Pravila dobrog kaznjavanja
Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 166

Tema: Pravila dobrog kaznjavanja

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Pravila dobrog kaznjavanja

1. Kazna ce biti efikasna samo ako je onaj koga kaznjavate ne moze izbeci:

Kazna moze biti sredstvo
    Al` kad ne postoji bekstvo
    Uspeh kaznjavanja klima
    Onde gde vrdanja ima

2.Kazna mora da je snazna, maksimalna za dati slucaj:

Sledeca je sugestija vazna
    Kazna odmah mora biti snazna
    Da prekratis nezeljeno
    Ne jacaj je postepeno

3.Da bi kazna bila efikasna ne treba je nikad izostaviti:

Ako hoces koristi od kazne
    Ne dopusti pokusaje prazne
    Osobina efikasnog soka
    Da je kontingencija visoka

4. Kaznu treba primeniti sto neposrednije posle ponasanja koje se zeli eliminisati:

Kazna koja biva vredna
    Vremenski je neposredna
    Ako hoces da ti kazna vredi
    Ona mora odmah da usledi

5. Efikasnija je kratka i snazna kazna nego ako je dugotrajnija:

Ko dobro kaznjava taj znace
    Da je dobro jako al` sto krace
    Ako neces da uspeh protracis
    Nemoj kaznu mnogo da razvlacis

6. Kazna silno gubi na efikasnosti ako postoji neko potkrepljenje nezeljenog ponasanja koje je vremenski blisko kontingenciji:

Nista kazna i ne menja
    Dok je blizu potkrepljenja
    Subjekt je u cudu nadjen
    Da l` sam kaznjen il` nagradjen
    Mozda i u protest krene
    Sta `ocete bre od mene

7. Tajnovita je i misteriozna preporuka da se ukloni motiv za nezeljeno ponasanje. Ali
    kako! Pravi motiv cesto nije lako otkriti tako da ova preporuka vise lici na uzaludnu nadu

Ipak:
    Da se subjekt dobru skloni
    Zao motiv mu ukloni
    Pravilo je reci lako
    Ali uciniti! Kako?

8. Pravilo blisko pravilu 6 - ono ne trazi ambiciozno uklanjanje potkrepljenja nego
    preciznu analizu situacije:

Situaciju osmotri vesto
    Jer podsticaj je mozda jos nesto
    I da to kazemo kratko
    Nesto skriveno al` slatko

9. Sta uraditi ako subjekt za nezeljeno ponasanje ima autentican i regularan motiv koji
    moze da zadovolje samo nepozeljnim ponasanjem. Naravno, pronaci alternativan odgovor, koji moze da zameni nepozeljni i da zadovolji motiv, pa onda kaznjavati nepozeljan odgovor:

Da doakas aktu negativnu
    Zamenu mu nadji pozitivnu
    Da dodijas aktu krivu
    Nadji mu alternativu

10. Ali ni nalazenje alternative nije uvek lako. Subjekta treba staviti u situacije
    (naravno i pronaci ih) u kojima je kaznjavano ponasanje dozvoljeno. Sta inace uraditi sa preagresivnim decakom koji se stalno tuce:

Ali ako to moguce nije
    A i dalje vladanja je gruba
    Odvedi ga do bokserskog kluba
    Nek se tamo regularno bije

11. Ne preteruj sa kaznom ako ne moras. Ona, nemoj da sumnjas, ima i nezeljene efekte:

Da se losi postupci prekrate
    Da se spreci nezeljena kretnja
    Nadji kazni dobre korelate
    Nek je dosta kaziprstom kretnja

12. Kada direktno averzivno kaznjavanje nije moguce iz prakticnih ili moralnih razloga,
    nadji neku privlacnu ili potkrepljujucu situaciju za subjekta pa ga odstrani iz nje:

Da se na dobro navrati
    A da ga kazna ne boli
    Pronadji nesto sto voli
    Pa mu to naglo uskrati

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Podrazumevano Re: Pravila dobrog kaznjavanja

Ко је био стихоклепац?

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

.
    Ne preteruj sa kaznom ako ne moras. Ona, nemoj da sumnjas, ima i nezeljene efekte:

Da se losi postupci prekrate
    Da se spreci nezeljena kretnja
    Nadji kazni dobre korelate
    Nek je dosta kaziprstom kretnja
    .
    Kazna mora da je snazna, maksimalna za dati slucaj:

Sledeca je sugestija vazna
    Kazna odmah mora biti snazna

Elita
    Učlanjen
    15.09.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Andreavk, nisam ceo uvodni post ni procitala, jer je vec kod odeljka broj 3 jasno da je sve ovo vrlo extremno.... ne znam samo da li i ti svoju decu vaspitavas u ovakbom maniru....

Aktivan član Anđa (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Mislim da je važno biti jasan i principijelan. Za istu stvar uvek treba reagovati jednako. A ne, danas se smejati a sutra lupati šamare za istu pogrešku. Dete tada baš i ne može da shvati gde je pogrešilo, već će pre shvatiti da ima histeričnog roditelja i verovatno će to stvariti neke probleme u odnosima, a vaspitanje...ostaje samom detetu.

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

...ovo su pravila za efikasno kaznjavanje experimentalnih zivotinja mada deluju i na decu pa ko hoce nek primeni, neka bira izmedju samozivog nekaznjenog ili poslusnog kaznjenog deteta...nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu

p.s. molim vas da se ne javljaju aktivisti za prava zivotinja
    p.p.s. stihoklepac je prof. dr Milan Markovic

Aktivan član Anđa (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Ne valja ni da bude poslušno ni neposlušno. Neka sredina mora da postoji.

Queen
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    310

To se podrazumeva. Dete mora nekako da dospe do te sredine.

Veoma poznat Pussycat (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    480

Citat Original postavio Andreavk Pogledaj poruku
    ...ovo su pravila za efikasno kaznjavanje experimentalnih zivotinja mada deluju i na decu pa ko hoce nek primeni, neka bira izmedju samozivog nekaznjenog ili poslusnog kaznjenog deteta...nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu

p.s. molim vas da se ne javljaju aktivisti za prava zivotinja
    p.p.s. stihoklepac je prof. dr Milan Markovic
    Jel to važi i za bacanje loptice i donošenje iste?
    Žena je ženi vučica. A.B.Pussycat

Poznat
    Učlanjen
    26.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
    -Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
    -Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
    -Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
    -Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
    -Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
    -Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava.

Queen
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    310

Citat Original postavio Pussycat Pogledaj poruku
    Jel to važi i za bacanje loptice i donošenje iste?
    Pa ne, za to je dovoljan ziv biftek ili Pedigre keksic

Queen
    Učlanjen
    31.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    310

Citat Original postavio **-katarina-** Pogledaj poruku

-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
    -Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
    -Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
    -Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
    -Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava.
    Imala si srece, ili je mozda tvoj muz izigravao "loseg policajca"?

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Hihi, važno je da si moralna gromada na forumu, a o RL neka vodi računa muž!

Poznat
    Učlanjen
    26.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio muvalo Pogledaj poruku
    Hihi, važno je da si moralna gromada na forumu, a o RL neka vodi računa muž!
    Ma kakva gromada, nisam ja ni moralni kamencic na forumu a u zivotu ni zrno peska od morala.
    Ali ne mogu na Dom i porodica da nabrajam sve svoje grehe i stranputice (sprecava me ono zrno peska koje pomenuh. )

Buduća legenda donamileva (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1964

Citat Original postavio JauLJubavVerujem Pogledaj poruku
    Andreavk, nisam ceo uvodni post ni procitala, jer je vec kod odeljka broj 3 jasno da je sve ovo vrlo extremno.... ne znam samo da li i ti svoju decu vaspitavas u ovakbom maniru....
    nešto mi se sve čini da tako razmišlja samo onaj ko jo nema decu
    Priđi životnim problemima kao pas – ako ne mož s to da se poigraš, ili da ga poješ, zamočaj i idi dalje

Buduća legenda donamileva (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1964

kako mi je ovo poznato.....
    Priđi životnim problemima kao pas – ako ne mož s to da se poigraš, ili da ga poješ, zamočaj i idi dalje

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

...dete mora da odraste i da postane samostalno ljudsko bice...mnoge majke umesto da to podrze cine greske ne zato sto su preterano brizne nego zato sto na taj nacin kompenzuju neke druge nedostatke

Domaćin
    Učlanjen
    14.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    73

Protiv sam kazni.Samo razgovor

Domaćin macka vracarka (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Citat Original postavio donamileva Pogledaj poruku
    kako mi je ovo poznato.....
    Ja zato ni ne kaznjavam....
    Pobelim i pozelenim od pricanja i molim Boga svako vece da se nesto uhvati u toj maloj glavici...Videcemo kad jos malo poraste uostalom.
    Mene nisu kaznjavali,da jesu mozda bih bila bolja neko bi rekao,al gluposti koje sam pravila i nisu bile za restriktivne mere...Znala su se pravila moje majke,ja sam ih postovala uz manje vatanje krivina,pa nismo ni dolse u situaciju da primeni meru.
    Sad ili nikad ! Nikad naravno ne dolazi u obzir.

Ističe se elleonora (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

Ja sam istrajna u kaznama al to nis' ne vredi.....cim istekne policijski cas sve se vrati kao sto je bilo....

Vise pali jedna vrsta nagradjivanja ;
    zajedno smo napravili jedan "kalendar" na koji po zavrsetku svakog dana stvaljamo smajlije
    -nasmejan i u bojama ako je bio dobar taj dan
    -crn i tuzan ako je bio manje dobar (nikada zlocest, uvek manje dobar jer ta rec zlocest ili nisi dobar unistava mu totalno autostimu)
    On sam stavlja smajlije i nekada ubedjivanje koji smajli treba da stavi traje malo duze , ali na taj nacin se priseti sta je sve uradio sto nije bas ok!
    Na kraju meseca tj kada je mami i tati plata dobiva nesto sto zeli ako ima vise obojnih nasmejanih smajlija a ako su pretezno oni crni onda sipak....nekako sa tom metodom i mogu nesto da mu dokazem....samo se pitam sta cu sa 16 godina....onda nece hteti da crta smajlije
    The experience is the worst teacher,exams you before the lesson.

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Citat Original postavio elleonora Pogledaj poruku
    Ja sam istrajna u kaznama al to nis' ne vredi.....cim istekne policijski cas sve se vrati kao sto je bilo....

Vise pali jedna vrsta nagradjivanja ;
    zajedno smo napravili jedan "kalendar" na koji po zavrsetku svakog dana stvaljamo smajlije
    -nasmejan i u bojama ako je bio dobar taj dan
    -crn i tuzan ako je bio manje dobar (nikada zlocest, uvek manje dobar jer ta rec zlocest ili nisi dobar unistava mu totalno autostimu)
    On sam stavlja smajlije i nekada ubedjivanje koji smajli treba da stavi traje malo duze , ali na taj nacin se priseti sta je sve uradio sto nije bas ok!
    Na kraju meseca tj kada je mami i tati plata dobiva nesto sto zeli ako ima vise obojnih nasmejanih smajlija a ako su pretezno oni crni onda sipak....nekako sa tom metodom i mogu nesto da mu dokazem....samo se pitam sta cu sa 16 godina....onda nece hteti da crta smajlije
    A шта у конкретном случају (за њега) значи ''бити добар'' или ''бити злочест''?

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

...da li je efikasnije ucenje kaznjavanjem ili nagradjivanjem je besmisleno, nagradom se modelira ponasanje a kaznom sprecava najnepovoljniji ishod...oni koji ne razumeju pravila kaznjavanja a kaznjavaju decu naprave vise losih posledica kaznjavanjem nego sto je kaznjavanje samo po sebi "agresivno, nehumano, destruktivno i stetno" (termini koje koriste laici i kvazihumanisti, mada se ne ustezu od kaznjavanja kad im je ono potrebno)....batine kao vaspitno sredstvo su delikatna tema i ako neko nije spreman da se pridrzava bar ovih pravila bolje da svoje dete zauvek lisi ovog vaspitnog sredstva

Citat Original postavio Erazmo Pogledaj poruku
    Protiv sam kazni.Samo razgovor
    ..dete koje terorise roditelje i okolinu(sutira ljude, poliva ih kafom i picem, maze sladoledom, ubacuje im pribadace u cipele) ne moze se verbalno umiriti...dete od 3 - 5 godina je veoma aktivno, veoma radoznalo i fizicki spremno na svasta, od paljenja logorske vatre u dnevnoj sobi do dovlacenja stolice do prozora na 12 spratu...dete u tom uzrastu nije sposobno da shvati razloge verbalne zabrane, naprotiv, ona moze da deluje suprotno i da stimulise nepozeljno ponasanje ( jedan otac se cak nije ogranicio na razgovor nego je svom sinu demonstrirao opasnost od igranja stekerom, gurnuo 2 zice u steker, spojio ih i cetvorogodisnjaku pokazao "opasan bljesak"...nista izazovnije za dete tog uzrasta (pravilo 6)...cak i da ga posle kazni za ponovljen pokusaj ta kazna ne bi imala gotovo nikakav efekat

...sa detetom od 3 - 5 godina se ne upusta u objasnjenja, razgovore, ubedjivanja i slicne gluposti u kriticnim situacijama...samo blaga ali odlucna i dovoljno jaka fizicka kazna (pravilo2), posebno ako je dete sklono da takvo ponasanje ponovi, daje rezultate

...jedno je spreciti ovakvo ponasanje odlucnom kaznom a drugo samarati dete zbog pogresno upotrebljene reci, obicnog nestasluka, padanja u parku ili zato sto je proslo pored tv-a dok otac gleda utakmicu...deca koja dobijaju batine i kad ih zasluze i kad ih ne zasluze oguglaju i onda batine ne pomazu ni kad su potrebne...sto se tice starije dece tu razgovori i objasnjenja dolaze u obzir cesce a batine redje

...vrlo je bitno dete posle batina izvesno vreme drzati na distanci, najbolje dok samo zatrazi normalan kontakt kao i da dete kaznjava samo onaj u ciju je ljubav dete potpuno sigurno, samo tako ce biti sigurno da nije kaznjeno ono nego njegovo nepozeljno ponasanje(npr. dete ne smeju kaznjavati cak ni roditelji, gastarbajteri koji ga nisu videli godinu ili vise ali baba i deda ili oni koji ga cuvaju mogu)... uz to kazna mora da usledi odmah(pravilo 4), ne obecavajte deci kaznu za sutra i ne saljite ih da sama uberu prut kojim cete ih kazniti

...ako vam nesto nije jasno pitajte

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5977

Ma kakvi razgovor nekim matorima ne vredi pricati..to razumevanje na keca nema ni u bajkama
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Ističe se elleonora (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

Citat Original postavio Hellen Pogledaj poruku
    A шта у конкретном случају (за њега) значи ''бити добар'' или ''бити злочест''?
    Dobar je onaj ko slusa i razmislja pre nego sto nesto uradi kao ja...
    Zlocest je onaj sto sve cuje a nista ne slusa....i uvek cmizdri kao seka....

Eto....ovo bi'mozda mogla i na bisere....
    The experience is the worst teacher,exams you before the lesson.

Veoma poznat Pussycat (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    480

Citat Original postavio Andreavk Pogledaj poruku
    .
    ..dete koje terorise roditelje i okolinu(sutira ljude, poliva ih kafom i picem, maze sladoledom, ubacuje im pribadace u cipele) ne moze se verbalno umiriti...
    Odakle nama takvo dete?
    Žena je ženi vučica. A.B.Pussycat

Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Do dobrog SEXA - preko dobrog KEKSA
    Autor pajce 1205 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 95
    Poslednja poruka: 16.12.2008., 16:02
  2. Pravila, pravila da bi me udavila!!!
    Autor divlja u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 63