Zene zaradjuju 8,5% manje od muskaraca!

picololeone

Legenda
Banovan
Poruka
51.779
Žene zarađuju 8,5 odsto manje od muškaraca
B. Stamenković | 08. 03. 2010. - 00:02h | Foto: V. Lalić | Komentara: 13

Ako su imale sreće da se zaposle, žene u Srbiji će zarađivati 8,5 odsto manje nego muškarci na istim pozicijama, pokazalo je istraživanje koje je sajt Infostud sproveo povodom 8. marta, Dana žena.
Istraživanje je potvrdilo brojne predrasude o ženama




Ova razlika je manja nego u nekim zemljama centralne Evrope - u Češkoj iznosi 16 odsto, u Slovačkoj 15 i u Mađarskoj 12 odsto. Ispitanici, pretežno ženskog pola, kao mogući uzrok te pojave ističu verovanje da žene ređe dobijaju šansu da napreduju iz dva razloga: zato što svakog časa mogu odlučiti da zasnuju ili prošire porodicu i napuste kompaniju, ali i zbog toga što se na njih gleda kao na slabiji pol koji neće moći da rukovodi i kontroliše druge ljude efikasno.
S druge strane, prema mišljenju pretežno muških ispitanika, jedan od važnijih uzroka za razliku u primanjima muškaraca i žena jeste uverenje da su kod muškaraca često izraženije lične osobine i sposobnosti koje doprinose poslovnom napretku - liderske sposobnosti, samopouzdanje, predanost poslu, usmerenost na finansijske rezultate.(:dash: prim. aut.)
Najmanji broj svih ispitanika, kako muškog tako i ženskog pola, smatra da je verovatno da žene same biraju poslove koji su generalno slabije plaćeni i da su žene manje ambiciozne, te im uspešna karijera nije toliko bitna.
Određeni broj ispitanika oba pola smatra da je jedan od mogućih uzroka manjih primanja žena porodiljsko odsustvo, zbog kojeg žene izgube godinu ili više dana u građenju karijere, pa zato sporije i napreduju u odnosu na muškarce.
Oni koji smatraju da je porodica za žene prepreka u napredovanju na poslu ispitivani su o tome kako, po njihovom mišljenju, majčinstvo utiče na efikasnost na poslu.
Prema rezultatima tog istraživanja koje je sprovedeno na sajtu poslovi.infostud.com, gotovo dve trećine (61 odsto) ispitanika se pri zapošljavanju uopšte nije susrelo sa polnom diskriminacijom.


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/179723/Zene-zaraduju-85-odsto-manje-od-muskaraca

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Na sta bre lici da smatraju da smo manje ambiciozne i da necemo izvrsiti zadatak kako treba?!)

Ja smatram da je pravi uzrok manje zarade u tome sto zene ne mogu da primene sliu nad muskarcem tj. privatnikom. I da je ovaj procenat jos veci. A vi?
 
Kod nas se retko karijera gradi radom. Ako si na dobrom položaju u firmi, to je uglavnom zbog veze koja te je tu postavila. A tada nije bitan pol. Takođe nije bitan ni za ostale, one koji nemaju nekoga iza sebe.
Postoji i druga strana medalje, a to je prednost koju imaju osobe ženskog pola pri zapošljavanju ili napredovanju. Imao sam više puta priliku da to posmatram. Kratke suknje i lepe noge svašta mogu da postignu. Pitanje je šta ukoliko ženska osoba nema vezu i nema (ili ne želi da pokaže) lepe noge?
Mislim da ovakve statistike ne služe ničemu, jer je realnost drugačija. Svako treba da se izbori za svoje mesto. Neko radom i stručnošću, neko "vezom", neko ulizivanjem... onaj ko ne želi da prihvati neki od manje moralnih načina, ne prolazi dobro kod nas, na žalost.
 
Kod nas se retko karijera gradi radom. Ako si na dobrom položaju u firmi, to je uglavnom zbog veze koja te je tu postavila. A tada nije bitan pol. Takođe nije bitan ni za ostale, one koji nemaju nekoga iza sebe.
Postoji i druga strana medalje, a to je prednost koju imaju osobe ženskog pola pri zapošljavanju ili napredovanju. Imao sam više puta priliku da to posmatram. Kratke suknje i lepe noge svašta mogu da postignu. Pitanje je šta ukoliko ženska osoba nema vezu i nema (ili ne želi da pokaže) lepe noge?
Mislim da ovakve statistike ne služe ničemu, jer je realnost drugačija. Svako treba da se izbori za svoje mesto. Neko radom i stručnošću, neko "vezom", neko ulizivanjem... onaj ko ne želi da prihvati neki od manje moralnih načina, ne prolazi dobro kod nas, na žalost.

Da, ali sta hocu da kazem ovom temom?

Mene cak i cudi da je taj procenat (samo) toliki, jer on pokazuje udeo zena "koje se nisu snasle" (ne pokazuju noge, ne nose minjake, tradicionalno su vaspitane i sl), kao i procenat zena koje ne primenjuju silu (fizicku ili zakonsku) u odnosu na muskarca - poslodavca.
 
Evo i temu kad otvori zensko niko ne ucestvuje, a kad je otvori muskarac, vise ucestvuju tad.
icon6.gif
 
Ovde kod mene zene zaradjuju izmedju 17-21 manje od muskaraca, uprkos tome sto su zene vise obrazovane od muskaraca.
Razlog je taj da je trziste rada podeljeno na zenske i muske poslove,zene su vise zastupljene u drustvenom sektoru dok muskarci rade vise u privatnom.
Drugi razlog je porodiljsko odsustvo, prilikom kojeda se desava stagnacija u karierskom napredovanju. Sto vise zene radjaju to vise stagniraju u napredovanju karijere/zaradi.
Muskarci vise rade i zbog toga napreduju vise/brze dog zene se vise brinu za decu. Muskarcima vise znaci zarada dok zenama manje u smislu da bi radije radile koji sat manje da bi imale vremena za porodicu i drugim svojim potrebama.
 
Ovde kod mene zene zaradjuju izmedju 17-21 manje od muskaraca, uprkos tome sto su zene vise obrazovane od muskaraca.
Razlog je taj da je trziste rada podeljeno na zenske i muske poslove,zene su vise zastupljene u drustvenom sektoru dok muskarci rade vise u privatnom.
Drugi razlog je porodiljsko odsustvo, prilikom kojeda se desava stagnacija u karierskom napredovanju. Sto vise zene radjaju to vise stagniraju u napredovanju karijere/zaradi.
Muskarci vise rade i zbog toga napreduju vise/brze dog zene se vise brinu za decu. Muskarcima vise znaci zarada dok zenama manje u smislu da bi radije radile koji sat manje da bi imale vremena za porodicu i drugim svojim potrebama.

Pa naravno, ima i toga, mada ima i veoma ambicioznih ili "modernih" zena koje ni ne cekaju da im porodiljsko istekne...vec se same prihvataju posla.
 
Drugi razlog je porodiljsko odsustvo, prilikom kojeda se desava stagnacija u karierskom napredovanju. Sto vise zene radjaju to vise stagniraju u napredovanju karijere/zaradi.
Muskarci vise rade i zbog toga napreduju vise/brze dog zene se vise brinu za decu. Muskarcima vise znaci zarada dok zenama manje u smislu da bi radije radile koji sat manje da bi imale vremena za porodicu i drugim svojim potrebama.

Pa kod vas su zene non-stop na porodiljskom
 
ne u mojoj firmi, kad govorimo o istim radnim mestima i istoj kvalifikaciji

naprotiv, koristeci zensko oruzje, dugo godina vuku raznorazne sitne koristi, a neke i krupnije. tim istim oruzjem svo vreme pokusavaju da uticu i na ukupnu politiku i vodjenje firme

ali, zar nije tako svuda?

`-perice kazi nam delove srca

-dve komore, dve pretkomore i dve noge

-kakve bre noge perice

-pa prodjem pored kancelarije direktora i cujem srce digni noge`
 
ali, zar nije tako svuda?

`-perice kazi nam delove srca

-dve komore, dve pretkomore i dve noge

-kakve bre noge perice

-pa prodjem pored kancelarije direktora i cujem srce digni noge`

Nazalost...

Samo da je kapitalizam zaziveo skroz i da ima vise vecih privatnih firmi, ne bi bas tako bilo. A ovo...


pa svaki dan drobite o tome.

Ja ne "drobim", ja pricam, a nije svaki dan, danas sam prvi put otvorila ovakvu temu.
 
Pa eno na zenama i dom i porodica imas 100 takvih tema.

Samo neko drobljenje o ugrozenosti...kako niste ravnopravne.....pa idite u ridnik da kopate i bicete ravnopravne.

Evo gledam zene u mom okruzenju i ne vidim nista sto bi ukazalo da su ista ugrozene i neravnopravne ...cak naprotiv.
Lakse se zaposle,svi im titraju..uzivaju u svakom smislu.

E sad sto je tamo neka glupaca nasla nekog mamlaza koji je mlati i ona to trpi pa to je njen problem za koga me zabole. Sto malo nije razmisljala kada je nalazila partnera.
A i styo se plate tice......gde god sam radio....a i evo sada gde moja devojka radi....ako su na istim pozicijama tj istom radnom mestu muskarac i zena ista im je i plata.
 
Pa eno na zenama i dom i porodica imas 100 takvih tema.

Samo neko drobljenje o ugrozenosti...kako niste ravnopravne.....pa idite u ridnik da kopate i bicete ravnopravne.

Evo gledam zene u mom okruzenju i ne vidim nista sto bi ukazalo da su ista ugrozene i neravnopravne ...cak naprotiv.
Lakse se zaposle,svi im titraju..uzivaju u svakom smislu.

E sad sto je tamo neka glupaca nasla nekog mamlaza koji je mlati i ona to trpi pa to je njen problem za koga me zabole. Sto malo nije razmisljala kada je nalazila partnera.
A i styo se plate tice......gde god sam radio....a i evo sada gde moja devojka radi....ako su na istim pozicijama tj istom radnom mestu muskarac i zena ista im je i plata.

Pa ne mozes samo po svom i radnom mestu devojke da gledas, uostalom, to je Beograd.

Ovde po unutrasnosti radis na trafici za 12.000 pa ako ti da, da platu, ako ne cekas i po tri meseca.
 
Pa naravno, ima i toga, mada ima i veoma ambicioznih ili "modernih" zena koje ni ne cekaju da im porodiljsko istekne...vec se same prihvataju posla.

Bila je pre par godina ovde jedna ministarka koja se blamirala time da je novorodjenu bebu nosila sa sobom na posao, kako bi ''pokazala'' koliko je privrzena/odgovorna za posao koji obavlja :roll: Ko da nije imala mogucnosti da plati dadilju,jaslice...

Naravdo ''zenski i muski poslovi'' je samo mit koji jos zivi i u razvijenim drzavama EU, ali jos preovladava materinstvo. Zene drugacije prioritiraju trziste rada radije bi da imaju npr. fleksibilno radno vreme/mesto nego koji euro vise u novcaniku. Zene su vise odsutne sa radnog mesta npr. kada su deca bolesna nego muskarci itd. Da bi drustvo funkcionisalo mora se naci neki balans i po ovom pitanju.
 
Bila je pre par godina ovde jedna ministarka koja se blamirala time da je novorodjenu bebu nosila sa sobom na posao, kako bi ''pokazala'' koliko je privrzena/odgovorna za posao koji obavlja :roll: Ko da nije imala mogucnosti da plati dadilju,jaslice...

Naravdo ''zenski i muski poslovi'' je samo mit koji jos zivi i u razvijenim drzavama EU, ali jos preovladava materinstvo. Zene drugacije prioritiraju trziste rada radije bi da imaju npr. fleksibilno radno vreme/mesto nego koji euro vise u novcaniku. Zene su vise odsutne sa radnog mesta npr. kada su deca bolesna nego muskarci itd. Da bi drustvo funkcionisalo mora se naci neki balans i po ovom pitanju.

Naravno, ali zar to ne bi moglo da bude uracunato u platu, bas zbog toga?

a da nam onaj nesto kaze o sexualnoj mancipaciji siptatrskih zena, otkako nema srba.

kako im ide sa crncima iz bondstila? i sa lokalnim narko dilerima?

da i mi nesto interesantno procitamo ovde

Ko?
 

Back
Top