Ciklame

Elena123

Primećen član
Poruka
504
Dobila sam na poklon ciklame, dve saksije!
Jako ih volim, ali ne znam nista o njihovoj nezi, pa mi je svaki savet dobrodosao!

Ako tema postoji, izvinjavam se!!!
 
Kad niko ne odgovara evo ja cu;) Imala sam ranije ciklame, prvo najvaznije je da ne vole da budu u toplom kao ni direktno sunce. Vole umereno zaliva, shto znaci da je treba pustiti da se supstrat osushi pa tek onda zalije.
Jedna greshka koju cesto pravimo da zalivamo biljke po malo a cesto. Pri zalivanju treba sups. zaliti dobro da voda prodje do dole tj izadje u tacnicu i da se sup. lepo svuda nakvasi pa onda pustiti da se osushi do sledeceg zalivanja.
Ciklama voli da se zaliva u tacnicu nikako odozgo. Idealno mesto joj je u hladnoj prostoriji na prozoru ili napolju u senci.To je za pocetak ako prezivi treba je djubriti (al to neznam shta i kako) i pustiti da odmara tokom letnjih meseci jer zimi raste i cveta....
Postoje sobne i bashtenske... nerazumem se mnogo u veselu porodicu ciklama pa bi bilo lepo, da josh neko ko ih poznaje malo bolje, dopuni me ili ispravi:think:....
 
Ja lično nisam imala puno dodira i posla sa ciklamama..a da su lepe, jesu..:D
Ove ću godine da ih zasadim...samo da nadjem pelcere..

ciklama_014.jpg
 
Mari kao shto rekoh najvaznije da ne bude na mnogo toplom. Komshinica je pametno smestila ciklame izmedju prozora.

Da, sigurno imaju idealno mesto...kod mene je ono staklo na staklo, fakum izmedju....Neka, kad nemam uslove što da mučim biljku....uživaću u komšinićinim...kao da su moje :)
 
LBarbara....kažeš da ćeš ciklame od perlcera! Jel treba te pelcere u vodu pa kad puste žilice posaditi ili odmah u zemlju, bez uživljavanja? Ispašću neuka, ali vidim da neko najpre užili biljku pa tad sadi...:confused:
 
Moja ciklama ima seme. Na kraju cvetnih drški, gde su bili cvetovi, sada su neke loptice. Da li je to seme? Da li će to seme da sazri i da li ću moći tako da ih razmnožavam?
 
Moze li neko da mi kaze da li ciklame u saksiji mogu da se drze na prozoru na kome je otkom prepodneva senka, a tokom popodneva sunce? Koliko ih treba zalivati? Znam da se ne zaliva od gore, nego se voda sipa u tanjiric, ali ne znam kolko puta nedeljno? Nocu bi ih unosila unutra, jer je napolju jos uvek hladno cim zadje sunce. Unapred hvala na odgovoru! :):):)
 
Moze li neko da mi kaze da li ciklame u saksiji mogu da se drze na prozoru na kome je otkom prepodneva senka, a tokom popodneva sunce? Koliko ih treba zalivati? Znam da se ne zaliva od gore, nego se voda sipa u tanjiric, ali ne znam kolko puta nedeljno? Nocu bi ih unosila unutra, jer je napolju jos uvek hladno cim zadje sunce. Unapred hvala na odgovoru! :):):)

Ciklame u cvetu traze svetlo ali prohladno mesto /T ispod 15*C/ za sta su pogodni prozori okrenuti istoku ili zapadu.Biljku drzati dalje od izvora toplote, Ako je kod tebe popodnevno sunce jako mozes biljku zakloniti necim.Ni jedna biljka ne voli promenu mesta na kome se nalazi niti uslova u kojima boravi. Zato ne preporucujem da se biljka danju iznosi napolje a nocu unosi unutra. To su sokovi za biljku koji mogu dovesti do zastoja u razvoju i propadanja. U vreme cvetanja ciklami je potrebna ravnomerna vlaznost zemlje ali se prilikom zalivanja ne sme kvasiti "srce" biljke. Biljke se nikad ne zalivaju na dane vec onda kad im je voda potrebna. Znaci, treba proveriti da li se zemlja od prethodnog zalivanja prosusila pa tek onda zaliti da ne bi plivala u vodi jer to dovodi do truljenja korena.
Pozz. i srecno!
 
Moja ciklama potrajala celih mesec dana, a koliko sam upucena o njima cvetaju po dva meseca.Da li joj je bilo toplo, posto mi je bila na prozoru okrenut istoku ali u kuhinji.Uglavnom vidim da je , posto je skoro precvetala izbacila seme koje cekam da sazri pa da je posejem na jesen i tako probam u svojoj reziji .
Probala sam da je ozilim i ako sam procitala da nece tako, i priznajem nije uspela .Znaci iz semena ili rasadom.
 
Kad vam ciklame precvetaju,pocnu stabljike da se suse,posecite ih skoro do zemlje,
nemojte ih vise uopste zalivati,mesec,dva i krenuce nove stabljicice,tada pocnite opet sa standardnim
zalivanjem,moja mama tako radi,preko cele godine cvetaju,ja ih obozavam ali je nisam nikad poslusala
osisam ih uredno ali nastavim da zalivam,kreten,i koren mi redovno istruli.
Znaci pustite je do dva meseca kad precveta i kad je osisate,bez zalivanja.
 
Evo danas posejah ciklame.Mada sam negde procitala da te posejane cvetaju tek za dve tri godine, koliko je to tacno videcu. A onu sto sam cuvala i pustila da stagnira , iznela sam je nedavno na terasi i pocela sa zalivanjem, medjutim kisa je pala pa je nakvasila ocito i previse, jer sam danas htela da joj promenim zemlju i imam sta da vidim skapala je skroz.:(
 

Back
Top