Pravila dobrog kaznjavanja

to možda u tvom selu i možda su tebe roditelji mlatili, mene nisu a ni ne gledah u svojoj srednini takve flagrantne primere, premda ne kažem da ne postoje... šta sad treba ako je to već postojeći nakaradni model onda da ga usavršimo izmišljanjem još liste načina i uslova za DOBRO kažnjavanje... da ne udarimo dete s pogrešne strane ili da rađe koristimo oklagiju mesto kaiša.. i šta je tu PRAVO ime... pravo ime za takve postupke kakve si navela nije kaznjavanje nego hirovitost i izivljavanje... da kažnjava i reguliše kažnjavanje ima pravo samo represivni sistem na bilo kom osnovu

...ovde vecina kad se pomene fizicko kaznjavanje poistovecuje to sa premlacivanjem i zlostavljanjem, kad se pomene izvinjenje onda se to poistovecuje sa maltretiranjem...sta reci :)
 
Devojko, dala si pravila koja se primenjuju na eksperimentalnim životinjama da bi proizvela ponašanje koje eksperimentator želi. I dovela si to u vezu sa vaspitavanjem dece! :eek: Životinje uče po drugačijim modelima od ljudi. I eksperimentalne životinje ne žive u prirodnoj sredini da bi učile onako kako ih uče pripadnici njihove vrste. Ovo što si navela je kako da se u eksperimentu instant proizvede željeno ponašanje a da se uštedi na svim resursima.... i opet, dovela to u vezu sa vaspitavanjem dece! :rtfm: :dash:
...bravo ;)
 
a sta je inace fizicko kaznjavanje osim represija a zna se ciji posao da represuje.... a fiz. kaznjavanje i vaspitanje su što se mene tiče u teškoj antonimiji... čak i da ti je ideja ispravna forma ti je loša, jer reč KAZNA znači nešto drugo, a DOBRA KAZNA ne znam ta bi trebalo da znači...
 
...i zivotinje i ljudi kaznjavaju zivotinje da ih nesto nauce a i ljudi se medjusobno kaznjavaju pokusavajuci da jedni druge ili jedni od drugih nesto nauce ali i zato sto im u tu svrhu cesto nista bolje ne stoji na raspolaganju

...bilo koja mera koja se primenjuje u vaspitanju ako se ne koristi na pravi nacin uzrokuje negativne efekte...zasto vam je tesko da shvatite da se ovde ne govori o negativnim nego o pozitivnim efektima fizickog kaznjavanja i da nije svako fizicko kaznjavanje zlostavljanje i nasilje
 
...i zivotinje i ljudi kaznjavaju zivotinje da ih nesto nauce a i ljudi se medjusobno kaznjavaju pokusavajuci da jedni druge ili jedni od drugih nesto nauce ali i zato sto im u tu svrhu cesto nista bolje ne stoji na raspolaganju

...bilo koja mera koja se primenjuje u vaspitanju ako se ne koristi na pravi nacin uzrokuje negativne efekte...zasto vam je tesko da shvatite da se ovde ne govori o negativnim nego o pozitivnim efektima fizickog kaznjavanja i da nije svako fizicko kaznjavanje zlostavljanje i nasilje

Nisam ja spominjala nikakvo zlostavljanje. Ona pravila što si navela su za mene malo brutalna, pa sve i da su primenjivana za ex. životinje. Kapiram da ljudi koji ih primenjuju moraju da budu fanatici ili em. tupi. Ta pravila se ne mogu primeniti na roditelje.
 
...i zivotinje i ljudi kaznjavaju zivotinje da ih nesto nauce a i ljudi se medjusobno kaznjavaju pokusavajuci da jedni druge ili jedni od drugih nesto nauce ali i zato sto im u tu svrhu cesto nista bolje ne stoji na raspolaganju

...bilo koja mera koja se primenjuje u vaspitanju ako se ne koristi na pravi nacin uzrokuje negativne efekte...zasto vam je tesko da shvatite da se ovde ne govori o negativnim nego o pozitivnim efektima fizickog kaznjavanja i da nije svako fizicko kaznjavanje zlostavljanje i nasilje

Зашто ти стално потенцираш физичко кажњавање, када у уводном посту, колико сам схватила, није реч искључиво о физичком кажњавању, него о кажњавању уопште? :confused:
О батинама у васпитне сврхе постоји посебна тема на Дому и актуелна је већ дуго.;)

Питање које ти је Пусикет поставила је како си дошла на идеју да рецепте за дресуру животиња препоручиш у васпитању деце? Али ниси одговорила на њега.:confused:

...Као ни на моје питање шта предаје онај професор и шта је желео да научите из оне приче о неваљалом српском детету...:(
 
...ovo su pravila za efikasno kaznjavanje experimentalnih zivotinja mada deluju i na decu pa ko hoce nek primeni, neka bira izmedju samozivog nekaznjenog ili poslusnog kaznjenog deteta...nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu :)

p.s. molim vas da se ne javljaju aktivisti za prava zivotinja
p.p.s. stihoklepac je prof. dr Milan Markovic

Hoćeš da kažeš da je ovaj post šala ili...? :think:
 
Fizicko kaznjavanje je uvek zlostavljanje!!!

...e pa nije ...pre 50 godina dok su batine bile u modi bilo je mnogo manje nasilja i agresije i medju decom i medju roditeljima a onda su se generacije dece pocele vaspitavati "nenasiljem" sto je dovelo do jos veceg nasilja - roditelji gutaju, cute, nece da udare dete kad zasluzi a onda im pukne film zbog neke gluposti i kazne dete iako ne bi trebali...tako se proizvodi kontra efekat a deca postaju nasilna jer su neadekvatno kaznjavana
 
...e pa nije ...pre 50 godina dok su batine bile u modi bilo je mnogo manje nasilja i agresije i medju decom i medju roditeljima a onda su se generacije dece pocele vaspitavati "nenasiljem" sto je dovelo do jos veceg nasilja - roditelji gutaju, cute, nece da udare dete kad zasluzi a onda im pukne film zbog neke gluposti i kazne dete iako ne bi trebali...tako se proizvodi kontra efekat a deca postaju nasilna jer su neadekvatno kaznjavana

Pre 50 godina nisu postojala dečija prava, ni UNICEF, samim tim ni istraživanja na tu temu. Pre 50 godina se niko nije bavio stvarima unutar porodice. Pre 50 godina je muškarac mogao da umlati do smrti i majku i decu jer je glava porodice....
 
Nasilje uvek izaziva nasilje. Kaznjavanje bez nasilja je uvek produktivnije nego li suprotno i kod odraslih i kod dece. Deca traze vreme a roditelji danas imaju "malo" vremena.
Vaspitavanje nije kaznjavanje ali je sastavni deo toga. Adekvatno kaznjavanje je uvek ono bez nasilja...
Jos uvek nemamo ime "profesora"!!!
 
Pa valjda roditelji biraju bajke i crtane koje će deca gledati.

Naravno da ne..jos nisam cuo da je neko birao i sedeo pored tva cekajuci dal da promeni kanal ili je primerno da prvo badza maltretira olivu i popaya..pa ovaj onda pojede spanac i razbije ga..mislim stvarno..i u bajkama postoji losa i dobra strana..kauboji-indijanci..bez obzira sta mi plasiramo detetu ko je tu dobar a ko los..ono zna da borba postoji..dal ce on biti onaj koji napada ili se brani opet ne znamo unapred ni mi da procenimo ko nas ugrozava i nije za svakog ista reakcija..na sve strane rasprostranjeni konflikti medju ljudima a mi cemo kao ovde naci neko pametno resenje
 
Naravno da ne..jos nisam cuo da je neko birao i sedeo pored tva cekajuci dal da promeni kanal ili je primerno da prvo badza maltretira olivu i popaya..pa ovaj onda pojede spanac i razbije ga..mislim stvarno..i u bajkama postoji losa i dobra strana..kauboji-indijanci..bez obzira sta mi plasiramo detetu ko je tu dobar a ko los..ono zna da borba postoji..dal ce on biti onaj koji napada ili se brani opet ne znamo unapred ni mi da procenimo ko nas ugrozava i nije za svakog ista reakcija..na sve strane rasprostranjeni konflikti medju ljudima a mi cemo kao ovde naci neko pametno resenje

Idi bre george, ti si dete video samo na slici? Pa jesi se zapitao zašto u crtaćima uvek negativac započinje kavgu?
 
Ne ja imam 5oro dece..ne nisam se zapitao nije to poenta..da ces ti detetu reci slusaj ovo je negativac ti ces od danas biti junak..cekaj da te neko kamenom pa ti njega lebom..onda ce on par puta da nejebe pa ce kaze sto si me zajebala ocu da naucim neke borilacke vestine i da citam ljude ko me ugrozava da ga pre tog napada razbijem..jer ne kapira svako isto napad..dal je verbalni..uvreda ili fizicki
 
Ne ja imam 5oro dece..ne nisam se zapitao nije to poenta..da ces ti detetu reci slusaj ovo je negativac ti ces od danas biti junak..cekaj da te neko kamenom pa ti njega lebom..onda ce on par puta da nejebe pa ce kaze sto si me zajebala ocu da naucim neke borilacke vestine i da citam ljude ko me ugrozava da ga pre tog napada razbijem..jer ne kapira svako isto napad..dal je verbalni..uvreda ili fizicki

Nećeš ti to reći detetu nego će dete to samo zaključiti. Da se lepo ponašanje nagrađuje a loše kažnjava. Pa će onda samo da odluči kako će se ponašati. Ne reaguju sva deca agresivno na provokaciju. Sad je samo pitanje koja deca reaguju agresivno a koje ne.
 
Aha samo ce da odluci..well done..tako je sve u praksi lako evo ne bodu se nozevima po skolama..vazi

Možda im mame i tate nisu čitali bajke kad su bili mali, ili nisu bili prisutni da vide šta im deca gledaju na tv ili čime se bave u slobodno vreme.
Evo ja priznajem, okrećem kanal čim se u nekom filmu posle 5 minuta desi ubistvo... počelo je da smara, užasno. Pa nije to realnost! :rtfm:
 

Back
Top