Just stand still and be pretty....odnosno ''sad cu ja da ti..''

Raisa

Iskusan
Poruka
5.465
uradim to.....

Elem,slusajuci neku nashu random rep pesmu { po prvi put} prodje mi kroz glavu tretiranje zena kroz prizmu medija ...Naime,tema nije tretiranje zene kroz medije, vec samo delic,radi se o tretiranju zene kao neshto shto je podredjeno i zavisno od-mushkarca. Gde god se okrenete koncepcija ovakva : dodji u moj separe, platicu ti sve samo da te imam , ja vozim { insert mighty car name } sad cu ja da te napravim zvezdom,ja sam taj koji ima kuce,jahte i ako budes sa mnom e onda tiii cesh biti,ja bicu poznata ako me vide u tvojim kolima....insert neku titulu nekako precutno podrazumevajuci da je zena nesretna i ta koja nema harizmu ili snagu licnosti da uspe sama,vec joj uvek treba-muskarac ,a koristim medije jer oni pruzaju direktnu'poruku novoj generaciji- mushkarac je taj koji je lovator,koji je mocan,kome prilaze sve u njegov separe { i sad ce neko reci,shto Raisa govori o ovim detaljima,ali upravo u detaljima je sushtina, nikad necesh cuti a vidim kako me gledas neosvojiva si prici cu ti ja ,da se izmene malo uloge } ,koje moze da te ucini,napravi,kakvom god i pruzi ti sve,a tebi je dovoljno samo da budes...lepa. Porazavajuce. Pa onda imamo situacije gde nemamo umetnost,jer nije bitno da li dobro glumish ili ne,da li dobro pevash ili ne,da li si talentovana za svoj posao ili ne, vec samo je bitno da si lepa. Dakle,tema nije o nashem nakardnom shoubiznisu,vec sam kroz njega samo priblizila tu,izvrnutu ideologiju da je zena ta koja treba samo da stand still and look preety,koja je zamenjiva,kojoj samo izgled moze sva vrata otvoriti, a mushkarac je taj od koga ona zavisi,bilo da je takav primer iz industrije,ili svakodnevni primer gde se smatra da zena treba da sedi kuci a muskarac je taj koji mora da donosi hleb,pare.....


vashe misljenje o ovakvoj koncepciji kroz oci sveta- zbog cega toliko suptilno forsiranje toga '' bez muskog necesh moci'' ,i shta mislite o istim muskarcima koji se tako ponashaju?
 
Poslednja izmena:
O takvim muskarcima ne mislim nista,niti sam imala prilike da ih srecem..takve izbegavam u sirokom luku,pa samim tim,nemam takva iskustva...Niko nema pravo da se tako ponasa.Ne razumem takve muskarce,iskreno,mada ni zene,koje smatraju da im buducnost zavisi od tog nekog muskarca... Zns kako kazu:"Ne forsirajte,samo insistirajte "...A takvo suptilno usadjivanje takvih milsi u podsvest nekih zena,je po meni samo jos jedan oblik manipulacije,da se mi zene osetimo kao bespomocne..To po meni ne pije vodu.Zene su po mnogo cemu "snazniji pol",da se ne lazemo...:)
 
Takvih " muškaraca" nažalost ima veoma mnogo,decenijama se prenose sa koljena na koljeno iz vremena neke okamenjene osmanlijske priče vrste: ženi i šporetu mjesto je u kuhinji.
O takvima ne mislim ništa,ne zavređuju ni misao,ni riječ,pa čak ni da budu popljuvani.
Mene više "brinu" žene-Žena kao objekt( i to zamjenjivi objekt),znači žena kao nesubjekt.
Ona koja ne čini,ne misli,ne odlučuje.Ona nad kojom se vrši radnja-od strane subjekta.A subjekt je zamislite,muškarac i to kakav,ma muškarčina čitava.
 
Takvih " muškaraca" nažalost ima veoma mnogo,decenijama se prenose sa koljena na koljeno iz vremena neke okamenjene osmanlijske priče vrste: ženi i šporetu mjesto je u kuhinji.
O takvima ne mislim ništa,ne zavređuju ni misao,ni riječ,pa čak ni da budu popljuvani.
Mene više "brinu" žene-Žena kao objekt( i to zamjenjivi objekt),znači žena kao nesubjekt.
Ona koja ne čini,ne misli,ne odlučuje.Ona nad kojom se vrši radnja-od strane subjekta.A subjekt je zamislite,muškarac i to kakav,ma muškarčina čitava.

Slazem se.Vise me zabrinjavaju takve zene,nego takvi muskarci.
 
Navika je jedna muka,a odvika druga,lepo kazu pesnici...:)

Jeco:zag:Bas tako,tesko ce se tako nesto iskoreniti i cak u onim slucajevima gde mislis da toga nema,ako zagrebes po povrsini,ipak je tu.Neke majke jos uvek svoje devojcice vaspitavaju da slusaju muskarca i povinuju se njegovim zeljama :roll:Sve dok se tako razmislja,i prenosi se s generaciju na generaciju uslovljenim modelima ponasanja -bice tako.
 
Ja temu nisam htela da skoncentrishem i na te zene,i devojke koje su tako tretirane,iako moze,jer sam mislila da je ova pojava nekako..van tih okvira.Takva slika se razvila i forsira i bez njih,ili makar se meni tako cini..svaka druga treca pesma koju neki napravi je '' ja ulazim bla bla truc bla bla truc sve oko mene,ja,moje pare,ja''.. I shto zene,onda dodju u neko mentalno stanje da misle da moraju takvim muskarcima da podilaze '' jao pa da ja znam njega on je taj i taj makro '' . Palermo,ne pricam ja o ugrozenim zenama vec o posmatranju zene kao da je neki parazit mushkarcu,koji ne moze da prezivi bez njega.
 
Bravo malena, to sam ti napisala i u reputaciji...

...mila ovo je Balkan, brda, kratak fitilj, muskost koja ne sme biti ugrozena, koju jel moramo postovati, oni imaju sva prava dok su nasa prava proklamovana i vrlo retko primenjena ili ostvarena...
...mislim i da mi same muskarcima dajemo prevelik znacaj, oduvek sam se divila zenama koje mogu i znaju da provedu prijatno vreme u samoci, koje su prijatno drustvo same sebi, vole da citaju, putuju, imaju hobije...jedino tako mozes biti sigurna da li si sa njim iz ljubavi ili iz straha da ne ostanes sama ili navike ili zbog novca...ljubav ne mogu sama da zaradim i kupim, sve ostalo mogu i umem sama tako da mi niciji novac ne treba...secas se one pesmice Shania Twain "that don't impress me much"...otprilike tako...
 
Čitao sam blog, ne ovde, nego "tamo" neke lujke, koja je totalno utripovana, al ima jednu rečenicu koja, parafraziram, glasi:
žena u Srbiji mora da izgleda tako da bude privlaćna muškarcima
Nisam dobro preneo, ali je to neka suština..

...ma mora da bude pametna i da pazi na sebe...
...meni to lici na pricu kako su sve devojke sponzoruse...ja postavljam pitanje zasto juris sponzorusu ako je ne zelis, ili vice versa, zasto juris momka sa punim budjelarom ako zelis samo "finog" momka...nema tu mnogo filozofije...ako stavlja do znanja koliki mu je budjelar bezi od njega na kilometar, takav lik je nevolja...
 

Back
Top