Pravila dobrog kaznjavanja

gost 16798

Elita
Poruka
15.861
1. Kazna ce biti efikasna samo ako je onaj koga kaznjavate ne moze izbeci:

Kazna moze biti sredstvo
Al` kad ne postoji bekstvo
Uspeh kaznjavanja klima
Onde gde vrdanja ima

2.Kazna mora da je snazna, maksimalna za dati slucaj:

Sledeca je sugestija vazna
Kazna odmah mora biti snazna
Da prekratis nezeljeno
Ne jacaj je postepeno

3.Da bi kazna bila efikasna ne treba je nikad izostaviti:

Ako hoces koristi od kazne
Ne dopusti pokusaje prazne
Osobina efikasnog soka
Da je kontingencija visoka

4. Kaznu treba primeniti sto neposrednije posle ponasanja koje se zeli eliminisati:

Kazna koja biva vredna
Vremenski je neposredna
Ako hoces da ti kazna vredi
Ona mora odmah da usledi

5. Efikasnija je kratka i snazna kazna nego ako je dugotrajnija:

Ko dobro kaznjava taj znace
Da je dobro jako al` sto krace
Ako neces da uspeh protracis
Nemoj kaznu mnogo da razvlacis

6. Kazna silno gubi na efikasnosti ako postoji neko potkrepljenje nezeljenog ponasanja koje je vremenski blisko kontingenciji:

Nista kazna i ne menja
Dok je blizu potkrepljenja
Subjekt je u cudu nadjen
Da l` sam kaznjen il` nagradjen
Mozda i u protest krene
Sta `ocete bre od mene

7. Tajnovita je i misteriozna preporuka da se ukloni motiv za nezeljeno ponasanje. Ali
kako! Pravi motiv cesto nije lako otkriti tako da ova preporuka vise lici na uzaludnu nadu

Ipak:
Da se subjekt dobru skloni
Zao motiv mu ukloni
Pravilo je reci lako
Ali uciniti! Kako?

8. Pravilo blisko pravilu 6 - ono ne trazi ambiciozno uklanjanje potkrepljenja nego
preciznu analizu situacije:

Situaciju osmotri vesto
Jer podsticaj je mozda jos nesto
I da to kazemo kratko
Nesto skriveno al` slatko

9. Sta uraditi ako subjekt za nezeljeno ponasanje ima autentican i regularan motiv koji
moze da zadovolje samo nepozeljnim ponasanjem. Naravno, pronaci alternativan odgovor, koji moze da zameni nepozeljni i da zadovolji motiv, pa onda kaznjavati nepozeljan odgovor:

Da doakas aktu negativnu
Zamenu mu nadji pozitivnu
Da dodijas aktu krivu
Nadji mu alternativu

10. Ali ni nalazenje alternative nije uvek lako. Subjekta treba staviti u situacije
(naravno i pronaci ih) u kojima je kaznjavano ponasanje dozvoljeno. Sta inace uraditi sa preagresivnim decakom koji se stalno tuce:

Ali ako to moguce nije
A i dalje vladanja je gruba
Odvedi ga do bokserskog kluba
Nek se tamo regularno bije

11. Ne preteruj sa kaznom ako ne moras. Ona, nemoj da sumnjas, ima i nezeljene efekte:

Da se losi postupci prekrate
Da se spreci nezeljena kretnja
Nadji kazni dobre korelate
Nek je dosta kaziprstom kretnja

12. Kada direktno averzivno kaznjavanje nije moguce iz prakticnih ili moralnih razloga,
nadji neku privlacnu ili potkrepljujucu situaciju za subjekta pa ga odstrani iz nje:

Da se na dobro navrati
A da ga kazna ne boli
Pronadji nesto sto voli
Pa mu to naglo uskrati
 
Mislim da je važno biti jasan i principijelan. Za istu stvar uvek treba reagovati jednako. A ne, danas se smejati a sutra lupati šamare za istu pogrešku. Dete tada baš i ne može da shvati gde je pogrešilo, već će pre shvatiti da ima histeričnog roditelja i verovatno će to stvariti neke probleme u odnosima, a vaspitanje...ostaje samom detetu.
 
...ovo su pravila za efikasno kaznjavanje experimentalnih zivotinja mada deluju i na decu pa ko hoce nek primeni, neka bira izmedju samozivog nekaznjenog ili poslusnog kaznjenog deteta...nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu :)

p.s. molim vas da se ne javljaju aktivisti za prava zivotinja
p.p.s. stihoklepac je prof. dr Milan Markovic
 
...ovo su pravila za efikasno kaznjavanje experimentalnih zivotinja mada deluju i na decu pa ko hoce nek primeni, neka bira izmedju samozivog nekaznjenog ili poslusnog kaznjenog deteta...nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu :)

p.s. molim vas da se ne javljaju aktivisti za prava zivotinja
p.p.s. stihoklepac je prof. dr Milan Markovic

Jel to važi i za bacanje loptice i donošenje iste? :think:
 
Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
-Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
-Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
-Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
-Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
-Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu :lol: (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava. :(
 
Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
-Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
-Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
-Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
-Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
-Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu :lol: (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava. :(

Imala si srece, ili je mozda tvoj muz izigravao "loseg policajca"?:think:
 
Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
-Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
-Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
-Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
-Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
-Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu :lol: (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava. :(

kako mi je ovo poznato.....:rumenko::rumenko:
 
kako mi je ovo poznato.....:rumenko::rumenko:

Ja zato ni ne kaznjavam....
Pobelim i pozelenim od pricanja i molim Boga svako vece da se nesto uhvati u toj maloj glavici...Videcemo kad jos malo poraste uostalom.
Mene nisu kaznjavali,da jesu mozda bih bila bolja neko bi rekao:roll:,al gluposti koje sam pravila i nisu bile za restriktivne mere...Znala su se pravila moje majke,ja sam ih postovala uz manje vatanje krivina,pa nismo ni dolse u situaciju da primeni meru.
 
Ja sam istrajna u kaznama al to nis' ne vredi.....cim istekne policijski cas sve se vrati kao sto je bilo....:confused:

Vise pali jedna vrsta nagradjivanja ;
zajedno smo napravili jedan "kalendar" na koji po zavrsetku svakog dana stvaljamo smajlije
-nasmejan i u bojama ako je bio dobar taj dan
-crn i tuzan ako je bio manje dobar (nikada zlocest, uvek manje dobar jer ta rec zlocest ili nisi dobar unistava mu totalno autostimu)
On sam stavlja smajlije i nekada ubedjivanje koji smajli treba da stavi traje malo duze , ali na taj nacin se priseti sta je sve uradio sto nije bas ok!
Na kraju meseca tj kada je mami i tati plata dobiva nesto sto zeli ako ima vise obojnih nasmejanih smajlija a ako su pretezno oni crni onda sipak....nekako sa tom metodom i mogu nesto da mu dokazem....samo se pitam sta cu sa 16 godina....onda nece hteti da crta smajlije:sad2:
 
Ja sam istrajna u kaznama al to nis' ne vredi.....cim istekne policijski cas sve se vrati kao sto je bilo....:confused:

Vise pali jedna vrsta nagradjivanja ;
zajedno smo napravili jedan "kalendar" na koji po zavrsetku svakog dana stvaljamo smajlije
-nasmejan i u bojama ako je bio dobar taj dan
-crn i tuzan ako je bio manje dobar (nikada zlocest, uvek manje dobar jer ta rec zlocest ili nisi dobar unistava mu totalno autostimu)
On sam stavlja smajlije i nekada ubedjivanje koji smajli treba da stavi traje malo duze , ali na taj nacin se priseti sta je sve uradio sto nije bas ok!
Na kraju meseca tj kada je mami i tati plata dobiva nesto sto zeli ako ima vise obojnih nasmejanih smajlija a ako su pretezno oni crni onda sipak....nekako sa tom metodom i mogu nesto da mu dokazem....samo se pitam sta cu sa 16 godina....onda nece hteti da crta smajlije:sad2:

A шта у конкретном случају (за њега) значи ''бити добар'' или ''бити злочест''?
 
...da li je efikasnije ucenje kaznjavanjem ili nagradjivanjem je besmisleno, nagradom se modelira ponasanje a kaznom sprecava najnepovoljniji ishod...oni koji ne razumeju pravila kaznjavanja a kaznjavaju decu naprave vise losih posledica kaznjavanjem nego sto je kaznjavanje samo po sebi "agresivno, nehumano, destruktivno i stetno" (termini koje koriste laici i kvazihumanisti, mada se ne ustezu od kaznjavanja kad im je ono potrebno)....batine kao vaspitno sredstvo su delikatna tema i ako neko nije spreman da se pridrzava bar ovih pravila bolje da svoje dete zauvek lisi ovog vaspitnog sredstva


Protiv sam kazni.Samo razgovor

..dete koje terorise roditelje i okolinu(sutira ljude, poliva ih kafom i picem, maze sladoledom, ubacuje im pribadace u cipele) ne moze se verbalno umiriti...dete od 3 - 5 godina je veoma aktivno, veoma radoznalo i fizicki spremno na svasta, od paljenja logorske vatre u dnevnoj sobi do dovlacenja stolice do prozora na 12 spratu...dete u tom uzrastu nije sposobno da shvati razloge verbalne zabrane, naprotiv, ona moze da deluje suprotno i da stimulise nepozeljno ponasanje ( jedan otac se cak nije ogranicio na razgovor nego je svom sinu demonstrirao opasnost od igranja stekerom, gurnuo 2 zice u steker, spojio ih i cetvorogodisnjaku pokazao "opasan bljesak"...nista izazovnije za dete tog uzrasta (pravilo 6)...cak i da ga posle kazni za ponovljen pokusaj ta kazna ne bi imala gotovo nikakav efekat

...sa detetom od 3 - 5 godina se ne upusta u objasnjenja, razgovore, ubedjivanja i slicne gluposti u kriticnim situacijama...samo blaga ali odlucna i dovoljno jaka fizicka kazna (pravilo2), posebno ako je dete sklono da takvo ponasanje ponovi, daje rezultate

...jedno je spreciti ovakvo ponasanje odlucnom kaznom a drugo samarati dete zbog pogresno upotrebljene reci, obicnog nestasluka, padanja u parku ili zato sto je proslo pored tv-a dok otac gleda utakmicu...deca koja dobijaju batine i kad ih zasluze i kad ih ne zasluze oguglaju i onda batine ne pomazu ni kad su potrebne...sto se tice starije dece tu razgovori i objasnjenja dolaze u obzir cesce a batine redje

...vrlo je bitno dete posle batina izvesno vreme drzati na distanci, najbolje dok samo zatrazi normalan kontakt kao i da dete kaznjava samo onaj u ciju je ljubav dete potpuno sigurno, samo tako ce biti sigurno da nije kaznjeno ono nego njegovo nepozeljno ponasanje(npr. dete ne smeju kaznjavati cak ni roditelji, gastarbajteri koji ga nisu videli godinu ili vise ali baba i deda ili oni koji ga cuvaju mogu)... uz to kazna mora da usledi odmah(pravilo 4), ne obecavajte deci kaznu za sutra i ne saljite ih da sama uberu prut kojim cete ih kazniti

...ako vam nesto nije jasno pitajte :)
 

Back
Top