se rangira prosek ocena i završni ispit po IOP 1, a kako po IOP 2, da li učenici sa IOP-om 2 dobijaju jednak broj mogućih poena kao i učenici sa IOP-om 1? Takođe sam htela da pitam, da li učenici sa IOP-om 2 imaju jako ograničen izbor smerova prilikom odabira srednje škole, ili svaka srednja škola u trogodišnjim smerovima ima mesta za nekog učenika sa IOP-om? Koliko se profesori u srednjim školama trude oko pomaganja učenicima sa IOP-om, da li ih puno zanemaruju?
 
...
Da li treba da postoje SPECIJALNE SKOLE u Srbiji
i zbog čega
...

Specijalne škole postoje i treba da postoje
jer postoje i učenici koji su specijalni.

Često prolazim pored jedne arapske škole,
takođe postoje sportske škole,
škole za hendikepirane ...

Naravno da treba da postoje specijalne škole,
šta tu nije jasno ?!!
 

Back
Top