Neki novi klinci

Ја сам, нпр., љут на своје родитеље што ме нису уписали у музичку школу кад сам био клинац, или што ме нису "терали" да тренирам нешто... Све што сам радио, било је самоиницијативно. Карате сам почео да тренирам тек у 4. разреду основне школе. Ипак ту треба неко усмерење од стране родитеља, али не претеривање и мучење.

Што се тиче националне свести, треба увести предмет РОДОЉУБЉЕ, као у Јапану, нпр. ;)
 
Evo dobrih primera. Njihova deca od njih mnogo mogu da nauče. Malo usko, ali mnogo (tj., intenzivno).

Prvi će da nauči da je Putin car, a drugi da su Hrvati g.ovna.

I šta će mu mobilni telefon?

Pa zar treba da ga ucim da je mobilni telefon jedan od stubova srece . da li treba da ih podrzavam da budu siva masa potrosackog drustva . Ili mislis da treba da se ne zanimaju za istinu , pravdu , a pogotovo za svoj narod .
da li treba da ih lazem za Jasenovac , Gradisku , jastrebarsko???
da li mislis da , ne treba da budu svesni svoje nacionalne priipadnosti , i da treba da budu mondijalisti ( Titovi gradjani), obzirom da su moja deca i da su Srbi .
 
Pa zar treba da ga ucim da je mobilni telefon jedan od stubova srece . da li treba da ih podrzavam da budu siva masa potrosackog drustva . Ili mislis da treba da se ne zanimaju za istinu , pravdu , a pogotovo za svoj narod .
da li treba da ih lazem za Jasenovac , Gradisku , jastrebarsko???
da li mislis da , ne treba da budu svesni svoje nacionalne priipadnosti , i da treba da budu mondijalisti ( Titovi gradjani), obzirom da su moja deca i da su Srbi .

Ma je tebe cenim, nego mi krivo beše što vređate postavljača teme. ;)
 
Pre par godina, pokusao sam mom sinu da objasnim nesto o veri, istoriji, Svetom Savi...

U pocetku me je gledao tako da sam shvatio da u glavi samo cuje nesto kao "ZZSSRRRRROOOVVAAA"......, hocu reci da nista ne kapira...

Onda je postao nervozan i na kraju mi je rekao: "Hej, cale, ne zanimaju me te price iz srednjeg veka....Znas, video sam jedan novi mobilni..."

Tada su mu se oci vec zasijale.

Kakav Sveti Sava, mobilni je ono sto njega interesuje !

Danas su deca nabijena sa toliko informacija i svakojakim cudima da ih vise jedna ista prica, ma kakva bila, ne moze mnogo zanimati.

Treba usavrsiti metode da se zadrzi paznja dece ako zelimo da ona imaju kad odrastu bilo kakvu nacionalnu svest.

Ovo nije briga samo porodice.

Ovo kako je sad - jednostavno je pregazilo vreme i ne daje nikakvog rezultata..


Osetio sam se kao onaj otac iz Zmajeve pesme kada mu je sin, nakon svih ponuda, rekao:

"Ah, babo, babo, kupi mi babo, kupi pecenja jareceg!"

e al da si probao unuku da objasnis kad je vreme za objasnjavanje, mozda bi i uspeo.
 
Ova situacija me podseti na nesto...

Igra moj rodjak, osmogodisnjak, ratnu igricu na plejstejsnu, vidi kukasti krst na mapi Evrope i kaze ,,Jao, vidi, isti onaj znak kao u Wolfensteinu!" :eek:

Ja krenem malom da objasnjavam da je to znak nacistickih zlocinaca, Hitlera, bla, bla...

Onda se okrenem njegovim starijim sestrama, srednjoskolkama da prokomentarisem nesto kao ,,Sta li ih uce u skoli" da ukapitam da ni njih dve nemaju pojma ni sta je kukastu krst, ni ko je Hitler, sta su nacisti, a pitam se da li su ikad cule i za Drugi svetski rat... :sad2:

I to uskoro stice biracko pravo... :roll:
 
Ја сам, нпр., љут на своје родитеље што ме нису уписали у музичку школу кад сам био клинац, или што ме нису "терали" да тренирам нешто... Све што сам радио, било је самоиницијативно. Карате сам почео да тренирам тек у 4. разреду основне школе. Ипак ту треба неко усмерење од стране родитеља, али не претеривање и мучење.

Што се тиче националне свести, треба увести предмет РОДОЉУБЉЕ, као у Јапану, нпр. ;)

Ej, ali pazi kad uopste nisam pogresio kad sam prokomentarisao za vas monarhiste da ste svi u nekom samurajskom tripu, kao ono odanost daimyo-u itd. :mrgreen:

Daleko je Aleksandar od te vase uzvisene ideje prosvecenog gospodara. :ok:
 
Ej, ali pazi kad uopste nisam pogresio kad sam prokomentarisao za vas monarhiste da ste svi u nekom samurajskom tripu, kao ono odanost daimyo-u itd. :mrgreen:

Daleko je Aleksandar od te vase uzvisene ideje prosvecenog gospodara. :ok:

Царевину Јапан сам навео само као пример, јер знам да су увели предмет родољубље у школе. Не знам за неке сличне акције у осталим земљама.

Данас у Србији не знају ни кад је био Први светски рат, камоли ко су војводе Путник и Мишић, генерал Степановић и слично.

А о ком Александру говориш ?
 
Слажем се да наш народ генерално слабо познаје своју историју и то и мене много погађа.Тако да омладину не само да не занима Свети Сава,Свети Јован Владимир...него чак ни други светски рат,у коме су њихови најближи(деде,бабе...) учествовали.
 
Слажем се да наш народ генерално слабо познаје своју историју и то и мене много погађа.Тако да омладину не само да не занима Свети Сава,Свети Јован Владимир...него чак ни други светски рат,у коме су њихови најближи(деде,бабе...) учествовали.

samo dva sveca?
 
Onda se okrenem njegovim starijim sestrama, srednjoskolkama da prokomentarisem nesto kao ,,Sta li ih uce u skoli" da ukapitam da ni njih dve nemaju pojma ni sta je kukastu krst, ni ko je Hitler, sta su nacisti, a pitam se da li su ikad cule i za Drugi svetski rat... :sad2:

I to uskoro stice biracko pravo... :roll:
I garantujem da ce glasati za Cedu. ;)

Deca se uce od kolevke patriotizmu.
Ja sam sa 7 god vec znala citav Pretkosovski i Kosovski ciklus. Moji nista nisu hteli da prepuste slucaju.:mrgreen:
 
Ubite me na mestu ako shvatam zašto je to uopšte bitno.

Potpuno i celovito razumevanje nacionalne istorije, isto kao i bogtepitajkaki ponos glede toga, nije nikakav naročit preduslov za sreću deteta. U najboljem slučaju, odnosiće nagrade za najboljeg guslara svoje opštine, ili dijaspore.

Kažem, najboljem, jer bi tako šta uradilo više za njegovo samopoštovanje nego sav Vukov opus.

Zdrav i prav mladi čovek ne pravi se samo učenjem o svojoj rodnoj pripadnosti. To može biti šlag na torti, konac kojim ćeš dovršiti vez.

U smislu njegovog budućeg životnog uspeha ili neuspeha; ne mora čak ni to.
 
Ubite me na mestu ako shvatam zašto je to uopšte bitno.

Potpuno i celovito razumevanje nacionalne istorije, isto kao i bogtepitajkaki ponos glede toga, nije nikakav naročit preduslov za sreću deteta. U najboljem slučaju, odnosiće nagrade za najboljeg guslara svoje opštine, ili dijaspore.

Kažem, najboljem, jer bi tako šta uradilo više za njegovo samopoštovanje nego sav Vukov opus.

Zdrav i prav mladi čovek ne pravi se samo učenjem o svojoj rodnoj pripadnosti. To može biti šlag na torti, konac kojim ćeš dovršiti vez.

U smislu njegovog budućeg životnog uspeha ili neuspeha; ne mora čak ni to.

Али треба да зна и да поштује да није тиква без корена. Да има неки национални дух и понос.
 
Pre par godina, pokusao sam mom sinu da objasnim nesto o veri, istoriji, Svetom Savi...

U pocetku me je gledao tako da sam shvatio da u glavi samo cuje nesto kao "ZZSSRRRRROOOVVAAA"......, hocu reci da nista ne kapira...

Onda je postao nervozan i na kraju mi je rekao: "Hej, cale, ne zanimaju me te price iz srednjeg veka....Znas, video sam jedan novi mobilni..."

Tada su mu se oci vec zasijale.

Kakav Sveti Sava, mobilni je ono sto njega interesuje !

Danas su deca nabijena sa toliko informacija i svakojakim cudima da ih vise jedna ista prica, ma kakva bila, ne moze mnogo zanimati.

Treba usavrsiti metode da se zadrzi paznja dece ako zelimo da ona imaju kad odrastu bilo kakvu nacionalnu svest.

Ovo nije briga samo porodice.

Ovo kako je sad - jednostavno je pregazilo vreme i ne daje nikakvog rezultata..


Osetio sam se kao onaj otac iz Zmajeve pesme kada mu je sin, nakon svih ponuda, rekao:

"Ah, babo, babo, kupi mi babo, kupi pecenja jareceg!"

Blajbi covece, pa gde si poceo o Svetom Savi da mu pricas? I naravno da treba da mu mobilni bude bitniji od Svetog Save, mobilni je 10 puta bitniji deo identiteta svakog coveka koji ga koristi nego tamo neki clan srednjevekovne dinastije koja je podelila svetovnu i duhovnu vlast. Pa to je isto kao da mu pricas o kmetovima, vazalima i seniorima iz srednjeg veka, to treba da se uci samo na casovima istorije. Hajde da si mu pricao o Heraklitu i Demokritu, pa da ga to ne zanima- onda bi trebao da se zabrines, ovako:dontunderstand:
 
Danas su deca nabijena sa toliko informacija i svakojakim cudima da ih vise jedna ista prica, ma kakva bila, ne moze mnogo zanimati.
Ма какве црне информације. Причамо о деци „модерног доба“, деци која „знају“ да баратају рачунарима, а заправо су најобичније штеточине! И то на више нивоа!

Море, лепо раде у Кореји. Не слушаш, батине! Па да видиш како добри има да буду.
 
Ма какве црне информације. Причамо о деци „модерног доба“, деци која „знају“ да баратају рачунарима, а заправо су најобичније штеточине! И то на више нивоа!

Море, лепо раде у Кореји. Не слушаш, батине! Па да видиш како добри има да буду.

A ko kaže da se kod nas batine i dalje ne praktikuju? Ja sam pojeo batina više nego iko koga poznajem, i danas sam matorcima zahvalan na tome :) I koliko znam i dalje su batine jedno od najomiljenijih i najrasprostanjenijih sredstava vaspitavana dece u Srbiji, u čemu ne vidim ništa loše dok se kreće u razumnim granicama
 
A ko kaže da se kod nas batine i dalje ne praktikuju? Ja sam pojeo batina više nego iko koga poznajem, i danas sam matorcima zahvalan na tome :) I koliko znam i dalje su batine jedno od najomiljenijih i najrasprostanjenijih sredstava vaspitavana dece u Srbiji, u čemu ne vidim ništa loše dok se kreće u razumnim granicama

Toliko sam u zivotu cula slicnu izjavu da moram da reagujem. Kako se deca to vaspitavaju batinama? Meni iskreno nije jasno, ubijes licnost u njemu, povredis malenu dusicu, ponizis ga sasvim. Jel to vaspitanje? Ja mislim da nije. Deca se vaspitavaju modelom ponasanja, recima, delima a ne povredjivanjem. Mene nikada roditelji nisu udarili pa sam uvek bila odgovorno dete. Strah od kazne je vojnicki manir a on se nikako ne preporucuje u porodici. Detetu treba pojasniti zasto nesto nije dobro dok su batine lomnjenje duha i krila detetu...to su mali ljudi, imaju iste emocije kao i odrasli
 
A ko kaže da se kod nas batine i dalje ne praktikuju? Ja sam pojeo batina više nego iko koga poznajem, i danas sam matorcima zahvalan na tome :) I koliko znam i dalje su batine jedno od najomiljenijih i najrasprostanjenijih sredstava vaspitavana dece u Srbiji, u čemu ne vidim ništa loše dok se kreće u razumnim granicama
Можда некада, данас врло слабо. Једине батине које се сада практикују су међу самом омладином. Ја искрено нисам приметио да родитељи данас користе такве мере. Чак и потпуно супротно, уместо да их ућуткају батинама, ућуткују их телефонима, скупим патикама и чиме већ још.

Што се тиче разумних граница, то се наравно подразумева. Едукативне батине у дозама за понети. :mrgreen:
 
Toliko sam u zivotu cula slicnu izjavu da moram da reagujem. Kako se deca to vaspitavaju batinama? Meni iskreno nije jasno, ubijes licnost u njemu, povredis malenu dusicu, ponizis ga sasvim. Jel to vaspitanje? Ja mislim da nije. Deca se vaspitavaju modelom ponasanja, recima, delima a ne povredjivanjem. Mene nikada roditelji nisu udarili pa sam uvek bila odgovorno dete. Strah od kazne je vojnicki manir a on se nikako ne preporucuje u porodici. Detetu treba pojasniti zasto nesto nije dobro dok su batine lomnjenje duha i krila detetu...to su mali ljudi, imaju iste emocije kao i odrasli


Ne duso, apsolutno nisi u pravu.

Te moderne vidove i nacine vaspitanja dece samtram za pervezne masturbacije nekih zapadnih psihologa i psihijatara koji su apsolutno kontraproduktivni.

Batine u vaspitanju dece itekako imaju svoje mesto.

Vidi ovako:

Deca nisu odrasli. Njihov mozak nije razvijen kao mozak odraslih ljudi. Njihova zivotna isustva su oskudna. Iz tih razloga deci je tesko da razgranice sta je za njih dobro, a sta nije, sta je opasno, a sta nije..

Na primer, kazes detetu: "Ne diraj za utikac, moze te udariti struja!"

Dete to ne razume jer ga nikad nije udarila struja...Nema memorisno takvo iskustvo (vecina starijih imaju). Opasnost je ocigledna, a ne mozes mu recima objasniti, ne shvata..

Tada mu kazes da ne dira i kada drugi put pokusa - udaris ga po guzi da on POVEZE U GLAVI da ako dira za uticnicu - nesto ce ga ruzno i gadno snaci...Tako se stvara uslovni refleks.

U mnogim stvarima tuci decu SA PREDUMISLJAJEM veoma je pozitivno.

Ali, nikada ih ne tuci u afektu i bez razmisljanja.

To je moje iskustvo.

Imam decu koji su svi odrasli i ljudi na svom mestu.

Batine u njihovom vaspitanju nisu nista skodile, na protiv.
 
Toliko sam u zivotu cula slicnu izjavu da moram da reagujem. Kako se deca to vaspitavaju batinama? Meni iskreno nije jasno, ubijes licnost u njemu, povredis malenu dusicu, ponizis ga sasvim. Jel to vaspitanje? Ja mislim da nije. Deca se vaspitavaju modelom ponasanja, recima, delima a ne povredjivanjem. Mene nikada roditelji nisu udarili pa sam uvek bila odgovorno dete. Strah od kazne je vojnicki manir a on se nikako ne preporucuje u porodici. Detetu treba pojasniti zasto nesto nije dobro dok su batine lomnjenje duha i krila detetu...to su mali ljudi, imaju iste emocije kao i odrasli

U slučajevima poput tebe batine su suvišne, i dobro je što je tako. ja sam kao mali bio nemoguć, nemiran do kraja, lepim rečima se malo šta moglo. Naravno nisam batine dobijao za svaku sitnicu, već samo za ozbiljne nestašluke, a naročito za one koje sam bezbroj puta, uprkos savetima roditelja ponovio. Imaju deca iste emocije, ali ne i isti pogled na svet, i neće to shvatiti na isti način kao odrastao čovek
 
Poslednja izmena:
Pre par godina, pokusao sam mom sinu da objasnim nesto o veri, istoriji, Svetom Savi...

U pocetku me je gledao tako da sam shvatio da u glavi samo cuje nesto kao "ZZSSRRRRROOOVVAAA"......, hocu reci da nista ne kapira...

Onda je postao nervozan i na kraju mi je rekao: "Hej, cale, ne zanimaju me te price iz srednjeg veka....Znas, video sam jedan novi mobilni..."

Tada su mu se oci vec zasijale.

Kakav Sveti Sava, mobilni je ono sto njega interesuje !

Danas su deca nabijena sa toliko informacija i svakojakim cudima da ih vise jedna ista prica, ma kakva bila, ne moze mnogo zanimati.

Treba usavrsiti metode da se zadrzi paznja dece ako zelimo da ona imaju kad odrastu bilo kakvu nacionalnu svest.

Ovo nije briga samo porodice.

Ovo kako je sad - jednostavno je pregazilo vreme i ne daje nikakvog rezultata..


Osetio sam se kao onaj otac iz Zmajeve pesme kada mu je sin, nakon svih ponuda, rekao:

"Ah, babo, babo, kupi mi babo, kupi pecenja jareceg!"


Treba usavrsiti metode da se zadrzi paznja dece ako zelimo da ona imaju kad odrastu bilo kakvu nacionalnu svest.
Dakle , potrebna je nova strategija sa novim psihološkim metodama za ispiranje
mozgova u samoproizvodnji srpštine ( čitaj nacional patriotizma ) , na istorijskim
mitovima izvučenih iz mantijaških rukopoloženih umova .:dash:
 
Treba usavrsiti metode da se zadrzi paznja dece ako zelimo da ona imaju kad odrastu bilo kakvu nacionalnu svest.
Dakle , potrebna je nova strategija sa novim psihološkim metodama za ispiranje
mozgova u samoproizvodnji srpštine ( čitaj nacional patriotizma ) , na istorijskim
mitovima izvučenih iz mantijaških rukopoloženih umova .:dash:

Da znas prijatelju da ti je ovo jako opasno razmisljanje... Iznenadjen sam od jednog Srbina...Pravi Srbi tako ne razmisljaju.

Sta je sa onim cuvenim "ostacemo drvo bez korena"..."najvazniji je obraz"....."dedovi ce nas proklinjati iz groba"..."svi smo mi Obilici"....

Da li je uopste moguce da zivimo bez toga?

Da li cemo se prepoznati svako jutro u ogledali ko smo?
 

Back
Top