Rjesenje SVIIIIIIH problema

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Prvo moci okrenuti ledja od modernog svijeta. Imati hrabrosti za stare vrline.
Nauciti od starih Grka kako se zivi, ali ne citati moderne autore i njihove interpretacije, nego stare.
Homer, Hesiod, Herodot, Sofokle, Platon, Tukidid, Plutarh, Aristotel ... sve, sve, sve koji su ikad pisali, pa zatim i Rimljane (ovo vec zahtijeva decenije, ali ako si dovoljno imucan...)
I shvatiti da se tadasnje razmisljanje dijametralno razlikovalo od ovog danasnjeg.
 
Prvo moci okrenuti ledja od modernog svijeta. Imati hrabrosti za stare vrline.
Nauciti od starih Grka kako se zivi, ali ne citati moderne autore i njihove interpretacije, nego stare.
Homer, Hesiod, Herodot, Sofokle, Platon, Tukidid, Plutarh, Aristotel ... sve, sve, sve koji su ikad pisali, pa zatim i Rimljane (ovo vec zahtijeva decenije, ali ako si dovoljno imucan...)
I shvatiti da se tadasnje razmisljanje dijametralno razlikovalo od ovog danasnjeg.
Tema: Rjesenje SVIIIIIIH problema.
U JEEEEEEEE!!!
A rešenje? Pa evo citirano.
Ovo će rešiti sve probleme koje imate.
Dug za struju i komunalije.
Normalnu ishranu.
Krov nad glavom.
Vaspitanje i školovanje vaše dece.
Bol u krstima.
AIDS ako ga imate.
Lošu krvnu sliku, holesterol, šećer, rupe po putu, hladnoću u zimskim danima, to što vas je voljena osoba ostavila, opdanje kose, suvu kožu, dioptriju, svetsku krizu i da ne nabrajam više.
Problema je mnogo, a rešenje je jednostavno.
Probajte.
Ako problem i ne rešite, možda ćete zaboraviti na njega (sem ako vas jako ne zaboli).
 
Prvo moci okrenuti ledja od modernog svijeta. Imati hrabrosti za stare vrline.
Nauciti od starih Grka kako se zivi, ali ne citati moderne autore i njihove interpretacije, nego stare.
Homer, Hesiod, Herodot, Sofokle, Platon, Tukidid, Plutarh, Aristotel ... sve, sve, sve koji su ikad pisali, pa zatim i Rimljane (ovo vec zahtijeva decenije, ali ako si dovoljno imucan...)
I shvatiti da se tadasnje razmisljanje dijametralno razlikovalo od ovog danasnjeg.

I stara i nova doba pruzaju neke stvari koje bi trebalo konbinirati u bolju stvar.Danas mi se nesvidaju roboti da rade za nas a u stara doba mi se nije svidao razum pametnih ljudi naprimjer ako je se covjek bavio kemiom bio je opcecen kao zli madzionicar ili kao vjestica gdje im je presudila bila ostati bez glave!!!!Ko zna koliko smo pametni ljudi poubijali koji su mogli promjenuti svjet u bolje nego sto je danas!!!:dash:
 
Trenutni moj problem je to što sam gladan.
Zato odoh da jedem.
Kad jedem, smisliću već neki problem. Ne mogu gladan da razmišljam.
Drugim rečima, kad sam gladan jedini mi je problem da nešto pojedem.
A kad pojedem iskrsava bezbroj problema.
Zaključak:
Dok su ljudi gladni nemaju puno problema. Kad se najedu, odmah iskrsavaju problemi.
 
Zasto ljudi ne shvataju da su nedovoljno mocni da bi shvatali, najpre sebe, a zatim sve oko sebe? Kada cemo sa priznanjem nemoci nastaviti da istrazujemo i razumevamo?
Zasto pokusavaju da istinu sustine izokrenu i podrede sopstvenoj moci shvatanja i rasudjivanja? Kada ce covek konacno prevazici sebe i postati nepristrasan duh i racio kome je ipak dosta toga nejasno i nepoznato, da bi imao moc da vlada?
 
Samo djeca traze ravnotezu. Ja bih rekao da na ovom mjestu nema nikog ko je prerastao taj stadijum.

O kretanju ka jasnom cilju da i ne govorim.
Mislim da mnogi tokom zivota cilj uvide , ali malo njih napravi korak ka njemu , a u tome ih upravo sputava odsustvo sopstvene nezavisnosti od okoline , za pokret je potrebno imati uskadjenost sa samim sobom ,sloboda nasih misli i volje, a ne zavisnost neke kolektivne svesti...
dakle postoje granice do kojih okolina odredjuje nas( za nekog relativne , po meni vrlo jasne), nakon toga mi moramo biti dovoljno jaki da se odredimo bez okoline....
 
Kao sto vidite, plebejci nikad ne provjeravaju da li je ono sto jedan filozof govori vec receno prije njega.

Plebejac nema ni prijatelja, ni odgajivaca, niti koga postuje, niti kome sta duguje, a krade li krade - i sve predstavlja kao da je njegovo, iz njegove glave, "bozje", a on je samo provodnik te "bozanske energije".

Bitno je da se njega bespogovorno slusa, jer on nastoji da zadovolji svoje najnize "potrebe".

Tako su radili svi robovi, tako su radili svi tirani. Bitno je da je on vazan i da ga niko nista ne pita.

I to se ovde zove filozofijom!


http://www.angelfire.com/jazz2/zaratustra/volja/zkgf.html
 
Poslednja izmena:
Cudi me, Plutarh, da nisi ovo citirao iz teksta koji si linkovao:
"446

Šta je onda nazadnjačko kod filosofa? Što uči da su njegove osobine nužne i jedine za dostizanje »najvišega dobra« (na primer dijalektika, kao što je kod Platona). Što on hoće da se sve vrste ljudi postupno uspnu do njega kao najvišega tipa. Što potcenjuje ono što se inače ceni — što kopa jaz između najviših svešteničkih i svetovnih vrednosti. Što on zna šta je istina, šta je Bog, šta je cilj, šta je put... Tipični filosof je tu apsolutni dogmatičar; — kad oseća potrebu za sumnjom, to je zbog toga da bi mogao govoriti dogmatski o svojoj glavnoj stvari."

Podseca li vas mozda ovo Niceovo "nazadnjacko kod filosofa" na nekoga medju nama po osobinama?
 
Nema veze, cak i najnazadnjickiji filozof ne batrga se kao riba na suvom oko svojih LICNIH "potreba".

Tebe filozofija samo "podsjeca" na nesto i jos imas drskosti da sudis o nekome sa daleko vise svjetovnog zivotnog i mislilackog iskustva. Prvo, "covjek mora da ima aristokratsko porijeklo da bi se smio baviti filozofijom" (S one strane dobra i zla, Mi naucnici. zadnji aforizam)

Ti si vjerovatno neki klinac sa fakulteta koji nema ni veze sa filozofijom, i dosao si ovde da meni solis pamet po temama! U realnom zivotu me ne bi smio pogledati u oci!

Plebejskoj drskosti nema kraja!
 
Poslednja izmena:

Back
Top