MALO O... OSETLJIVOSTI

MUDRICA

Primećen član
Poruka
811
Na sta ste osetljivi?
Kakve vas stvari u zivotu pogadjaju i u vama izazivaju negativna osecanja?
Da li su to ljudi oko vas?
Mislite li da je sve manje ljudi koji znaju da cene prave vrednosti; pametnih, kulturnih, dobrih ljudi?

Sta vas zivot cini ponekad nesrecnim, i jos vaznije da li mozete da uradite nesto povodom toga i koliko se trudite?

Pozdrav! :D
 
samo jedna mala opaska: u topiku se desilo tipično brkanje dvaju pojava u ljudskom biću - emocija, srpski rečeno doživljaja i osećaja.
razlika je drastična i po tome što samo emocije mogu biti pozitivne ili negativne, dakle dobri ili loši doživljaji. osećaji su nešto sasvim drugo, pa ili imamo prijatan ili osećaj suprotan od toga.
možda bi bilo korisno reći i sledeće: ljudi putem emocija dobijaju izdvojen, relativan, odnosan uvid o sebi o stvarnosti u kojoj se nalaze, a osećajem objektivan. razlog najčešćeg brkanja osećaja i emocija je što su emocije nadograđene na osećaj, ali za opservaciju ovog fenomena zahteva suviše prostora.
nivo emotivne osetljivosti je zavistan od mnogih činilaca ličnosti. emocije su van kontrole njihovog posednika i one njim vladaju. za razliku od njih, osećaj je mehanizam koji donosi mudrost u ljudski um i dela. osećaj se često naziva i šestim čulom i on to zaista i jeste.
iz navedenog proizlazi da je podložnost emocijama štetna, a velika osećajnost korisna ljudska osobina. takođe smo svedoci da su retki koji se povode osećajem, a previše je onih kojima vladaju emocije.
 
Da ne dužim (pošto me mnogo toga pogađa, čovek sam :roll: ), mogu reći da mi najviše smeta nevernost. Ne neverstvo, o tome još ne razmišljam, već me pogodi kada neko non-stop PRIČA i samo priča, ma, ja bih za tebe sve, ti si najbolja, divna... Posle nekog vremena se pokaže kao najgore đubre. To zaboli. Zato i koristim jake reči.
Mnogo je takvih ljudi. Mnogo više nego onih koji, ustvari, razmišljaju o posledicama svojih postupaka, o tome koliko oni utiču na druge ljude.
Posebno me obraduje nečije izvinjenje. Ako je pogrešio, nije bitno kada, za 10 godina može da dođe i kaže: izvini. To me toliko oduševi da mi prosto bude drago što mi je naneo to zlo. Naravno, radi se o iskrenom izvinjenju, a ne o onome što je, nekim ljudima, postalo uzrečica. A te dve stvari se lako razlikuju.
Zato se trudim da se i sama izvinim, kad smatram da je potrebno. To, takođe, oslobađa i pomaže da steknem bolje mišljenje o sebi. Probajte. Izvinite se onome kome ste naudili. Yebeš ponos kad ga nisi ni zaslužio!
 
MUDRICA:
Na sta ste osetljivi?
Kakve vas stvari u zivotu pogadjaju i u vama izazivaju negativna osecanja?
Da li su to ljudi oko vas?
Mislite li da je sve manje ljudi koji znaju da cene prave vrednosti; pametnih, kulturnih, dobrih ljudi?

Sta vas zivot cini ponekad nesrecnim, i jos vaznije da li mozete da uradite nesto povodom toga i koliko se trudite?

Pozdrav! :D
Нервирају ме безобзирни, некултурни а наметљиви људи. Међутим, не желим да се борим са њима јер би то једино успевало ако бих прихватила њихово оружје.А ако бих и ја постала као они, онда би они у ствари победили! Ваљда сам била јасна. :?
 
djidjo:
samo jedna mala opaska: u topiku se desilo tipično brkanje dvaju pojava u ljudskom biću - emocija, srpski rečeno doživljaja i osećaja.
razlika je drastična i po tome što samo emocije mogu biti pozitivne ili negativne, dakle dobri ili loši doživljaji. osećaji su nešto sasvim drugo, pa ili imamo prijatan ili osećaj suprotan od toga.
možda bi bilo korisno reći i sledeće: ljudi putem emocija dobijaju izdvojen, relativan, odnosan uvid o sebi o stvarnosti u kojoj se nalaze, a osećajem objektivan. razlog najčešćeg brkanja osećaja i emocija je što su emocije nadograđene na osećaj, ali za opservaciju ovog fenomena zahteva suviše prostora.
nivo emotivne osetljivosti je zavistan od mnogih činilaca ličnosti. emocije su van kontrole njihovog posednika i one njim vladaju. za razliku od njih, osećaj je mehanizam koji donosi mudrost u ljudski um i dela. osećaj se često naziva i šestim čulom i on to zaista i jeste.
iz navedenog proizlazi da je podložnost emocijama štetna, a velika osećajnost korisna ljudska osobina. takođe smo svedoci da su retki koji se povode osećajem, a previše je onih kojima vladaju emocije.

Nemam pojma... mozda je doslo do brkanja ili cega li vec... :roll: ... Mislim da je vecina shvatila sta sam htela da kazem tj. pitam i to je jedino bitno... :wink:
Pozdrav!
 
opaska je ponajmanje imala svrhu prekora, već joj je cilj bio pojašnjavanja. pošto se nalazimo na forumu FILOSOFIJE, dakle mudrosti izraženoj rečima, korisno je baratati rečima u pravom smislu njihovog značenja.
 
Hellen:
MUDRICA:
Na sta ste osetljivi?
Kakve vas stvari u zivotu pogadjaju i u vama izazivaju negativna osecanja?
Da li su to ljudi oko vas?
Mislite li da je sve manje ljudi koji znaju da cene prave vrednosti; pametnih, kulturnih, dobrih ljudi?

Sta vas zivot cini ponekad nesrecnim, i jos vaznije da li mozete da uradite nesto povodom toga i koliko se trudite?

Pozdrav! :D
Нервирају ме безобзирни, некултурни а наметљиви људи. Међутим, не желим да се борим са њима јер би то једино успевало ако бих прихватила њихово оружје.А ако бих и ја постала као они, онда би они у ствари победили! Ваљда сам била јасна. :?

Poštovanje
 
divlja-u-srcu:

NEISKRENOST
FOLIRANJE
SNOBOVSTINU
LJUDSKU GLUPOST
PRENEMAGANJE
LJUDSKU TASTINU PRAZNINE
ZLONAMERNOST
MRACNE LIKOVE- MUSKE I ZENSKE
ZAKERALA
I NA ONE KOJI BI DA ME MENJAJU NA SILU!! :evil:

Sad pronadjite po jednu situaciju za svaku stavku gde bi zlopamtilo moglo to da kaže za vas,
kad vas je situacija dovela na granicu ili u oblast svake gorenavedene stavke.
 
MUDRICA:
Na sta ste osetljivi?
Kakve vas stvari u zivotu pogadjaju i u vama izazivaju negativna osecanja?
Da li su to ljudi oko vas?
Mislite li da je sve manje ljudi koji znaju da cene prave vrednosti; pametnih, kulturnih, dobrih ljudi?

Sta vas zivot cini ponekad nesrecnim, i jos vaznije da li mozete da uradite nesto povodom toga i koliko se trudite?

Pozdrav! :D

NETOLERANCIJA

NEDOSTATAK SLOBODE I LJUDSKIH PRAVA ...

(kao sto su sloboda misli, savesti, govora, veroispovesti.....)

........



Tanja 8)
 
Tuzni_patak:
divlja-u-srcu:

NEISKRENOST
FOLIRANJE
SNOBOVSTINU
LJUDSKU GLUPOST
PRENEMAGANJE
LJUDSKU TASTINU PRAZNINE
ZLONAMERNOST
MRACNE LIKOVE- MUSKE I ZENSKE
ZAKERALA
I NA ONE KOJI BI DA ME MENJAJU NA SILU!! :evil:

Sad pronadjite po jednu situaciju za svaku stavku gde bi zlopamtilo moglo to da kaže za vas,
kad vas je situacija dovela na granicu ili u oblast svake gorenavedene stavke.

Ako sam te dobro razumela , hoces da navedemo situacije kada smo mi bili takvi? Jel' tako?
 

Back
Top